کد خبر: ۲۴۵۰۶۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
فریدون مجلسی
پس از سخنان جنجالی فتاح در انتقاد از ساخت آسانسور و سونا و جکوزی در کاخ مرمر، شاید بتوان گفت چون بعد از انقلاب آن مکان در اختیار نهادهایی قرار گرفت که به دلیل سن بالای رؤسایشان بالارفتن از پله‌ها برایشان دشوار بود، نصب آسانسور در آن بنای هنری و تاریخی، اگرچه درست نبود، قابل درک بود. اما ساخت سونا و جکوزی را آن‌هم در مکانی که مورد‌استفاده اداری بوده است، باور نمی‌کنم. احتمالا از همین شایعاتی است که رقبا برای کوبیدن یکدیگر می‌سازند. تصورش هم غیر‌ممکن است. برادر هاشمی‌رفسنجانی که رئیس دفتر رئیس سابق مجمع تشخیص بود هم این موضوع را تکذیب کرد و گفت آنجا را باز کنند تا مردم ببینند.  این یعنی شاید یک‌کلاغ چهل‌کلاغ شده باشد. به یاد مطلبی افتادم که چند سال پیش در خاطرات علم درباره این کاخ خوانده بودم و من را به فکر انداخت که اصلا آیا این مکان متعلق به شهرداری است یا بنیاد مستضعفان حق تصرف مالکانه آن را دارد؟ مطلب را در صفحه 20 جلد دوم یادداشت‌های علم، سال‌های 1349-1351 چاپ چهارم کتابسرا، به شرح زیر یافتم:شنبه 15 فروردین 1349- صبح شرفیاب شدم. کارهای جاری و [...] را عرض کردم. [...] مطلب مهم دیگری مذاکره نشد؛ الا موضوع کاخ مرمر که شاهنشاه به‌عنوان «موزه پهلوی» به شهر تهران مرحمت می‌فرمایند. آتابای معاون انتظامی من، به شاه عرض کرده بود فقط خود کاخ را بدهیم و محیط اطراف آن را نگاه داریم. امروز من عرض کردم: «این کار در شأن شاهنشاه نیست. یا مرحمت نفرمایید، یا اگر مرحمت می‌فرمایید، محوطه را هم بدهید». فرمودند، کاملا درست می‌گویی، آتابای بچه گداست و فکر او هم متحجر است».

البته مطلب نشان نمی‌دهد که آن امر خیر قطعی شده یا در همان حد نیت خیر و گزینه «یا مرحمت نفرمایید» مانده است. اگر به شهر تهران واگذار شده باشد، لابد سوابقی در شهرداری دارد. به‌هر‌حال موزه هنری بهترین استفاده از چنان بنایی است. مبادا پاساژ و تجاری‌سازی شود.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Portugal
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
0
0
در مورد فرشها چیزی از قلم نیفتاد آیا ممکن است نظام برای زدودن اتهام به مستاجران که همگی آیت الله بودند با عجله آسانسور را حذف کندکه اگر نبود همان روز اول همه جای آنرا نشان می دادند چرا با اینهمه تاخیر وجود آسانسور تکذیب می شودمسئله کاخ نشینی آیات عظام که عمری در مورد کاخ نشینی صحبت نموده اند چیز کمی نیست اگر اثبات شود باید حضرات همگب با هم استعفا دهند
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری