کد خبر: ۲۴۴۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۱ - ۰۳:۲۲
یک دنیا دیدنی ، همین جا؛ پیش پای ما!
در تهران مجموعه باشکوهی از موزه‌ها شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. سرستون موزه ملی ایران و نگاهی اجمالی به گذشته سفالگری و مجموعه‌های سنگی و حکاکی تاریخی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد و از نکات جالب تهران است. بیشتر این آثار از کاوش‌هایی که در شهرهای باستانی انجام می‌شود برگرفته شده است

کمی اگر به اطرافمان دقت کنیم با فاصله ای از 10 دقیقه تا سه ساعت ، زیبایی های بسیاری نهفته است.  تهران دیدنی و زیباست که خیلی‌ از جاهای آن را می‌شناسیم و خیلی‌ها را نه؛ و عید نوروز شاید بهترین فرصت برای دیدن انبوه زیبایی های تهران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ، پراکندگی غیرمنظم و پیچیده کوه‌های البرز، باعث شده است که تهران در دهه جدید دچار تغییرات زیادی شود، اما هنوز باقی نگه داشتن بسیاری از زیبایی‌های باستانی باقی‌مانده است.

در تهران مجموعه باشکوهی از موزه‌ها شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. سرستون موزه ملی ایران و نگاهی اجمالی به گذشته سفالگری و مجموعه‌های سنگی و حکاکی تاریخی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد و از نکات جالب تهران است. بیشتر این آثار از کاوش‌هایی که در شهرهای باستانی انجام می‌شود برگرفته شده است و تمام آن چیزهایی است که شما ممکن است برای دیدن در سفر خود مدنظر بگیرید.
 
سپس تلاش افراد در ساخت موزه‌های سفار که ساخته‌هایی بسیار گیرا و چشم‌گیر هستند و شما می‌توانید آنها را در یک مجموعه با تجربه و هنری ملاحظه نمایند،‌ وجود دارد.
 
برای اینکه به تفکر و اندیشه ایرانیان در نقاشی‌های سلامی، سفالگری و جواهرفروشی پی ببرید، موزه رضا عباسی را دیدن فرمایید که مجموعه جالبی از موزه‌ها من‌جمله کاخ قدیمی شاه که بهترین و کامل‌ترین آن‌هامی باشد.
 
 
موقعیت جغرافیایی تهران

استان تهران در سرزمینی به وسعت 18 هزار و 956 کیلومتر مربع و در شمال فلات مرکزی ایران واقع شده است. این استان با استان مازندران از شمال و استان قم از جنوب، استان سمنان از شرق و استان قزوین از غرب مرز مشترک دارد. شهر تهران، با چنین مشخصه‌هایی به عنوان پایتخت کشور ایران شناخته شده است. بر طبق مدارک و شواهد گذشته، ساکنان شهرستان‌های تهران دماوند، ری، ساوج‌بلاغ، شمیرانات، شهریار، ورامین، اسلام‌شهر و کرج است.
 
 
تراکم جمعیت در استان تهران در اکتبر سال 1995 جمعیتی بالغ بر 176-11 نفر بود که حدود 15/84 درصد آن‌ها ساکنان شهری و 85/15 درصد آن‌ها روستایی بودند.
 
قله دماوند با ارتفاع 678/5 متری از ویژگی‌های ممتاز این استان است که در نزدیکی آن در ارتفاع کمی کوتاه‌تر در 796 متری استان دشت‌گون ورامین واقع شده است.
 
درباره سطح دریاها و در موقعیت جنوب شرقی استان محدوده‌ای از قله البرز در شمال است: شهرستان‌های اطراف شهر تهران عبارتند از: سواد کوه و انحراف رشته‌های فیرزکوه در شمال‌شرقی، لواسانات و قره‌باغ، شمیرانات، حسن‌آباد وکوه‌های نمک‌آبرود در دامنه جنوبی، بی‌بی‌شهربانو و القدر در شمال‌شرقی و بخش اعظمی از قصر فیروزه در شرق این استان قرار گرفته است.
 
  
آب ‌و هوای تهران

صحبت درباره آب‌وهوای استان تهران به این شکل است که در بیابان و خاک‌های جنوبی گرم و خشک است. همچنین در دامنه کوه‌ها سرد وتا حدی مرطوب می‌باشد. وسعت بیشتری از زمین در زمستان‌ها سرد است. گرم‌ترین ماه‌های سال در اواسط جولای وقتی بر رنج دمای هوا بین 28 درجه تا 30 درجه سانتی‌گراد است می‌باشد و سردترین ماه‌ها درجه حرارت به 1 درجه سانتی‌گراد می‌رسد که در حدود ماه‌های دسامبر و جون است. شهر تهران یک زمستان نسبتاً معتدل و ملایم دارد و تابستان‌های بسیار گرم تهران را احاطه کرده است. سواحل شمالی و شمیرانات،‌ در تابستان آب و هوای مناسبی دارند. معدل سالانه بارندگی تقریباً در حدود 400 میلی‌متر است که در فصل زمستان این معدل به اوج خودش می‌رسد.
 
 
تاریخچه و فرهنگ تهران

تهران فعلی به صورت یک شهر بزرگ و پرجمعیت در جهان شناخته شده است که به سوی یک تغییر فاحشی در طول زمان رفته است.
 
تهرانی که در قدیم بیشتر از یک روستا نبود، اما حالا یک شهر بزرگ با تراکم جمعیتی در حدود هشت میلیون شهروند است. این خصیصه باعث شده است که تهران برای همیشه به عنوان پایتخت ایران شناخته شود و از این رو مرکز سیاست، فرهنگی- اقتصادی و هسته مرکزی تجارت در کشور است. در مدت 200 سال گذشته این شهر شاهد ترقی و پیشرفت محققان، نویسندگان، شاعران و هنرمندان مشهوری بوده است. چه آنهایی که در این شهر زندگی می‌کرده‌اند و چه آنهایی که اکنون زندگی می‌کنند همگی در حال کمک به توسعه فرهنگ و تمدن تهران هستند و باعث افزایش تراکم تهران می‌شوند.
 
 
برخی از آثار تاریخی  تهران

 کاخ گلستان
_این مکان در سال 1268 بنا به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد. این مکان شامل ورودی‌های فراوان با چند غرفه گوناگون است. مثل آینه‌ها، الماس‌ها، عاج و دندان فیل، و غرفه‌های کریستالی که از نظر خوبی با غرفه‌های Salam که به تخت‌طاووس مشهور هستند رقابت می‌کند و یا به The Peiebrts که ناصرالدین شاه به عنوان غرامت جنگی از هندی‌ها در سال 1739 به خاطر غلبه بر آن‌ها به دست آورده و قرارداده شده است.


 
 


 
کاخ مرمر،تهران
_ این‌ کاخ‌ در فاصله‌ سالهای‌ 1316 - 1313 احداث‌ شده‌ و معماری‌ آن‌ آمیزه‌ای‌ از سبک‌های‌شرقی‌ و غربی‌ است‌. هنرمندانی‌ مانند حسین‌ لرزاده‌ (معمار)، استادیزدی‌ (کاشی‌ کار)، محمد حسین‌ صنیع‌ خاتم‌و حسین‌ طاهرزاده‌ در ساختن‌ آن‌ همکاری‌ کرده‌اند.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

کاخ صاحبقرانیه،تهران
_این‌ کاخ‌ در دوره‌ فتحعلی‌ شاه‌ و در میان‌ یکی‌ از کاخ‌های‌ مجموعه‌ نیاوران‌، در شمال‌شرقی‌ تهران ساخته‌ شد. از قسمت‌های‌ مختلف‌ آن‌ می‌توان‌ به‌ حوض‌ خانه‌، کرسی‌ خانه‌، تالار جهان‌ نما و تالارآیینه‌ اشاره‌ کرد که‌ با تابلوهای‌ نقاشی‌ گران‌بها و اشیای‌ بسیار نفیس‌ تزیین‌ شده‌اند.
 
 
کاخ سلطنت آباد،تهران
_ این‌ کاخ‌ در سال‌ 1305 قمری‌ به‌ فرمان‌ ناصرالدین‌ شاه‌ در قریه‌ رستم‌ آباد در دو طبقه‌ساخته‌ شده‌ است‌ و حوض‌ خانه‌ وسیعی‌ در وسط‌ دارد. گوی‌ زرینی‌ نشانه‌ کاخ‌ سلطنتی‌، برفراز بلندترین‌ نقطه‌شیروانی‌ بام‌ جای‌ داده‌ شده‌ است‌. سقف‌ زیرین‌ حوض‌ خانه‌، اتاق‌های‌ دیدار و راهروهای‌ آن‌، به‌ گچ‌ بری‌های‌ زیباآراسته‌ شده‌ است‌.
 
 
کاخ سرخه حصار(یاقوت)،تهران
_کاخ‌ سرخه‌حصار که‌ به‌ کاخ‌ یاقوت‌ هم‌ معروف‌ است‌ در اواخر قرن‌ 13 و درزمان‌ ناصرالدین‌ شاه‌ در محل‌ سرخه‌حصار ساخته‌ شد. این‌ کاخ‌ شامل‌ دو دستگاه‌ عمارت‌ به‌ نام‌ کوشک‌ بیرونی‌ وحرم‌ خانه‌ بود و در مجموع‌ دویست‌ اتاق‌ داشت‌ و همچنین‌ کاروانسرا، سربازخانه‌ و گرمابه‌ هم‌ داشت‌ که‌ امروزه‌اثری‌ از آنها دیده‌ نمی‌شود.
 
 
 
کاخ و پادگان عشرت آباد،تهران
_این‌ قصر در سال‌ 1291 قمری‌ به‌ دستور ناصرالدین‌ شاه‌ در محل‌ عشرت‌ آباد، درشمال‌ شرقی‌ تهران و بیرون‌ دروازه‌ شمیران‌ ساخته‌ شد. ساختمان‌ کلاه‌ فرنگی‌ عشرت‌ آباد در چهار طبقه‌ با بام‌شیروانی‌ است‌. طبقه‌ سوم‌ این‌ ساختمان‌ دارای‌ شاه‌ نشین‌، آیینه‌ کاری‌ و مقرنس‌ است.
 
 
شمس العماره،تهران
_این‌ قصر در سال‌ 1284 به‌ دستور ناصرالدین‌ شاه‌ و توسط‌ معیرالممالک‌ ساخته‌ شد.شمس‌ العماره‌ عمارتی‌ بلند با دو برج‌ است‌ که‌ در دهه‌ اخیر مرمت‌ و نوسازی‌ شده‌ است‌.

 


 
 
عمارت تخت مرمر(تخت سلیمان)،تهران
_تخت‌ مرمر یا «تخت‌ سلیمان‌» به‌ دستور فتح‌علی‌ شاه‌ قاجار در سال‌1220 هجری‌ قمری‌ به‌ شکل‌ یک‌ سکوی‌ دیواره‌دار بلند، از شصت‌ و پنج‌ قطعه‌ مرمر بزرگ‌ و کوچک‌ ساخته‌ شدو در وسط‌ ایوان‌ اصلی‌ کاخ‌ مستقر گردید. ارتفاع‌ این‌ تخت‌ از کف‌ ایوان‌ یک‌ متر و از چهار طرف‌ بر دوش‌ شش‌فرشته‌ و سه‌ دیو و یازده‌ ستون‌ مارپیچ‌ قرار گرفته‌ است‌. در طرفین‌ پله‌ جلو ایوان‌، دو شیر حجاری‌ شده‌ قرار داده‌شده‌ است‌.

 


 
 
عمارت باغ فردوس(تجریش)،شمیرانات
_این‌ عمارت‌ توسط‌ حاج‌ میرزا آقاسی‌ در زمان‌ محمد شاه‌ قاجار بنا شد و به‌ سبب‌زیبایی‌ و سرسبزی‌ به‌ باغ‌ فردوس‌ معروف‌ شد.وسعت‌ باغ‌ فردوس‌ حدود 20 هزار و مساحت‌ بنای‌ آن‌ هزار مترمربع‌ و در سه‌ طبقه‌ ساخته‌ شده‌ است‌. روی‌ دیوارهای‌ جانبی‌ و دهانه‌ در جنوبی‌ تزئینات‌ گچی‌ زیبایی‌ دیده‌می‌شود. بام‌ عمارت‌ شیروانی‌ و درها و پنجره‌ها تماماً از چوب‌ و شیشه‌های‌ رنگی‌ ساخته‌ شده‌اند.
 
 
مدرسه و عمارت مروی،تهران
_مدرسه‌ فخریه‌ یا مروی‌ در قرن‌ سیزدهم‌ هجری‌ قمری‌، به‌ فرمان‌ فتحعلی‌ شاه‌ قاجارتوسط‌ فخرالدوله‌ حاکم‌ مرو بنا شد. این‌ عمارت‌ شامل‌ جلوخان‌، سردربلند، صحن‌ وسیع‌، حجره‌ها و چندین‌ایوان‌ مزین‌ به‌ کاشی‌ کاری‌ خشتی‌ است‌.
 
عمارت عثمانی و پل رومی،تهران
_ این‌ عمارت‌، در قرن‌ نوزدهم‌ توسط‌ یکی‌ از سفیران‌ دولت‌ عثمانی‌ در منطقه‌الهیه‌ تهران‌ ساخته‌ شد که‌ همچنان‌ به‌ دولت‌ ترکیه‌ تعلق‌ دارد. نام‌ رومی‌ همانند لقب‌ مولانا جلال‌ الدین‌ محمدبلخی‌ روی‌ پلی‌ کوچک‌ در این‌ محل‌ باقی‌ مانده‌ است‌.
 
 
بنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی،تهران
_این‌ ساختمان‌ قدیمی‌ در گذشته‌ یکی‌ از خانه‌های‌ حسین‌ پاشاخان‌(معروف‌ به‌ امیر بهادر) وزیر دربار مظفرالدین‌ شاه‌ بود و به‌ حسینیه‌ امیر بهادر معروف‌ است‌. این‌ خانه‌ با 3000متر مربع‌ زیر بنا، دارای‌ تالار بزرگ‌ آیینه‌ کاری‌ و تالار بزرگ‌ سخنرانی‌ است‌ و در خیابان‌ ولی‌ عصر و درنزدیکی‌های‌ پل‌ امیر بهادر قراردارد.
 
 
برخی از بناهای مذهبی استان تهران
 
- زیارتگاه امام خمینی
مقبره امام خمینی، کسی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود در جنوب استان تهران واقع شده است. در آنجا چهار مناره در اطراف مقبره به طول 91 ‌متر قرار دارد. طول این مناره‌ها به مناسبت سن امام‌خمینی اندازه‌گیری شده است. 72 گل لاله تزئین شده در اطراف گنبدها حاکی از 72 نفری است که در کنار حضرت خودشان امام حسین در کربلا نبرد کرده‌اند و شهید شده‌اند. این حرب پنج درب ورودی دارد که نمادی از حکمت خداشناسی اسلامی مربوط به حضرت محمد (PBUH) و اعضای بی‌واسطه خانواده او هستند. در اطراف حرم تعداد زیادی تسهیلات سرویس‌دهی برای پاسخ به نیازهای مسافران و میهمانان تدارک دیده شده است.
 
 
-آستانه حضرت عبدالعظیم،ری
-آستانه‌ حضرت‌ عبدالعظیم‌ یکی‌ از زیارت‌گاه‌های‌ بزرگ‌ شیعیان‌ جهان‌ است‌ و درشهرری‌ واقع‌ شده‌ است‌. حضرت‌ عبدالعظیم‌ از فرزندان‌ امام‌حسن‌ (ع‌) است‌ که‌ در قرن‌ سوم‌ هجری‌ شهید شد.بقعه‌های‌ امام‌زاده‌ حمزه‌، برادر امام‌ رضا (ع‌) و امام‌ زاده‌ طاهر از فرزندان‌ امام‌سجاد (ع‌)، مقبره‌های‌ برخی‌ از شاهان‌قاجار و شماری‌ از علما نیز در همین‌ مجموعه‌ قراردارد. قدمت‌ این‌ بنا به‌ سال‌ 848 هجری‌ قمری‌ می‌رسد.
 
 
 
- مقبره آقا (سرفرار آقا)
.این‌ بنا در قرن‌ سیزدهم‌ هجری‌ قمری‌ ساخته‌ شده‌ و آرامگاه‌ سیدابوالقاسم‌امامی‌، امام‌ جمعه‌ تهران‌ در دوران‌ قاجار است‌. مجموعه‌ ساختمان‌ شامل‌ حرم‌، ایوان‌، رواق‌های‌ زیبا و آینه‌کاری‌و گنبد و پوشش‌ کاشی‌کاری‌ است.
 
- گنبد بی بی شهربانو،ری
- این‌ گنبد مینائی‌ که‌ به‌ روایتی‌، محل‌ آرامگاه‌ مادر حضرت‌ سجاد (ع‌) و دختر یزدگردسوم‌ ساسانی‌ است‌ در دامنه‌ جنوبی‌ کوه‌ ری معروف‌ به‌ کوه‌ بی‌بی‌ شهربانو واقع‌ شده‌ است‌. محوطه‌ این‌ گنبد 33متر طول‌ و 22 متر عرض‌ دارد که‌ با دیوار سنگی‌ محصور شده‌ است‌. گنبد بقعه‌ از آثار دوره‌ دیلمیان‌ است‌.
 
- بقعه بی بی زبیده،ری
-این‌ بقعه‌ در قرن‌ نهم‌ هجری‌ ساخته‌ شده‌ است‌. لوحه‌ای‌ به‌ خط‌ نستعلیق‌ در رواق‌ حرم‌ قراردارد که‌ شرح‌ سفر بی‌بی‌شهربانو و دخترش‌ زبیده‌ خاتون‌ از کربلا را بیان‌ می‌کند.
 
-امامزاده داوود،تهران
 -این‌ امام‌زاده‌ مدفن‌ داوود بن‌ عماد یکی‌ از نوادگان‌ حضرت‌ امام‌ زین‌ العابدین‌ (ع‌) است‌ که‌در روزهای‌ تعطیل‌، انبوهی‌ از زائران‌ را به‌ سوی‌ خود جذب‌ می‌کند. امام‌زاده‌ داوود در کوهستان‌های‌ شمال‌ غربی‌تهران واقع‌ شده‌ و بر اهمیت‌ سیاحتی‌ و زیارتی‌ این‌ منطقه‌ افزوده‌ است‌.
 
-بقعه امامزاده یحیی،تهران
- این‌ بقعه‌ در کوچه‌ امام‌زاده‌ یحیی‌، محله‌ عودلاجان‌       واقع‌ شده‌ است‌. این‌ بنا در سال‌1320 شمسی‌ از روی‌       نقشه‌ قدیمی‌ و با همان‌ ابعاد بازسازی‌ شد.در این‌     بقعه‌ یک‌ صندوق‌ مرقد عتیقه‌ با 5/2 مترطول‌ و 06/1    متر عرض‌ و 18/1 متر ارتفاع‌ نصب‌ شده‌ که‌ تاریخ‌ 895 را دارد. ساختمان‌ بقعه‌ امام‌زاده‌ یحیی‌ ازآثار عهد مغول‌ است‌.
 
-امامزاده یحیی،ورامین
- این‌ بقعه‌ در محله‌ کهنه‌ گل‌ ورامین‌ قرار گرفته‌ و تاریخ‌ بنای‌ آن‌، سال‌ 707 هجری‌ قمری‌است‌. کاشی‌ فیروزه‌فامی‌ با تاریخ‌ 628 هجری‌ قمری‌ در نزدیکی‌ مرقد امام‌زاده‌یحیی‌ کشف‌ شده‌ که‌ متعلق‌ به‌آرامگاه‌ یکی‌ از بزرگان‌ شیعه‌ و قدیمی‌ترین‌ لوحه‌ تاریخ‌ دار تهران‌ است‌.
 
-بقعه جوانمرد قصاب،ری
-این‌ بنا در منصورآباد ری‌ واقع‌ شده‌ و مربعی‌ با اضلاع‌ 6 متر است‌. در میان‌ این‌ بقعه‌سکوی‌ مستطیل‌ شکلی‌ بایک‌ متر ارتفاع‌، 2 متر طول‌ و 1 متر عرض‌ قراردارد.
 
-بقعه سید اسماعیل،تهران
_این‌ بقعه‌ در محله‌ چال‌میدان‌، میان‌ خیابان‌ بوذرجمهری‌ و خیابان‌ مولوی‌ واقع‌ شده‌است‌.بنای‌ کنونی‌ بقعه‌ به‌ زمان‌ محمد شاه‌ مربوط‌ است‌. در قسمت‌ بالای‌ سرمرقد، یک‌ در منبت‌ کاری‌ زیبا وقدیمی‌ با 162 سانتی‌ متر طول‌ و 66 سانتی‌ متر عرض‌ نصب‌ شده‌ است‌. قدیمی‌ترین‌ اثر تاریخی‌ این‌ بقعه‌کتیبه‌ای‌ با خط‌ نسخ‌ برجسته‌ با تاریخ‌ جمادی‌ الاول‌ سال‌ 886 هجری‌ قمری‌ است‌. که‌ به‌ زمان‌ آق‌قویونلو مربوط‌ است.
 
بقعه سید نصرالدین،تهران
- این‌ بقعه‌ در خیابان‌ خیام‌ بین‌ خیابان‌ امام‌ خمینی‌ و میدان‌ بزرگ‌ محمدیه‌ واقع‌ شده‌است‌. قدیمی‌ترین‌ تاریخ‌ موجود در این‌ بقعه‌، سال‌ 993 هجری‌ قمری‌ است‌ که‌ در کتیبه‌ای‌ بر روی‌ قطعه‌ طویل‌چوب‌ به‌ خط‌ ثلث‌ برجسته‌ نوشته‌ شده‌ است‌.
 
برج و مقبره شبلی(شیخ شبلی)،فیروزکوه
-این‌ برج‌ در شرق‌ شهر دماوند قراردارد و ساختمانی‌ مخروطی‌ شکل ‌است‌ که‌ از آهک‌ و آجر ساخته‌ شده‌ و قدمت‌ آن‌ به‌ 250 سال‌ می‌رسد.
 
 سایر مقبره ها و امامزاده ها،تهران
بقعه‌های‌ امام‌زاده‌ زیده‌، سیدولی‌، امام‌زاده‌ سیدالحق‌، امام‌زاده‌ حسن‌، چهل‌ تن‌،امام‌زاده‌ محمد، امام‌زاده‌ روح‌ اللهبن‌ موسی‌ الکاظم‌، امام‌زاده‌ صالح‌، امام‌زاده‌ قاسم‌، امام‌زاده‌ زین‌ علی‌ و عین‌ علی‌،امام‌زاده‌ عبدالله‌، آرامگاه‌ صفی‌ علی‌ شاه‌، آرامگاه‌ شیخ‌ هادی‌ نجم‌ آبادی‌ و آرامگاه‌ سردار فیروز کوهی‌ در تهران‌.بقعه‌ شاه‌زاده‌ حسین‌ و مقبره‌ کوکب‌ الدین‌ در ورامین. بقعه‌ امام‌زاده‌ هاشم‌ در جاده‌ هراز. بقعه‌ امام‌زاده‌ هادی‌ در ری‌سایر بقاع‌ متبرکه‌ استان‌ تهران‌ می‌باشند.
 
برخی از جاذبه‌های طبیعی استان تهران


- سد لار
این دریاچه در مسافتی در حدود 84 کیلومتری تهران واقع شده است و به علت نزدیکی به قله دماوند متحمل آب‌وهوای خنک و دلپذیری همراه با چشم‌اندازی بسیار زیباست. در این دریاچه یک محدوده‌ای را برای وزش‌های آبی نظیر شنا و اسکی روی آب فراهم کرده‌اند.
 
- شمیرانات- قله توچال
شیب جنوبی کوه‌های البرز، توچال نامیده می‌شود و به یک مکان اصلی مشهور برای کوهنوردان و ورزشکاران تهران تبدیل شده است.
 
مکان‌های تفریحی محافظت‌شده دیگری در شرق و غرب نیز نظیر کلکچال، شروین، شیرپالا، توچال.
 
اسپیدکیمر و پلنگ چال بنا شده است. ارتفاع زیاد قله کلکچال با اندازه 3.350 متری باعث ارتعاش و انتشار زیاد صدا در آن می‌شود. همچنین راه‌هایی به سوی جمشیدیه، گلاب‌دره، باغ افشار و دره وازبار دارد.
 
 
برخی از آثار فرهنگی و هنری استان تهران


- موزه ملی ایران
این موزه ملی که تحت عنوان موزه باستانی ایران لقب گرفته است زمینی را در حدود 2.741 مترمربع احاطه کرده است و اولین موزه علمی ایران است که آثار باستانی هزاره ششم را تا شروع دوره اسلامی نشان می‌دهد. این بنا در سال 1937- 1935 ساخته شده است. این موزه شامل دو طبقه تحت عنوان تالارهای سخنرانی و نمایشگاه و کتابخانه و... است.
 
 
در طبقه اول موزه آثار تاریخی قدیمی و به جامانده از قبل نمایش داده شده است. طبقه دوم شامل آثار به جامانده از دوره اسلامی است. گفته شده بود که موزه جهت انجام تعمیرات اساسی تا 1987 بسته شده بود. در سالی مشابه تحت عنوان «موزه ملی ایران» این بنا را افتتاح کردند. بسیاری از وسایل با ارزش نمایش داده شده در آن مکان قرآنی مربوط به سده سیزدهم می‌باشد. مجموعه‌ای از 61 سکه طلا مربوط به دوره سامانیان و سرزمین آل‌بویه، همچنین مجموعه‌ای از سکه‌های نقره دوره سامانیان، آل‌بویه و غزنویان به نمایش گذاشته شده است.

 

برج طغرل


برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در شهر ری در استان تهران قرار دارد.این برج از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان است و در سال 1310 با شماره 147 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

برج طغرل با مساحتی بالغ بر 48 متر مربع و ارتفاعی در حدود 20 متر و با اسکلتی خشتی و آجری به صورت استوانه‌ای افراشته خودنمائی می‌کند که نمای داخلی آن به صورت استوانه است.


این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد.


در ضلع شمالی و جنوبی برج دو سردر با معماری طرح رازی ساخته شده است و تقریباً تا ارتفاع 4 متری برج دیوارها به صورت توپ تا قطر دیوارهای حدود 1.5 متر تشکیل شده و دیوارهای بالای ارتفاع 4 متر به صورت تو خالی طراحی شده و وسط آن پلیکانی وجود دارد که درب آن در همان ارتفاع در ضلع شمالی بنا خودنمائی می‌کندکه رابطی بین قسمت‌های تحتانی و فوقانی برج می‌باشد.

درب‌ها و قوس‌های رازی که فشار فوق‌العاده‌ای را تحمل می‌کند و تو خالی بودن دیوارهای فوقانی به استحکام بنا کمک کرده و جنس خشت به کار رفته در برج که از زاج و خاک و سفیده تخم مرغ است بر استحکام آن می‌افزاید.

 از ویژگی‌های جالب و منحصر به فرد این برج، کاربرد آن به عنوان یک ساعت آفتابی عظیم است.

بدین صورت که ترک-های دور تا دور برج به گونه‌ای طراحی شده که با طلوع آفتاب در سمت شرق بنا، کم‌کم یکی از کنگره‌ها روشن می‌شود و آفتاب به درون آن می‌تابد.

با گذشت نیم ساعت از طلوع خورشید، نصف کنگره روشن می‌شود و با گذشت یک ساعت از طلوع خورشید، یک کنگره به طور کامل روشن می‌شود.

به همین ترتیب با گذشت دو ساعت دو کنگره و با گذشت سه ساعت سه کنگره روشن می‌شود، تا اینکه لحظه‌ای فرا می‌رسد که خورشید روی نصف النهار منطقه و در بیشترین ارتفاع خود از افق قرار می‌گیرد.

در این هنگام خورشید دقیقاً بالای سر در جنوبی برج قرار می‌گیرد، زیرا درب‌های برج کاملاً شمالی جنوبی بوده و روی نصف‌النهار واقع است.

برج طغرل برای نخستین بار در سال ۱۳۰۱ شمسی مرمت و بازسازی شد و پس از آن لوحه‌ای مرمر بر سردر بنا نصب شد.

اوایل دههٔ 70 بار دیگر این بنا مورد بازسازی قرار گرفت و بطور جدی در نیمهٔ سال ۱۳۷۷ آغاز و در زمستان ۱۳۷۹ به پایان رسید.

 
 
برخی دیگر از آثار توریستی موجود در تهران:
- میدان آزادی
- میدان دربند
- موزه بین المللی ایران

 

 

    آبشارها

دوقلو، کمرد، سنگان، پیچ ادران. در اطراف تهران آبشارهای زیادی است که آبشار دو قلو از زیباترین آنهاست که در ارتفاع دو هزار 700متری ارتفاعات دربند و در زیر پناهگاه شیرپلا قرار دارد.

 
آبشار کمرد درمنطقه ای به نام منوچهر آباد - بین جاده جاجرود و شهرک پردیس در دهکده‌ای کوچک به همین نام درقسمت شرقی اراکوه واقع است.

آبشار سنگان: این آبشار در انتهای جاده کن - سولقان در روستای سنگان است اوج شکوه این آبشار فروردین و اردیبهشت است.

آبشار پیچ ادران: از جمله آبشارهای فصلی دراطراف تهران است که ازذوب برف‌ها در بهار و تابستان پدید می‌آید و در 15کیلومتری جاده کرج - چالوس واقع است.

    چشمه‌ها

آبعلی هراز، ‌قلعه دختر، اعلا، تلخ آب، آب گرم لاریجان، چشمه شور، چشمه آب اسک

چشمه آبعلی: دوغ و آب معدنی آبعلی را همه می‌شناسیم، خود چشمه هم دورنیست ودر شمال دهکده آبعلی در 60کیلو متری شمال شرق تهران و در کنار بستر رودخانه مبارک آباد از زمین می جوشد.

چشمه قلعه دختر: این چشمه در دو کیلومتری غرب جاده هراز در محل پل دختر بین گردنه امامزاده هاشم و پلور به فاصله 50کیلومتری تهران واقع شده، وجه تسمیه چشمه به قلعه‌ای است که به همین نام در کناران قرار دارد.

چشمه شور: در ناحیه علی آبادو نزدیک دریاچه حوض سلطان است زمان استفاده مناسب از آن، ماههای آبان و آذر و اواخر زمستان تا اردیبهشت است.

    دره‌های تفریحی تهران

دره کن سولقان (‌شمال شرقی تهران) هملون، وزباد ،‌کشار، آهنگرک، دو چناران، وارنگرود، کردان، واریان ارنگه ،‌اوشان و فشم، دره چالوس و اوین.

دره دو چناران: دره حصارک فرحزاد در شمال غربی فرحزاد قراردارد که دره ای طولانی بادیدگاههای متنوع، باغ ها ف چشمه ها و مسیری پرافت و خیز و مناسب برای راهپیمایی است که از مسیر می توان به امامزاده داوود رسید.

دره هملون: دره کوچک و کمی صخره ای در 30 کیلومتری جاده جاجرود بعد از روستای میگون پس از پل اهنی، واقع است و دارای آب و هوای بسیار سرد درفصل بهار و اوایل تآبستان است.

 

دره آهنگرک: ‌این دره در غرب آبادی میگون، 5 کیلومتر بالاتر از بخش فشم حدفاصل حاجیه افتآب کوه و کوه آهنگرک با مزارع و درختان سرسبز وبسیار نزدیک به بخش میگون از جمله محیط های مناسب برای گردش یک روزه است.

دره وزباد در شمال گلابدره شمیران درمکانی سراشیبی در زیردامنه های صخره ای قله سه هزارو صد متری اسپیلت قرار دارد و دارای تعدادی چشمه کوچک است.

    دریاچه‌ها

دریاچه تارو ممج، ولشت، سد امیرکبیر، لار و منظریه، سد لتیان، اوان و شورمست.

دریاچه تارو ممج: این دو دریاچه میان دو رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده اند. این دریاچه‌ها در مدخل کوه ودر ارتفاع دو هزارو 500متری قرار دارند. این دریاچه برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی مناسب است.

دریاچه ولشت: در نزدیکی کوه علم کوه قرار دارد و به دلیل قرارگرفتن در یک گودال بزرگ از دید پنهان است از طریق جاده کرج، چالوس، مرزن آباد، جاده اسفالته تاکلنو و چلاجورمی توان به دریاچه رسید.

دریاچه لار ومنظریه: این دریاچه در 84 کیلومتری تهران درجاده هراز قرار دارد و دارای هوای خنک و از دو راه میتوان به آن رسید: جاده هراز، رودهن روستاهایوسکاره اردینه و گردنه سیاه پلاس و جاده هراز، پلور، جاده سد لار کمردشت.

    رودخانه‌ها

جاجرود، ‌حبله رود فیروزکوه ، ‌طالقان رود، ‌شورو لار

غارها: بورنیک (‌درجاده دماوند فیروزکوه نزدیک روستای هرانده)، بیوک آغا (مسیر جاده‌کن )‌، رود افشان، ‌گل‌زرد (‌در دشت‌لار)‌، یخ مراد (‌منطقه گچسر در منطقه آزادبر)‌.

غار رود افشان: این غار بسیار زیبا در دهکده رود افشان شهرستان دماوند ودرکوهستان البرز مرکزی واقع است، درون غار پوشیده از مواد اهکی است که به صورت قندیل هایی از سقف آن آویزان شده، در داخل غار چاله‌هایی است که آبی زلال از دل صخره های سنگی آن بیرون می‌آید.

    دشت‌ها

جانستون، لار، پهنگ ،هویچ و مشاء دشت بی‌نظیر پهنک در شمال قله زرد یکی از دیدنی‌ترین نقاطی است که می‌توان یک برنامه یک روزه از طریق بخش پلور در جاده هراز به آن رسید.

دشت هویچ: این دشت یکی از مناطق زیبا و کوهستانی واقع در منطقه افجه لواسانات و ازمناطق ییلاقی و زیبای استان هران است، این دشت برای گردش در فصول بهار، تابستان و پاییز مناسب است.

    مکان‌های تاریخی اطراف تهران

تپه‌گبری، برج‌های نقاره خانه و علاء الدین، مسجد جامع دماوند، آتشکده ری و تپه میل، برج علاءالدین، قلعه‌های دختر، ایرج، امامه، رودخان ،‌الموت و قلابن.

قلعه ایرج از بزرگترین قلعه های ایران به شمارمی‌آید که به شکل مستطیل و با خشت و گل ساخته شده ودر شمال شرقی ورامین، نزدیک دهکده جعفرآباد واقع است.

    پارک‌های شهر تهران

باغ وحش تهران، پارک‌های ارم، جمشیدیه، بعثت، آلاچیق (‌بزرگراه ساوه کنار شهرک ولیعصر)‌، ‌چیتگر، ساعی، لاله، ملت، شهر و شطرنج (در خیابان شهید ساری)‌ از جمله پارک‌هایی هستند که می‌توان با گردش و گشت و گذار در آن‌ها خاطرات خوشی را برای خانواده رقم زد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری