کد خبر: ۲۴۱۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۴
ویروس کرونا در حالی که از محدودیت‌ها و مقررات قرنطینه به تدریج در برخی نقاط جهان به ویژه در اروپا کاسته می‌شود، همچنان در قلمرو‌های جدیدی شیوع می‌یابد و قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از شش میلیون و 779 هزار نفر عبور کرد. شمار قربانیان کووید-۱۹ نیز به بیش از 395 هزار نفر رسیده است.
ویروس کرونا در حالی که از محدودیت‌ها و مقررات قرنطینه به تدریج در برخی نقاط جهان کاسته می‌شود، همچنان در قلمرو‌های جدیدی شیوع می‌یابد و قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از شش میلیون و 779 هزار نفر عبور کرد.

به گزارش اعتدال، روند افزایش مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در 215 کشور مختلف جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان قربانی می‌گیرد.

تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-۱۹ به بیش از 395 هزار نفر رسیده است.

همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها 3 میلیون و 304 هزار و 561 نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند.

آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین برزیل و روسیه به لحاظ تعداد مبتلایان در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌ و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده است. ویروس کرونا هم اکنون در کشورهای آمریکای جنوبی به خصوص برزیل،‌ پرو و شیلی در حال پیش‌روی است.

در حالی که تا چندی پیش اروپا به یکی از مراکز شیوع کروناویروس جدید در جهان تبدیل شده بود اما این عفونت اکنون در بیشتر کشورهای اروپایی کنترل شده است و در حال حاضر آمریکای جنوبی به ویژه برزیل و مکزیک به دو کانون جدید برای شیوع این ویروس تبدیل شده و سازمان‌ جهانی بهداشت نیز نسبت به وضعیت کشورهای این منطقه ابراز نگرانی کرده است.

تاکنون در بسیاری از کشورهای درگیر کروناویروس جدید محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل شیوع این عفونت برداشته شده و علاوه بر بازگشایی کسب و کارها، امکان سفر و تردد برای افراد فراهم شده است.

کشورهای روسیه، اسپانیا، بریتانیا، هند، ایتالیا، آلمان، پرو و ترکیه به ترتیب جایگاههای سوم تا دهم جدول تعداد مبتلایان کرونا را به خود اختصاص داده‌اند.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در روز  جمعه 16 خرداد 1399 (5 ژوئن 2020 میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

جدیدترین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

جدیدترین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان

کرونا در آمریکا، بیش از 110 هزار نفر جان باختند
آمریکا با 110 هزار و 742 مورد مرگ و 1.93 میلیون مورد ابتلا بیش از هر کشوری در این همه‌گیری آسیب دیده است.

ترامپ: مدرسه‌ها باید باز شود
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا گفته مدرسه‌ها که به خاطر کرونا بسته شده بود باید باز شود.

او همچنین درباره زیان اقتصادی کرونا برای آمریکا گفت که این کشور به سرعت به حالت قبل باز می‌گردد. دلیل ترامپ بر این ادعا پایین رفتن نرخ بیکاری بود که امروز اعلام شد.

ترامپ که هم اکنون مشغول سخنرانی است گفته چین نخواهد توانست بر اقتصاد آمریکا غلبه کند.

مجموع درگذشتگان در برزیل به بیش از ۳۴ هزار نفر رسید
با مرگ یک هزار و 473 نفر در اثر کرونا طی شبانه‌روز گذشته در برزیل، مجموع جان‌باختگان در این کشور به بیش از 34 هزار نفر رسید که این تعداد از مجموع جان‌باختگان در ایتالیا نیز بیشتر است. این تعداد فوت‌شده در عرض یک روز تا کنون در این کشور سابقه نداشته است. تنها در ساعات گذشته 173 نفر به آمار فوتی های برزیل اضافه شده است.

تا کنون بیش از 621 هزار مورد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در برزیل گزارش شده است. بدین ترتیب برزیل پس از آمریکا دومین کشور از نظر آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان است.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه اعلام کرد که کشورهای امریکای مرکزی و جنوبی هنوز به نقطه اوج ابتلا به کرونا نرسیده‌اند.

با این حال رییس‌جمهور برزیل همچنان به سختی مقابل برقراری محدودیت برای مبارزه با کرونا مقاومت می‌کند. او همواره مخالف برقراری محدودیت خروج از خانه بوده و کرونا را تنها "یک گریپ ساده" می‌نامد.

در برخی از مناطق کشور، مقامات محلی به صورت خودسرانه اقدام به برقراری برخی محدودیت‌ها کرده‌اند. به عنوان مثال در استان باهیا از روز چهارشنبه خروج از خانه ممنوع شده است.

در برزیل  تعداد واقعی مبتلایان به کرونا بسیار بالاتر از آمار اعلام‌شده است چرا که این کشور از تجهیزات کافی پزشکی برای انجام تست کرونا برخوردار نیست.

افزایش شمار مبتلایان در روسیه
روسیه از مرگ 144 نفر و ابتلای 8 هزار و 726 نفر به کرونا در شبانه‌روز گذشته خبر داد.
این کشور با 449 هزار و 834 مورد ابتلا و 5528 مورد مرگ، از نظر میزان ابتلا پس از آمریکا و برزیل در دنیا سوم است.

کرونا در اسپانیا
آمار شیوع کرونا در اسپانیا نشان می‌هد تعداد فوتی‌های کرونا به 27 هزار و 134 تن رسیده است. این آمار همچنین از ابتلای 288 هزار و 58 تن به ویروس کووید-۱۹ حکایت دارد.
اسپانیا پنجمین آمار مرگ بر اثر کرونا را در جهان دارد. با این حال سرعت مرگ و میر در این کشور به شدت کاهش یافته است.

کرونا؛ افزایش شمار مبتلایان در هند، پاکستان و بنگلادش
موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش به سرعت در حال افزایش است. این کشورها بیش از یک پنجم جمعیت جهان را در خود جای می دهند.

افزایش موارد ابتلا در این سه کشور به دنبال لغو قرنطینه و کاهش محدودیت ها بوجود آمده است.

پاکستان در حال حاضر 89 هزار و 249 مورد ابتلا را تایید کرده است.

در بنگلادش بیش از 60 هزار نفر تاکنون به کورنا مبتلا شده اند.

در هند هم شمار مبتلایان به 236 هزار و 91 نفر رسیده است.

آمار مرگ و مرگیر در این کشورها نسبتا پایین گزارش شده است. در هند نفر 6649، پاکستان 1838 نفر و در بنگلادش 811 نفر جان خود را تاکنون از دست داده اند.

آمار ابتلا به کووید۱۹ و مرگ در اثر این بیماری در هند روز به روز افزایش می باید و اکنون این کشور از نظر تعداد موارد ابتلا در جایگاه ششم جهانی قرار گرفته است.

کرونا در آلمان
آلمان از 185 هزار و 385 مورد ابتلا به ویروس کرونا و فوت 8762 بیمار کووید-۱۹ خبر داده است.

کرونا در ایتالیا
شمار جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایتالیا  با ثبت 85 فوتی دیگر طی 24 ساعت گذشته به 33 هزار و 774 تن رسیده است که این کشور را از لحاظ شمار قربانیان کرونا در رتبه‌ی چهارم جهان پس از ایالات متحده، انگلیس و برزیل قرار می‌دهد.

تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در ایتالیا با افزایش 518 مورد جدید در روز گذشته به 234 هزار و 531 نفر رسیده است که این کشور را از لحاظ شمار مبتلایان در جایگاه ششم جهان پس از ایالات متحده، برزیل، روسیه، اسپانیا، انگلیس و هند قرار می‌دهد.

کرونا در بریتانیا؛ آمار مرگ و میر به بیش از ۴۰ هزار نفر رسید
بریتانیا دومین کشورجهان است که آمار مرگ در اثر کرونا در آن به بیش از ۴۰ هزار نفر رسیده است.

بر اساس آمار مقامات بهداشتی بریتانیا با اضافه شدن ۳۵۷ مورد مرگ در اثر کرونا از دیروز پنجشنبه ۴ ژوئن تا امروز، در مجموع ۴۰ هزار و ۲۶۱ نفر در این کشور در اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

فقط آمریکاست که با داشتن ۱۰۸ هزار مورد مرگ در اثر کرونا بالاترین آمار مرگ در اثر شیوع این بیماری را داراست.

ایتالیا که بدترین وضعیت را در میان کشورهای اروپایی داشت، آمار مرگ ۳۳ هزار و ۷۷۴ نفر بوده است.

در بریتانیا خطر مرگ در اثر کرونا در میان افراد بالای هشتاد سال، هفتاد برابر بیشتر از افراد زیر چهل سال بوده است.

کرونا در فرانسه
شمار قربانیان در فرانسه به 29 هزار و 111 نفر و تعداد افراد مبتلا به 153 هزار و 55 نفر رسیده است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در عربستان سعودی از 95 هزار نفر گذشت
وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد که 2591 مورد جدید ابتلا در شبانه روز گذشته ثبت شده است. تعداد افرادی هم که جان خود را از دست داده اند به 642 نفر رسیده است.

چین گفته موردی از ابتلا به کرونا از طریق انتقال در داخل کشور وجود ندارد
به گفته مقامات بهداشتی چین تا روز گذشته موردی از ابتلا به ویروس کرونا که از طریق انتقال در داخل کشور صورت گرفته باشد، گزارش نشده، پنج مورد ابتلایی گزارش شده همگی از خارج وارد چین شده بودند. شمار کل مبتلایان در این کشور تاکنون ۸۳ هزار و ۲۷ نفر گزارش شده است.

کرونا در افغانستان؛ بیش از ۱۸هزار مبتلا و ۳۰۹ جان باخته
وزارت صحت/بهداشت افغانستان از مرگ ۹ بیمار مبتلا به ویروس کرونا و شناسایی ۹۱۵ مورد جدید ابتلا در شبانه‌روز گذشته خبر داده است.

بر اساس آمار رسمی، مجموع مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در افغانستان به ۱۸ هزار و ۹۶۹ نفر رسیده که ۳۰۹ نفرشان جان باخته‌اند.

کابل با شناسایی ۷هزار و ۵۵۶ مورد ابتلا در صدر ولایات آلوده به ویروس کرونا قرار دارد.

پس از کابل، هرات با شناسایی ۳هزار و ۴۲۸ و بلخ با شناسایی بیش از یک هزار مورد ابتلا دو ولایتی‌اند که بیشترین موارد مثبت بیماری کووید۱۹ را به ثبت رسانده‌اند.

آمار رسمی کرونا در ایران: مرگ ۶۳ بیمار و شناسایی ۲۸۸۶ بیمار جدید
وزارت بهداشت ایران با ارائه آمار روزانه کرونا از شناسایی ۲۸۸۶ بیمار جدید کووید۱۹ و مرگ ۶۳ بیمار در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

بر این اساس مجموع مبتلایان کووید۱۹ در ایران به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید که از میان آنها ۸ هزار و ۱۳۴ نفر جان خود را از دست دادند.

به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران ۲۵۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین به گفته وزارت بهداشت ایران تا کنون یک میلیون و ۴۰ هزار و ۲۸۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در این کشور انجام شده است.

به گفته جهانپور "وضعیت خوزستان همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، بوشهر و آذربایجان های شرقی و غربی در وضعیت هشدار قرار دارند."

 '۱۰ درصد از تمام مبتلایان و ۷ درصد از جان‌باختگان کشور متعلق به خوزستان است'

رئیس مرکز بهداشت شرق اهواز گفته که ۱۰ درصد از تمام مبتلایان و ۷ درصد از جان‌باختگان کشور متعلق به خوزستان است.

احمد مشکورنیا دلیل بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان خوزستان را رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف، مردم و ادارات عنوان کرده است.

کرونا در تاجیکستان؛ ثبت ۸۱ مورد جدید ابتلا در شبانه‌روز اخیر
وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی تاجیکستان از ثبت ۸۱ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در شبانه‌روز اخیر در این کشور خبر داده است.

به گفته این منبع در بیست و چهار ساعت اخیر در تاجیکستان ۹۰ تن دیگر از این بیماری بهبود یافته‌اند.

بر اساس گزارشهای رسمی، در شبانه‌روز اخیر ویروس کرونا در تاجیکستان جان کسی را نگرفته است. مقامات بهداشتی تاجیکستان می‌گویند، از آغاز بحران کرونا در این کشور ۴۸ نفر از بیماری ناشی از این ویروس جان باخته‌اند.

طبق اطلاع مسئولان وزارت بهداشت تاجیکستان تا عصر امروز (جمعه، ۵ ژوئن) شمار کل مبتلایان کرونا از آغاز شیوع این ویروس در این کشور در ۳۵ روز پیش، به ۴۳۷۰ نفر رسیده است. تعداد بیمارانی که در این دوره بهبود یافته‌اند، ۲۴۹۱ نفر گزارش شده است.

وزارت بهداشت تاجیکستان اعلام کرده که حالا در بیمارستانهای سراسر این کشور ۱۳۵۵ نفر به گمان ابتلا به کرونا تحت نظارت پزشکان هستند.

کرونا در کشور‌های آفریقایی
آمار‌ها نشان می‌دهند که 57 کشور در قاره آفریقا با ویروس کرونا درگیر هستند و 178 هزار 420 نفر مبتلا و 4 هزار و 913 مورد فوتی در این کشور‌ها به ثبت رسیده است.

اردوغان اعمال قرنطینه مجدد در شهرهای ترکیه را لغو کرد
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طرح اعمال قرنطینه در شهرهای مختلف را به منظور جلوگیری از "پیامدهای اجتماعی و اقتصادی" لغو کرد.

وزیر کشور ترکیه پیشتر از اعمال مقررات تردد در ۱۵ شهر از جمله استانبول و آنکارا در تعطیلات آخر هفته خبر داده بود.

اما حال اردوغان در پی واکنش شدید شهروندان مقررات تردد را لغو کرده است.

رستوران ها، کافه ها و سواحل در این کشور از اوایل هفته بازگشایی شده، پروازهای داخلی هم از سرگرفته شده است.

دیروز اردوغان به دنبال افزایش شمار مبتلایان روزانه به حدود ۱۰۰۰ نفر، از ضرورت برقراری مقررات تردد گفته بود.

رکورد مرگ بر اثر کرونا ظرف ۲۴ ساعت در مکزیک
در آمریکای لاتین کرونا همچنان قربانی می‌گیرد. بر اساس آمار مقامات رسمی کشور مکزیک تعداد کشته شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ ظرف یک روز (از سوم تا چهارم ژوئن) بالاترین حد در تمامی دوران شیوع کرونا بوده است.

بنا بر آمار به روز شده سایت "ورلدامتر" در مکزیک مجموعا تاکنون ۱۲ هزار و ۵۴۵ نفر در اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. تنها در ۲۴ ساعت ۱۱۰۰ مرگ جدید بر اثر این بیماری ثبت شده ‌است که ۴۷۰ مورد بیشتر از روز قبل است. همچنین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در حال حاضر در مکزیک ۱۰۵ هزار و ۶۸۰ نفر است.

به رغم آمار تصاعدی ابتلا به کرونا و مرگ و میر در اثر آن دولت مکزیک در آغاز هفته جاری برخی محدویت‌های اعمال‌شده برای مقابله با کرونا را لغو کرد. به عنوان مثال برخی از کارهای خدماتی غیر ضروری می‌توانند کارشان را از سر بگیرند.

رییس‌جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور از یک "وضعیت جدید" سخن گفته که کشورش باید خود را برای آن آماده کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری