کد خبر: ۲۴۲۷۰۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
جناب رییس جمهور امروز پس از چندین روز افزایش سرسام آور قیمت ارز، سکوت خود را شکسته و دستور داده اند "بازار ارز باید متعادل شود!" ظاهرا آقای رییس جمهور همچنان با مبانی اقتصادی بازار آشنایی ندارند و خیال می کنند صرفا با دستور به بازار ارز و بدون اتخاذ تدابیر اقتصادی کارآمد، می توان نرخ دلار و ارز را کنترل کرد.
اعتدال، ابوالفضل میرزایی- با ادامه افزایش ساعتی نرخ ارز در بازار و رسیدن نرخ دلار به 20500 هزار تومان، ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای جهانی به پایین‌ترین سطح در تاریخ خود رسیده و رکورد بی سابقه ای از خود به جای گذاشته است.

در بازار امروز تاکنون نرخ دلار، 700 تومان نسبت به یکشنبه افزایش یافت. قیمت یورو نیز با 900 تومان افزایش به 22900 تومان رسیده است. قیمت طلا و سکه نیز متعاقب آن با افزایش شدید قیمت مواجه شده است.

در حالی که تا همین چندماه پیش، قیمت سکه 5 میلیون تومان بود و به ناگهان در عرض حدود دو ماه، سکه 5 میلیونی با 60 درصد افزایش قیمت امروز به 8 میلیون و 800 هزار تومان و طلا نیز به 847 هزار تومان رسیده است. حالا خرید یک عدد سکه معادل بیش از 4 برابر حداقل حقوق یک کارگر و 3 برابر حداقل حقوق یک کارمند است.

از آن سو هم قیمت هر دلار در بازار کشور از مرز 20 هزار و 500 تومان گذشته و سرکشی دلار و سکه، توامان شده است با گرفتاری‌های اقتصادی و معیشتی مردمی که روزبه‌روز ارزش دارایی‌ها و سرمایه خود را نسبت به روز و ماه گذشته، کمتر و کمتر می‌بینند. نکته قابل تأمل نیز آنجاست که تا همین امروز حتی اشاره‌ای در کلام مسئولان به جهش عجیب قیمت دلار و سکه، یا به بیان دیگر کاهش 60 درصدی ارزش پول ملی و سرمایه مردم در 2 ماه اخیر نمی‌شود. به ویژه آنکه مهم‌ترین نمودهای سنجش سرمایه و درآمد مردم، قیمت طلا و معادل ارزش پول ملی (بهای ارز) است، با این حال حتی کوچکترین اشاره‌ای به جهش سرسام‌آور بهای طلا و سکه در روزها و هفته‌های اخیر و کنترل این بازار نمی‌ شود.

عجیب اینکه جناب رییس جمهور امروز پس از چندین روز افزایش سرسام آور قیمت ارز، سکوت خود را شکسته و دستور داده اند "بازار ارز باید متعادل شود!" حال اینکه نه تنها رییس جمهور، بلکه رییس بانک مرکزی بارها دستور تعادل نرخ ارز را صادر کرده اند، اما بازار ارز و سکه که نشان داده دستوری نیست، به این گونه دستورات وقعی نخواهد نهاد. ظاهرا آقای رییس جمهور همچنان با مبانی اقتصادی بازار آشنایی ندارند و خیال می کنند صرفا با دستور به بازار ارز و بدون اتخاذ تدابیر اقتصادی کارآمد، می توان نرخ دلار و ارز را کنترل کرد.

آمارها نشان می دهد ارزش دلار در دولت روحانی 6 برابر شده یا به عبارت دقیق تر ارزش پول ملی 6 برابر  کاهش یافته است که در تمام دولتهای پیشین این رشد دلار و نزول ریال بی‌سابقه بوده است.

با این حال دولت و بانک مرکزی همچنان در حال نظاره صعود نرخ ها در بازار ارز هستند و باز هم مهار بازار و کاهش نرخ ارز را می دهند. وعده ای که هیچ گاه به واقعیت نزدیک هم نشده و بانک مرکزی نه تنها هیچ راهکاری برای مدیریت بازار ارز و تبعات سنگین ناشی از آن نیاندیشیده است. این در حالیست که روند افزایش نرخ ارز به خصوص یورو، دلار و درهم در روزهای گذشته به شدت سرعت گرفته و نه تنها هر روز  بلکه به صورت ساعتی، شاهد رکوردهای تازه در بازار ارز هستیم.

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در معاملات آزاد به شرح زیر است:

دلار نقدی                                        20,450
یورو نقدی                                        22,900
دلار صرافی                                     20,600
دلار دستوری                                   20,500
دلار کاغذی                                     20,480

خرید دلار صرافی ملی                     19,495
دلار سنا                                          19,740
دلار حواله نیما                                  16,137
یورو مسافرتی                                21,800

درهم دبی                                       5,720
حواله یوان                                        3,000
حواله لیر ترکیه                                 3,095

سکه                                               8,800,000
سکه قدیم                                      8,300,000

گرم 18 عیار                                     847,220

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
0
0
موج بی کفایتی در این دولت کاملا مشهود است و در حالی که گلوگاه صادر کننده در دستان دولت است به صادر کننده التماس می کند که ارزها را به دولت برگردانید. حداقل کاری که دولت در این زمینه می تواند بکند این است که از صادر کننده قبل از صادراتش یک وثیقه نقدی و ریالی بگیرد و باز گرداندن آنرا منوط به ارائه ارز حاصل از صادرات نماید و در مدتی که این وثیقه نقدی در دست دولت است سود حاصل از آنرا برای جلوگیری از بالا رفتن ارز خرج نماید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری