کد خبر: ۲۴۳۷۵۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
تحلیل رسانه های بین المللی از حادثه نطنز؛
نشانه ها و دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم اشغالگر قدس پشت تعدادی از این انفجار‌ها ایستاده است که هدف از آن، کارشکنی در تلاش‌های سریع ایران در زمینه برنامه‌های هسته‌ای است، آنچه که سوالات مهمی را در خصوص حجم تاثیر پذیری و طبیعت واکنش ایران در صورت اثبات اسرائیلی بودن این حملات، برانگیخته است.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال» نیست.

بامداد پنجشنبه، دوازدهم تیر، به وقت ایران یکی از ساختمان های مرکز مونتاژ سانتریفوژهای ایران در نطنز در ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران دچار انفجار شد. تأسیسات هسته‌ای نطنز در شمال استان اصفهان، یکی از مهم‌ترین سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران به حساب می‌آید.

به گزارش اعتدال، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه 15 تیر ماه تأیید کرد که آتش‌سوزی‌ها می‌تواند توسعه و تولید سانتریفیوژهای پیشرفته را برای یک زمان متوسط کند گرداند.

سازمان انرژی اتمی ایران نیز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹، تأیید کرد که حادثه نطنز «خسارات قابل توجهی» به بار آورده که روند نصب تجهیزات گریز از مرکز در این سایت را در «میان مدت» با تأخیر روبرو می‌کند.

شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده علت انفجار به طور دقیق مشخص شده اما به دلایل امنیتی جزئیات آن بعدا اعلام خواهد شد.

پس از وقوع انفجار در سایت هسته ای نطنز، برخی از رسانه های بین المللی به تحلیل این حادثه و تاثیر آن بر روابط دیپلماتیک در منطقه پرداخته اند. در اینجا برخی از این تحلیل ها و مقالات آورده شده است:


راز حادثه نطنز؛ از خرابکاری اسرائیل تا آینده برنامه هسته ای ایران

نیویورک‌تایمز: انفجار در تاسیسات نظنز «برنامه اسرائیل با اطلاع آمریکا» بوده
روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های ناشناس آمریکایی نوشته به نظر می‌رسد انفجارهای اخیر در مناطق نظامی و هسته‌ای ایران "کار اسرائیل و با اطلاع آمریکا" بوده است و این که خسارت وارد شده به تاسیسات هسته‌ای نطنز می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال به عقب براند.

در گزارش اختصاصی نیویورک تایمز آمده است: "دو مقام اطلاعاتی که از ارزیابی‌های جدید آمریکا و اسرائیل از تصاویر مربوط به تاسیسات خسارت دیده نطنز مطلع هستند می‌گویند ممکن است دو سالی طول بکشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به مرحله قبل از این انفجارها بازگرداند".

در گزارش نیویورک تایمز که محصول همکاری دیوید سنگر، رونن برگمن و اریک اشمیت است، با توجه به انفجارهای چند هفته اخیر ادعا شده: "مقام‌هایی که انفجار نطنز را دنبال کرده‌اند آن را به لحاظ پیچیدگی همسان حمله سایبری استاکس‌نت خوانده‌اند که طراحی آن حدود یک سال طول کشید و حدود ۱۰ سال پیش با ورود به کامپیوترهای برنامه هسته‌ای ایران به آنها آسیب جدی وارد کرد. در جریان انفجار هفته گذشته، تئوری اصلی این است که یک وسیله انفجاری در تاسیسات به شدت محافظت شده (نظنز) احتمالا در نزدیکی یک خط لوله گاز کار گذاشته شده است. اما برخی از کارشناسان دیگر این فرضیه را طرح کرده‌اند که این می‌توانسته نتیجه یک حمله سایبری باشد که تاسیسات گازی آنجا را دستکاری و موجب انفجار شده است".

نیویورک تایمز نوشته که چند مقام مصاحبه‌کننده با این روزنامه گفته‌اند که از نظر آنها "یک استراتژی آمریکایی-اسرائیلی در حال شکل‌گیری است"، چیزی شبیه یک سری حملات زیرزمینی که هدفش فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و معیوب کردن تاسیسات هسته‌ای ایران است.

المانیتور: ایران در سیاست صبر استراتژیک تجدید نظر می کند؟
بن کاسپیت در المانیتور نوشت: چند روز پس از انفجار قدرتمند 2 ژوئیه که یکی از سوله‌های ارتقا سانتریفیوژ در سایت غنی سازی نطنز ایران را نابود کرد، همزمان گزارشی در اسرائیل منتشر شد مبنی بر اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر از یوشی کوهن، رئیس موساد خواسته که یک سال دیگر نیز در سمت خود باقی بماند. با این حال رئیس موساد، تنها موافقت کرده که 6 ماه دیگر به کار خود در این سمت ادامه دهد. اندکی پس از آن، در ساعاتی پیش از طلوع آفتاب 3 ژوئیه، اسرائیل ماهواره جاسوسی 16 اوفک خود را که بر روی موشک شاویت سوار شده بود، به فضا فرستاد. این ماهواره توانایی اسرائیل را در ردیابی حوادث سراسر جهان، به ویژه ایران افزایش می‌دهد. دوربین خاص و پیشرفته سوار شده بر روی این ماهواره توانایی شناسایی اجسامی به اندازه 50 سانتی متر (19.5 اینچ) تا فاصله 450 کیلومتر (280 مایل) را دارا است. ماهواره 16 اوفک حالا به شش ماهواره شناسایی دیگر اسرائیلی که در مدار زمین بوده و داده‌های جهانی را منتقل می‌کنند، پیوسته است.

مقامات اطلاعاتی بر این باورند که ایران احتمالا در سیاست صبر استراتژیک خود تجدید نظر کند. خود ایرانی‌ها نیز این امر را قبول دارند. به عنوان مثال خبرگزاری دولتی ایرنا در ایران درباره این صبر استراتژیک گفت: «ایران تاکنون سعی کرده از تشدید بحران و ایجاد شرایط و موقعیت‌های غیرقابل پیش بینی اجتناب کند، اما عبور از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران توسط کشورهای متخاصم، به ویژه رژیم صهیونیستی و آمریکا، به معنای آن است که این استراتژی نیازمند تجدید نظر است.»

در حال حاضر به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها در حال بحث در مورد واکنش مناسب به اتفاق اخیر از جمله انفجار نطنز هستند. ظاهرا آنها نیز دیگر متقاعد شده‌اند که صبر و شکیبایی مشهور آنها در راستای اهداف هسته‌ای نظامی‌شان (!) و انتظار برای نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آمریکا دیگر بس است.

سری انفجارهای اسرارآمیز در ایران از اواخر ماه ژوئن با انفجار در تاسیسات ساخت اسلحه در پارچین آغاز شد. سپس متعاقب آن انفجاری در نطنز رخ داد که توجهات را به سوی خود جلب نمود.  انفجار نطنز باعث تخریب شدید و آسیب رسیدن به بخش های قابل توجهی از تاسیسات شد که در آن ایران به تولید سانتریفیوژهای غنی سازی آی‌آر-6 و آی‌آر-8 اقدام می‌کرد.

یک سرلشکر سابق اطلاعات نظامی ارتش به المانیتور گفت: من تردید ندارم كه ایرانی‌ها این روزها مشغول بازنگری در سیاست صبر استراتژیک خود هستند.

براساس گزارشی در اسرائیل، ایران اخیراً سعی كرده بود به منافع اسرائیل، مانند سفارتخانه‌ها و سایر امکان دیپلماتیک در سراسر جهان از جمله در قاره در اروپا حمله کند که البته این طرح با همکاری موساد و شرکای غربی‌اش خنثی شد. یک منبع ارشد امنیتی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود به المانیتور گفت: اسرائیل در حال آماده شدن برای هرگونه واکنش احتمالی ایران است. احتمالا دارد ایران به وسیله یکی از گروه‌های نیابتی‌اش دست به اقدام بزند یا اینکه مثل هفته‌های گذشته متوسل به حملات سایبری شود.

با این حال، حتی یک واکنش آشکار از سوی ایران که نشان دهنده پایان صبر استراتژیک این کشور باشد، اسرائیل را از هدف نهایی‌اش یعنی خنثی کردن تمام تلاش‌های احتمالی ایران در توسعه توانایی تسلیحات هسته‌ای باز نمی‌دارد. منابع اطلاعاتی غربی ارزیابی می‌کنند که انفجار در نطنز 2 سال برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را عقب بیاندازد. یادلین، مدیر موسسه مطالعات امنیت ملی در گفتگو با المانیتور مدعی شد که تهران در حال تکمیل ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز بوده است. او با ذکر این موضوع افزود: این سانتریفیوژها قرار بود به شدت زمان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تسریع کند. آنها شش تا هشت برابر سریعتر از سانتریفیوژهای قدیمی هستند که در قسمت زیرزمینی همان محل کار می‌کنند. هر کس در پشت حمله نطنز بود دقیقاً می‌دانست که چه می‌کند.  یادلین از گمانه زنی در مورد گزارش‌های خارجی مبنی بر خرابکاری اسرائیل در این تاسیسات خودداری کرد.

تنش ایران و اسرائیل طی 2 سال گذشته عملا تبدیل به یک جنگ شده است. براساس گزارش منابع خارجی، این دو در دو ماه گذشته بارها علیه یکدیگر دست به حمله سایبری زده‌اند.

یک دیپلمات غربی که این تحولات را رصد می‌کند، گفت: انتظار می‌رود که در ماه‌های آینده این تنش‌ها افزایش یابد چرا که هر دو آن‌ها مشغول آماده کردن خود برای ماه نوامبر یعنی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند. ایران امیدوار است که جو بایدن بتواند با رسیدن به ریاست‌جمهوری دوباره به توافق هسته‌ای بازگردد. همزمان اسرائیل نیز در حال آماده سازی خود برای چنین اتفاقی است.

اسرائیل نگران این است که ایران دائماً زمان دستیابی خود به سلاح هسته‌ای(!) خود را کاهش دهد. منابع اطلاعاتی غربی به المانیتور گفتند که از زمانی که ترامپ آمریکا را از توافق قدرتهای جهانی با ایران در ماه مه سال 2018 خارج کرد، تهران با افزایش سانتریفیوژهای پیشرفته خود به موفقیت چشمگیری در غنی‌سازی دست یافت. اکنون نیز همین منابع می‌گویند که با انفجار در نطنز اختلال بزرگی در چرخه تولید اورانیوم ایران ایجاد شده است.

اسرائیل مسئولیت انفجار نطنز و سایر حوادثی که در روزهای اخیر در ایران رخ داده را به عهده نگرفته، اما یک منبع امنیتی خاورمیانه در گفتگو با نیویورک تایمز مدعی شد که بمبگذاری در این تاسیسات کار اسرائیل بوده است. این گزارش خشم عده‌ای در اسرائیل را برانگیخت، تا جایی که آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر خواست تا جلوی دهان یک عده را بگیرد. ظاهراً مقصود لیبرمن از یک عده رئیس موساد کوهن بوده است. با این وجود، بعید است که نتانیاهو کوهن را ساکت کند و احتمالا این خود او بوده که به رئیس موساد مجوز ابراز چنین نظراتی را داده است.

نتانیاهو با توجه به بحران عمیق اقتصادی که اسرائیل را دربر گرفته، به شدت تحت فشار است. نتایج نظرسنجی این هفته حاکی از آن است که اعتماد عمومی نسبت به نتانیاهو برای حل بحران‌های کشور به ویژه در عرصه اقتصاد، به شدت کاهش یافته است. امروز تنها کارت نتانیاهو برای بازی، در حوزه امنیتی است. اسرائیل و شاید آمریکا بتوانند مانع از دستیابی ایران به موفقیت جدید هسته‌ای شوند، اما این اقدام همزمان می‌تواند باعث پایان صبر استراتژیک ایران شود.

عربی ۲۱: تاثیر انفجار‌های اخیر نطنز بر برنامه‌های هسته‌ای ایران
یحیى عیاش در عربی ۲۱ نوشت: طی دو هفته گذشته، انفجار‌های پیچیده‌ای در نقاط مختلف ایران اتفاق افتاد که چه بسا مهمترین آن، حادثه‌ای بود که متوجه تاسیسات هسته‌ای نطنز شد و علت آن، حالت تنش روز افزون بین اسرائیل و تهران، به دنبال برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور است.

نشانه ها و دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم اشغالگر قدس پشت تعدادی از این انفجار‌ها ایستاده است که هدف از آن، کارشکنی در تلاش‌های سریع ایران در زمینه برنامه‌های هسته‌ای است، آنچه که سوالات مهمی را در خصوص حجم تاثیر پذیری و طبیعت واکنش ایران در صورت اثبات اسرائیلی بودن این حملات، برانگیخته است.

در همین رابطه، طلال عتریسی، کارشناس مسائل ایران می‌گوید: «این اولین بار نیست که برنامه‌های هسته‌ای ایران در معرض عملیات خرابکارانه قرار می‌گیرد، همانطور که پیش از این شاهد حملات سایبری و ترور دانشمندان ایرانی از سوی اسرائیل بودیم. عتریسی در گفتگو با عربی ۲۱ گفت: «این امر تنها موجب تاخیر موقتی در اجرای برنامه‌های هسته‌ای ایران می‌شود و این برنامه ها، یک گزینه ثابت و استراتژیک برای تهران است.»

وی تصریح کرد که اینگونه ضربات شاید برنامه‌های هسته‌ای ایران را به تاخیر اندازد، اما این مساله به حجم و ابعاد تخریب حاصل از انفجار‌ها و توانایی کارشناسان ایرانی برای ترمیم دوباره آن، مربوط می‌شود.

عتریسی در خصوص گزینه‌های ایران برای نشان دادن واکنش به این انفجارها، پیش بینی می‌کند که این کشور مقابله به مثل کرده و برنامه‌های هسته‌ای اسرائیل و یا برنامه‌های مختلف سیاسی و امنیتی آن را هدف بگیرد. همانطور که چند روز پیش، خبر‌هایی شنیده شد مبنی بر اینکه ایران تلفن همراه یکی از رهبران امنیتی اسرائیل را هک کرده است.

این تحلیلگر مسائل ایران تاکید می‌کند که جنگ بین دو طرف، در چارچوب حملات سایبری ادامه خواهد داشت و بعید است که به واکنش نظامی از سوی ایران منتهی شود، ضمن آنکه ایران امکانات لازم برای وارد اوردن ضربات مشابهی به اسرائیل را دارد، اما زمان انجام آن، بستگی به شرایط دارد.

عتریسی احتمال داد که واکنش ایران، به همان شیوه‌ای خواهد بود که انفجار‌های مذکور صورت گرفت، تا به این شکل، قدرت تهران برای انجام اینگونه اقدامات ثابت شود.

در همین رابطه، الکس فیشمان، تحلیلگر مسائل نظامی اسرائیل، انفجار‌های اخیر در ایران را به زیرساخت‌های داخلی و ملی ارتباط داده و به این نکته اشاره کرد که حداقل دو جایگاه، در ضمن طرح هسته‌ای ایران هستند، که یکی از آنها، نطنز است، که غنی سازی سانتریفیوژ‌ها در آن انجام می‌شود و دیگری «پارچین»، مخصوص پژوهش‌های مربوط به موشک‌های بالستیک است.

فیشمان در تحلیلی که یدیعوت احرونوت آن را منتشر کرد، تاکید نمود که حتی اگر هر دو جایگاه در معرض حمله سایبری قرار بگیرند، مشخص است ضرر حاصل از این حمله، هرگز باعث توقف خواسته‌های هسته‌ای ایران نمی‌شود.

فیشمان ادعا کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا بر این عقیده اند که ایران تنها سه ماه دیگر با رسیدن به هدف غنی سازی ۲۵ کیلوگرم اورانیوم تا ۹۰ درصد، فاصله دارد و این نسبت لازم برای ساخت یک بمب اتمی است. وی افزود: خسارت‌هایی که متوجه تاسیسات هسته‌ای نطنز شد، می‌تواند تحقق هدف ایران در این باره را به تاخیر اندازد، چرا که هزاران سانتریفیوژ در این تاسیسات قرار داشت. با این حال، محاسبه ضرر‌هایی که متوجه پارچین شد، همچنان دشوار است، اما باید در نظر داشت که دستاورد ایران در پرتاب ماهواره به فضا طی سال جاری، می‌تواند دلیلی باشد برای اثبات اینکه تهران می‌تواند موشک‌های بالستیکی داشته باشد که توان رسیدن به مسافتی حدود ۲۰۰۰ کیلومتر را نیز دارد.

این تحلیلگر اسرائیلی بر اهمیت جدی گرفتن اتهامات ایران از سوی تل آویو تاکید کرده و تصریح نمود از زمان حمله سایبری به تاسیسات آب‌های اسرائیل، سامانه‌های دفاعی این رژیم در حالت آماده باش کامل قرار گرفته اند تا مانع از تلاش جدید ایران در این زمینه شوند.

فیشمان بعید دانست که ایران به حملات اسرائیلی در قالب یک مقابله سرگشاده پاسخ دهد، حداقل تا پیش از انتخابات آمریکا که نظام ایران امیدوار است نتیجه انتخابات، کنار رفتن ترامپ از منصبش باشد.

الدستور اگر حادثه نطنز کار اسرائیل باشد، واکنش ایران چه خواهد بود؟
روزنامه "الدستور" مصر با مرموز خواندن حادثه انفجار اخیر در نطنز و این که کاملا مشخص نیست که چه قدرتی پشت سر این حادثه بوده، این گمانه‌زنی که احتمالا نقش اسرائیل در این ماجرا قوی‌تر است را مطرح کرده و می‌نویسد: اگر این انفجار کار اسرائیل بوده باشد آن رژیم دو هدف را دنبال کرده است؛ نخست تلاش کرده تا این پیام را به تهران ارسال کند که هزینه توسعه برنامه هسته‌ای و افزودن بر حجم سوخت اتمی، استفاده از سانتریفیوژهای بیشتر و باکیفیت‌تر، تولید موشک‌های دوربرد و نفوذ و حضور در لبنان، سوریه و عراق بالا خواهد بود. دوم آن که در حوزه میدانی، اسرائیل در تلاش بوده تا پیشرفت برنامه اتمی ایران را به تعویق اندازد. حجم و دامنه تخریب در تاسیسات نطنز نامشخص است.

این روزنامه در ادامه با گمانه‌زنی درباره پاسخ احتمالی ایران به انفجار اخیر در تاسیسات نطنز می‌نویسد: "تهران به حملات هوایی اسرائیل علیه نیروهای وابسته به ایران در سوریه نیز پاسخ سنگینی نداده است. ایران سکوت کرده اما این آرامشی موقت خواهد بود‌. ایران نمی‌خواهد در منطقه تنش اضافی ایجاد شود. ایران منتظر خواهد ماند تا زمان مناسب فرا رسد. در مورد ترور ژنرال سلیمانی نیز چنین رفتاری را از ایران شاهد بودیم. صبر و خویشتن‌داری طرف ایرانی بالاست.

از سوی دیگر، ایران اکنون درگیر تلاش برای جلوگیری از موفقیت طرح آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی آن کشور است که در ماه اکتبر منقضی خواهد شد. تا زمانی که این جدل در عرصه بین‌المللی ادامه دارد ایران مایل نیست با اقدامی نظامی به تلاش خود برای رفع و پایان تحریم‌ها آسیب بزند.

به ادعای این روزنامه، ایران منتظر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا خواهد ماند.(مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند که نتایج انتخابات آمریکا و اینکه چه کسی دولت را به دست بگیرید، تاثیری در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های ایران تهران نخواهد داشت.) محاسبات نشان می‌دهد که ممکن است شرایط مذاکره با دولت بعدی امریکا در صورت ریاست‌جمهوری بایدن فراهم شود. شاید اگر ایران بتواند در کوتاه‌مدت پاسخی دهد این اقدام از طریق حملات سایبری باشد و نه درگیر شدن در واکنش نظامی".

روز گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره گزارش نیویورک تایمز مبنی بر همکاری آمریکا و اسرائیل در حادثه نطنز و برنامه دو کشور برای مورد هدف قرار دادن فرماندهان سپاه بیان کرد: ایران از هر گزارشی به آسانی عبور نمی‌کند بلکه آن را جدی تلقی می‌کند به ویژه اگر ادعایی مطرح باشد و مسئولیتی را متوجه کشوری کند.

موسوی یادآورشد: درباره علت حادثه نطنز، دوستان در حال جمع‌بندی نهایی هستند و اگر به این مسئله برسند که اگر دولت یا رژیمی در این حادثه نقش داشته، طبیعی است ایران واکنش‌های قاطع و مهمی نشان دهد و خواهند فهمید دوران بزن دررویی تمام شده است.


گزارش، ترجمه و جمع بندی: ابوالفضل میرزایی- اعتدال


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
0
0
مثل همیشه حق تلافی برای ایران محفوظ است
اگه همه این حق های محفوظ در این 41 سال را جمع کنیم فکر نکنم 100 دلار خریدار داشته باشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری