کد خبر: ۲۴۵۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
 اعتدال - دکتر هوشنگ ساغری، فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی درباره خطرات همزمانی آنفولانزا و کرونا می گوید: امکان دارد یک شخص هم به آنفولانزا و هم به کرونا مبتلا شود، ویروس ها در طبیعت به علل ناشناخته ای جهش آنتی ژنیک پیدا می کنند و به همین دلیل است که نمی توانند به آسانی واکسن کرونا را تهیه کنند چون تغییرات و جهش های آنتی ژنیک پیدا می شود  و به اشکال بالینی مختلفی افراد را بیمار می کند. در این میان ۳۰ درصد از افراد به ظاهر سالم ولی در عین حال ناقل هستند و بیماری را به دیگران منتقل می کنند.

_ با توجه به نزدیک بودن فصل آنفولانزا چه توصیه هایی دارید و چگونه می توان ابتلا به بیماری کرونا را در این فصل کنترل کرد؟

آنفولانزا انواع گسترده و زیادی دارد، انواع اصلی دی و بی و سی هست که آنفولانزای اپیدمی ایجاد می کند ولی از آنجایی که واکسن آنفولانزا ساخته شده و نسبتا واکسن موثری است می توان در اوایل پاییز و اوایل بهار تا دو نوبت تزریق شود تا برای پیشگیری از دیگر انواع آنفولانزای اچ وان، ای وان و … استفاده شود. البته مردم نباید اشتباه کنند، آنفولانزا با سرماخوردگی های فصلی متفاوت است و واکسن برای آنفولانزا های سخت و اپیدمیک است که از چند نوع مختلف است دو نوع آن به آخرین سال های گسترش آنفولانزا در جاهای مختلف دنیا مربوط است و یک نوع دیگر را نیز می گیرند و واکسن ثابت آنفولانزا را می سازند و واکسن را تزریق می کنند. واکسن آنفولانزا ابتدا برای کسانی است که در اولویت قرار دارند و برای بچه های بالای شش ماه قابل تزریق است. کسانی که بیماری های بدخیم و یا بیماری های ریوی دارند و یا در سن بالای ۶۵ سال هستند در اولویت اول قرار می گیرند. آنفولانزای اچ وان، ان وان کشتار های بین المللی می دهد و واکسن آنفولانزا برای جلوگیری از این نوع ها است. واکسن آنفولانزا برای سرماخوردگی های فصلی تاثیری ندارد. ولی هم زمان بودن کووید ۱۹ و یا عفونت کرونا با آنفولانزا به این دلیل که عوارضی شبیه به هم دارند در این جا مورد توجه است. ولی این دو بیماری متفاوت هستند هر چند که آنفولانزا نیز می تواند موجب مرگ و میر شود، بخصوص در مورد کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند و یا اختلالات ریوی و کلیوی دارند آنفولانزا می تواند خطرناک بوده و به مرگ منجر شود. کسانی که آنفولانزا می گیرند باید بهداشت را رعایت کنند و آب دهان خود را به زمین نریزند و مرتبا دست های خود را بشویند، این ها سه فاکتور است که در مورد هر دو بیماری مشترک است و باید انجام بدهند. در این موقعیت هم زمان شدن آنفولانزا با کرونا خطرناک است.

_ آیا این امکان وجود دارد که شخص به هر دو بیماری مبتلا شود؟

بله امکان دارد، ویروس ها در طبیعت به علل ناشناخته ای جهش آنتی ژنیک پیدا می کنند و به همین دلیل است که نمی توانند به آسانی واکسن کرونا را تهیه کنند چون تغییرات و جهش های آنتی ژنیک پیدا می شود  و به اشکال بالینی مختلفی افراد را بیمار می کنند. در این میان ۳۰ درصد از افراد به ظاهر سالم ولی در عین حال ناقل هستند و بیماری را به دیگران منتقل می کنند.

_ هم زمانی این دو بیماری چه خطراتی ایجاد می کند؟

آنفولانزا هم خطرات کرونا را دارد

آنفولانزا هم خطرات کرونا را دارد. برخی ممکن است با کووید ۱۹ از بین می روند و یا بیماری های ریوی و قلبی و گوارشی و کلیوی پیدا می کنند. آنفولانزا نیز گاهی همین ضایعات را به همراه دارد و حتی گاهی شدت آن بیشتر است. اگر آنفولانزا های اپیدمیک بیایند خطر زیادی دارند مثل اپیدمی آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ که ۵۰ میلیون انسان را کشت و یا آنفولانزای پرندگان و این موارد با هم همزمان شود باید منتظر فاجعه ای انسانی بود و مرگ و میر بیشتر خواهد شد.

_ تاثیر آنفولانزا بر کودکان چیست؟

آنفولانزا ابتدا در کودکان دیده می شود و بعد به بزرگتر ها منتقل می شود

اتفاقا آنفولانزا ابتدا در کودکان دیده می شود و بعد به بزرگتر ها منتقل می شود. وقتی آنفولانزا می آید ابتدا کودکستان ها و مدارس آلوده می شوند. وقتی شاگردان مدارس کم می شوند باید بدانیم که این بیماری آنفولانزا است.

_ آیا به محض دیدن علایم کرونا یا آنفولانزا اقدام به تست را پیشنهاد می کنید؟

تست کرونا برای زمانی است که فرم بیماری شدید است

تست کرونا گران است و نباید با دیدن علایمی مثل یک آب ریزش بینی به سرعت بروند و تست بدهند. باید در منزل باشند و به جایی نروند و با کسی تماس نداشته باشند و ظرف غذای آنها و لوازم شخصی شان جدا باشد و در فرم های سخت که تب پیدا می کنند و گلو درد وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنند و یا به بیمارستان بروند. تا اینجا دارویی قطعی و واکسن برای کرونا پیدا نشده است و درمان ها درمان علامتی و نگهدارنده است. بهتر است از مایعات طبیعی و سوپ استفاده کنند و پر خوری نکنند و غذاهای شیرین و چرب نخورند تا اینکه با استراحت دوره دو هفته ای آنها تمام شود. تست برای زمانی است که فرم بیماری شدید است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری