کد خبر: ۲۴۲۳۰۷
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
تا خرداد داغ 1400 کمتر از یکسال باقی است و کاندیداهایی که برای پوشیدن قبای ریاست خود را آماده شرکت در این مصاف نفس گیر می کنند هر روز بیشتر می شوند ، اما در این میانه یک فرد بیش از سایر نام ها قابلیت و ظرفیت نشستن بر صندلی عالی ترین مقام اجرایی کشور را دارد : ابراهیم رئیسی

سیما پروانه گهر در جمهوریت نوشت: لیست نامزدهایی که خود را برای نشستن بر کرسی حسن روحانی آماده می کنند هر روز بلندتر می شود.

در حالی که اصلاح طلبان به واسطه عملکرد دولت روحانی و نارضایتی های مردم در حوزه معیشت ، گرانی و … انتخابات مجلس یازدهم را بصورت کامل واگذار کردند و کم ترین شانس برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را دارند ، جریان اصولگرا خود را برای فتح قوه هم اجرایی آماده می کند.
در مورد انتخابات ۱۴۰۰ نکاتی چند قابل تامل است:

۱ – دولت روحانی و جریان اعتدال گرای حامی دولت ممکن است با نامزدهایی از قبیل سورنا ستاری ، محمد جواد آذری جهرمی و محمد جواد ظریف پا به عرصه رقابت بگذارد. فارغ از تایید یا عدم تایید صلاحیت این افراد ، بزرگ ترین مانع بر سر راه این افراد ، انتساب به دولت های یازدهم و دوازدهم است.
در شرایط فعلی بسیار بعید و دور از ذهن است که مردم به کاندیداهای جناح دولت اقبالی نشان دهند.

۲- محمد باقر قالیباف اخیرا بر رفیع ترین کرسی پارلمان تکیه زد و در شرایطی که قوه مقننه را لااقل برای ۴ سال در اختیار دارد ، تنها در شرایطی که احتمال پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را بسیار بالا بداند ، ممکن است اسب خود را برای ورود به این میدان نفسگیر زین کند.
خاطره رئیس مجلسی که وارد عرصه رقابت های ریاست حمهوری می شود ، در سپهر سیاسی ایران دو بار قابل یادآوری است:
نخست آیت الله هاشمی رفسنجانی که پس از مدتی نسبتا طولانی حضور در پارلمان، رئیس جمهور شد و دیگری حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری که در دوران ریاست مجلس ، عزم صندلی ریاست جمهوری کرد و در مصاف با سید محمد خاتمی شکست خورد و ترجیح داد برای همیشه خود را بازنشسته سیاسی کند.

۳- برخی چهره های اصولگرا مانند محسن رضایی و سعید جلیلی که قبلا خود را در معرض آرای مردم قرار داده اند و البته توفیقی نداشتند، این بار بواسطه نبود رقیب ، شانس خود را بیشتر می دانند. اما در مورد این افراد و البته گزینه هایی مانند مهرداد بذرپاش که با وجود جوانی ، مناصب مهم انتخابی و انتصابی را تجربه کرده است اجماعی در اردوگاه اصولگرایی حاصل نخواهد شد.

۴- اما چرا آیت الله ابراهیم رئیس السادات ، مشهور به رئیسی ، بیشترین شانس را برای انتخابات ۱۴۰۰ دارد:

الف: رئیسی در انتخابات ۱۳۹۶ با رئیس جمهور مستقر ( حسن روحانی ) به رقابت پرداخت. روحانی در پایان دور اول ریاست جمهوری اش ، قهرمان برجام بود و مشکل تاریخی ایران و آمریکا را حل کرده بود و شرکت های اروپایی برای حضور در اقتصاد ایران صف بسته بودند. رشد اقتصادی قابل توجه بود و معیشت مردم و افتصاد امید بخش بود . در این شرایط دولت تدبیر و امید پیروز شد اما نباید فراموش کرد که در همان شرایط هم ابراهیم رئیسی علیرغم همه شرایط ، بیش از ۱۶ میلیون رای آورد. رایی که نشان دهنده وجود بدنه اجتماعی قابل اعتنایی بود.

ب : رئیسی بعد از انتخابات به آستان قدس رفت و جایگزین آیت الله واعظ طبسی شد که ۴ دهه تولیت حرم امام هشتم (ع) را عهده داربود. آیت الله رئیسی در مدت کوتاه حضور در مشهد الرضا با سامان دهی موقوفات ، زمین ها ، شرکت ها و کارخانه های وابسته به آستان ، توزیع نذورات و هدایای امام هشتم شیعیان میان مستمندان و مردم محروم و اقدامات رفاهی و تسهیلات برای مجاورین و زوار ، خاطره ای خوش از خود به یادگار گذاشت.

ج: رئیسی هنگام نشستن بر صدر دستگاه قضا ؛ تحول در دادگستری ، مبارزه با فساد و حل مشکلات مردم را سرلوحه قرار داد و تا امروز اقدامات موثری داشته است. آیت الله رئیسی در همین مدت با سرکشی های مکرر و زدودن ضوابط دست و پاگیر توانسته دستگاه ثقیل و کند قضایی را به حرکت وادار کند.

د: ابراهیم رئیسی هنوز پله های طی نشده دارد. رئیس نسبتا جوان دستگاه قضا ، اغلب در بالاترین مناصب انتصابی حضور داشته است و برای او ، کسب رای و اعتماد مردم از طریق صندوق رای ، حائز اهمیت است.

ه : اصلاح طلبان بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ دست از تخریب رئیسی کشیدند و حتی زبان به مدحش گشودند. به نظر نمی رسد اصلاح طلبان در این شرایط ، تمایل و توان کافی برای مقابله با او داشته باشند.

برای تشکیل صف کاندیداها در ستاد انتخابات وزارت کشور هنوز فرصت باقی است. سیاسیون آمدن یا نیامدن ابراهیم رئیسی را گمانه زنی و تایید و تکذیب می کنند . با آنچه در این مجال گفته شد ، به نظر می رسد تکیه بر کرسی دستگاه اجرایی به عنوان هشتمین رئیس جمهوری ایران ، برای ابراهیم رئیسی دور از دسترس نیست اگر …

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
0
1
کاملا اشتباه
ریاست قوه قضاییه به مراتب بالاتر از ریس قوه مجریه است. به هزار و یک دلیل ....
ناشناس
|
-
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
1
2
مردم ایران واقعا فریب خوردن که دوباره روحانی رو انتخاب کردن..حالا که آقای رئیسی داره تو قوه قضائیه فساد رو جمع میکنه بزاریدکارشو بکنه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
1
0
دستگاه قضا یک رئیسی نیاز داره. کاش کسی که مدیریت اجرایی قوی داره مثل قالیباف رئیس جمهور بود تا قوه مجریه هم جون تازه ای بگیره. ولی اجالتا قالیباف هم مشغول مجلس شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
0
0
هر کسی بیاد تازه اهل کار هم باشه جبران خسارتهای این دولت به اندازه عمر چندتا دولت وقت لازم داره.
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
0
0
شرکت های اروپایی صف بسته بودند.کی کجا؟
گمنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
2
حاشا که روسای جمهور بعدی بتوانند گند روحانی را تا دهها سال جمع کنند. علی برکت الله ....
بهنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
0
ابراهیم رئیسی از اسفند 94 تا فروردین 98 مسئولیت آستان قدس رو برعهده داشت که متاسفانه نوشته اید بعد از انتخابات 96 به آستان قدس رضوی رفت و مدت کوتاهی در آنجا بود لطفا دقت بیشتر....
سرباز
|
-
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
0
دکتر جلیلی گزینه خوبیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری