کد خبر: ۲۴۳۰۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
وزیر امورخارجه کشورمان پس از شرکت در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل توییتی منتشر کرد.
وزیر امورخارجه کشورمان پس از شرکت در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل توییتی منتشر کرد.

به گزارش اعتدال، محمدجواد ظریف در این توییت نوشت: جامعه بین‌المللی به طور کلی، و به طور خاص شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصمیمی مهم روبه‌رو است: آیا ما احترام به حاکمیت قانون را نگاه خواهیم داشت و یا این که به قانون جنگل برمی‌گردیم؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
0
2
سخنرانان ظریف دیروز نشان داد که چقدر در زمینه دیپلماسی خارجی دچار مشکل هستیم. در حالیکه پمپئو از جایگاه برتر و به طور شفاف نظرات و سیاست دولت ایالات متحده امریکا را بدون هرگونه حرف اضافی و به طور کاملاً مستقیم بیان و بر آن تاکید کرد، ظریف در سخنانی طولانی که بیش از 90 درصد آن صرف شعار دادن و داستان سرائی شد، به شکلی کاملاً مبهم و دو پهلو و خارج از اصول دیپلماتیک دو جمله درباره سیاست ایران سخن گفت.
متاسفانه ظریف با روش مختص کاسبان اصفهانی، با اصرار بر آسمان ریسمان بافی و فلسفه سرایی و پرداختن به امور نامربوط به بحث، مانند مسائل یمن و عراق و افغانستان و سوریه، وقت گرانبهایی را که می بایست برای بیان دیدگاهها و سیاستهای آتی ایران در برخورد با حرکت دقیق و شفاف ایالات متحده امریکا صرف میکرد، به قصه گفتن درباره مشکلات کهنه 60 سال قبل تا کنون و نشان دادن مشکلات کنونی یه صورت زنجیره پیوسته ای از دشمنی ایالات متحده امریکا با ایران (که دست کم از نظر منطقی و در دیدگاه ناظران اروپایی واقعیت ندارد) تلف کرد. این در حالی است که اصولاً دز نظام جمهوری اسلامی، محمد مصدق، جایگاهی در حد خائن یا در بهترین شکل دیپلماتی قجری و جاهل دارد و دولتمردان اروپایی و ایالات متحده به خوبی آگاهند که دشمنی و شکاف عمیقی بین نظام جمهوری اسلامی ایران با دیدگاههای محمد مصدق و نهضمت آزدای وجود دارد و از سال 57 تا به امروز فرایند حذف نام محمد مصدق از صفحات تاریخ و کتب درسی و خیابانهای کشور به جٌد پیگیری و بر آن اصرار شده و نه تنها دیدگاههای او مورد قبول هیچ یک از ارکان نظانم نبوده بلکه نقدهای اساسی از طررف تمام رهبران و سران نظام جمهوری اسلامی ایران به وی شده است
چه موقع دولتمردان ایران یاد خواهند گرفت که شفاف و موجز و در راستای بحث و صد البته با زبان فارسی سخن بگویند زیرا در عرف دیپلماتیک سخن گفتن با زبان انگلیسی اقدامی خلاف منافع ملی محسوب می شود چرا که نشان میدهد که دولتمردان و وزیر امور خارجه کشور اصلاً برایش مهم نیست که مردم ایران حرفهای او را بسنوند و بفهمند و به عبارتی هیچ پاسخگویی در برابر ملت خود ندارد؛ بماند که نوع سخن گفتن ظریف به زبان انگلیسی هم ناشیانه و به شدت غیر شفاف است. مثلاً به کار بردن فعل kill برای نابود کردن (برجام) دقیق نیست و از نظر حقوقی بی مفهوم است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری