کد خبر: ۲۴۳۹۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
وکیل مدافع یکی محکومان به اعدام حوادث آبان ۱۳۹۸ گفت: به همراه ۴ وکیل دیگر پرونده را مطالعه کردیم و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ را ضمن یک لایحه خدمت رییس قوه قضاییه ارائه دادیم البته در کنار آن دستور توقف اجرای حکم اعدام هم داشتیم.
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه با اعلام خبر تایید حکم اعدام این سه نفر در دیوان عالی کشور گفت این حکم برای اجرا به دادسرا رفته است. اینکه حکم اجرا شود یا نشود ممکن است در فرآیند قانونی دادرسی‌های فوق العاده یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی تغییر کند. اما خبر تایید حکم صحت دارد.

به گزارش اعتدال؛ تایید حکم اعدام سه نفر از معترضان اعتراضات بنزینی آبان ۱۳۹۸، واکنش‌های زیادی در پی داشته است و بسیاری از چهره های سیاسی و فعالان مدنی خواستار لغو این حکم شده بودند.کاربران اینترنتی نیز کارزاری توییتری را با هشتگ #اعدام_نکنید آغاز کردند که به ترند جهانی توییتر تبدیل شد.

 با توجه به این واکنش ها روز گذشته خبرگزاری فارس با اعلام این که به دستور سیدابراهیم رئیسی، مستند به ماده 477 برای سه زندانی اعدامی اعتراضات بنزینی اعاده دادرسی صادر شده است. نوشت "بدین ترتیب بر این این سه مجرم اعاده دادرسی صورت خواهد گرفت و عملا اجرای حکم برای آنها متوقف شده است."

خبر لغو اعدام سه جوان معترض آبان‌ماه تکذیب شد

مهدی کشت دار، مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه در واکنش به خبری که خبرگزاری فارس منتشر کرده است، نوشت: خبری که یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر دستور آیت الله رییسی برای اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه منتشر کرده است «صحت ندارد»

حکم اعدام ۳ معترض اعتراضات آبان ماه لغو خواهد شد؟
اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه

مرکز رسانه قوه قضاییه اطلاعیه‌ای را درباره خبر یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر توقف اجرای حکم ۳ جوان معترض آبان ماه ۹۸ صادر کرد.

متن اطلاعیه مرکز رسانه بشرح زیر است: "در پی انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر صدور دستور اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه، مرکز رسانه قوه قضائیه ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد همچنان که روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری گفته «ممکن است در فرایند قانونی اجرای احکام، دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعمال ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توأم با تغییر کند».

طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه در این پرونده نیز در صورت وصول درخواست، قوه قضائیه طبق روال قانونی به آن رسیدگی خواهد کرد، اما تا کنون درخواستی از جانب وکلای متهمین واصل نشده است. "

وکلای محکومان حوادث آبان از رییس قوه قضاییه درخواست رسیدگی دوباره کردند

وکیل مدافع یکی محکومان به اعدام حوادث آبان ۱۳۹۸ گفت که امروز درخواست رسیدگی دوباره به پرونده‌های موکلانشان را در قالب ماده ۴۷۷ به رییس قوه قضاییه ارسال کرده اند.

حسین تاج در این باره اظهار کرد: به همراه ۴ وکیل دیگر پرونده را مطالعه کردیم و امروز درخواست اعمال ماده ۴۷۷ را ضمن یک لایحه خدمت رییس قوه قضاییه ارائه دادیم البته در کنار آن دستور توقف اجرای حکم اعدام هم داشتیم.

حکم اعدام ۳ معترض اعتراضات آبان ماه لغو خواهد شد؟
وکیل مدافع محمد رجبی ادامه داد: درخواست اعمال ماده ۴۷۷ برای این است که در صورتی که رئیس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بین تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می‌یابد رسیدگی و رای قطعی صادر نماید. شعب خاص مذکور مبنیاً برخلاف شرع بین اعلام شده، رای قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به عمل می‌آورند و رای مقتضی صادر می‌نمایند. هنوز درخواست اعاده دادرسی تقدیم نشده، اما هفته آینده این درخواست به دیوان عالی کشور ارائه می گردد. درخواست اعاده دادرسی از اسباب توقف اجرای حکم اعدام است. قانونا حکم هنوز متوقف نشده و انشالله با ثبت اعاده دادرسی در هفته اینده امکان پذیر می شود؛ البته که اجرای آن منوط به جری تشریفاتی است که هنوز مهیا نبوده و البته اطمینان به مساعدت مرجع قضائی در این خصوص داریم.

حکم اعدام ۳ معترض اعتراضات آبان ماه لغو خواهد شد؟
براساس این گزارش، طبق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری «در صورتی که رئیس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بین تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می یابد رسیدگی و رای قطعی صادر نماید. شعب خاص مذکور مبنیاً بر خلاف شرع بین اعلام شده، رای قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به عمل می آورند و رای مقتضی صادر می نمایند.

تبصره ۱- آراء قطعی مراجع قضائی (اعم از حقوقی و کیفری) شامل احکام و قرارهای دیوان عالی کشور، سازمان قضائی نیروهای مسلح، دادگاههای تجدید نظر و بدوی، دادسراها و شوراهای حل اختلاف می باشند.

تبصره ۲- آراء شعب دیوان عالی کشور در باب تجویز اعاده دادرسی و نیز دستورهای موقت دادگاهها، اگر توسط رئیس قوه قضائیه خلاف شرع بین تشخیص داده شود، مشمول احکام این ماده خواهد بود.

تبصره ۳- درصورتی که رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح و یا رئیس کل دادگستری استان در انجام وظایف قانونی خود، رای قطعی اعم از حقوقی یا کیفری را خلاف شرع بین تشخیص دهند، می توانند با ذکر مستندات از رئیس قوه قضائیه درخواست تجویز اعاده دادرسی نمایند. مفاد این تبصره فقط برای یک بار قابل اعمال است؛ مگر اینکه خلاف شرع بین آن به جهت دیگری باشد.»
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سیدشجاع الدین بدیع زادگان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
0
0
هیچکس راضی به داغدار شدن هیچ خانواده ای نیست اما آیا کسی می تواند بهای آبروی یک نظام را که صدها هزار خانواده برای آن داغدار شدند؛ تعیین کند؟
خیلی آسان گرفته ایم!
آنان که چهره شده اند (به قول غربیها سلبریتی شده اند) کجا به فریاد این نظام مظلوم رسیده اند؟
آنان که بساط "اعدام نکنید" راه انداخته اند؛ بر چه مبنایی حرف می زنند؟ مثلاً اگر چهره ی ابن ملجم یا یزید هم زیبا بود؛ حکم قصاص آنها را باید لغو کرده و موج "اعدام نکنید" راه انداخت؟!!
مگر اینان درس قضاوت خوانده و مگر اینان همه می توانند عظمت این انقلاب کوچک امام زمان عج را درک کنند؟
پاسخ ها
سورنا بختیاروند
| - |
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
اگه اعدام نشن قوه قضائیه تضعیف میشه . باید اعدام بشن
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
0
0
کمترین حکم برای این وطن فروشان اعدام هست
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
0
0
ازاینکه این سه نفر بیگناه اعدام بشن احساس تنفر تمام وجودم و میگیره. و میدونم این احساس تمام هموطنهای منه یعنی چی. چرا ظلم تمومی نداره ؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری