کد خبر: ۲۴۴۵۰۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳
آمارهای رسمی نشان می‌دهد کل فوتی‌های کرونایی به ۱۷ هزار نفر نزدیک می‌شود. این درحالی است که رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده در شهر تهران (نه استان تهران) تا کنون ۸۶۰۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این عدد ابهام جدیدی در مورد آمار جانباختگان کرونایی ایجاد می‌کند.
آمارهای رسمی نشان می‌دهد کل فوتی‌های کرونایی به ۱۷ هزار نفر نزدیک می‌شود. این درحالی است که رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده در شهر تهران (نه استان تهران) تا کنون ۸۶۰۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این عدد ابهام جدیدی در مورد آمار جانباختگان کرونایی ایجاد می‌کند.

براساس آمار رسمی، تعداد فوت‌شده‌ها به‌دلیل ابتلا به بیماری کرونا در روز گذشته ۲۱۶ نفر اعلام شده و مجموع فوت شده‌ها به دلیل ابتلا به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است. اما در این میان ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده تا کنون در شهر تهران ۸ هزار و ۶۰۰ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. در واقع براساس آمار اعلام‌شده ۵۱ درصد کل فوت‌شدگان در کشور در شهر تهران اتفاق افتاده است. این در حالی است که خداکرمی به آمار فوتی‌های شهر تهران، نه استان تهران اشاره کرده است. برآوردهای مرکز آمار نشان می‌دهد شهر تهران حدود ۹ میلیون جمعیت دارد، در حالی که استان تهران بیش از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراین شهر تهران حدود ۱۱ درصد از جمعیت کل کشور را دارد. از سوی دیگر شهر تهران به‌عنوان پایتخت کشور، علاوه براینکه بهترین بیمارستان‌ها و خدمات درمانی کشور را در اختیار دارد، به گفته علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، میانگین سنی فوت شده‌های کرونایی در تهران نیز حدود ۱۰ سال بیشتر از میانگین فوتی‌های سایر استان‌های کشور بوده که این نکته نشان می‌دهد وضعیت بیماران کرونایی در شهر تهران بهتر از سایر شهرهای کشور است. اما آمار اعلام‌شده رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران این ابهام را مطرح می‌کند که با توجه به شرایط بهتر شهر تهران چرا آمار فوت‌شده‌ها در این شهر بیش از نیمی از کل فوت شده‌های کشور را تشکیل می‌دهد. با توجه به‌صورت مساله مطرح‌شده، دو فرضیه مطرح است. اول، ابهام در آمار کل فوت شدگان به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا و کم‌شماری در آن است. دوم اینکه آمار اعلامی توسط خداکرمی اشتباه بوده است. هرچند که به نظر بعید می‌رسد اشتباهی در بیان آمارها رخ داده باشد. از سوی دیگر خداکرمی اعلام کرده که تا دو هفته پیش ۷۱۶۹ نفر در تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که به نظر می‌رسد آمار فوت‌شده‌ها تا پایان تیرماه است. بنابراین می‌توان محاسبه کرد که در مدت دو هفته که از ابتدای مرداد ماه می‌گذرد، ۱۴۳۱ نفر در شهر تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. در حالی که تعداد کل فوت‌شده‌های کشور از ابتدای مرداد ماه ۲۳۴۸ نفر بوده است. به عبارت دیگر ۶۱ درصد فوت‌شده‌ها از ابتدای مرداد ماه در شهر تهران بوده‌اند. اگرچه تهران کمتر از یک هفته است که در لیست شهرهای قرمز قرار گرفته، اما به نظر می‌رسد آمار فوتی‌های این شهر بیش از یک هفته است که رکورد‌های بالایی را ثبت می‌کند. این مساله می‌تواند وخیم بودن شهر تهران را گوشزد کند که نیاز به اقدامات بیشتری برای کاهش آسیب‌های ناشی از این ویروس دارد. از سوی دیگر از آنجا که مرگ و میر به واسطه ابتلا به این ویروس رابطه مستقیمی با تعداد مبتلایان کشور دارد، ابهام در مورد تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا نیز مطرح می‌شود.

کاهش در آمار بیماران بدحال

در کنار خبری که ابهاماتی در مورد آمارهای مرتبط با کرونا مطرح می‌کند، خبر خوب این است که تعداد بیماران بدحال دو روز متوالی روند نزولی داشته است. آمارها نشان می‌دهد در ۹ مرداد آمار بیماران بدحال که نیاز به مراقبت‌های ویژه بیمارستانی داشتند ۴۰۴۱ نفر بوده که در روز بعد یعنی ۱۰ مرداد به ۴۰۲۱ نفر کاهش پیدا کرده است. براساس آمار رسمی اعلام‌شده، تعداد بیماران بدحال روز گذشته (۱۱ مرداد) نیز ۴۰۱۱ نفر بوده که کاهش ۱۰ نفری را نسبت به روز قبل خود ثبت کرده است. کاهش بیماران بدحال می‌تواند کاهش تعداد فوت شده‌ها در هفته‌های آتی را به دنبال داشته باشد.

از سوی دیگر آمارهای دیروز نشان می‌دهد از ۲۵۴۸ نفر بیمار شناسایی شده مبتلا به کرونا، ۱۰۶۷ نفر آنها در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند. در واقع حدود ۴۲ درصد از کل بیماران شناسایی شده نیازمند خدمات بیمارستانی بوده‌اند. این در حالی است که از ۳۱ خرداد به بعد، تعداد بستری‌ها به نسبت کل بیماران شناسایی شده، بیش از ۴۷ درصد بوده است. اگرچه تعداد بیماران شناسایی‌شده به نسبت روزهای قبل کاهش محسوسی نداشته است؛ اما کاهش تعداد بیماران بستری‌شده نیز می‌تواند خبر خوبی باشد.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
0
0
اِلهی عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ

وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکی

وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد

اُولِی الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ

فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ

یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ

یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی

السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ

یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری