کد خبر: ۲۴۱۸۲۵
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
محمد فاضلی
 بحران ناشی از قتل جورج فلوید بالاخره پایان می‌پذیرد. جامعه آمریکا پیش‌تر هم شاهد این گونه اعتراضات بوده است و در قالب ترکیبی از اصلاحات قانونی و حقوق مدنی برآمده از جنبش حقوق مدنی در دهه‌های 1950 و 1960، مجموعه‌ای از پژوهش‌های جدید درباره روابط نژادی و نابرابری در آمریکا و اصلاحاتی در قوانین پلیس و … به آن واکنش نشان می‌دهد. تأثیر بر سرنوشت ریاست جمهوری دونالد ترامپ هم می‌تواند اثر دیگری برای جامعه آمریکایی باشد.

سؤال اما این است که «عادی ما از قتل جورج فلوید چیست؟» این‌که بحران حاضر آمریکا به شکست ترامپ منجر شود و دولت بعدی آمریکا موضع عقلانی‌تری در قبال ایران و پرونده هسته‌ای یا برجام در پیش بگیرد، یکی از عایدی‌های ماست اما عایدی ما از بحران جورج فلوید می‌تواند چیزهای مهم‌تری باشد که البته همه آن‌ها محتمل‌ هستند و بهتر است آن‌ها را در قالب سؤال طرح کنم.

آیا بحران آمریکا این باور را در حکومت و نخبگان قطعی خواهد کرد که افزایش نابرابری (اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی) در جامعه ایران، کشور را به سمت تبدیل شدن به بشکه باروتی آماده جرقه خوردن بدل می‌کند؟ آیا کاهش نابرابری به صورت واقعی و نه شعاری در دستورکار حکومت قرار می‌گیرد؟

آیا به راهکارهایی برای به رسمیت شناختن شیوه‌های اعتراض مسالمت‌آمیز اندیشیده و آن‌ها را محقق می‌کنیم تا قدرت و حاکمان خودشان اطمینان پیدا کنند که صدای نارضایتی جامعه را هر از چندی می‌شنوند و در بی‌خبری فرو نمی‌روند و مشاوران و معاونان بادمجان دور قاب‌چین آن‌ها را با صدای «کورش آسوده بخواب که ما بیداریم» نمی‌فریبند؟

آیا پروتکل‌ها و آموزش‌های پلیس به گونه‌ای تغییر می‌کند که پلیس ظرفیت مواجهه با معترضان را بالا ببرد و به گونه‌ای نباشد که در اولین ساعات و روز هر اعتراضی، ده‌ها کشته روی دست پلیس و نظام سیاسی باقی بماند؟

یا معترضان خواهند توانست به مانند بخشی از معترضان آمریکایی، میان اعتراض و رفتار مخرب و خشونت‌بار علیه اموال عمومی و خصوصی، تمایز قائل شده و رفتار خود را فقط به بیان مسالمت‌آمیز اعتراض معطوف کنند؟

یا حکومت و پلیس به راهکارهای تعامل با مردم برای رسیدن به وضعیتی که اعتراض و تظاهرات محقق شود اما اموالی تخریب نشود و خشونت بروز نکند، خواهند اندیشید و اصلاحات قانونی برای محقق ساختن چنین مطلوبی در دستور کار قرار می‌گیرند؟

آیا اهمیت رسانه آزاد و نقش آن در رساندن صدای اعتراض مردم به حاکمان و اصلاحات منتج از آن، و ممانعت از منتقل شدن فضای خبری و رسانه‌ای به خارج از مرزهای ملی، روشن شده است؟ آیا دستورالعمل‌های صدا و سیما برای پوشش خبری اعتراضات و حفظ مرجعیت رسانه‌ای در داخل – و منتقل نشدن آن به رسانه‌های بیرون از مرزهای ایران – بازنگری می‌شود؟

آیا نخبگان و فعالان اجتماعی و سیاسی به ارائه تصویر واقعی‌تری (نه سیاه سیاه و نه سفید سفید) از سیاست و حکومت در آمریکا تمایل پیدا می‌کنند؟

آیا بازخوانی ماجرای جورج فلوید و عواقب آن در آمریکا، به بهانه‌ای برای گفت‌وگو، درس‌آموزی، تحلیل مقایسه‌ای، شناخت واقعی‌تر و فراتر رفتن از کلیشه‌ها درباره قدرت و سیاست در ایران و جهان بدل خواهد شد؟ آیا همه طرف‌های مؤثر بر گفتمان سیاسی در ایران امروز، قادرند به بازخوانی واقع‌نگرانه‌تری از سیاست و قدرت در آمریکا تن دهند؟

تصور می‌کنم عایدی درازمدت ما از داستان و بحران قتل جورج فلوید در پاسخ به این سؤالات و پرسش‌هایی از این جنس حاصل می‌شود. مهم این است که ما از این داستان برای سامان دادن به سیاست داخلی خود چه استفاده‌ای می‌کنیم و چگونه بر خرد سیاسی حکمرانی می‌افزاییم.

محمد فاضلی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری