کد خبر: ۲۴۵۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
بورس ایران در وانفسای مشکلات اقتصادی ماه ها بازدهی خوبی برای فعالان این عرصه به دنبال داشت. یک روز حسن روحانی با نیت حمایت از بورس و تشویق بیشتر مردم به سمت این بازار مالی شروع به تمجید و تعریف از نقش کلیدی بورس نمود و یکباره شد آنچه که نباید می شد!!
 تاکید بسیاری از مشاوران به مدیران اقتصادی و کسانی که اظهارنظرهای آنها در اقتصاد تاثیر گذار است، آن است که زیپ دهان خود را در اظهارنظرهای اقتصادی بکشید!!

به گزارش خبرنگار اعتدال، شاید این سخن در ادبیات فاخر و پر تعارف مدیران سخندان ایرانی چندان به مذاق خوش نیاید، اما صریح الهجه بودن در این مورد حساس آنقدر مهم است که حتی در کتاب ها و کلاس‌های درس اقتصاد از این جمله کلیدی بارها استفاده می شود.

اما مدیران ایران از رئیس جمهور و وزیر اقتصاد گرفته تا سایرین هر که از راه می رسد یک اظهار اقتصادی و تشنج در بازار را چاشنی سخنان خود می کند بدون توجه به اینکه همین سخنان می تواند باعث التهاب و تلاطم شود.

حتی دادن شوک مثبت به یک بازار به صورت غیرواقعی در مبانی اقتصادی مردود است چرا خروج بدون دلیل از حالت تعادل، باعث وارد آمدن حخسارت سنگین تر به هنگام بازگست به حالت تعادل ایجاد خواهد نمود.

این جمله را بلند بخوانیم «حمایت از بازار سرمایه ادامه دارد»!

دوباره و سه باره بخوانید!!

1- این سخنان را باید چه کسی گفته باشد!؟ در نگاه اولیه باید یک مقام ارشد دولتی این سخن را به زبان رانده باشد.
 
2- این فرمایش باید در زمانی که یک چالش عظیم ایجاد شده باشد، از سوی یک مقام اقتصادی و یک مقام عالی رتبه سیاسی مثل رئیس جمهور و یا معاون اول وی بیان خواهد شد.

3- لزومه اجرایی شدن تزریق مبالغ بزرگ نقدینگی و یا ایجاد فرآیند تکنیکی در جهت حمایت است.


اما بیاییم کمی نزدیکتر شویم.

1- این سخنان را یکی از مدیران یکی از شرکت هایی که ادعا می کند خصوصی است گفته است.

2- ایشان دیروز و پس از ریزش 9 هزار واحدی شاخص سهام مدعی شده بود «قاعدتا در شرایط کنونی با در نظر گرفتن اینکه متغیرهای اثرگذار بر این بازار، وضعیت با ثباتی داشته اند؛ انتظار ریزش سنگینی در این بازار نمی رود.»
و اما امروز شاخص سهام بورس تهران دوباره یک ریزش سنگین را تجربه کرد.

متاسفانه اظهار نظرهای غیرمسئولانه و دادن کدهای اشتباهی در یک ماه اخیر باعث شده است بسیاری از شهروندان بخشی سرمایه یا پس انداز خود را از دست بدهند. بدیهی است یکی از رسالت های رسانه افشا گری سخنان گزاف گویانی است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در این ایام مردم را گمراه می کنند.

جهت پرهیز از یکجانبه گرایی متن سخنان روح الله حسینی مقدم مدیر عامل شرکت تامین سرمایه ملت، را جهت مطالعه منتشر می کنیم.

قضاوت با شما!


به گزارش خبرنگار اعتدال روز ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ سایت بورس نیوز گفتگوی خود با روح الله حسینی مقدم مدیر عامل شرکت تامین سرمایه ملت، را منتشر کرد و تیتر زد «حمایت از بازار سرمایه ادامه دارد» و چنین نوشت:


همواره حمایت از بازار سرمایه از جانب مسوولان و متولیان این بازار به منظور اعتمادبخشی و ایجاد ثبات در این بازار، تداوم خواهد داشت.


بورس تهران امروز حال عجیبی دارد. در حالی که ارزش معاملات تا این لحظه از ۲۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرده و صف های خرید پر حجمی در برخی نمادهای بازار مثل "فولاد" و "فملی" مشاهده می شود و شاخص کل بیش از ۱۵ هزار واحد مثبت است؛ اما بسیاری از نمادهای بازار هم سرخ پوش هستند و شاخص کل هم وزن افت بیش از ۳ هزار واحدی داشته است.

این وضعیت به خوبی نشان می دهد ترس سهامداران که ریشه در ریزش های ۳ هفته ای بازار سرمایه داشته، هنوز ادامه دارد و شاید بسیاری از فعالان بازار سرمایه خصوصا سرمایه گذاران خرد، مترصد فرصتی برای فروش و خروج از این بازار هستند.

روح الله حسینی مقدم مدیر عامل شرکت تامین سرمایه ملت در گفت و گو با بورس نیوز در رابطه با وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: با توجه به اینکه در دو هفته گذشته، ریزش های زیادی در قیمت سهم های بازار تجربه کردیم؛ قاعدتا در شرایط کنونی با در نظر گرفتن اینکه متغیرهای اثرگذار بر این بازار، وضعیت با ثباتی داشته اند؛ انتظار ریزش سنگینی در این بازار نمی رود.

وی افزود: تجربه نشان داده همواره باید سرمایه گذاری در بازار سرمایه با نگاه بلندمدت و استراتژی های مناسب و خرید و فروش سهام در صنایع مختلف که ارزنده هستند، باید صورت بگیرد. حالا هم سرمایه گذاری ها باید به همین شیوه باشد و سرمایه گذاران باید نگاه بلندمدت داشته باشند. متغیرهایی مثل انتخابات ریاست جمهوری بعدی، سیاست های دولت و... سیاست های اثرگذار بر بازار سرمایه ما هستند که باید با تحلیل این متغیرها، استراتژی مناسبی اتخاذ کرد.

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال که "آیا حمایت از بازار سرمایه ادامه خواهد داشت" گفت: قطعا همیشه هدف اصلی متولیان بازار سرمایه، ایجاد ثبات در این بازار بوده؛ چون ثبات کمک می کند تا سرمایه گذاران استراتژی مناسب تری در این بازار اتخاذ کنند. همواره حمایت از بازار سرمایه از جانب مسوولان و متولیان این بازار به منظور اعتمادبخشی و ایجاد ثبات در این بازار، تداوم خواهد داشت.

حسینی مقدم اضافه کرد: مجموعه بانک ملت و گروه مالی ملت همیشه در بازار سرمایه بعنوان حامی این بازار در شرایط لازم، ورود کرده اند و در ایام گذشته هم اقدامات حمایتی صورت گرفته است. اما شاید تامین سرمایه ملت به سبب متفاوت بودن شرایط ساختاری خود، نتواند به اندازه گروه مالی ملت و بانک ملت، در حمایت از بازار سرمایه موثر باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری