کد خبر: ۲۴۴۷۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
در سراسر جهان بیش از 19 میلیون و 127 هزار مبتلا به کرونا شناسایی شده و بیش از 714 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.
شمار مبتلایان و قربانیان کروناویروس در جهان همچنان رو به افزایش است و براساس آخرین آمارها تاکنون مجموع شمار مبتلایان این بیماری به 19 میلیون و 127 هزار و 899 نفر رسیده است.

به گزارش اعتدال، روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در 213 کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید در جهان به 714 هزار و 63 نفر رسیده است.

گزارش ها حاکیست آمریکا، همچنان درصدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. هرچند برزیل نیز به لحاظ شمار مبتلایان سریع تر از سایر کشورها در حال نزدیک شدن به آمار ایالات متحده است.

هم اکنون برزیل و هند به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند و برزیل، انگلیس و مکزیک نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده‌اند.

کشورهای روسیه، آفریقای جنوبی، مکزیک، پرو، شیلی، اسپانیا و کلمبیا به ترتیب جایگاههای چهارم تا دهم جدول تعداد مبتلایان کرونا را به خود اختصاص داده‌اند.

شیوع ویروس کرونا در چهار کشور آمریکا، برزیل، هند و روسیه با شتاب بیشتری نسبت به سایر کشورها همچنان ادامه دارد.

در حالی که تا چندی پیش اروپا به یکی از مراکز شیوع کروناویروس جدید در جهان تبدیل شده بود اما این عفونت اکنون در بیشتر کشورهای اروپایی کنترل شده است و در حال حاضر آفریقای جنوبی، هند و آمریکای جنوبی به ویژه برزیل، پرو، شیلی و مکزیک به کانون های جدید برای شیوع این ویروس تبدیل شده و سازمان‌ جهانی بهداشت نیز نسبت به وضعیت کشورهای این منطقه ابراز نگرانی کرده است.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در روز  پنجشنبه 16 مرداد 1399 (6 آگوست 2020 میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

شمار جهانی جانباختگان و مبتلایان کرونا+ جدول

شمار جهانی جانباختگان و مبتلایان کرونا+ جدول


جان‌باختگان کرونا در آمریکا از 162 هزار نفر فراتر رفت
آمریکا همچنان کانون همه گیری کرونا در جهان است. بیش از چهار میلیون و 963 هزار بیمار مبتلا به کرونا در آن کشور وجود دارد و بیش از 162 هزار و 138 نفر جان خود را به دلیل این بیماری از دست داده اند و این رقم در جهان بالاترین است.

آمریکا برای تهیه واکسن "کووید-۱۹" یک میلیارد دلار دیگر هزینه کرد
واکسن کرونا شرکت  "جانسون و جانسون"(Johnson & Johnson) در حال حاضر در مراحل اولیه آزمایشات انسانی است و انتظار می‌رود که مرحله پایانی این آزمایش در ماه سپتامبر سال جاری آغاز شود.

این شرکت اعلام کرد که با ایالات متحده یک قرارداد بیش از یک میلیارد دلاری امضا کرده تا برای آن‌ها ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونای ساخت خود را توسعه دهد.

بر اساس این قرارداد، آمریکا این انتخاب را دارد که ۲۰۰ میلیون دوز بیشتر سفارش دهد.

"پائول استافلز"(Paul Stoffels)، مدیر علوم شرکت "جانسون و جانسون" گفت: ما برای استفاده اضطراری واکسن "کووید-۱۹"،  در حال افزایش ظرفیت تولید در آمریکا و سراسر جهان هستیم.

در اوایل امسال بود که آمریکا ۴۵۶ میلیون دلار به شرکت جانسون و جانسون اعطا کرد تا این شرکت واکسن کرونا را توسعه دهد.

این شرکت اعلام کرد که هدف آن‌ها تامین بیش از ۱ میلیارد دوز در سطح جهان تا سال ۲۰۲۱ میلادی است.

واکسن کووید-۱۹ شرکت جانسون و جانسون "Ad۲۶.COV۲.S" نام دارد و از همان فناوری استفاده می‌کند که برای ساخت واکسن ابولا به کار گرفته شده بود.

گفتنی است، این تنها قراردادی نیست که آمریکایی‌ها برای تهیه واکسن کرونا امضا کرده‌اند.

آمریکا پیش از این نیز مبلغ ۲.۱ میلیارد دلار برای پیش خرید ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن کروناویروس جدید به دو شرکت دارویی "سانوفی"(Sanofi) و "گلکسو اسمیت کلاین"(GlaxoSmithKline) که به اختصار GSK نامیده می‌شود، اعطا کرده بود.

همچنین برای تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کروناویروس با شرکت‌های "فایزر"(Pfizer)  و "بایو ان تک "(BioNTech) نیز، قرارداد ۱.۹۵ میلیارد بسته بود.

کرونا در برزیل
وزارت بهداشت برزیل اعلام کرد که شمار کل مبتلایان به این ویروس در کشور به بیش از 2 میلیون و 873 هزار نفر رسیده است.

این وزارتخانه هم‌چنین اعلام کرد که شمار کل قربانیان کرونا در برزیل به 97 هزار و 692 تن رسیده است.

برزیل پس از ایالات متحده دارای بیشترین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان است.

حکم دیوان عالی برزیل برای محافظت از بومیان آمازون در برابر کرونا
طی حکمی که دیوان عالی برزیل صادر کرد، دولت برزیل ملزم است اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش کرونا را در جوامع بومی آسیب‌پذیر این کشور اتخاذ کند.

حکم دیوان عالی برزیل با رأی اکثر قضات 30 روز به دولت جاییر بولسونارو، رییس جمهور فرصت داده تا طرحی برای کاهش تهدید بومیان این کشور در برابر کرونا که می‌تواند برخی قبایل را به کلی از بین ببرد، تهیه کند.

این اقدامات باید شامل موانع بهداشتی برای جلوگیری از ورود افراد خارجی به سرزمین‌های محافظت شده قبیله‌ای و قرنطینه کردن بیگانگان باشد، اما دادگاه دستور اخراج فوری کارگران غیرقانونی و معدنچیان را که رهبران بومی می‌گویند در حال گسترش کروناویروس هستند، صادر نکرده است.

این اقدام که توسط یک سازمان حامی بومیان برزیل ترتیب داده شده، مورد حمایت شش حزب سیاسی مخالف قرار گرفته است که از بولسونارو به دلیل انکار دومین شیوع وخیم کرونا در جهان انتقاد کرده‌اند.

طبق اعلام این سازمان، تاکنون ۶۳۱ نفر از بومیان برزیل به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. همچنین از میان ۸۵۰ هزار بومی این کشور ابتلای ۲۲ هزار و ۳۲۵ نفر به این بیماری تایید شده است. کرونا تاکنون بین‌ نیمی از ۳۰۰ قبیله بومی برزیل شیوع یافته است.

این بیماری همه‌گیر، جوامع بومی و بدون دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی در مناطق دور افتاده آمازون را در معرض خطر قرار داده و زندگی مشترک آن‌ها در مسکن‌های بزرگ در کنار یکدیگر، رعایت فاصله گذاری اجتماعی را غیرممکن می‌کند.

قبیله‌های بومی برزیل با مرگ بزرگانشان به دلیل ابتلا به کروناویروس با مشکل از بین رفتن سنت‌های فرهنگی نیز روبرو هستند.

کرونا در هند
مقامات بهداشتی هند اعلام کردند شمار مبتلایان کرونای این کشور با ثبت 62 هزار و 170 مورد جدید طی 24 ساعت اخیر از 2 میلیون و 25 هزار نفر عبور کرد.

شمار قربانیان کرونا نیز در این کشور با ثبت 899 مورد جدید طی روز گذشته به 41 هزار و 638 نفر رسیده است. از لحاظ شمار قربانیان کرونا، هند در جایگاه پنجم جهانی ایستاده است.

کرونا در روسیه
در روسیه شمار مبتلایان در شبانه روز گذشته 5267 نفر و تعداد درگذشتگان هم 116 اعلام شده است.

تعداد کل درگذشتگان در این کشور به 14 هزار و 606 نفر و شمار کل مبتلایان به 871 هزار و 894 نفر رسیده است.

کرونا در آفریقای جنوبی
وزارت بهداشت آفریقای جنوبی اعلام کرد که شمار مبتلایان به کرونا در این کشور از 529 هزار و 877 نفر عبور کرده و تعداد جانباختگان به 9298 نفر رسیده است.  آفریقای جنوبی در جایگاه پنجم جهانی از لحاظ تعداد مبتلایان به بیماری کووید-19 قرار گرفته است.

کرونا در اسپانیا
آمار شیوع کرونا در اسپانیا نشان می‌هد تعداد فوتی‌های کرونا به 28 هزار و 500 تن رسیده است. این آمار همچنین از ابتلای 354 هزار و 530 به ویروس کووید-19حکایت دارد. اسپانیا هشتمین آمار مرگ بر اثر کرونا را در جهان دارد. با این حال سرعت مرگ و میر در این کشور به شدت کاهش یافته به گونه ای در 24 ساعت گذشته تنها یک مورد فوتی گزارش شده است.

کرونا در بریتانیا
در بریتانیا شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته 49 نفر اعلام شده است. به این ترتیب تاکنون 46 هزار و 413 نفر جان خود را از دست داده اند.
تعداد موارد جدید ابتلا هم در 24 ساعت گذشته 950 نفر گزارش شده که در مجموع کل مبتلایان به 308 هزار و 134 نفررسیده است.

پنجاه میلیون ماسک پزشکی در بریتانیا قابل استفاده نیست
سازمان ملی خدمات درمانی بریتانیا گفته است که پنجاه میلیون ماسک که دولت این کشور در ماه آوریل برای مصرف در مراکز درمانی خریداری کرده، فاقد ایمنی لازم است و قابل استفاده نیست.

دولت گفته است که این ماسک ها که بند آنها به جای اینکه روی سر بسته شود پشت گوش قرار می گیرد به شکل لازم روی صورت قرار نمی گیرد و از کاربرنده در برابر ورود ویروس کرونا حفاظت کامل نمی کند.

این ماسک ها بخشی از قرارداد خرید لوازم حفاظتی و بهداشتی برای کارکنان بخش خدمات درمانی بوده که دولت با شرکت آیاندا کپیتال منعقد کرد و مبلغ آن به 252 میلیون دلار بالغ شد.

شرکت آیاندا گفته است که ماسک ها طبق مشخصات سفارشی دولت ساخته شد اما دولت گفته است که ضوابط ایمنی و حفاظتی مورد نظرش بسیار سختگیرانه و غیرقابل مصالحه است.

گفته شده است که شخصی که در ابتدا این قرارداد را به دولت پیشنهاد کرد یک مشاور بازرگانی است که همزمان به عنوان مشاور هیات مدیره شرکت آیاندا هم مشغول به کار است.

وی گفته است که موقعیت شغلی او تاثیری در اعطای این قرارداد به شرکت آیاندا نداشته است اما یک نماینده حزب مخالف از سازمان حسابرسی دولتی خواسته است که این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

در هفته های اول شیوع سریع ویروس کرونا در بریتانیا، کمبود وسایل ایمنی به خصوص برای کادر درمانی باعث شد که دولت در صدد یافتن عرضه کنندگانی برآید که قادر بودند لوازم مورد نیاز را در کمترین مدت تحویل دهند.

کرونا در آلمان
مقامات بهداشتی آلمان اعلام کردند افزایش تعداد مبتلایان در شبانه روز گذشته، آمار مبتلایان به طور کلی به 215 هزار و 100 نفر رسیده است.

بر اساس گزارش موسسه "رابرت کخ"، سازمان کنترل و پیشگیری از بیماریها در آلمان، با مرگ 4نفر در اثر کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جانباختگان کرونا در آلمان به 9249 نفر رسید.

آلمان در میان سایر کشورهای اروپایی با میزان کمتر ابتلا به کرونا و مرگ در اثر این بیماری رو به رو شده بود، اما به تازگی موارد ابتلا افزایش یافته است.

کرونا در ایتالیا
با فوت 6 نفر مبتلا به کرونا شمار کل جان‌باختگان کرونا در ایتالیا تاکنون به 35 هزار و 187 تن رسیده است که این کشور را پس از ایالات متحده آمریکا، برزیل، مکزیک، انگلیس و هند در جایگاه ششم جهان از لحاظ قربانیان کرونا قرار می‌دهد.
تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در ایتالیا نیز به 249 هزار و 204 نفر رسیده است که ایتالیا را شانزدهمین کشور جهان از لحاظ مبتلایان قرار داده است.

کرونا در پرو
در پرو طبق اعلام وزارت بهداشت، مجموع مبتلایان به این بیماری به 447 هزار و 624 نفر رسیده است. همچنین در مجموع تاکنون 20 هزار و 228  نفر از مبتلایان به این بیماری در پرو جان خود را از دست داده‌اند. این کشور از لحاظ شمار مبتلایان در جایگاه هفتم جهان قرار گرفته است.

شمار قربانیان کرونای مکزیک در آستانه ۵۰ هزار نفر

وزارت بهداشت مکزیک عبور از ۵۰ هزار قربانی ناشی از کرونا را در هفته جاری برای این کشور پیش‌بینی کرد.

مقامات بهداشتی مکزیک روز گذشته ۶۱۳۹ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ و ۸۲۹ مرگ و میر جدید ناشی از آن را تایید کردند.

با ثبت موارد جدید، مجموع مبتلایان کرونا در مکزیک به ۴۵۶ هزار و ۱۰۰ مورد و شمار کلی قربانیان آن نیز به ۴۹ هزار و ۶۹۸ نفر رسید.

پیش‌بینی می‌شود در هفته جاری شمار قربانیان کرونا در مکزیک ۵۰ هزار نفر را رد کند.

در حال حاضر مکزیک پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل در رتبه سوم بیشترین شمار قربانیان کرونا در جهان قرار گرفته است.

دولت مکزیک اذعان داشته که شمار واقعی مبتلایان به کرونا احتمالاً به مراتب بیشتر از آمارهای رسمی است.


کرونا در فرانسه
تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در فرانسه به 195 هزار و 633 تن و تعداد کل قربانیان کرونا نیز به 30 هزار و 312 تن رسیده است.

فرانسه از لحاظ شمار قربانیان کرونا در جهان پس از ایالات متحده، برزیل، انگلیس، مکزیک، بریتانیا، هند و ایتالیا رتبه‌ی هفتم را به خود اختصاص داده است.

کرونا در ترکیه
ترکیه بیش از 237 هزار و 265 مورد ابتلا به کرونا ثبت کرده است. بر اساس اطلاعات گزارش شده از وزارت بهداشت ترکیه تاکنون شمار مرگ و میر در این کشور 5 هزار و 798 تن عنوان می‌شود.

کرونا در عربستان سعودی
در عربستان سعودی روز گذشته هزار و 402 مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شده و شمار کل مبتلایان را به 284 هزار و 226 تن رسانده است. عربستان سعودی تاکنون جان باختن 3 هزار و 55 تن را اعلام کرده است.

کرونا در چین
شمار کل مبتلایان در چین با افزایش 37 نفر در شبانه روز گذشته تاکنون 84 هزار و 528 نفر گزارش شده است.

کرونا در افغانستان؛ شناسایی ۱۰۸ مورد ابتلا و ۴ مرگ در شبانه روز گذشته
وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که با شناسایی ۱۰۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته، شمارکل مبتلایان به ۳۶ هزار و ۹۳۷ نفر رسیده است.

براساس اطلاعات این وزارتخانه در مدت یادشده ۴ نفر از مبتلایان نیز جان باخته‌اند که با این رقم شمار کل جان باختگان به یک هزار و ۲۹۸ نفر می‌رسد.

همچنین با بهبودی ۹۸ نفر از مبتلایان، شمار بهبود یافتگان به ۲۵ هزار و ۸۴۰ نفر رسیده است.

کابل با شناسایی بیش از ۱۴ هزار مورد ابتلا در صدر ولایات آلوده به ویروس کرونا قرار دارد.

در روزهای اخیر آمار رسمی نشان‌دهنده کاهش ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان بوده است.

این در حالی است که یافته‎‌های یک ارزیابی وزارت بهداشت افغانستان نیز نشان می‌دهد که شیوع ویروس کرونا در این کشور از دو ماه به اینسو سیر نزولی داشته و میزان واقعات مثبت از ۶۰ تا ۶۵ درصد در دوماه گذشته، به ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

آمار رسمی کرونا در ایران: مرگ ۱۷۴ نفر و شناسایی ۲۶۳۴ نفر بیمار جدید در شبانه روز گذشته
سخنگوی وزارت بهداشت ایران از مرگ ۱۷۴ نفر در اثر بیماری کووید۱۹ و شناسایی ۲۶۳۴ نفر مبتلا به این بیماری در شبانه روز گذشته خبر داد.

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران یک هزار و ۳۰۴ نفر از مبتلایان جدید در بیمارستان بستری شده‌اند.

به گفته خانم لاری، ۴۱۵۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

بر اساس آمار رسمی مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۳۲۰ هزار و ۱۱۷ نفر رسیده که ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که بنا بر فهرست درگذشتگان، قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه به ۴۲ هزار نفر می‌رسند که نزدیک سه برابر آمار رسمی است.

عبور شمار مبتلایان به کرونا در قاره آفریقا از یک میلیون نفر
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آفریقا از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در قاره سیاه به بیش از یک میلیون و 2 هزار مبتلا خبر دادند و شمار فوتی های ناشی از کرونا را 21 هزار و 771 نفر اعلام کردند.

آفریقای جنوبی در صدر کشورهای این قاره از حیث ابتلا قرار دارد و پس از آن کشورهای مصر، نیجریه، غنا، الجزایر، مغرب و کنیا قرار دارند.

نگرانی از افزایش شیوع کرونا در لبنان در پی انفجار در بیروت
وزیر بهداشت لبنان می‌گوید که احتمالا با افزایش شدید شیوع ویروس کرونا رو به رو خواهند شد. در پی انفجار شدید، دستکم ۱۳۷ نفر در لبنان کشته و حدود ۵ هزار نفر مجروح شدند.

فشار زیادی که بر سیستم درمانی وارد شده است، نگرانی‌ها را درباره شیوع کرونا افزایش داده است.

حامد حسان، وزیر بهداشت لبنان می‌گوید که کمبود وسایل محافظت شخصی و همزمان کمک به این تعداد مجروح اثر زیادی بر تعداد موارد مبتلایان به کرونا خواهد گذاشت.

او قول داد که به زودی چند بیمارستان صحرایی که برپا شود را به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص دهد. روز چهارشنبه روزنامه دیلی استار چاپ بیروت از توقف انجام آزمایش کرونا خبر داد.

وزارت بهداشت تاجیکستان: بی‌اعتنایی و بی‌مسئولیتی می‌تواند باعث افزایش تعداد مبتلایان کووید-۱۹ شود
وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی تاجیکستان به مردم این کشور هشدار داده که نادیده گرفتن تدابیر بهداشتی، بخصوص نزدن ماسک در اماکین عمومی و رعایت نکردن فاصله‌گیری اجتماعی می‌تواند منجر به افزایش تعداد مبتلایان بیماری کووید-۱۹ شود.

این وزارتخانه از شهروندان تاجیکستان خواسته تا برای نجات کشور از خطر بیماری کووید-۱۹ و بازگشت مردم به زندگی معمولی تدابیر بهداشتی را جدی بگرند تا از شیوع دوباره ویروس کرونا پیشگیری شود.

این در حالیست که در روزهای اخیر در اماکین عمومی، خیابان‌ها، مراکز خدمت رسانی و داخل وسایل نقلیه عمومی در شهر و نواحی تاجیکستان افراد زیادی را بدون ماسک و عدم رعایت فاصلگیری اجتماعی می‌توان مشاهده کرد.

وزارت بهداشت تاجیکستان گفته بی‌اعتنایی و بی‌مسئولیتی هر شهروند باعث اوج دوباره بیماری و زیاد شدن تعداد مبتلایان کووید-۱۹ در این کشور می‌شود.

در این درخواست از پدران و مادران خواسته شده فرزندان خود را برای رعایت تدابیر بهداشتی و فاصلگیری اجتماعی تشویق کنند.

همزمان مسئولین همه نهادهای دولتی و غیردولتی موظف شده‌اند برای رعایت تدابیر پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ در میان کارمندان خود توضیحات بدهند و این موضوع را تحت نظارت جدی بگرند. وزارت بهداشت تاجیکستان تأکید کرده، تنها در صورت اتخاذ تدابیر بهداشتی از موج دوم شیوع این بیماری در کشور می‌توان جلوگیری کرد.

نگرانی از رسیدن موج تازه ویروس کرونا به تاجیکستان در حالیست که طبق آمار رسمی تا شام چهارشنبه، ۵ اوت شمار کل مبتلایان این ویروس در تاجیکستان به ۷۶۲۵ نفر رسیده و ۶۱ نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

وزارت بهداشت تاجیکستان می‌گوید، در شبانه‌روز منتهی به چهارشنبه ۴۲ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این کشور ثبت شده است.

برچسب ها: شمار جان باختگان کرونا ، شمار قربانیان کروناویروس جدید ، شمار جانباختگان در اروپا و آمریکا ، شمار جهانی مبتلایان و جانباختگان کرونا ، شمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان ، شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا ، شمار قربانیان کرونا در جهان ، شمار مبتلایان به ویروس کرونا ، شمار مبتلایان به کرونا ، شمار قربانیان ویروس کرونا ، شمار قربانیان کرونا ، آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در جهان ، آمار کرونا در جهان ، آمار جهانی مبتلایان و قربانیان کرونا ، آمار کرونا در کشور ، آمار کرونا ، آمار رسمی کرونا ، آمار مبتلایان به کرونا ، مبتلایان جدید به کرونا ، مبتلا به کرونا ، مبتلا به ویروس کرونا ، مبتلایان به کرونا در ایران ، مبتلایان به کروناویروس ، مبتلایان کرونا ، مبتلایان به ویروس کرونا ، مبتلایان به کرونا ، ابتلا به ویروس جدید کرونا ، ابتلا به کووید 19 ، ابتلا به بیماری کرونا ، ابتلا به کرونا ویروس ، ابتلا به کروناویروس جدید ، ابتلا به ویروس کرونا ، ابتلا به کرونا
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری