کد خبر: ۲۴۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
چندین ماه است که استاید اقتصاد چه در داخل و چه در خارج صبح و عصر به مردم و شهروندان هشدار می دادند که وارد باتلاق بورس نشوند اما نه تنها گوش مردم بدهکار نبود بلکه برخی رسانه دمیدن در حباب بدبختی را پیشه خود کرده و شهروندان را بیش از پیش ترغیب می کردند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند. و اندک رسانه هایی که با آنها مخالفت می کردند با انگ ها و چوب های مختلف می راندند. اما حالا به دنبال مقصر تا واکاوی فیلم های مافیایی «کاپولا» هم رفته اند.
قدما چه خوب گفته اند « قافیه که تنگ آید   شاعر به جفنگ آید» . شعری که شاید خیلی فاخر و موزون نباشد اما از بسیاری از کرده و گفته های مسئولین امروزی موزون تر است.

این تصویر صفحه نخست یکی از رسانه هایی بود که مردم را تهییج می کرد سرمایه های خود را برای خرید سهام وارد بورس کنند. اما حالا به دنبال پدرخوانده است.

پای دون کارلئونه و مافیای سیسیلی هم به بورس ایران باز شد؟!


این نمونه ای از خروارها جریاناتی است که مردم کم اطلاع یا بی اطلاع از وضعیت سهام و ارزش آنها و همچنین روح حاکم بر اصل بازار سهام را به ورود به مکاره تشویق کردند و این شد که حالا رخ داده است.

البته پیش بینی های بسیاری از اساتید اقتصاد بسیار بدتر از وضعیت کنونی است اما مساله آن است که دارایی مردم در بورس ایران به جای تبخیر تسعید شده است و به صورت نمایی در حال از دست دادن ارزش و یا حداقل قابلیت نقد شوندگی است.

خطری که همان موقع اعلام شد که افزایش سرسام آور قیمت سهم ها و شاخص سهام ، رفته رفته قدرت نقدشوندگی کم و کم تر می کند و لاجرم ترس و وحشت جای اعتماد و آرامش را می گیرد و این یعنی انهدام بورس.

حالا این دام بادکنکی با مشارکت دولت، سهامداران حقوقی، کارگزاری ها و برخی از اصحاب رسانه شکل گرفته است و اتاق شیشه ای معلوم شده برای هر که شفاف بوده برای مردم عادی و سهام داران حقیقی سراب نما بوده است.

اعتدال طبق رویه خود جهت اطلاع رسانی و سپردن قضاوت، برخی توجیهات در ریزش بورس را منتشر می کند.


ریزش های بازار سرمایه در چند هفته اخیر، انتقادات فراوانی به همراه داشته است.

بهمن فلاح کارشناس بازار سرمایه  ضمن انتقاد از عملکرد مدیران و متولیان بازار سرمایه، بیان کرد: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد به جای آنکه سازمان بورس و اوراق بهادار، رفتار حقوقی‌ها را مدیریت کند؛ خود تحت تاثیر رفتار و سیاست‌های حقوقی‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. حقوقی‌ها برای بازار تعیین تکلیف می‌کنند و مدیران سازمان هم سعی دارند با تشکیل جلسات با حقوقی‌ها، آنها را ترغیب به حمایت از بازار سرمایه کنند.

بازار سرمایه با کدخدامنشی اداره نمی شود. این بازار نیازمند مدیریتی در حد و اندازه بازار سرمایه است. متاسفانه برخی حقوقی‌ها، نقش پدرخوانده را در بازار سرمایه ایفا می کنند و به بهانه حمایت، در حال نوسان‌گیری از سهامداران خرد هستند. در حالی که هر شرکتی که وارد بازار سرمایه می شود، باید تعهدی برای بازارگردانی سهم بدهد و همانطور که در روندهای صعودی اقدام به فروش سهم در قیمت های بالا می کند، در منفی ها هم خریدار باشد تا سهم ریزش سنگین قیمتی نداشته باشد. اینکه حقوقی ها منابع کافی برای حمایت از سهم شان ندارند و یا اصلا تعهدی برای بازارگردانی ندارند، اصلا منطقی نیست.

وی افزود: آیا ۱۰ شوکی که به بازار سرمایه داده شد، کافی نبود که حالا پدرخوانده‌های بازار در منفی ها، نوسان گیری می کنند؟ چرا مدیران و مسوولانی که در دوران رشد بازار، خود را قیم این بازار می دانستند و مکررا سخنرانی می کردند و رشد این بازار را به خود نسبت می دادند، حالا بازار سرمایه را همچون طفلی سرراهی، به حال خود رها کرده اند؟ اعتماد مردم به بازار سرمایه و ورود خیل کثیر مردم به بورس، ثمره ۱۰ سال تلاش مدیران قبلی این بازار بود و با سیاست های غیر مدبرانه و ضرر و زیانی که در این چند هفته به مردم تحمیل شد، این تلاش ها بر باد رفت. مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار، باید از حقوق سهامداران خرد حراست کنند و امیدواریم قبل از آنکه ته مانده اعتماد سرمایه گذاران به بورس هم از بین برود، کاری انجام شود.

رئیس اداره راهبرد امنیت شبکه و فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران تصریح کرد: با تخریب بازار سرمایه، هیچ بازاری آباد نخواهد شد و حقوقی ها باید بدانند سلب اعتماد سهامداران خرد و حقیقی، برای آنها هم تبعات منفی به همراه خواهد داشت. کما اینکه با ریزش بازار سرمایه در چند هفته اخیر، رشد بازار ارز و خودرو و مسکن و... متوقف نشد! امیدواریم سهامداران هم چشم خود را بر نرخ تورم و رشد بازار ارز و بازار املاک و... نبندند و تحت تاثیر هیجانات منفی، سهم های با ارزش خود را حراج نکنند.


۱۰ شوکی که به بازار سرمایه وارد شد

کاهش اعتبار کارگزاری‌ها

آزادسازی سهام‌عدالت

ابلاغیه حد نصاب صندوق‌ها

ابلاغیه حد نصاب صندوق‌ها

تایید و تکذیب ETF دوم دولت

دو تکه شدن تایم معاملات

تکذیب طرح گشایش اقتصادی دولت

سیاست‌های پولی و بانکی و افزایش نرخ سود سپرده‌ها

تصویب طرح شناوری سهام

فروش حقوقی‌ها

اختلال هسته معاملات
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری