کد خبر: ۲۴۴۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
ایران شرایط عراق را درک می کند، به همین دلیل در 17 سال گذشته ثبات نسبی خوبی در روابط دو کشور برقرار بوده و در راستای مبارزه با تروریسم از آن بهره برداری شده است.
اعتدال؛ حمیده صفامنش؛ یک تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بیان اینکه ایران در مبارزه با تروریسم به معنای واقعی در کنار عراق ایستادگی کرد، گفت: ایران شرایط عراق را درک می کند، به همین دلیل در 17 سال گذشته ثبات نسبی خوبی در روابط دو کشور برقرار بوده و در راستای مبارزه با تروریسم از آن بهره برداری شده است.

امیر موسوی در گفتگو با اعتدال با اشاره به همکاری های ایران و عراق برای ریشه کنی داعش از عراق خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته همکاری های اطلاعاتی خوبی با دولت و ارگانهای مختلف عراق انجام شده است. در عراق نیز چند ارگان در رابطه با مبارزه با تروریسم فعال هستند که ایران با همه ارگان ها ارتباط بسیار صمیمی و همکاری خوبی دارد و استفاده متوازن از این همکاری ها می کند.

وی افزود: هم عراقی ها از توانمندی های اطلاعاتی ایرانی ها در مبارزه با تروریسم استفاده کرده اند و هم ایران از امکانات عراقی ها بهره برده است و در مجموع استفاده عراق و ایران برای کل محور مقاومت بوده است.

ایران شرایط عراق را درک می کند
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه ایران شرایط عراق را درک می کند، به همین دلیل در 17 سال گذشته ثبات نسبی خوبی در روابط دو کشور برقرار بوده و در راستای مبارزه با تروریسم از آن بهره برداری شده است، گفت: با همه تحولات و فشارهایی که آمریکا و برخی کشورهای عربی علیه دولتهای عراق و مردمش در راستای دوری از ایران اعمال کردند، موفق نشدند. به همین دلیل ایران آرامشی در برقراری روابط با عراق دارد. عجله نمی کند و حکم هم صادر نمی کند زیرا می داند عراق به هر حال کشوری عربی است و همچنین حضور اشغالگران آمریکایی اثرگذاری هایی را بر تصمیماتشان دارد.

آمریکایی ها شرایط سختی برای عراق ایجاد کرده اند
موسوی با اشاره به آثار مداخلات آمریکا در سیاست های عراق، ادامه داد: آمریکایی ها شرایط سختی برای عراق ایجاد کرده اند، اما درهمین شرایط مقامات ایرانی برخلاف عربستان با عراقی ها با ناراحتی و قهرآمیز برخورد نمی کنند. عربستان تا کوچکترین حرفی که از مقامات عراقی به نفع ایران می شنود واکنش تندی نشان می دهد.

ایستادگی ایران در مبارزه با تروریسم در کنار عراق
وی با اشاره به سفرهای دو جانبه صورت گرفته اخیر میان مقامات دو کشور و لزوم تداوم رایزنی ها برای مقابله با تروریسم حمایت شده از سوی آمریکا، مواضع عراق را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: ایران در مبارزه با تروریسم به معنای واقعی در کنار عراق ایستادگی کرد و آنها دیدند که آمریکایی ها چه جنایاتی انجام می دهند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: خرابی های زیادی به بار آمد و شهدای عزیزی از دست دادیم، اما نقشه آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی که می خواست برای خود امنیت ایجاد کند، موفق نشد. امروز هم حرکتهای موذیانه انجام می شود اما بسیار ناچیز است. کارشکنی های خود را دارند اما نمی توانند پیروزی های بزرگی را که با خون پاک شهدای دو کشور به دست آمد، را از بین ببرند.

لزوم تداوم رایزنی های چهارجانبه برای مبارزه با تروریسم
موسوی با اشاره به رایزنی های مشترک روسیه، ایران، عراق و سوریه در رابطه با مبارزه با تروریسم و لزوم توسعه و تقویت مرکز چهارجانبه تبادل اطلاعات مبارزه با تروریست و همکاری های امنیتی میان این چهار کشور، به اهمیت تداوم همکاری های نظامی تهران – بغداد پرداخت و افزود: آمریکا و ارتجاع عرب در منطقه تمام تلاششان را کردند که داعش در بغداد حاکمیت پیدا کند،  به همین دلیل وقتی داعش وارد شد هیچ کمکی به بغداد نکردند.

وی یادآور شد: آنها منتظر می ماندند که اگر داعش به بغداد رسید، آغاز خلافتشان را تبریک بگویند! اما وقتی شکست خوردند ائتلافی علیه داعش ایجاد کردند که در واقع کمک به داعش بود. گروه های عراقی با پشتیبانی مرجعیت و همکاری ایران توانستند این منطقه را پاکسازی کنند. این موفقیت بزرگی بود. در سوریه هم آنها تمام عیار متحد شدند که بشار اسد را سرنگون کنند، اما نتوانستند. این همه هزینه و دنیا را بسیج کردند؛ نتوانستند.

لزوم گفتگو و ارتباط با همه گروه ها در عراق
موسوی درخصوص همکاری های آینده ایران و عراق در مسیر مبارزه با تروریسم نیز اظهارداشت: ترکیب سیستم سیاسی عراق ناهمگون است و در این ترکیب، هم نیروهای کاملا وابسته به آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب حضور دارند و هم افرادی از گروه مقاوم، ملی، دلسوز و مخلص هستند. مانند ترکیبی که در لبنان است. ایران تا آنجا که بتواند با همه همکاری می کند. لذا وقتی مقامات ایرانی به عراق می روند با همه از مذاهب و گرایش های سیاسی مختلف حتی آنها که مخالف ما هستند هم ارتباط برقرار می کنند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه تاکید کرد: این ذکاوت مقامات ایران این است که از بدترین شرایط بهترین بهره برداری را می کنند. در بدترین شرایط، بزرگواری و سعه صدر ایران باعث شد که حضورش قوی و محکم در منطقه باقی بماند. به همین دلیل هم اردوی ایران در منطقه همواره جلو است و طرفهای مقابل انفعالی برخورد می کنند.

موسوی تاکید کرد: در مسیر مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه، ائتلاف ایران و متحدانش در منطقه چه در سوریه، عراق و لبنان در بدترین برهه ها باقی مانده است و ادامه دارد، اما ائتلاف های ضد مقاومت بسیار شکننده است و در10 سال اخیر بارها جابجا شده اند. زمانی که بحران سوریه شروع شد70 کشور بودند، اما ریزش زیادی داشتند. محور مقاومت تاکنون قوی، پایدار و همگون بوده و هیچ گاه هم انفعالی بخورد نمی کند، عصبانی نمی شود و عجله نمی کند بلکه با بردباری کارش را جلو می برد. این نشان دهنده همکاری بسیار قوی و با مدیریت در سطوح بالای سیاسی میان دو کشور است.

ترکیب عراق دیگر نمی تواند ضد ایران باشد
وی با بیان اینکه ترکیب عراق دیگر نمی تواند ضد ایران باشد، توضیح داد: نه مردم این را می پذیرند و نه گروه های مقاومت که با نفوذ و موثرند. شاهدیم که چگونه مقامات آمریکایی به صورت مخفیانه در عراق رفت و آمد می کنند، در حالی که وزیر خارجه ایران به صورت علنی به این کشور سفر کرد. حتی ریز برنامه های سفر آقای ظریف را در فضای مجازی پخش کردند که خطر امنیتی برای ایشان بود. اما به این حرکتهای موذیانه توجه نشد و ملاقات ها به بهترین وجه صورت گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری