کد خبر: ۲۴۴۷۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
"اکنون زمان آن رسیده که امریکا سطح تنش با ایران را کاهش داده و به تدریج زمینه گفتگوی مقام‌های امریکایی با مقام‌های ایرانی و گشایش باب دیپلماسی را فراهم نماید".
دنیل دپتریس در نشریه "نیوزویک" در یادداشتی درباره کنار گذاشته شدن "برایان هوک" نماینده ویژه دولت دونالد ترامپ در امور ایران و جایگزینی "الیوت آبرامز" دیپلمات محافظه کار به جای او می نویسد: "شکست هوک در مورد پرونده ایران را نباید صرفا به یک فرد نسبت داد. این شکست کلیت سیاست دولت ترامپ در قبال تهران بود. تا زمانی که ترامپ متوجه این مسیر اشتباه نشود و آن را تغییر ندهد چیزی عوض نخواهد شد. ترامپ نیازمند اصلاح سیاست امریکا در قبال ایران است تا مسیر توافق با تهران هموار شود.

به گزارش اعتدال؛ نیوزویک افزود: ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی، امریکا را به طور یکجانبه از برجام خارج ساخت. این به معنای کنار گذاشتن هویج در قبال ایران بود. او هیچ مشوقی به ایران ارائه نداد و تنها از چماق استفاده کرد. کنار گذاشتن دیپلماسی تنش دوجانبه میان دو کشور را افرایش داد. ترامپ با هدف ورشکسته کردن اقتصاد ایران تحریم‌ها را وضع کرد و درخواست‌های غیرواقع‌بینانه‌ای را مطرح کرد. هدف او از کارزار "فشار حداکثری" علیه ایران دستیابی به توافقی بهتر با تهران بود.

هوک در صدر این کارزار قرار داشت و گمان می‌کرد که با فشار مالی زمامداران ایران پای میز مذاکره برای توافقی تازه و جامع‌تر از قبل خواهند آمد. متاسفانه محاسبات امریکا اشتباه بود و توان انتقام‌جویی و مقاومت ایران را دستکم گرفته بود‌. تردیدی نیست که تحریم‌ها به اقتصاد ایران و صادرات نفت آن کشور آسیب وارد ساخته اند. با این حال، تحریم سبب نشد تا ایران خواسته‌های واشنگتن را بپذیرد. در عوض، ایران به چین نزدیک شد تا فقدان غرب در بازارهایش را جبران کند. ایران به کمک دانشمندان هسته‌ای به تدریج ذخایر اورانیوم غنی شده خود و آب سنگین اش را افزایش داده تا اهرم مناسبی برای زمان از سرگیری مذاکره با امریکا در آینده داشته باشد. اشتباه امریکا ناشی از اعتماد به نفس بالا نسبت به خود بود. امریکا فراموش کرد که ایران کشوری مستقل و دارای حاکمیت تصمیم گیرنده است".

این نشریه در پایان می‌نویسد: "اکنون زمان آن رسیده که امریکا سطح تنش با ایران را کاهش داده و به تدریج زمینه گفتگوی مقام‌های امریکایی با مقام‌های ایرانی و گشایش باب دیپلماسی را فراهم نماید".

با رفتن برایان هوک؛ سیاست آمریکا در قبال ایران تغییر می‌کند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری