کد خبر: ۲۴۲۹۰۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۴
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری جایگاه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس باید در رأس امور قرار گیرد.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در جلسه برگزاری آزمون انتخابی دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، رکن رشد و تحول در هر مجموعه را نیروی انسانی برشمرد و گفت: اگرچه در بحث توسعه همواره بر منابع مادی و انسانی اشاره می‌شود، اما منابع انسانی تنها رکن توسعه است، زیرا منابع مادی هم با توان و ظرفیت انسانی فراهم می‌شود، به این معنی که افراد با تدبیر، خلاقیت و مدیریت، منابع مادی را با خود همراه میکنند.

رئیس مجلس در ادامه با یادآوری هفته قوه قضائیه به نقل قولی از شهید بهشتی پرداخت و خاطرنشان کرد: شهید بهشتی رضوان الله علیه وجود هر حجابی بین کارگزار و مردم، کارگزار و کارمندانش را خلاف شرع میدانست، یعنی بر این باور بود که تحت هیچ شرایطی در نظام اسلامی نباید ارتباط بین کارگزار و مسئول با زیردستان و مردم قطع شود و در این میان واسطهای حتی به بهانه امنیت و حفظ جان ایجاد شود.

قالیباف افزود: در بزرگداشت شهید بهشتی از ایشان بیاموزیم که در نظام اسلامی ارتباط بین مسئول و کارگزار با مردم و کارکنان و مجموعه خود باید چگونه باشد.

رئیس مجلس با تأکید بر اهمیت نیروی انسانی، وجود فساد، تبعیض و مؤثر بودن تحریم‌ها را ریشه در ناکارآمدی و ضعف در مدیریت دانست و گفت: مدیریت برای حل و فصل چنین مشکلاتی باید به نیروی انسانی توجه ویژه داشته باشد؛ اساس کار در مدیریت است به طوریکه وجود مدیران به همراه منابع و ظرفیت‌های انسانی، خلاقیت‌ها، وقت گذاریها و علم و دانش میتواند مؤثر واقع شود.

قالیباف با تأکید بر اینکه مشکل کشور امکانات و منابع نبوده بلکه مدیریت است، افزود: قانون اساسی دو رکن صحن و کمیسیون برای مجلس شورای اسلامی تعریف می‌کند، به طوریکه تمامی پشتوانه فنی و محتوایی صحن در اختیار کمیسیونها است که محتوا و کارِ کارشناسی دقیق و خداپسندانه را تنظیم و به صحن ارسال می‌کنند، همین جاست که به نقش مهم دبیران و تیم کارشناسی پی می‌بریم.

رئیس مجلس، نقش تیم دبیران و کارشناسان کمیسیون‌ها را در انجام کار محتوایی پراهمیت و اساسی برشمرد و تأکید کرد: بار سنگینی بر دوش دبیران کمیسیون‌ها است، همانگونه که بنده در پیشگاه خداوند مسئول هستم شما دبیران نیز مسئول هستید که آیا وظایف خود را تحت نفوذ و با بده‌بستان انجام می‌دهید یا براساس قوانین، با تخصص و براساس انصاف و تشخیص درست عمل میکنید؟

وی با یادآوری جایگاه مجلس، ادامه داد: مجلس باید در رأس امور باشد، اما هم‌اکنون نیست و باید در رأس امور قرار گیرد.

دکتر قالیباف تاکید کرد: در حوزه مدیریتی به دلیل ضعف موجود به سمت شایسته‌گزینی، شایسته‌پروری و شایسته‌سالاری نمی‌رویم؛ واقعیت آن است که در نظام اسلامی برای حل مسئله در هر کار، ساختار و رفتاری باید از پایین به بالا حرکت کنیم.

وی با تأکید بر شایسته‌گزینی در انتصاب دبیران کمیسیون‌های تخصصی مجلس، تصریح کرد: برای حرکت در مسیر شایستهپروری، باید زمینه آموزش و کارورزی را فراهم کنیم، البته دبیران هم باید تلاش کنند تا این قابلیت ایجاد شود.

رئیس مجلس با یادآوری اختیارات "رئیس مجلس" در انتخاب دبیران کمیسیون‌ها مطابق آییننامه داخلی مجلس تأکید کرد: هرگز چنین اختیاری را قبول ندارم که با سلیقه شخصی و بدون ضابطه، دست به گزینش بزنم و بر این باورم که باید شایستهگزینی اتفاق بیفتد، شایستهگزینی به معنی ایجاد فرصت برای شرکت 200 نفر در آزمون به طوریکه فرصت برای همه فراهم شود و این طور نباشد که با دایره بسته چند نفری که میشناسیم یا چند نفری که توصیه میکنند، حجت بر ما تمام شود که فردی را برداریم یا بگذاریم.

قالیباف با تأکید بر اینکه کارمندان اهمیتی کمتر از نمایندگان ندارند، افزود: بستر کار را شما کارمندان فراهم می‌کنید، در نتیجه رفتار و تعامل شما و نمایندگان است که در حوزه کارکرد و ساختار شاهد خروجی هستیم. تصمیم و اقدام ما مسئولان و کارگزاران نظام و شمای کارمند و کارشناس است که مردم کشور را فقیر یا ثروتمند میکند، آنها را به سمت آسایش و آرامش می‌‌برد یا شرایطی ایجاد می‌کند که برخی مجبور می‌شوند پشت‌بام اجاره کنند.

رئیس مجلس با تاکید بر باور جوانگرایی افزود: زمینه و فرصت جوان‌گرایی باید فراهم شود البته به معنای آن نیست که به نیروهای باتجربه در محیطی مانند مجلس نیازی نداریم یا همه جوان‌ها بیتجربه هستند ولی نباید پست‌ها و مسئولیتها را در اختیار کسانی قرار داد که قابلیت آن کار را ندارند.

وی چرخش و تغییر را اصلی انکارناپذیر توصیف کرد و ادامه داد: باید با شایسته‌گزینی و اجرای قانون به سمت عادلانه بودن حرکت کنیم، به‌طور طبیعی هر آمدنی، رفتنی دارد. ممکن است تغییرات در برخی موارد سخت باشد ولی لازمه کار است.

رئیس مجلس گفت: کارهای زیادی در مجلس وجود دارد که با دست شما کارکنان باید انجام شود، ان‌شاءالله دست به دست هم دهیم و با تحول در مجلس شورای اسلامی، باعث ایجاد تحول در اداره کشور شویم و بتوانیم پیگیر مسائل مردم باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
mohammad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
اره والا مجلس که جنابعالی رئیس باشید که شازده شما با پولی که معلوم نیست از کجااومده برج در سیدنی میخره واقای دهنوی را همین دو سال پیش از فرودگاه سیاتل دیپورت میکنند چراکه ایشون میل نموده بودند در مرکز شیطان بزرگ درس بخونند معلومه چطور میشه ؟
سعید
|
-
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
متن رو چرا کامل نمیذارید؟مجلسی که لیست امید درش بودن در راس امور نبود
ناشناس
|
-
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
آفرین بر سردار خوش فکر ما جناب آقای قالیباف شهردار محترم تهران
غلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
سردار بیسواد قلابی مثل رضا خان میرپنج یواش یواش در حال شکل گیری کودتا و سردار سپه شدن است . مجلس در راس امور نیست این چهل ساله که تکرار میشود و در راس امور نخواهد بود وقتی نمایندگان لایق این مجلس نباشند . چون اکثرا دزدان و غارتگران وارد میشوند . یک نماینده برای رفتن به مجلس فقط یک فقره جهت زحمات یارانش یک میلیارد پاداش میدهد و اون یکی 10 میلیارد هزینه میکند و این پولها را باید بعدا کسب نماید و.................... نماینده حقوق مادام العمر و یک پست اهدایی مدیر کلی و مشاور ومعاون وزیر طبق قانون بعد از پایان خدمات خیانتکارش دارد ..... مجلس المان و امریکا و پژاپن و چین نیست که سوال وجواب پس دهد .فقط نشست و برخواست دارد یک ازمون از قانون اساسی بگیرید . 99 درصدشان مردود میشوند مگر میدانند قانون یعنی چه .......... حالا صدای این تازه دوران رسیده گوش یارانش را کر کرده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
0
0
اگر مجلس و ملت و دولت همه به وصایای حضرت امام خمینی (ره) عمل کنند. با اطمینان خاطر میتوان گفت هیچ مشکلی در کشور به وجود نخواهد آمد که قابل حل نباشد. مشکل اینجاست که عمل به ایدئولوژی و مکتب امام کمرنگ شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
0
0
دیر آمدی ولی زود خواهی رفت سردار

خانمان سوز بود آتش آهی گاهی

ناله ای میشکند پشت سپاهی گاهی

ناله و زجه ی مردم کمرتان را میشکند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری