کد خبر: ۲۴۵۲۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
سخنان وزیر امور خارجه روسیه چه پیامی دارد
لاوروف را می توان در واقع مرد شماره 2 عرصه سیاست روسیه نامید. بارها مواضع بینابینی وی در زمان افزایش تحریم های بین المللی علیه ایران در سالهای قبل از برجام مورد انتقاد سیاسمتداران ایران بوده است. لاوروف در حالی برای چندمین بار از میانجی گری خود بین ایران و آمریکا سخن به میان آورده است که اساسا این سوال مطرح است وزن روسیه در مناسبات بین المللی چقدر است؟ کشوری که خود اقتصاد چندان سرحالی ندارد و تنها نقطه قوت آن در مباحث نظامی است. موضوعی که ایران به لطف توانمندی های داخلی تقریبا از آن بی نیاز است و به آنچه که نیاز هم دارد روسیه از دادن آن به یاران امتناع خواهد کرد.
به گزارش اعتدال  به نقل از خبرگزاری ها، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه روابط بین الملل مسکو (مگیمو) وابسته به وزارت خارجه روسیه که از شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ پخش می شد، این مطلب را بیان کرد.

لاوروف اظهار داشت: ما آماده مذاکره با هر دو طرف برای فراهم کردن زمینه گفت وگوهای مستقیم هستم، اما در صورتی که هر دو علاقه‌مند باشند. به اعتقاد ما مطرح کردن اختلاف ها و مسائل به صورت مستقیم و دریافت پاسخ‌ها بدون واسطه از هر چیز دیگری بهتر است.

وی بار دیگر با زیر سوال بردن آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته ای ایران و 1+5 اظهار داشت: آمریکایی ها نه تنها از برجام خارج شدند بلکه دیگر کشورها را هم از تجارت با ایران منع کرده اند.

لاوروف ادامه داد: برخی متحدان آمریکا با حقارت از این کشور خواسته اند تا از ممنوعیت های تجاری با ایران مستثنی شوند، شرایطی که ۱۰ سال پیش، هیچ کس در جهان فکرش را هم نمی کرد.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به تلاش های اخیر آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران گفت: آمریکا در حالی می خواهد از مکانیسم حقوقی موجود در برجام علیه تهران استفاده کند که هدف از ایجاد آن بازگرداندن تحریم ها در صورتی بود که ایران به تعهداتش عمل نمی کرد.

وی ادامه داد: آمریکا امروز چنین حقی ندارد، چرا که واشنگتن پیشتر از برجام خارج شده است و با خروج خود از این توافق عملا از تمامی حقوق خود در این زمینه کناره گیری کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری