کد خبر: ۲۴۴۸۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۹
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد. او این نامه را از جانب همه کشورهای عضو ارسال کرده است.
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد. او این نامه را از جانب همه کشورهای عضو ارسال کرده است.

به گزارش اعتدال به نقل از بلومبرگ، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. این در راستای تلاش های دولت آمریکا برای متقاعد کردن روسیه و چین دو عضو شورای امنیت برای جلوگیری از وتوی قطعنامه ای است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تمدید این تحریم ارائه کرده است.

در نامه ای که دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز شنبه نوشته و بلومبرگ نیز رونوشتی از آن را رویت کرده است، از شورای امنیت درخواست شده است این تحریم تمدید شده و در راستای جلوگیری از آنچه" اشاعه بی ثبات کننده تسلیحات ایران" عنوان شده است، "اقدامات لازم دیگری نیز مانند توقیف دارایی ها و ممنوعیت سفر برای افراد مشارکت کننده در تامین، فروش و انتقال تسلیحات به ایران و یا از آن انجام شود".

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس این نامه را از سوی همه کشورهای عضو یعنی بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی ارسال شده است.

بر اساس این گزارش، تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی با پایان می رسد و وزارت امور خارجه آمریکا اخیر برایان هوک نماینده پیشینش در امور ایران را برای رایزنی با سران کشورهای عربی در این باره به منطقه فرستاده بود.

دولت آمریکا پیش نویسی از این قطعنامه را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده است. روز گذشته خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات های سازمان ملل نوشت که این قطعنامه در شورای امنیت به دلیل عدم برخورداری از پذیرش حداکثری رد خواهد شد.

پمپئو: پیشنهاد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران معقول است

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی پیشنهاد آمریکا مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را "معقول" خواند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در توییتی نوشت: اگر شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید نکند، ماموریت خود برای حفظ "صلح و امنیت بین‌المللی" را به سخره گرفته است. پیشنهادی که آمریکا پیش رو قرار می‌دهد، معقول و مورد نیاز است. ما کار درست را انجام خواهیم داد.

واکنش ایران به  اقدام اخیر دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس
در پی خبر منتشره از سوی دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر درخواست تمدید تسلیحاتی ایران و سایر اتهامات باطله از سوی دبیرکل جدید الورود این شورا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف از رویکرد غیرسازنده برخی اعضای این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران اظهارکرد : متاسفانه به نظر می رسد شورای موسوم به همکاری خلیج فارس به سخنگوی برخی کوته فکران داخل شورا و خارج منطقه مبدل شده و دبیرخانه شورا نیز با تاثیر از سیاست ها و رفتارهای اشتباه و مخرب برخی اعضای آن، بلندگوی ایران ستیزان شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: شورای همکاری خلیج فارس که در اوج ناکارآمدی خود است و اختلافات درونی و سیاست‌های غیر واقع بینانه باعث عقیم بودن این شورا شده، با این اقدام خود باعث نادیده گرفتن حقایق منطقه و چشم فروبستن به روی واقعیات و اولویت‌ها در این شرایط حساس شده است.

موسوی افزود: بیانیه غیرمسئولانه دبیرکل در حالی به صورت یکجانبه و دیکته شده صادر می شود که برخی از اعضای شورا حتی در زمان مشکلات اقتصادی، دست از خرید و انباشت سلاح بر نداشته و از بزرگترین خریداران تسلیحات در منطقه و جهان بوده و بدون شک منافع آمریکا نیز به فروش بیشتر تسلیحات به این کشورها با چنین رویکرد و ادعاهای واهی گره خورده است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در خاتمه اظهار کرد : وضعیت کشتار مردم و کودکان بی دفاع در یمن از مصادیق عینی سیاست های غلط برخی اعضای این شوراست که هر روز با انواع سلاح های غربی و توسط سردمداران همین شورا در مقابل چشم جهانیان قربانی می شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری