کد خبر: ۲۴۴۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با اشاره به شرایط دشوار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم ایام محرم، گفت: لازم است همان‌گونه که کرونا همه ابعاد زندگی ما را تغییر داد در مورد عزاداری‌ها نیز شاهد تغییر رویکرد باشیم.
مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با اشاره به شرایط دشوار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم ایام محرم، گفت: لازم است همان‌گونه که کرونا همه ابعاد زندگی ما را تغییر داد در مورد عزاداری‌ها نیز شاهد تغییر رویکرد باشیم.

زینب نصیری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در عزاداری‌های محرم اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا سبک زندگی افراد را در تمام ابعاد تغییر داده است به گونه‌ای که ما در گذشته شادی‌های دسته‌جمعی و با هم بودن‌های مشترک را تجربه می‌کردیم، اما حالا به واسطه ویروس کرونا زندگی‌مان به افراد خاص و خانواده‌مان محدود شده است و اجتماع و گروه‌هایی که یک روزی حیات اجتماعی‌مان به آن متصل بود تغییر کرده است.

وی با بیان این‌که حالا در بحث عزاداری‌ها نیز می‌بایست با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا شاهد تغییر رویکرد و ابزار برای عزاداری باشیم، تصریح کرد: محرم برای ایرانی‌ها بسیار مهم است به گونه‌ای که بیشترین حضور مذهبی ایرانی‌ها در عزاداری‌های محرم است و به همین دلیل می‌بینید که افراد مختلف با رویکرد، طرز تفکر و سطوح مختلف فکری معمولا در محرم حضور فعالی دارند، چرا که محرم از نظر احساسی و عاطفی برای ایرانی‌ها بسیار مهم است.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با بیان این‌که لازم است رویکردمان در عزاداری‌های محرم با توجه به شیوع ویروس کرونا تغییر کند، گفت: می‌دانیم که ابعاد حضور مردم در عزاداری‌های محرم زیاد است و تعداد زیادی از افراد اگر عزاداری به سبک و سیاق گذشته برگزار شود حتما در آن شرکت می‌کنند. هرچند که ممکن است برخی افراد نیز با تصمیم شخصی خود در این مراسم‌ها حاضر نشوند؛ اما مطمئن هستیم که بخش زیادی از مردم به دلیل احساسات و تمایلات عاطفی که نسبت به محرم دارند حتما در اجتماعات حاضر می‌شوند.

نصیری با بیان این‌که یکی از ویژگی‌های ایرانیان این است که برای عزاداری‌های محرم به زادگاهشان برمی‌گردند تا سوگواری‌شان به سبک و سیاق گذشته انجام شود، تصریح کرد: این مسافرت‌ها احتمال شیوع و انتقال را افزایش می‌دهد به همین دلیل به نظر می‌رسد که برگزاری هرگونه مراسم در فضاهای مسقف که تراکم جمعیت در آن زیاد است می‌تواند زمینه‌ساز شیوع کرونا باشد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اینگونه جمع‌ها نیز امری غیرواقع‌بینانه و نشدنی است، چرا که تعداد زیادی عزادار در یک فضای محدود هستند و شرایط حاکم بر مراسم عزاداری، شرایط افراد و شور حسینی، عملا امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضاهای بسته را نمی‌دهد.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با بیان این‌که فاصله‌گذاری اجتماعی مبنای پروتکل‌های بهداشتی است و در فضاهای درونی هیات‌ها، امکان رعایت آن نیست، اظهار کرد: این‌که فکر کنیم افراد در مراسم عزاداری ماسک می‌زنند امری محال است چرا که در شرایط عادی نیز می‌بینیم که افراد به ماسک زدن عادت نکرده‌اند و از هر فرصتی برای این‌که ماسک خود را بردارند استفاده می‌کنند و حالا زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یک مراسم عزاداری با آن شور و شرایط خاص غیرواقع‌بینانه است؛ لذا به نظر می‌رسد اگر تصمیم قاطع و درستی در خصوص نحوه‌ی برگزاری مراسمات عزاداری گرفته نشود، بعدا پشیمان خواهیم شد.


نصیری سخنان اخیر مقام معظم رهبری را راهگشا دانست و گفت:‌ اگر مراسم‌های عزاداری در فضای سربسته و مسقف انجام شود حتما در هفته‌های بعد از محرم شاهد افزایش آمار ابتلا به کرونا خواهیم بود و باز هم باید غصه بخوریم که چرا هموطنان‌مان را از دست دادیم در حالی که اگر امروز تصمیم درستی گرفته شود قطعا شاهد پیامدهای ناگوار نخواهیم بود.

وی اضافه کرد: مردم ما دیندار هستند و ماه محرم برای آنها بسیار مهم است اما دقت داشته باشید که توجه به سلامتی انسان‌ها در دین اسلام برخی مواقع حتی واجبات را نیز کنار می‌زند.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با بیان این‌که تحقیقات نشان می‌دهد که در تجمعات، انتشار کرونا سرعت بیشتری پیدا می‌کند، خاطر نشان کرد: یکی از ابعاد عاشورا و محرم بحث مقابله با ظلم است و دقت داشته باشید که ایجاد شرایط شیوع بیشتر کرونا در این روزها می‌تواند ظلم به کادر درمانی خسته باشد، لذا باید حتما همان‌طور که کرونا سایر ابعاد زندگی ما را تغییر داد در عزاداری‌هایمان نیز تغییراتی ایجاد کنیم.

وی پیشنهاد داد: برخی هیت‌ها که مداح یا واعظ برجسته دارند می‌توانند نقش الگوسازی داشته باشند و طلائیه‌داران این تغییر نگرش باشند و بیشتر با استفاده از فضاهای مجازی و آنلاین هیات‌هایشان را برگزار کنند.

نصیری با اشاره به نقش صدا و سیما اظهار کرد: لازم است صداوسیما برنامه‌های متنوعی برای اقشار مختلف جامعه در ماه محرم داشته باشد که همه سلایق را پاسخ دهد.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با بیان این‌که هیت‌ها می‌توانند با توجه به ظرفیت سازماندهی و انسجام‌دهی که دارند در جذب نذر سلامتی و کمک مؤمنانه نیز نقش زیادی ایفا کنند، گفت: کرونا بسیاری از کسب و کارها را بهم ریخته و این در حالی است که افراد کم برخوردار زیادی در جامعه ما زندگی می‌کنند که می‌توان به جای نذری پختن، این مواد غذایی خشک را در قالب سبد کالا بین نیازمندان توزیع کرد و حتی می‌توان برای آنکه فرهنگ عاشورایی و محرم را نیز تعریف کرد این سبد کالا همراه با پیام‌های عاشورایی باشد.


وی با بیان این‌که همه ما عادت داریم که در این روزها نذری بدهیم، تصریح کرد: می‌توان برای آنکه نذر خود را ادا کنیم نذر ماسک و اقلام خوراکی داشته باشیم که هم حالمان خوب شود و هم مطمئن باشیم که نذری ما به کسی ضرر نمی‌رساند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری