کد خبر: ۲۴۲۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۶
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اظهارات سودجویانه تروئیکای اروپا درباره بکارگیری مکانیسم ماشه با ادعای آنها برای پایبندی به برجام مطابقت ندارد.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: اظهارات سودجویانه تروئیکای اروپا درباره بکارگیری مکانیسم ماشه با ادعای آنها برای پایبندی به برجام مطابقت ندارد.

در این بیانیه که عصر دوشنبه  منتشر شد، خاطرنشان شده است: وزیران خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس روز ۱۹ ماه ژوئن بیانیه ای را صادر کرده و در آن ارزیابی خود را از دورنمای اجرای برجام اعلام کردند. برخی بندهای این بیانیه مسائلی را درباره مقاصد شرکای اروپایی در این عرصه پیش کشیده است.

در بیانیه گفته شده است: طرف روسی همواره به تلاش ها و سهم معین دو کشور آلمان و فرانسه عضو اتحادیه اروپا و انگلیس در حل مسائل برای حفظ برجام ارج نهاده است.

وزارت خارجه روسیه می گوید: علت اولیه همه مشکلات و نواقص پیش آمده در اجرای معامله هسته ای با ایران اقدامات اخلال گرانه آمریکا بوده است که به صورت یکجانبه از برجام خارج شده و تا امروز به نقض مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد. به نظر می رسد در پایتخت های اروپایی نیز این مساله را درک می کنند زیرا یادآوری در مورد خواسته ها، تمایلات و نگرانی های خود در این خصوص را لازم دانستند.

 در ادامه گفته شده است: با این حال ادعاهای شرکای انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در پایبندی به برجام و جستجوی راه حل هایی که امکان کاهش تاثیرات منفی تحریم های آمریکایی علیه ایران را فراهم کند، با اقدامات آنها برای متشنج کردن وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز اظهارات در مورد راه اندازی مکانیسم ماشه مطابق با بند ۳۶ برجام مطابقت نمی کند.

قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به‌رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا خواسته‌اند ایران به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

 در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: ما می دانیم که در برلین، لندن و پاریس از نبود توافق در مورد قطعنامه پیشنهادی آنها در شورای حکام آژانس دلسرد شده اند. ما به همراه شرکای چینی از قبل به مبتکران این اقدام غیرسازنده که مسیر برای مطرح کردن مجدد پرونده ایران  را در آژانس و سپس افزایش تنش ها در شورای امنیت را می گشاید،هشدار دادیم.

در بیانیه آمده است: ما تلاش کردیم تا متقاعد کنیم که صدور قطعنامه فقط زیان به بار می آورد و ازجمله به تلاش های مشترک با ایران برای تثبیت اوضاع پیرامون برجام ضربه می زند. بارها از تروئیکای اروپا خواستیم با طرفداران سیاست فشار حداکثری بر ایران که بطور کامل ازنظر سیاسی و عملی خود را بی اعتبار کرد، بازی نکنند.  

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس درباره ایران، به دلایل واقعی وضع امور در عرصه بکارگیری پادمان ها در جمهوری اسلامی ایران نبوده است. اطمینان داریم که همه مسائلی که پیش می آید ازجمله وضع دسترسی به سایت های هسته ای مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، می تواند در چارچوب تشریفات استاندارد همکاری کشورها با دبیرخانه آژانس حل شود.

تصادفی نیست که این قطعنامه از طرف کشورهای با جمعیت نصف جمعیت کره زمین ازجمله دو عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل حمایت نشد.

  در ادامه بیانیه گفته شده است: آنچه که مربوط به اظهارات دو کشور عضو اتحادیه اروپا و انگلیس در مورد مکانیسم ماشه می شود، یادآوری می کنیم که شرکای اروپایی تلاش کردند در ماه ژانویه گذشته آن را بکار بیندازند که موفق نشدند. این مکانیسم بخاطر نواقص متعدد بکار نیفتاد.

در بیانیه یادآوری شده است: کمیسیون مشترک برجام در این مورد نشست برگزار نکرد و هیچ تصمیمی در این مورد گرفته نشد. راه برون رفت از این بن بست تشریفاتی دیده نمی شود.

وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت: امیدواریم در اولویت سیاست های برلین، لندن و پاریس اهداف مهم حفظ برجام و بازگشت مراحل اجرای آن به چارچوب توافق شده اولیه قرار گیرد. لازم می دانیم که همه شرکت کنندگان کنونی برجام، پایبندی خود را به اهداف عالی تعیین شده در این توافق مورد تاکید قرار دهند.

در پایان بیانیه از کشورهای اروپایی شرکت کننده در برجام دعوت شده است از فرصت کنونی برای بازگشت به دستور کار متحد کننده استفاده کرده و به تلاش برای این امر مشترک ادامه دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری