کد خبر: ۲۴۵۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
اعتدال - جماران نوشت: آزمایش بالینی واکسن پیشرفته ویروس کرونای این شرکت  آسترازنکا پس از آن که یکی از داوطلبان در انگلیس دچار «یک بیماری نامشخص احتمالی» شده موقتا متوقف شده است.

بر اساس اطلاعیه‌ ای که اول پایگاه اینترنتی «استت» منتشر کرد، با این که واکسن روی این فرد اثر سوء «شدید» داشته، احتمال دارد بیماری ربطی به واکسن نداشته باشد.

در اطلاعیه شرکت آمده است: «در راستای آزمایش تصادفی و کنترل‌ شده واکسن کرونای آکسفورد در سراسر جهان، فرآیند بازنگری استاندارد ما حکم به توقف موقت انجام واکسیناسیون‌ های آزمایشی کرد تا فرصت بیشتری برای بررسی داده‌ ها داشته باشیم. این اقدام کاملا عادی است و هر وقت بیماری نامشخصی برای هر یک از آزمایش‌ شوندگان ایجاد شود انجام خواهد شد تا با بررسی موضوع مطمئن شویم صحت و یکپارچگی آزمایش ‌ها حفظ می ‌شود.»

پایگاه اینترنتی استت با نقل قول از دو تن از افرادی که با روند کار آشنایی دارند اعلام کرده از محققان خواسته شده «محض احتیاط» از ادامه آزمایش‌ ها دست بکشند. این در حالی است که حادثه جدید روی سایر آزمایش ‌هایی که آسترازنکا و دیگر تولیدکنندگان واکسن در حال انجام آن هستند تأثیراتی داشته است.

انگلیس جزو کشورهایی است که سفارش خرید میلیون ‌ها دوز واکسن را، در صورت موفقیت آزمایش ‌ها، به آسترازنکا داده است. آزمایش‌ ها در حال حاضر مرحله سوم خود را در ده‌ ها مرکز در سراسر انگلیس، آمریکا، برزیل و آفریقای جنوبی می ‌گذرانند.

تاکنون 295 هزار تن در انگلیس به ویروس کرونا مبتلا شده‌ اند. از این میان، 45 هزار تن جان خود را از دست داده ‌اند. لندن امیدوار است با کشف واکسن کرونا جلوی قربانی شدن افراد بیشتر را بگیرد. با این وجود، در خوشبینانه‌ ترین حالت نسخه اولیه واکسن کرونا در اوایل سال 2021 میلادی به بازار عرضه خواهد شد. از همین رو، سازمان جهانی بهداشت از مردم خواسته است فاصله ‌گذاری اجتماعی را رعایت و در مکان ‌های عمومی از ماسک استفاده کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: