کد خبر: ۲۴۳۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
کمالوندی با بیان اینکه تولید مواد غنی سازی در این سایت مهم بدون وقفه ادامه دارد، یادآور شد: کارشناسان در حال بررسی هستند تا هم علت حادثه و هم ابعاد آن مشخص شود که میزان خسارت چقدر بوده است.
کمالوندی با بیان اینکه تولید مواد غنی سازی در این سایت مهم بدون وقفه ادامه دارد، یادآور شد: کارشناسان در حال بررسی هستند تا هم علت حادثه و هم ابعاد آن مشخص شود که میزان خسارت چقدر بوده است.

به گزارش اعتدال، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هیچ تلفاتی بر اثر حادثه بامداد امروز در مجتمع شهید احمدی روشن نطنز نداشتیم و روند عادی فعالیت‌های غنی‎سازی به دور از محل حادثه ادامه دارد.

بهروز کمالوندی در گفت وگویی درخصوص بروز حادثه در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز، افزود: امروز حوالی ۲ بامداد حادثه‌ای پیش آمد که در نتیجه آن، خسارات مادی ایجاد شده و الحمدالله خسارت جانی نداشتیم.

وی یادآور شد: فعالیتهای غنی‌سازی این مجتمع در زیر زمین انجام می‌شود اما در محوطه باز هم تعداد زیادی سوله داریم که کارهای مختلفی را انجام می‌دهند و این سوله از سوله هایی بوده که در حال تکمیل است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: در این سوله هیچ نوعی از مواد هسته‌ای نبوده؛ بنابر این برخلاف تبلیغات و شایعات رسانه‌های معاند و ضد انقلاب که بحث آلودگی را مطرح می کنند، هیچ آلودگی وجود نداشته است.

کمالوندی با بیان اینکه تولید مواد غنی سازی در این سایت مهم بدون وقفه ادامه دارد، یادآور شد: کارشناسان در حال بررسی هستند تا هم علت حادثه و هم ابعاد آن مشخص شود که میزان خسارت چقدر بوده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: به هر حال به این سوله خساراتی وارد شده و مدتی طول می‌کشد تا بتوانیم دوباره آن را بازسازی کنیم اما چون کار اصلی ما در اینجا انجام نمی شود، هیچ تأثیری در غنی‌سازی ما نخواهد داشت و کندی هم در کار نداریم.

وی یادآور شد: برای اینکه ثابت شود این کار به نحو احسن انجام می‌شود، فکر می‌کنم آماری که خواهیم داد در گزارشهای بعدی به لحاظ حجم مواد غنی شده نشان خواهد داد که فعالیت‌های ما تغییر پیدا نکرده و حتی در حال افزایش نیز هست.

کمالوندی افزود: تولید مواد غنی شده را از زمان کاهش تعهدات شروع کردیم و هم به لحاظ سطح غنی‌سازی و هم به لحاظ میزان تعهد نداریم و در زمان حاضر بالای ۳.۶۷ درصد تولید می کنیم که میزان آن نیز بالای ۳۰۰ کیلو هست.

واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به وقوع حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرده است که از گزارش‌ها درباره حادثه آتش سوزی در تأسیسات هسته‌ای نطنز باخبر است و در حال بررسی تأثیرات این حادثه بر پادمان‌های نظارتی آژانس است.

این واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از آن اعلام شده است که بامداد امروز یک سوله در سایت هسته‌ای نطنز دچار حریق شد که عملیات اطفا با موفقیت در این سایت انجام شد.

ادعای آسوشیتدپرس درباره حادثه هسته ای نطنز: محل آتش‌سوزی با کارخانه تازه افتتاح شده تولید سانتریفیوژ مطابقت دارد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک تحلیلگر مسایل هسته‌ای مستقر در آمریکا مدعی شد که محل حادثه امروز در سایت هسته‌ای نطنز در واقع کارخانه تولید سانتریفیوژ‌های جدید بوده است.

این خبرگزاری مدعی شد که داده‌های جمع‌آوری‌شده از سوی یک ماهواره آمریکایی حاکی از آن است که آتش‌سوزی در محل حدود ساعت دو بامداد به وقت محلی در سمت شمال غربی مجموعه نطنز رخ داده است. شعله‌های آتش به اندازه‌ای پرنور و پر از فوران بود که از سوی این ماهواره از فضا تشخیص داده شد.

فابین هینتس، پژوهشگر مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین در کالیفرنیا، به آسوشیتدپرس گفت: "محل آتش‌سوزی با کارخانه تازه افتتاح شده تولید سانتریفیوژ مطابقت دارد".


آتش‌سوزی در تأسیسات نظنز نتیجه یک عملیات خرابکارانه بوده است؟

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی پیرامون حادثه آتش سوزی در تأسیسات هسته ای نظنز مدعی شد که «علت این حادثه، انفجار یک وسیله منفجره بوده که در داخل تأسیسات [نظنز] کار گذاشته شده بود».

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه- که خواست نامش فاش نشود- مدعی شد که عامل انفجار و آتش سوزی در سایت نظنز یک وسیله منفجره بوده که در داخل این تأسیسات نصب شده بود.

بنا به ادعای این مقام اطلاعاتی، این انفجار بخش وسیعی از محوطه روی زمینی این تأسیسات را که محل بالانس کردن سانتریفیوژهای جدید قبل از عملیاتی شدن است، تخریب کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود همچنین مدعی شد که شواهد اولیه قویاً گویای آن است که این حادثه ناشی از یک عملیات خرابکارانه بوده؛ هرچند که این احتمال نیز وجود دارد که یک سانحه صنعتی عامل این آتش سوزی باشد.

«دیوید آلبرایت» رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین المللی- یک گروه غیرانتفاعی در واشنگتن برای پیگیری روند اشاعه هسته ای- در مصاحبه ای مدعی شد که تعدادی از فاکتورها نشان می دهد که این سانحه به احتمال زیاد یک اقدام خرابکارانه بوده است. آلبرایت همچنین مدعی شد که احتمال اندکی وجود دارد این کارخانه مونتاژ محل انباشت مواد قابل اشتعالی باشد که باعث بروز یک انفجار بزرگ شوند.


واکنش آمریکا به حادثه در سایت هسته‌ای نطنز

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به آتش‌سوزی در یکی از سوله‌های تأسیسات نطنز واکنش نشان داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت خارجه آمریکا نوشت: «در حال رصد گزارش‌های مربوط به آتش‌سوزی در یکی از تأسیسات هسته‌ای ایران هستیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این رویداد، مجدداً این را یادآوری می‌کند که رژیم ایران چگونه به جای [رسیدگی به] نیازهای مردم همچنان برنامه هسته‌ای منحط خودش را در اولویت قرار می‌دهد.»

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی: به دلیل ملاحظات امنیتی علت و چگونگی حادثه نطنز در زمان مناسب اعلام می‌شود

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز را که بامداد پنج شنبه ۱۲ تیرماه به وقوع پیوست به صورت دقیق مشخص کرده است.

کیوان خسروی با اعلام این خبر افزود: کارشناسان بخش‌های مختلف مسئول ارزیابی و رسیدگی به حادثه از اولین ساعات وقوع این رخداد در سایت نطنز حاضر شدند و بررسی دلایل حادثه را آغاز کردند. فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی و علت اصلی حادثه مشخص شده است. به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

وی گفت: خسارت وارد شده به سوله در دست احداث در مجتمع هسته‌ای نطنز  محدود بوده است.

خسروی تاکید کرد که در محل وقوع حادثه هیچگونه مواد هسته‌ای وجود نداشته و موضوع نشت مواد رادیو اکتیو در وقوع این رخداد کاملا منتفی است.

آژانس اتمی نبود مواد هسته‌ای در محل حادثه در سایت نطنز را تأیید کرد

بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح می دهد: ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز در بامداد پنجشنبه مطلع کرده است.

ایران همچنین اطلاع داد که این آتش‌سوزی به زودی مهار شد و هیچ مواد هسته‌ای یا دیگر مواد رادیواکتیو در آن ساختمان وجود نداشتند.
 ایران گفته که دلیل حادثه هنوز مشخص نیست و اضافه کرده که این سانحه هیچ تلفات یا آلودگی رادیواکتیو نداشته است.

سایت نطنز تحت پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد و در آن هم راستی‌آزمایی‌های پادمانی و هم نظارت‌ها و راستی‌آزمایی‌های ذیل برجام انجام می‌شوند.

آژانس می‌تواند تأیید کند که در زمان سانحه هیچ‌یک از بازرسان پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محل حادثه حاضر نبودند و اینکه این مکان محتوی مواد هسته‌ای نبوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری