کد خبر: ۲۴۴۲۹۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
هواپیمای مسافربری ماهان که به مقصد بیروت پرواز کرده بود در آسمان کشور سوریه توسط دو جنگنده تهدید شد و برخی مسافران آسیب دیدند.
هواپیمای مسافربری ماهان که به مقصد بیروت پرواز کرده بود در آسمان کشور سوریه توسط دو جنگنده تهدید شد و برخی مسافران آسیب دیدند.

به گزارش اعتدال، خبرگزاری صداوسیما در خبری فوری اعلام کرد که هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان کشور سوریه توسط دو جنگنده اسرائیلی تهدید شده است.

هواپیمای ایرانی با شماره پرواز۱۱۵۲ از تهران عازم بیروت پایتخت لبنان بود که پس از عبور هواپیمای جنگنده ناشناس از فاصله ایمنی استاندارد و نزدیک شدن به هواپیمای مسافری مجبور به تغییر وضعیت سریع شد.

با توجه به منطقه وقوع این رخداد و مکالمه خلبان جنگنده با خلبان هواپیمای ماهان گمانه هایی در مورد اسراییلی یا آمریکایی بودن هواپیمای جنگنده وجود دارد.

نزدیک شدن یک فروند هواپیمای جنگنده ناشناس به هواپیمای مسافربری خطوط ماهان و مانورسریع خلبان هواپیمای ایرانی، موجب زخمی شدن تعدادی از مسافرین شد.

هواپیمای مسافربری ماهان در فرودگاه لبنان به زمین نشسته  مسافران  آسیب دیده  برای درمان به مرکز درمانی در بیروت منتقل شده اند.

همچنین خبرگزاری مهر گزارش داد که پرواز مسافربری هواپیمای ماهان به مقصد بیروت، اندکی پیش از فرود مورد تهاجم یک هواپیما جنگنده قرار گرفت.

در حالیکه برخی منابع خبری از اسراییلی بودن این جنگنده خبر داده اند، گفته می شود احتمال دارد این هواپیما امریکایی باشد.

در اثر این تهاجم، هواپیمای ایرانی مجبور به فرود سریع شد که در اثر آن تعدادی از مسافران آسیب دیدند.

 حال یکی از مصدومان مساعد نیست.

آمریکا در سوریه جنگنده اف ۱۵ مستقر کرده و این جنگنده‌ها عملیاتی هستند اما اسرائیل هم جزو دارندگان این جنگنده‌هاست.

هنوز مشخص نیست که جنگنده‌های مهاجم متعلق به کدام یک از این دو رژیم بوده است.

خبرگزاری ایرنا نیز در همین باره نوشته است: برخی منابع پنجشنبه شب گزارش دادند، یک فروند هواپیمای شرکت ماهان که در حال فرود در فرودگاه بیروت بوده با مزاحمت جنگنده‌های به احتمال زیاد رژیم صهیونیستی مواجه شده و فرود اضطراری داشته است. برخی از کاربران لبنانی در توییتر با انتشار تصاویر داخل هواپیمای مسافربری که گفته می شود متعلق به شرکت ماهان است، گزارش دادند به دلیل فرود اضطراری برخی از مسافران دچار آسیب سطحی شدند. هنوز جزئیات بیشتری گزارش نشده است.

خبرگزاری فارس نیز نوشت: رویترز پنجشنبه‌شب گزارش داد که بک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه، برای آن ایجاد مزاحمت کرده است. با این حال، یک منبع در هواپیمایی لبنان به شبکه خبری المیادین لبنان گفت به نظر می‌رسد جنگنده‌ای که برای هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه مزاحمت ایجاد کرده آمریکایی بوده است.

منبع مذکور گفت که هواپیمای ماهان در مسیر خود به سمت فرودگاه بیروت بوده که جنگنده‌‌های مهاجم به آن، نزدیک شده است و خلبان مجبور شده است هسرعت هواپیما را به صورت ناگهانی کاهش دهد که این مسئله باعث زخمی شدن شماری از سرنشینان این هواپیما شده است.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد جنگنده‌ای که برای هواپیمای ایرانی مزاحمت ایجاد کرده اسرائیلی نبوده است.تکمیلی-- خلبان هواپیمای ماهان: جنگنده‌ها آمریکایی بودند

سایت نورنیوز نوشته است: بر اساس اعلام خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان ،دوجنگنده ای که این هواپیما در آسمان سوریه تهدید کرده اند آمریکایی بوده اند.

درگفتگویی که خلبان هواپیمای ماهان  با خلبانان دو جنگنده برای اعلام هشدار جهت رعایت فاصله ایمن داشته است آنها خود را آمریکایی معرفی کرده اند.

در صورت تایید نهایی انجام این اقدام از سوی جنگنده های امریکایی انتظار می رود در اولین گام، اقدامات دیپلماتیک و حقوقی به منظور اعلام اعتراض رسمی جمهوری اسلامی نسبت به راهزنی هوایی جنگنده های ارتش تروریست آمریکا و تهدید جان مسافران پرواز مسافری انجام شود.مسافران مصدوم ایرانی نبودند/ جنگنده ها امریکایی بودند

خبرگزاری مهر نوشت: یک مقام اگاه از حمله دو جنگنده امریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان در اسمان سوریه خبر داد.

ساعتی پیش یک فروند هواپیمای ماهان که از فرودگاه امام خمینی به مقصد بیروت در پرواز بود از سوی دو فروند جنگنده امریکایی که از یکی از پایگاه های نظامی این کشور در منطقه مدیترانه در اسمان سوریه در پرواز بودن به هواپیمای  مسافری ماهان نزدیک شده که سبب شد تا خلبان ایرانی این هواپیما تصمیم به کاهش ارتفاع بگیرد.

یک منبع اگاه در یکی از نهادهای رصد ترافیک هوایی گفت در اثر این کاهش ارتفاع تعدادی از مسافران لبنانی به دلیل نبستن کمربند دچار مصدومیت شدند ولی مسافران ایرانی میان مصدومان نبودند.

این مقام اگاه افزود هواپیمای مذکور پس از نشستن در فرودگاه بیروت سوختگیری کرده و مجدد در حال بازگشت به ایران است.

این مقام اگاه افزود مشخص  نیست که ایا به خلبان هواپیمایی ماهان از سوی این دو جنگنده هشدارهای فرود یا شلیک داده شده یا خیر که پس از برگشتن به فرودگاه امام خمینی و ارایه گزارش ها این موضوع روشن خواهد شد.

*به احتمال بسیار زیاد جنگنده های آمریکایی از پایگاه هوایی موفق السلطي در اردن به پرواز در آمده بودند.

*خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابعی در سازمان هواپیمایی این کشور نوشت مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران در منطقه التنف، واقع در مرز عراق و سوریه صورت گرفته است.

*موضع گیری وزارت خارجه
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه امشب برای هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود،  اظهار داشت: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:در عین حال در تماس مجید روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتا تاکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر  برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سویس در تهران نیز داده شده است.
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United States
|
۰۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
0
0
لبنان چیکار میکرده؟ چی حمل میکرده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
0
0
تغییر لاین پروازی اونم با این شتاب!
حتما هواپیمای آمریکایی قصد داشته خودشو بکوبه به هواپیمای ایرانی.
اونها شیطنت و حرکات ضد حقوق بشری میکنند و ما جهالت.
یک جنگنده بدون اخطار قبلی نزدیک یک مسافربری نمیشه . فیلم دستگیری ریگی رو یادمونه .
امیرعباس
|
-
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
0
0
من که هرچی سرچ کردم بلیتی برای این پرواز ندیدم
مسافران بلیت از کجا خریده بودند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری