کد خبر: ۲۴۲۴۹۴
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
کامبیز نوروزی
غلامرضا منصوری، قاضی بازنشسته ای که از متهمان مهم پروندۀ اکبر طبری بود، براثرسقوط ازپنجره اتاق هتل دوک بخارست ، که در آنجا اقامت داشت ، جان سپرد. احتمال می دهند به قتل رسیده باشد. منصوری از جمله قضاتی بود که پرونده های زیادی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی را دردست داشت و آنان را با دستورات سنگین قضایی خود به دشواری ها و مصائب فراوان مواجه کرده بود .
    
در پروندۀ طبری گفته شده است که منصوری ۵۰۰ هزار یورو رشوه دریافت کرده بود.
در پروندۀ طبری ، خود او و دیگر متهمان متهم به مبالغ بسیار بیشتری از انواع جرائم مالی اند ، با این حال سمت قضایی منصوری او را به یکی از مهمترین متهمان پرونده طبری تبدیل کرده بود . حالا سؤال این است که منصوری چرا و چگونه توانسته آزاد باشد و از ایران بگریزد؟

پروندۀ طبری آنقدر وسیع است که بی شک مدتهای طولانی پیش از بازداشت او در یک سال پیش(خرداد ۹۸) تحت تحقیق و تعقیب اطلاعاتی و قضایی بوده است. معمولا در این نوع پرونده ها اطلاعات اصلی و اسناد و دلایل و اسامی افراد پیش از بازداشت گردآوری شده و اسامی متهمان پیشاپیش معلوم است. بخشی هم در جریان تحقیق از متهمان به دست می آید.
    
شاید روابط مجرمانۀ منصوری و طبری از پیش از بازداشت طبری در پرونده مضبوط بوده باشد؛ و ممکن است بعد از بازداشت طبری نام منصوری لو رفته باشد. در هرحال اگر این هم باشد، حداقل چندین ماه از مشخص شدن نقش متهمانۀ منصوری در پروندۀ طبری می گذرد. اینکه گفته شود از موقعیت منصوری در پروندۀ طبری تازه خبردار شده اند، این به معنای نقص در تحقیقات دادگاه طبری و احتمالش نزدیک به صفر است.
    
حالا سؤالات مهمی مطرح اند که با توجه به نقش مهم قاضی سابق علامرضا منصوری در اقدامات طبری باید پاسخ داده شوند.
    
آیا او در جریان پرونده احضار و تفهیم اتهام شده بود یا نه ؟ اگر تفهیم اتهام شده بود ، چه قرارتأمینی برای وی صادر شده بود ؟ وثیقه یا بازداشت ؟
    
تشخیص قرار مناسب برعهدۀ بازپرس است اما شواهد و قرائن نشان می دهد که اگر منصوری در این پرونده رسماً تفهیم اتهام شده باشد ، احتمالاً می بایست برای او قرار بازداشت صادر می شد . با این حال پیداست که برای وی قرار بازداشت صادر نشده بود. سخنگوی قوۀ قضائیه از منصوری رسماً به عنوان یکی از متهمان پرونده طبری نام برد . بنابراین باید در مرحلۀ بازپرسی از او قرار مناسب اخذ می شد تا از فرار چنین متهم مهمی جلوگیری شود . خود منصوری در زمان کار ، به آب خوردن دستور بازداشت برای ساده ترین روزنامه نگاران و فعالان مدنی می داد . حالا چرا باید خود او در یکی از مهمترین پرونده های پیچیدۀ فساد آزاد باشد تا بتواند بگریزد؟
    
منصوری کی از ایران گریخته است ؟ آیا از مرزهای قانونی رفته است ؟ در اینصورت چگونه است که چنین متهم مهمی ممنوع الخروج نشده بود ؟ آیا بصورت غیر قانونی از ایران خارج شده است ؟ او چگونه و با کمک چه کسانی توانسته از ایران بگریزد ؟ چرا از چنین متهم مهمی به درستی و دقت مراقبت نشده است ؟ چه چیز باعث شده او آزاد باشد و راحت از ایران بگریزد؟
    
حالا قاضی بازنشسته ، از متهمان پروندۀ اکبر طبری ، با اتهام ۵۰۰ هزار یورویی ، در خارج از ایران بر اثر یک حادثه یا قتل ، جان سپرده است . شاید به سادگی گره از معمای این واقعه گشوده نشود ولی پاسخ به سوالهای فوق ، امکان پذیر است . اگر قرار به شفافیت و قبول مسئولیت است ، به این پرسشها باید پاسخ داده شود.
    
مناسب و بلکه درست آن است که قوۀ قضائیه ، به هرشکل که مناسب می داند در گزارشی دقیقی با پاسخ به پرسش های فوق از موضوع آزاد بودن و فرار منصوری ابهام زدایی کند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری