کد خبر: ۲۴۱۵۷۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
آیا مماشات با حیات خلوت دولت تمام خواهد شد؟
بسیاری از شرکت های این صندوق زیان ده هستند و تنها دست آورد آنها اشتغال زایی برای نورچشمی ها است و پرداخت حقوق است. این صندوق که باید با منابع مالی حاصل از حق بیمه بازنشستگی کارکنان دولت، به تولید ثروت برای آینده ذی نفعان خود باشد، در سالهای گذشته اسباب زحمت و هدر رفتن پول بیت المال شده است.
تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی از نهم دی ماه 1397 در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است اما سرنوشت آن هنوز در ابهام است و پس از گذشت 18 ماه، خبری از اینکه بر سر این صندوق چه آمده است منتشر نشده است.

به گزارش خبرنگار اعتدال، صندوق بازنشستگی همچون دیگر بنگاه ها و هلدینگ های اقتصادی دولت تبدیل به حیات خلوت دولتی ها شده است هر که زورش بیشتر است هیئت مدیره بیشتری می گیرد و در این بین تعدادی از نمایندگان با تبانی لابی های اقتصادی، خاصه خواری می کنند.

در دی ماه 97 وقتی که طرح تحقیق و تفحص مجلس از صندوق بازنشستگی کشوری رای آورد، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی را ظرف شش ماه به مجلس ارائه خواهیم کرد، گفت: شفافیت اطلاعات اقتصادی در کشور لازم است.

هر چند وی اتهاماتی را متوجه این صندوق و فرزندان سخنگوی دولت کرد، اما در عمل هنوز چیزی به مجلس ارائه نشده است. البته باید قبول کرد رابطه خوب برخی از نمایندگان مجلس دهم با دولتی ها به خصوص بنگاه های دولتی یکی از عوامل مزاحم در شفاف سازی ها بود و متاسفانه همین رویه ناصواب سبب آلودگی اقتصادی بسیاری از آنها و نهایتا رد صلاحیت ها گسترده شد.

در مدتی که محمد شریعتمداری وزیر کار دولت روحانی شده است صندوق با چندین رئیس و سرپرست به کار خود ادامه داده است و عدم ثبات مدیریت یکی از شاخصه های این بنگاه عریض و طویل است. اما مساله اصلی که باید نمایندگان مجلس یازدهم به آن ورود کنند هدر رفتن صدها میلیارد از اموال بیت المال در صندوق بازنشستگی است.

بسیاری از شرکت های این صندوق زیان ده هستند و تنها دست آورد آنها اشتغال زایی برای نورچشمی ها و پرداخت حقوق آنهاست. این صندوق که باید با منابع مالی حاصل از حق بیمه بازنشستگی کارکنان دولت، به تولید ثروت برای آینده ذی نفعان خود باشد، در سالهای گذشته اسباب زحمت و هدر رفتن پول بیت المال شده است.

در دولت حسن روحانی یکی از بی در و پیکر ترین نهادهای اقتصادی دولت، صندوق بازنشستگی بوده است که ابتدایی ترین وظیفه شفاف سازی خود یعنی ارائه صورت های مالی را از سال 91 متوقف کرده است. عملی که تنها می توان آن را اقدامی برای دور زدن قانون و نهادهای نظارتی برآورد کرد. محمود اسلامیان با پشتوانه رفاقت قدیمی با علی ربیعی و استخدام نهادهای خاص، زیر پا نهادن قانون را به رویه مستمر در این صندوق تبدیل کرد.

بقیه مدیران صندوق در دولت روحانی، فارغ از هر گونه تدبیر به بازی های بچه گانه خود با هزاران میلیارد تومان منابع مالی صندوق پرداختند. گسترش شبکه مافیایی در زیر مجموعه های صندوق بازنشستگی، مدیریت های صوری و زیانهای انباشته در شرکت هایی که فقط محل اتلاف سرمایه های ملی شده اند، دست آورد فاجعه بار مماشات با کاسب کاری در حیات خلوت دولت شده است.

این مجموعه اقتصادی دارای پنج هلدینگ 1- غذایی، دارویی و کشاورزی 2- عمران و ساختمان 3- هلدینگ مالي، بانکی و سهام 4- هلدینگ نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه (انرژی) 5- هلدینگ صنایع و معدن است. در حال حاضر بیش از 110 شرکت کنترلی و مدیریتی زیرمجموعه صندوق می باشد که از این تعداد بالغ بر 60 شرکت از جمله شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت کشتیرانی ج.ا.ا، انبارهای عمومی و خدمات گمرکی، صنایع شیر ایران و ...  طی سالهای 1390-1378 تحت عنوان واگذاری و یا رد دیون دولتی به این صندوق منتقل گردیده است. تعداد شرکت‌های بورسی و غیربورسی به تفکیک کنترلی و مدیریتی به شرح جدول ذیل می باشد.

صندوقی به نام بازنشستگان به کام سطوح زندگی متفاوت!

- سرمایه‌گذاری در سهام شرکت هایی که در آنها صندوق دارای حداکثر کرسی هیات مدیره می باشد تحت کنترل، در شرکت هایی که در آنها صندوق دارای اقلیت کرسی هیات مدیره میباشد مدیریتی است.

با این حجم بالای ارزش اقتصادی و مالکیت های شرکت های بزرگ بین المللی، ورود مجلس به عدم انضباط مالی حاکم بر این صندوق، ارتباط منصوبین با مقامات، رعایت شایسته سالاری در انتصابات، دلایل زیان ده بودن اکثر شرکتها و نهایتا تعیین تکلیف هزاران میلیارد تومان از سرمایه های اقشار بازنشسته الزامی است.


مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
جانعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
0
1
باسلام
اگر واقعا دنبال پارت بازی و پولشویی در صندوق های بازنشستگی هستید
لطفا سری هم به صندوق بازنشستگی صدا و سیما بزنید
ببینید چه خبرای هست
باجناق بازی
تاسیس شرکتهای پسرخاله ای
و....
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری