کد خبر: ۲۴۴۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
سید رضا علوی
در صنعت خودروسازی آلمان قبل از جنگ جهانی دوم ماشینی متولد شد که بومی بوده و در همه شرایط منجمله، آب و هوا، توان صنعتی، اقتصاد ، زیبایی و ... کاملاً با وضعیت مردم آن زمان مطابقت داشت؛ موضوع به حدی جدی شد که هیتلر رهبر آلمان  دستور داد نام آن خودرو را "ماشین مردم" (فولکس واگن) باشد، که با استقبال بسیار زیاد  مردم آلمان روبرو شد و .... در ادامه  با عبور از جنگ جهانی دوم، ساخت این ماشین تداوم یافته و در سراسر دنیا بازار بسیار خوبی پیدا کرد. در تمام مدت زمان بعد از جنگ، دولت های بعدی در رهگذر زمان و با استفاده ازخردجمعی، بدون اتکا به فرد معینی راه خود را در جهت تسخیر قلوب و صنعت جهان پیش برد، در مسیری برای حل مشکلات و متکی به مردم خود.

از بدترین نقطه جهان که درگیر فرمانروایی خودکامه واز کشوری در دوران جنگ مثال آوردیم تا اراده تجربه شده یک ملت را الگوی خود قرار دهیم . 

موضوع بحث "مسکن" است، مقوله ای که مشغله فکری تمامی بشر روی این کره خاکی است، دراین مرز وبوم به موضوع مسکن باید به نحوی بپردازیم که قابلیت گنجانیدن در مصوبات بیشمار دولت را داشته ، در صورت اجرای تصمیم، مشهود بوده و در سریع ترین زمان ممکنه پاسخگوی نیاز رو به تزاید مردم باشد .

انبوه سازی توسط مردم

واکاوی موضوع حاکی از آن است که ، دولت میتواند بودجه پیش بینی شده به شهرداریها با ردیفهایی که به موضوع "مسکن" اختصاص داشته باشد را با منظور تشویق به ساخت وساز، تقاضای مردم برای ساخت مسکن پوشش داده، در مرحله صدور "پروانه ساخت"  میزان هزینه صدور اعلام شده توسط شهرداری را به صورت آنلاین و موردی به شهرداری پرداخت نماید.

شهرداری می تواند صدور پروانه ساخت را در مکان  و به میزان طبقات مورد درخواست ودلخواه متقاضیان ، به صورت محاسبات وارونه، به این نحو که از 5 طبقه به بالا، اخذ هزینه صدور پروانه با هر طبقه و به صورت پلکانی معکوس (کم شدن) محاسبه و در پروانه درج شود، انجام دهد.
به صورت نمونه : اگر 5 طبقه اول هر طبقه 100 تومان باشد درطبقه 6 مبلغ 80 تومان، در طبقه 7 مبلغ 60، در طبقه 8 مبلغ 40 تومان ( اعداد تمثیلی می باشد) .

دراین حالت کلیه دستگاه های ذیربط در خصوص اخذ هزینه خدمات از متقاضی را موکول به زمان پیش بینی شده برای پایان کار نماید، که به عبارتی هزینه "پس اینی " عنوان می شود.

دولت می تواند قیمت مسکنی که توسط دستگاه های اجرائی، شرکتهای دولتی و دیگر دوایری  که به نحوی از انحاء مختلف، نام آنها در بودجه سنواتی قید شده باشد، به نحوی محاسبه و اعلام نماید که "قیمت زمین" از فهرست هزینه ساخت حذف شده باشد.

و بازهم دولت می تواند، اراضی در اختیار یا تملک "زمین شهری" را در صورت بودن متقاضی برای ساخت مسکن، بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده و به صورت "قیمت دفتری" به متقاضیان خرد یا انبوه ساز  بصورتی که دریافت هزینه آن را منوط به زمان دریافت پایان کار نماید، واگذار و از این طریق رشد ساخت مسکن با اهرم تشویق عموم "شهروندان"  در ساخت و تولید مسکن، باشد.

امیدواریم با بسته ماندن انتفاع احتمالی مسئولین از مقوله تأمین و رفع نیاز مردم که اخیراً بارقه هایی از آن در قوه قضاییه دیده می شود، با همکاری نمایندگان حاضر  در قوه مقننه بازبینی اساسی در موضوع "مسکن" اتفاق افتاده و به صورت زیرساختی، ساخت و ساز مسکن با ارائه طریق، سیاست خوب و با دست مردم بصورت "خودجوش" و"تشویقی"تأمین کننده باشد.

از دیرباز "مسکن" به صورت کالا درآمده است که هر شخص حقیقی و یا حقوقی را برآن میدارد که وارد حوزه آن شده و انتفاع خودخواسته را از این میان نصیب خود نماید.

"دولت" نیز خوداز این قاعده مستثنی نبوده و در یک بازارآشفته که "قوانین و مقررات " در هم تنیده ، غیرمنقح و نامأنوس با زمان خود و شهرسازی عصر حاضر از جمله "قانون شهرداری" که هراز چندگاه با جرقه ای تبصره یا ماده ای از آن اصلاح شده است، به آن دامن زده ودر یک دور تسلسل اقدام به اخذ تصمیمات وصله پینه ای در طول سال های متمادی گرفته و همواره سعی نموده عموما با طرح های غیرکارشناسی از قبیل مسکن"مهر"، "اجتماعی"،"ملی" یا دیگر عناوین، بدون در نظرگرفتن "مردم" از آن به عنوان ابزارتبلیغاتی و باوضع مقرراتی که به عنوان فرمان حکومتی تلقی می گردد، استفاده نموده و در این مسیر حتی بانک ها را   " بانک عامل" خود عنوان و گردش مالی در این عرصه رانیز به خود اختصاص می دهد.

در صورتی که می توان از "شهرداری " ها بالاخص "کلانشهر"ها به عنوان فصل مشترک میان دولت و مردم، بیشترین بهره را در جهت اعمال سیاست مبتنی برحضور مردم در ساخت و تولید مسکن، از مسیر تخصیص بودجه وتشویق ، بدست آورد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی ( سازمان امور مالیاتی ) از جمله ابزار مهم پیشبرد این هدف است که با تعویق اخذ مالیات (موکول به پایان کار و...) موجبات اعتمادسازی مردم نسبت به دستگاه مالیاتی و هم تشویق مردم به ساخت و ساز می گردد.

در عصر کنونی عنوان "دولت  می تواند" موضوعی است بی پایان در بستر زمان که در صورت داشتن اراده و همدلی با مردم می شود . بهترین راه این است که تأمین نیاز مردم به "سرپناه" را به خود ایشان واگذار نموده و با تدوین سیاست های مناسب و عامه پسند پایه های "حکمرانی مطلوب "را بنا نهاده و مشارکت مستمر مردم را به همراه داشت .

مثال آخر؛یک گونه از موش ها که در منطقه عمومی کشورهندوستان زندگی و به نحو بی سابقه ای تولید مثل می‌کنند، هموار در مقاطعی از سال که خود آن را تعیین می نمایند به خاطر "کنترل جمعیت" و تنظیم آن، به صورت دسته جمعی به کنار رودخانه "گنگ" آمده و به منظور مردن در آن شیرجه میروند و از این طریق همیشه به صورت خودجوش و غریزی، میزان جمعیت کنترل، شده و در یک مسیر نرمال ومستمر به زندگی خود ادامه می دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری