کد خبر: ۲۴۴۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
آمریکا از کشورهای عربی خواسته به طرح و راهبردی علیه ایران برسند. البته آنها از این اقدامات دستاوردی نخواهند داشت و این مواضع و اظهارات پوچ هستند.
اعتدال؛ حمیده صفامنش- یک تحلیلگر مسائل غرب آسیا «راهبرد یکپارچه عربی علیه ایران » را طرحی بنا به دستور آمریکا دانست و گفت: آمریکا از کشورهای عربی خواسته به طرح و راهبردی علیه ایران برسند. البته آنها از این اقدامات دستاوردی نخواهند داشت و این مواضع و اظهارات پوچ هستند.

سیدهادی سید افقهی در گفت و گو با اعتدال، با بیان اینکه در خصوص «راهبرد یکپارچه عربی علیه ایران» که از سوی پارلمان عربی مطرح شده است باید به شرایط فعلی منطقه، خصوصا جهان عرب، توجه داشت، خاطرنشان کرد: این اقدامات تنها با هدف ایجاد جنگ روانی و اقدامی سیاسی علیه ایران انجام می شود.

تلاش آمریکا برای افزایش فشار روانی و سیاسی علیه ایران
وی افزود: در شرایط فعلی به دلیل شکست طرح های آمریکا علیه ایران، این کشور و متحدانش تمام عوامل و امکانات خود را شامل امکانات سیاسی، نظامی و اقتصادی و حتی امکانات معنوی و فرهنگی، که همین مزدوران منطقه ای هستند و به نفع عربستان سعودی و دربارهای خود عمل می کنند، را به کار گرفته است.

این تحلیلگر تحولات غرب آسیا با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر ناکامی در اجرای طرحهایشان با وجود هزینه هفت تریلیون دلاری در منطقه، گفت: در این شرایط حساس که آقای ترامپ فکر می کند با حربه نظامی و گزینه تحریم امکان تحقق اهدافش وجود ندارد به این فشارها متوسل شده است. آنها فشارهای اقتصادی را به حد اعلاء رسانده اند و کشورهای تحت امر و مزدورشان به خصوص کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را مامور کرده اند که بحران سیاسی و جنگ روانی را علیه ایران تشدید کنند.

راهبردی یکپارچه عربی علیه ایران طرحی آمریکایی است
سید افقهی با بیان اینکه آمریکا از کشورهای عربی خواسته است به طرح و راهبردی علیه ایران برسند و این اقدامات به دستور آمریکا انجام می شود، ادامه داد: البته آنها از این اقدامات دستاوردی نخواهند داشت؛ ممکن است بیانیه هایی صادر کنند، همان طور که مثلا در رابطه با شورای همکاری خلیج فارس شاهد هستیم اما این مواضع و اظهارات پوچ هستند. آنها خود می دانند که ایران نه دشمنشان است و نه آنها راتهدید کرده است. بخواهند با ایران وارد جنگ هم شوند حریف ایران نمی شوند چرا که درگیر مسائل داخلی خود هستند.

وی درخصوص مواضع پارلمان عربی مبنی بر اینکه کشورهای عربی باید تبادلات تجاری خود با ایران و ترکیه و همچنین پروژه های مشترکشان با این دو کشور را متوقف کنند، گفت: کشورهای عربی هیچ گاه در رابطه با هیچ مساله ای اتفاق نظر نداشته اند و به یک راهبرد جامع، منسجم و همگرا در رابطه با هیچ مساله ای نرسیده اند.

سید افقهی با اشاره به شکافها و اختلافات میان کشورهای عربی در رابطه با مسائلی مانند یمن، سوریه و فلسطین، خاطر نشان کرد: دو سال پیش وقتی ترامپ به ریاض سفر کرد بحث ایجاد یک ائتلاف تحت عنوان مبارزه با تررویسم مطرح و از 45 کشور عربی و اسلامی دعوت شد. همان جا آمریکا بحث پرداخت 470 میلیارد دلار از سوی عربستان سعودی را برای دوشیدن این کشور عنوان کرد. تحت عنوان مبارزه با تروریسم صحبت هایی کردند اما هیچ کدام از تصمیماتشان به بار ننشست.

وی با تاکید بر اینکه موارد بسیار متعددی است که نشان داده که تنها چیزی که اعراب توافق کرده اند این است که با هم توافق نکنند، اضافه کرد: رویکردها، دیدگاه ها، تحلیل و فهم هر یک از این کشورهای عربی به خصوص برادران بزرگشان بسیار دور از هم است.
این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: کشورهای عربی باید بنشینند و مشکلاتشان را با ایران حل کنند. اکثر کشورهای عربی با ما همراه هستند. برخی از آنها اگر هم رایی در بین المجالس و اتحادیه عرب هم می دهند رایشان را می فروشند. ما کدام کشورها را تحریک کردیم!؟ رئیس جمهور ما که بحث طرح صلح هرمز را مطرح و تاکید کرد که بیایید اگر اختافات و گله ای است مسائلمان را با هم حل کنیم.

نسبت دروغ به ایران تنها به نفع آمریکاو رژیم صهیونیستی
سید افقهی تهمت، افترا و دروغ نسبت دادن به ایران را تنها در جهت منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست و تاکید کرد: آمریکا هم از این مساله وحشت دارد که مبادا کشورهای عربی مشکلاتشان با هم را حل کنند و آرامش، پیشرفت، برادری و اتحاد در منطقه حاصل شود. قطعا حل مشکلات تهدیدی برای رژیم صهیونیستی خواهد بود چر که بقای این رژیم منوط به وجود آشوب در منطقهاست. آنها با کلام واهی کشورهای عربی را می ترسانند و مکرر آنها را می دوشد. در حالی که اگر با دعوت های مکرری که در سطوح مختلف از سوی ایران برای انجام گفتگو انجام شده عمل می کردند شرایط تغییر می کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا اجازه چنین گفتگوهایی را به کشورهای عربی نمی دهد، ادامه داد: پس از سفر آقای ظریف به کشورهای عربی بلافاصله خانم ترزا می، نخست وزیر وقت انگلیس، به منامه سفر و با سران کشورهای خلیج فارس گفتگو کرد و از آنها خواست در برابر نفوذ ایران جبهه واحدی تشکیل دهند. تنها سفر آقای ظریف باعث وحشت آنها شد. بنابراین آنها بحرانهای مصنوعی ایجاد می کنند و در نهایت هم کشورهای عربی و اسلامی ضرر می کنند.

سید افقهی با تاکید بر اینکه ایران همواره منادی صلح در منطقه و حل مسالمت آمیز مسائل بوده است، در رابطه با طراحی های لازم برای مقابله با «راهبرد یکپارچه عربی علیه ایران »، گفت: قطعا ایران تنها نیست و در قالب محور مقاومت در مقابل توطئه های آمریکا، ارتجاع عرب و رژیم صهیئونیستی ایستاده است. درست است که ایران در راس این محور است اما وقتی این فشار پخش شود و ملتهای منطقه در کنار ایران باشند چندان کار جدی نمی توانند بکنند.

ضرورت ایجاد راهبردی دقیق برای مقابله با طراحی های آمریکا
وی با اشاره به ایستادگی و مقاومت جبهه مقاومت در یمن، سوریه و عراق و همچنین عقب نشینی متجاوزان، تصریح کرد: حضور آمریکا در منطقه حضوری اضافه و خطرناک است و حکم اشغالگر را دارد. ایران باید با متحدان خود راهبردی هر چه دقیق تر، منسجم تر و دوراندیشانه تر برای مقابله و خنثی کردن توطئه های های امریکا اتخاذ کند که تنها امنیتی و نظامی نباشد.

سید افقهی گفت: باید سازوکارهایی فراهم شود تا بتوانیم همه جانبه با توطئه های آمریکا و مزدورانش مخصوصا رژیم صهیونیستی مقابله کنیم. ایران می تواند این کار را بکند. ضربات اولیه را هم زده شده است، به خصوص پس از حمله ایران به پایگاه عین الاسد بسیاری از مسائل تغییر کرده است. اگر این اتفاق بیفتد که البته فرایند درازمدتی خواهد بود قطعا منطقه روی آرامش و پیشرفت را به خود خواهد دید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری