کد خبر: ۲۴۵۵۰۱
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
جان دین، مشاور کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون می‌گوید هر آن کس که در سقوط دموکراسی آمریکا در صورت پیروزی دوباره پرزیدنت ترامپ شک دارد، این را از کسی که این موضوع را خوب می‌داند، بپذیرد. به باور جان دین، یک دیکتاتور تازه‌وارد در حال اشغال کاخ سفید است. دین، مشاور ارشد کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون و رسوایی واترگیت که در جلسات کنگره علیه نیکسون شهادت داد، می‌گوید: «من برای آخرین رئیس‌جمهور مستبد کار کرده‌ام، و او به حد خودش خطرناک بود. اما ترامپ باعث می‌شود که نیکسون مانند یک بچه تازه‌کار به نظر برسد». او می‌گوید که «اگر چهار سال دیگر به او وقت دهیم، دموکراسی ما از بین خواهد رفت».

به گزارش اعتدال به نقل از شفقنا از لس‌آنجلس تایمز؛ البته ظاهرا به نظر می‌آید که تصور سقوط آمریکا به دست رئیس‌جمهور این کشور اغراقی بیش نباشد؛ اتفاقی که همواره در فضای سیاسی ملتهب آمریکا به وقوع پیوسته است. اما دین و دیگر منتقدان دولت ترامپ- مقامات سابق دولتی و تاریخ‌نگارانی که درباره ظهور دیکتاتوری‌ها در سایر کشورها مطالعه کرده‌اند- عقیده دارند که اگر رأی‌دهندگان به رفتارهای اخیر ترامپ توجه نکنند، آینده بسیار تلخی برای این کشور در انتظار است.

ترامپ رای‌دهندگان را در کارولینای شمالی و پنسیلوانیا تشویق کرده که دو بار رأی دهند، پیشنهاد تعویق انتخابات را مطرح کرده- در حالی که هیچ مجوز قانونی برای این کار ندارد، و در پاسخ مجری تلویزیون درباره این‌که آیا شکست احتمالی‌اش را در انتخابات خواهد پذیرفت یا نه پاسخ مبهم داده- "باید ببینم چی می‌شه”! او تئوری‌های بی‌اساسی در مورد تقلب در رأی‌گیری اینترنتی و پستی منتشر کرده و رای‌دهندگان و نمایندگان کنگره را تهدید کرده که در صورت ادامه بحث‌های مرتبط با رای‌گیری پستی در طول یک سالی که به انتخابات مانده، از کمک به خدمات پستی ایالات متحده جلوگیری خواهد کرد.

حتی با وجود نشانه‌های واضح بسیاری که نشان می‌دهند ترامپ بی‌پروا و خارج از محدودیت‌های قانونی فعالیت می‌کند، رهبران جمهوری‌خواه و اعضای درجه یک این حزب مایل به ایستادگی در برابرش نیستند.

مایکل والدمن، رئیس مرکز عدالت غیر حزبی دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک می‌گوید: «می‌توان برخی از رفتارهای او را به عنوان داستان‌های علمی- تخیلی یا مواردی مرتبط با نظریات موجود درباره روز رستاخیز به مشاهده نشست و در واقع آن‌ها را جدی نگرفت. اما حقیقتا یک اتفاق خارق‌العاده در جریان است که فوق‌العاده نگران‌کننده است. کنترل و توازن، محدودیت‌های قانونی، هنجارهای نانوشته و مواردی از این دست به شدت تحت فشارند».

البته ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ نیز ادعا می‌کند که خطر واقعی که اصل و اساس ملت را تهدید می‌کند، دموکرات‌ها هستند و البته نامزدشان، نایب رئیس‌جمهور همیشه میانه‌روی سابق. تئا مک‌دونالد، سخنگوی کمپین ترامپ در بیانیه‌ای که مدرکی برای اثبات ادعاهایش ارائه نشده، می‌گوید که «جو بایدن با آن مانیفست سوسیالیستی‌اش و حزب دموکرات هم با تلاش‌های بی‌پایانش برای ایجاد آشوب در سیستم انتخابات و ویران کردن اصل "یک فرد، یک رای” تنها تهدیدهایی هستند که علیه اصول دموکراتیک آمریکا وجود دارد».

مایکل والدمن می‌گوید که تلاش‌های ترامپ برای ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به ساختارهای اساسی و دموکراتیک جامعه و به طور مشخص انتخابات باید همه آمریکایی‌ها را به فکر فرو برد. او می‌گوید: «او کاری را می‌کند که دیکتاتورها انجام می‌دهند. در تاریخ ۲۴۴ ساله این کشور این رفتار تاکنون دیده نشده. درواقع چنین رفتارهایی همواره قبیح دانسته می‌شده. درست است که در این کشور بسیار ایرادات وجود داشته، حتی نژادپرستی وجود داشته، اما این‌که یک استراتژی یک رهبر نادیده گرفتن و تضعیف رای‌گیری باشد، چیزی است که هرگز اتفاق نیفتاده. این نشانه یک دموکراسی متزلزل است».

ترامپ فقط روند انتخابات را تضعیف نکرده است. وی معترضین به خشونت پلیس را "اراذل و اوباش” و "تروریست‌های داخلی” نامیده و خواهان سرکوب آن‌ها شده است. مایکل هایدن، مدیر سابق سیا و ژنرال چهار ستاره بازنشسته می‌گوید که «از تهدیدهای ترامپ برای استفاده از ارتش جهت سرکوب ناآرامی‌ها» مبهوت شده است. هایدن می‌گوید که به سختی می‌تواند تصویر رئیس ستاد مشترک ارتش، یا به گویشی دیگر عالی‌رتبه‌ترین افسر ارتش آمریکا، مارک ای مایلی را که در آن عکس معروف "ترامپ انجیل به دست” در کنار رئیس جمهور ایستاده، هضم کند. این عکس در کلیسایی نزدیک کاخ سفید لحظاتی پس از آن گرفته شده که افسران فدرال خیابان‌ها را از تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز ضد نژادپرستی پاک کرده بودند.

هایدن که هنگامی که در اتحاد جماهیر شوروی کار می‌کرد از نزدیک شاهد استبداد بوده، می‌گوید که «احتمال انتخاب مجدد ترامپ، از ترس باعث لرزیدن تیره پشتش شده است».

هایدن ۷۵ ساله که اخیراً سکته کرده می‌گوید: «من دیر یا زود خواهم رفت. اما تا همین اواخر فکر می‌کردم آینده آمریکا خوب خواهد بود، اما حالا کمی ترسیده‌ام».

در همان هفته‌ای که اعلام شد ترامپ این بار نیز نامزد حزب خود جمهوری‌خواه برای انتخاب مجدد خواهد شد، هایدن نگرانی خود را در دیدار با هیئتی از کارشناسان دموکراسی‌خواه ابراز کرد: «اگر ترامپ دوباره رئیس جمهور شود ، واقعا نمی‌دانم چه اتفاقی برای آمریکا و دنیا خواهد افتاد».

هشدارهای افرادی مانند دین و هایدن از این نظر قابل توجه است که آن‌ها مانند برخی از منتقدین ترامپ با نگاه چپ او را نقد نمی‌کنند، بلکه در بسیاری از موارد نگرانی‌های محافظه‌کاران و کسانی را که در دولت‌های جمهوریخواه خدمت کرده‌اند بازتاب می‌دهد. هایدن یکی از ۷۳ مقام سابق امنیت ملی دولت‌های جمهوری‌خواه ترامپ، ریگان و بوش‌های پدر و پسر است که در نامه‌ای که در وال‌استریت ژورنال منتشر شد، از جو بایدن حمایت کردند.

به گفته هایدن- که قبل از انتصاب به رهبری سازمان سیا مسئول امنیت ملی دولت‌های کلینتون و جورج دبلیو بوش بود- آن‌چه باعث دوری او از ترامپ شده، تمایل‌اش به دروغگویی و حملاتش به مطبوعات آزاد است. هایدن می‌گوید که رئیس‌جمهور بارها از قدرت سو استفاده کرده و سعی در تحریف واقعیت داشته است.

در این زمینه هایدن خاطره گفتگویش با یک رهبر نظامی را در زمان جنگ سرد روایت می‌کند. زمانی که در سفارت آمریکا در بلغارستان فعالیت می‌کرد و طرف صحبت یکی از ژنرال‌های کمونیست قرار گرفته بود که تعریفی منحصر به‌فرد از "حقیقت” داشت و گفته بود که «حقیقت چیزی نیست مگر هر چیزی که در خدمت حزب باشد». حالا سال‌ها بعد از آن دیدار، هایدن می‌گوید که «بسیار به آن زمان فکر می‌کنم، چون اکنون دولت خودم نیز کاری مشابه را انجام می‌دهد. امروز در آمریکا حقیقت همان چیزی است که در خدمت ترامپ باشد».

دین نیز عقیده دارد که باید به این نکته فکر کرد که چگونه ممکن است در دموکراتیک‌ترین حکومت جهان و کشوری که تلاش کرده ایده انتخابات آزاد و عادلانه، کنترل و توازن قانون اساسی، گفتمان مدنی و جمله "هیچ کس بالاتر از قانون نیست” را در جهان جا بیندازد، دموکراسی حتی نسبت به دوره نیکسون نیز بیشتر مورد تهدید قرار گرفته باشد. او می‌گوید: «کسانی که می‌گویند این یک انتخابات تعیین‌کننده خواهد بود، دروغ نمی‌گویند و اغراق نمی‌کنند. شرم‌آور است که افراد بیشتریاین امر را درک نمی‌کنند».

در کتابی که با عنوان "کابوس اقتدارگرا: ترامپ و پیروانش” منتشر شده، دین سعی کرده نمونه‌هایی از علاقه و مدارای ترامپ با دیکتاتورهایی مانند رهبر کره شمالی و ولادیمیر پوتین و رئیس جمهور ترکیه را مثال بزند.

ترامپ در این زمینه تا آنجا پیش رفته که در مصاحبه با "باب وودوارد”، روزنامه‌نگار قدیمی جنجالی از رابطه ویژه و صمیمی خود با رهبر کره شمالی گفته و افزوده که با آدم‌های مقتدر و خشن بهتر کنار می‌آید. دین می‌گوید: «دموکراسی شکننده است. سنت‌ها و هنجارهایی دارد که همیشه مورد احترام بوده‌اند و ترامپ آنها را نادیده می‌گیرد».

الین کامارک، محقق ارشد برنامه مطالعات دولتی موسسه بروکینگز هم می‌گوید که از علاقه ترامپ به خودکامه‌ها و حملاتش به مطبوعات آزاد متعجب شده و اضافه می‌کند که «حملات و تلاش‌های او برای تضعیف رای‌گیری پستی جنایتکارانه است». اما در عین حال باور دارد که «حتی اگر ترامپ اقتدارگرترین مرد تاریخ کاخ سفید باشد، باز هم جز هارت و پورت کاری ازش برنخواهد آمد- یک رهبر بی‌پروا و ناامید که درباره توهم توطئه توییت می‌کند و تهدیداتی می‌کند که از پس اجرایشان برنمی‌آید».

کامارک، که در دولت کلینتون خدمت می‌کرده، می‌گوید: «نکته مهم این است که ترامپ نتوانسته هیچ تغییر اساسی قانونی در سیستم کنترل و توازن ایجاد نکند و علی رغم سخنانش درباره "ابتکار عمل دولت” هنوز و هم‌چنان مطبوعات وظیفه خود را انجام می‌دهند، کنگره او را استیضاح می‌کند و دادگاه‌ها هم تهدیدی برای او هستند. در واقع ، او بیشتر از عمل، سر و صدا می‌کند. خوش‌شانسی دنیا در این است که ترامپ یک مجری تلویزیون است نه یک عمل‌کننده».

تیموتی اسنایدر، مورخ دانشگاه ییل هم در این زمینه می‌گوید که «عدم رعایت موازین دموکراتیک از سوی ترامپ به قدری عادی شده که می‌توان آن را از ویژگی‌های سبک رهبری وی به شمار آورد. امری که به راحتی آسیب‌های زیادی به ایمان مردم به قدرت خود برای نظارت بر دولت وارد آورد».

اسنایدر که تحقیقات و تالیفات زیادی درباره ظهور حاکمان مستبد دارد، در این زمینه می‌گوید که "انتخابات منظم مانند هوای تازه از دموکراسی محافظت می‌کند و باعث می‌شود رهبران صداقت و پاسخگویی را از یاد نبرند. در واقع زیر سوال بردن انتخابات یعمی زیر سوال بردن یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای دموکراسی». او با دین موافق است که «این رای‌دهندگان هستند که تصمیم خواهند گرفت که آیا ارزش‌های دموکراتیک پابرجا بمانند یا نه»؛ و می‌گوید: «اگر ترامپ با دخالت در انتخابات اصرار در براندازی روند دموکراتیک داشته باشد، یا در صورت شکست در برابر خروج از کاخ سفید مقاومت کند، مردم باید برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند تا به رئیس‌جمهور بگویند فراتر از قانون نیست».

دین هم می‌گوید: "تنها رای‌دهندگان می‌توانند از دموکراسی محافظت کنند».
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری