کد خبر: ۲۴۲۹۰۹
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۸
این پیوست بار دیگر مسئله ی فلسطین را در مرکز توجهات قرار می دهد. یک اسرائیلِ پریشان به ایران امکان می دهد تا موقعیت دیپلماتیک و نظامی خود را تقویت کند. نتانیاهو طرح ترامپ برای پیوست کرانه ی باختری را یک برنامه ی عالی و فرصت قرن نامید. رهبران ایرانی واقعا با نتانیاهو موافق اند.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی "پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال" نیست.

آریانه طباطبایی و هنری روم در فارین پالیسی نوشتند: پیوست احتمالی کرانه ی باختری به اسرائیل بیشتر بر پیامدهایی که می تواند برای راه حل دو کشوری و تجدید خشونت داشته باشد، متمرکز شده است. با این حال، مزیت های راهبردی این اقدام برای تهران، نادیده گرفته می شود.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: پیوست هنوز یک معامله ی قطعی نیست. نتانیاهو ممکن است جلسه کابینه یا کنست را برای پیوست یک جانبه برگزار کند. با این حال بنی گاتز مخالفت خود را با آن ابراز کرده و واشنگتن نیز می خواهد که بین دو رهبر توافقی برای اینکار وجود داشته باشد. برخی تحلیل گران، سیاستمداران و مقامات اسرائیلی معتقدند که پیوست، پایان راه حل دو کشور است و ایران می تواند در این بین از احساسات ضد اسرائیلی سود ببرد.

نویسندگان در ادامه ادعا کرده اند: ایران احتمالا پروژه ی مخالفت با پیوست را برای منحرف کردن توجهات از ناکارآمدی های داخلی به پیش می برد. هرچند تاثیرات چنین تبلیغاتی بر افکار عمومی محدود خواهد بود اما زمینه را برای تحکیم برنامه های سختگیرانه تر، پس از انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایران، آماده می کند. این پیوست همچنین فرصتی طلایی برای  ایران است تا افزایش هزینه های دفاعی اش را توجیه کند.

پیوست به رهبران ایران فرصت بیشتری برای انتقاد از اسرائیل و شکست تلاش های ایالات متحده برای منزوی کردن ایران می دهد. تهران می تواند آن دسته از کشورهای عرب منطقه که روابط خوبی با اسرائیل دارند را شماتت کند. پیوست می تواند فرصتی برای رهبران ایرانی باشد تا اندکی از زیر بار فشارهای داخلی، منطقه ای و بین المللی خلاصی یابند.

تضعیف جایگاه اسرائیل و تقویت جایگاه ایران در خاورمیانه از دیگر پیامدهاست. بازیگران بین المللی کلیدی قبلا مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده اند. اسرائیل حمایت دموکرات ها را از دست خواهد داد و اگر جو بایدن رای بیاورد چهار سال سخت را پیش رو خواهد داشت. با شکل گیری موج جدیدی از خشونت های فلسطینی، اسرائیل مجبور است تا هزینه های نظامی و امنیتی اش را افزایش دهد. اینها همه فرصتی است برای ایران تا دست های خود را در جبهه های اسرائیلی درازتر کند.

اسرائیل سالها برای عادی سازی روابط با کشورهای کلیدی منطقه تلاش کرده است. درست است که کشورهای منطقه از ترس ایران به همکاری های امنیتی با اسرائیل ادامه می دهند اما پیوست، هزینه های مصالحه با اسرائیل را افزایش می دهد. از سوی دیگر ایران می تواند خود را تنها قدرت منطقه که هنوز در کنار فلسطین ایستاده، معرفی کند.

پیوست بار دیگر مسئله ی فلسطین را در مرکز توجهات قرار می دهد. یک اسرائیلِ پریشان به ایران امکان می دهد تا موقعیت دیپلماتیک و نظامی خود را تقویت کند. نتانیاهو طرح ترامپ برای پیوست کرانه ی باختری را یک برنامه ی عالی و فرصت قرن نامید. رهبران ایرانی واقعا با نتانیاهو موافق اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری