کد خبر: ۲۴۱۲۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴
نخستین نشست علنی یازدهمین دوره مجلس در صحن علنی مجموعه بهارستان و با حضور روسای قبلی مجالس شورای اسلامی یعنی علی لاریجانی، ناطق نوری و حدادعادل، رؤسای قوای مجریه و قضاییه، مسئولان لشکری و کشوری، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جمعی از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور آغاز شد.
نخستین نشست علنی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز چهارشنبه (7خردادماه 99) در صحن علنی مجموعه بهارستان و با حضور روسای قبلی مجالس شورای اسلامی یعنی علی لاریجانی، ناطق نوری و حدادعادل، رؤسای قوای مجریه و قضاییه، مسئولان لشکری و کشوری، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جمعی از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور آغاز شد.

به گزارش اعتدال، پس از استقرار حجت الاسلام تقوی رئیس سنی مجلس یازدهم و روح الله نجابت و  محسن فتحی به عنوان دبیران هیات رئیسه سنی مجلس یازدهم، زنگ رسمی اولین جلسه مجلس یازدهم به صدا درآمد.

حجت الاسلام تقوی رئیس سنی مجلس یازدهم تعداد حاضران اولین جلسه رسمی مجلس را ۲۶۸ نفر اعلام کرد.

روح الله نجابت دبیر هیات رئیسه دستور کار اولین جلسه مجلس یازدهم را به این شرح قرائت کرد:

تلاوتی آیاتی از کلام الله مجید، گزارش معاون اجرایی مجلس، نطق رئیس سنی مجلس، قرائت پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس، گزارش انتخابات یازدهمین دوره مجلس توسط وزیر کشور، سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری، مراسم تحلیف نمایندگان، اقتراع شعب و ادای احترام به شهدای گمنام در مقبره الشهدای مجلس.

آیت الله محمدی گلپایگانی رییس دفتر رییس جمهوری، علی لاریجانی رییس مجلس دهم، امیر موسوی فرمانده ارتش، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان، سید حسن خمینی، سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری و سید محمود علوی وزیر اطلاعات، حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما از شخصیت‌هایی هستند که در مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور دارند. همچنین جمع دیگری از مقامات و سفرا در صحن علنی پارلمان حضور یافتند.

جمعی از خبرنگاران، عکاس و تصویربردار در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافتند تا مراسم افتتاحیه مجلس را پوشش خبری دهند.

آغاز رسمی مجلس یازدهم با حضور روسای قوا

فرش‌های قرمزی در جای‌جای مجموعه بهارستان تعبیه شده بود تا منتخبان ملت و همچنین مسئولان ارشد نظام، وزرا و رؤسای قوا برای شرکت در مراسم افتتاحیه پارلمان از روی این فرش‌ها عبور کنند. این فرش‌های قرمز راهنمای مدعوین برای حضور در قسمت‌های مختلف مجلس بود.

در راهروهای ورودی مجلس شورای اسلامی عکس‌هایی از نمایندگان دوره‌های مختلف 10 گانه مجلس به دیوارها نصب شده بود. روی میز هر یک از منتخبان نیز ملت یک جلد قرآن کریم گذاشته شده و به تعداد صندلی‌های داخل پارلمان نیز برای حضور مدعوین افزوده شده بود. تریبون اصلی پارلمان با گل‌های زیبایی تزیین شده و عکس نمایندگان شهید مجلس نیز در جایگاه هیأت رئیسه قرار داده شده بود.

سید رضا تقوی رییس، سید مصطفی آقا میرسلیم نایب رییس، روح الله نجابت دبیر اول و محسن فتحی دبیر دوم، هیات رییسه سنی مجلس هستند که ازمیان مسن ترین و جوان ترین‌های مجلس یازدهم انتخاب شده اند.

منتخبان هر دوره بعد از انجام مراسم افتتاحیه با حضور در مرقد امام خمینی(ره) با آرمان‌های امام تجدید بیعت می‌کنند اما که در این دوره با توجه به شیوع ویروس کرونا این مراسم انجام نخواهد شد.

هیات رئیسه دایمی در جلسه بعد از افتتاحیه مجلس یازدهم انتخاب می‌شود که با توجه به نظر و تصمیم هیات رییسه سنی جلسه بعد روز پنجشنبه هشتم یا یکشنبه ۱۱ خرداد جلسه بعد تشکیل خواهد شد. این مراسم به صورت زنده از شبکه خبر پخش خواهد شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیات ۳۵ تا ۴۲ سوره مبارکه شورا، ابتدا پیام مقام رهبری برای مجلس دهم قرائت می‌شود، پس از استقرار هیات رییسه سنی در جایگاه خود، پیام رهبری قرائت می‌شود و سپس عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری انتخابات مجلس دهم ارائه می‌دهد. در ادامه رییس جمهوری سخنرانی می‌کند. پس از این اقدامات قرعه کشی شعب ۱۵ گانه بررسی اعتبارنامه ها انجام می‌شود.

پس از آن مراسم تحلیف منتخبین برگزار می‌شود و منتخبین باید طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد کنند. نمایندگانی‏ که‏ در جلسه‏ نخست‏ شرکت‏ ندارند، باید در اولین‏ جلسه‏‌ای‏ که حضور پیدا می‏‌کنند، مراسم‏ سوگند را به‏ جای‏ آوردند.

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نمایندگان جدید ملت توسط رئیس دفتر رهبری قرائت شد: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در رأس امور خواهد بود

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یکی از الزامات در رأس امور بودن مجلس را حضور نمایندگان فعال، منظم، پاکدست، امانتدار و دارای شناخت از شرایط و اولویتهای کشور دانستند و با تأکید بر اینکه «اقتصاد و فرهنگ» در صدر اولویتهای کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.

رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از آغاز دور جدید مجلس و رخ نمایاندن این پیشانیِ باشکوه و درخشان مردم‌سالاری اسلامی در برابر چشم جهانیان، از همت و انگیزه ملت برای تشکیل مجلس تشکر کردند و به منتخبان جدید تبریک گفتند.

ایشان تعبیر امام راحل مبنی بر در رأس امور بودن مجلس را جامع‌ترین توصیف برای شأن و وظیفه مجلس دانستند و افزودند: اگر قانون را راه کشور به سمت قله‌ها و مقصدهای معین شده در قانون اساسی بدانیم، مجلس، متعهدِ این ریل‌گذاری و رهگشایی حیاتی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم حرکت همگان در مسیر قانون، به ظرفیتهای موجود برای ضمانت اجرای قانون در قوه قضائیه و همچنین در خود مجلس نظیر حق تحقیق و تفحص، حق ردّ و قبول مدیران ارشد دولت و حق تذکر، سؤال و استیضاح اشاره کردند و گفتند: اگر قانون، درست و بسنده و قابل اجرا باشد و از ضمانتهای اجرای آن به‌درستی استفاده شود، کشور به هدفهای والای خود دست می‌یابد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر نقش اساسی نمایندگان در نشاندن مجلس در جایگاه شایسته آن، افزودند: آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویتهای کشور و با کارشناسی، حضور فعال و منظم، پاکدستی و امانتداری، وظایف خود را انجام دهند، مجلس نقطه امید مردم و نقطه اتکاء مجریان و به معنی حقیقی در رأس امور کشور خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، سرگرم شدن به حواشی زیان‌بار، وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، سهل‌انگاری در کار و دسته‌بندیهای ناسالم قومی و منطقه‌ای را آفات عمده نمایندگی مجلس دانستند و با تأکید بر اقتصاد و فرهنگ به‌عنوان دو اولویت اصلی کشور، گفتند: در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده مشهود، نمره مطلوبی در باب عدالت در دهه پیشرفت و عدالت به‌دست نیاورده‌ایم و این واقعیتِ ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف به مثابه اولویت وادار سازد.

ایشان برای رفع این نقیصه، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملی مانند «اشتغال، تولید، ارزش پول ملی و تورم» و «مبنا قرار دادن سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی» را مورد توجه قرار دادند و با اشاره به یک وظیفه نزدیک مجلس یعنی تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور خاطرنشان کردند: توجه به این وظیفه و نیز توجه به کاهش نقش تعیین‌کننده نفت خام در منابع مالی دولت که فرصت مغتنمی برای ترسیم خط اقتصادی کشور است، توصیه دیگر اینجانب به شما عزیزان است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر رعایت تقوا و انصاف و اجتناب از حُب و بغضهای شخصی و جناحی در انجام وظیفه نظارتی مجلس، افزودند: همکاری نمایندگان با یکدیگر، درهم‌تنیدگی تجربه مجربان با شور و حرارت جوانان و تازه‌واردان، مسابقه در عملِ پاکیزه و نیکو و عدم مسابقه در احراز این یا آن جایگاه، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم جهانی و داخلی، اهتمام به مرکز پژوهشها و دیوان محاسبات، صدور آرامش و اطمینان به افکار عمومی کشور در نطقها، تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه، نسخ قوانین زائد و مزاحم و اجتناب از تکثر و تراکم قوانین، توصیه‌های دیگر این جانب به شما نمایندگان ملت است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با ابراز اطمینان از اینکه رعایت این سرفصلها به ملت ثابت خواهد کرد انتخاب آنان درست بوده و میل به حضور در انتخابات را افزایش خواهد داد، در پایان از نمایندگان دوره پیش مجلس بویژه از رئیس پر انگیزه و پر تلاش آن آقای دکتر لاریجانی قدردانی کردند.


معاونت اجرایی مجلس تلاش خود را برای انجام وظایف نمایندگی به بهترین شکل بکار گرفته است

معاون اجرایی مجلس شواری اسلامی تاکید کرد که معاونت اجرایی و پشتیبانی مجلس شورای اسلامی تمام تلاش خود را کار گرفته تا منتخبین مردم بدون دغدغه ای به برآورد انتظارات مردم بپردازند.

غلامرضا نوری در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم ضمن ارائه گزارش بخش اجرایی مجلس شورای اسلامی در ۱۰ دوره گذشته بیان کرد: ابتدا به همه مقامات بلند پایه کشور و منتخبین مردم در مجلس یازدهم خیر مقدم می گویم، ان‌شاءالله برگ زرین دیگری در دفتر زرین این مرز و بوم رقم خواهد خورد. بخش اداری و اجرایی مجلس شورای اسلامی با تجربه ۱۰ دوره خدمت به مجالس گذشته اکنون از قوام و ظرفیت بالایی برخوردار بوده که جزء ۱۰ پارلمان اول دنیا در بهره گیری فناوری اطلاعات محسوب می شود.

وی در ادامه اظهار کرد: در زمان شیوع ویروس کرونا جلسات صحن مجلس در قالب ارتباط تصویری نمایندگان از حوزه های انتخاباتی برگزار شد که یکی از دستاوردهای بخش اجرایی مجلس محسوب می شود حذف کاغذ از فعالیت های قانون گذاری نظارتی و اجرایی مجلس و تقویت ارتباط الکترونیکی دفاتر نمایندگان با مجلس و بهره گیری نظرات نخبگان در این حوزه از دیگر دستاوردهای معاونت اجرایی مجلس است.

معاون اجرایی مجلس در دوره دهم در ادامه تصریح کرد: توسعه نیروی انسانی امور خدماتی و پشتیبانی را به نقطه اوج خود رسانده تا وظیفه ذاتی خودش را که پشتیبانی امنای ملت است بدون وقفه انجام داده و زمینه را فراهم کرده تا نمایندگان بدون دغدغه و به صورت تمام وقت در خدمت مردم بوده و به رفع مشکلات آنان بپردازند. در حوزه مالی نیز انضباط مالی و صرفه جویی در چند سال اخیر در اولویت قرار گرفته است اکنون شاهد افتتاحیه مجلس یازدهم در شرایط شیوع ویروس کرونا هستیم که دو تن از منتخبان ملت خانم فاطمه رهبر منتخب مردم تهران و محمدعلی رمضانی منتخب مردم آستانه اشرفیه نیز بر اثر شیوع این ویروس جان خود را از دست دادند، شرایط حاکم حضور منتخبین مردم را در دوره های آموزشی، قانون گذاری و نظارتی با سختی روبرو کرد اما حضور فعالانه منتخبین مردم در این همایش ها کار را آسان کرد در این همایش ۱۷۰ منتخب بدون سابقه نمایندگی و ۱۰۶ منتخب دارای سابقه نمایندگی و در مجموع ۲۳۶ نماینده یعنی حدود ۸۵ درصد از منتخبین حضور یافتند در این مدت نیز سعی بر این بود ارتباط و تعاملات مجلس با منتخبین نیز به صورت غیر حضوری و الکترونیکی برقرار شود.

نوری در پایانتاکید کرد: ان‌شاءالله با وضع قوانین سازنده و انجام نظارت های دقیق شاهد برآورد انتظارات مردم در این دوره از مجلس بیش از پیش بوده و سازمان اداری و اجرایی مجلس همانند گذشته در خدمت نمایندگان بوده تا وظیفه ذاتی خود را بدون دغدغه ای انجام دهند. توفیقات نام برده با همکاری تمام همکاران بنده در مجلس شورای اسلامی به ویژه روسای مجالس ادوار مختلف به ویژه دکتر لاریجانی به دست آمده که بنده از تمام زحمات ایشان قدردانی می کنم. بار دیگر از تمام عزیزانی که در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم حضور یافتند سپاسگزارم و از خداوند برای رهبر معظم انقلاب و مسوولان خادم نظام و انقلاب طول عمر و سلامتی خواستارم.


رئیس سنی مجلس یازدهم: مجلس یازدهم وکیل الدوله و معاند الدوله نیست
رئیس هیات رئیسه سنی مجلس یازدهم با تاکید بر این که مجلس یازدهم دنبال حاشیه سازی نیست، گفت: ما به این حاشیه سازان متذکر می‌شویم که تلاش نکنند ما را به حاشیه برانند. ما می‌خواهیم در زندگی مردم تاثیرگذار باشیم ما وکیل الدوله و معاندالدوله نیستیم.

حجت الاسلام سید رضا تقوی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم گفت: مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم را بعد از یک ماه روزه داری، سحرخیزی، تسلط بر نفس و نفسانیت بندگی و عبودیت با حضور منتخبان ملت و در حضور مهمانان با فضیلت برگزار می‌کنیم.

وی با خوشامدگویی به همه مهمانان بلند پایه کشوری و لشکری، روسای قوا، روسای مجالس گذشته و رئیس دفتر مقام معظم رهبری، به ویژه خانواده‌های شهدا گفت: به خانه ملت خوش آمدید، که خوش آمد ز آمدنتان هست.

رئیس سنی هیات رییسه مجلس یازدهم ادامه داد: متاسفم که شرایط سخت کرونا به ما فرصت نداد که همانند دوره‌های گذشته مجلس در مراسم افتتاحیه میزبان مهمانان بیشتری باشیم. جا دارد یاد دو منتخب مجلس یازدهم را گرامی‌داریم که امروز جایشان در این محفل خالی است. مرحومه مغفوره سرکار خانم فاطمه رهبر منتخب مردم شریف تهران و جانباز سرافراز انقلاب اسلامی مرحوم رمضانی از شهرستان آستانه اشرفیه به رحمت خدا رفتند. برای شادی  روح آنها صلواتی ختم کنید.

در این هنگام منتخبان و حاضران صلواتی برای شادی روح  این دو نماینده فوت شده قرائت کردند.

رئیس سنی مجلس  یازدهم در ادامه اظهار کرد: از مردم شریف ایران اسلامی تشکر می‌کنم  که در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یکبار دیگر اخلاص و ایمان خود را به نمایش گذاشتند و با انتخاب نمایندگان خود مجلس یازدهم را شکل دادند همچنین لازم است از همه دست اندرکاران انتخابات اعم از شورای نگهبان، وزارت کشور، نیروی انتظامی، بسیجیان دریادل و نیروهای امنیتی کشور قدردانی کنم.

وی با گرامیداشت یاد امام و شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای مجلس شورای اسلامی، شهدای سلامت و شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده جبهه مقاومت  در منطقه ابراز امیدواری کرد که مجلس در پاسداری از ارزش‌های  جوشیده از خون شفاف این شهیدان توفیقات خوبی داشته باشد.

تقوی همچنین خاطرنشان کرد: می‌خواهم مجلس یازدهم را براساس آن چه شناخته‌ام برای مردم معرفی کنم. این همه معرفی نیست تنها گوشه‌ای از آن را بیان می‌کنم. در مرحله اول کشور ما به لحاظ تاریخی ۱۱۴ سال است که مجلس دارد و در میان کشورهای آسیایی نخستین کشوری است که صاحب پارلمان و مجلس شده. مجلس یازدهم یاد و خاطره چهره پر افتخار و شخصیت عالی مقدار شهید مدرس را گرامی می‌دارد و عزم خود را جزم کرده تا در کلاس درس مدرس بنشیند و شجاعت و صراحت یاد دهد و دیانت را بیاموزد.

وی افزود: مدرس یک شخص نیست بلکه یک فکر است، مدرس نماد استقلال مجلس در مقابل زیاده خواهی‌های برخی رجال مستبد و مستکبر است که می‌ایستند و مبارزاتشان را در سنگر مجلس دنبال می‌کند مدرس در این خراب آباد برای خود خشتی بر خشت نگذاشت زیرا زیباترین و پر ارزش ترین خانه را خانه زهد، خانه در خیابان آزادی در محله مناعت طبع کوچه کرامت و با پلاک پایداری می‌دانست و خریداری کرد. بنیان این خانه را بر زمین ایمان و بر پایه عزت بنا کرد.

منتخب تهران خاطرنشان کرد: مجلس یازدهم متعقد است انبیای عظام برای اقامه عدل برانگیخته شده‌اند انقلاب اسلامی برای اجرای عدالت ایجاد شده که این عدالت در طرح‌ها و لوایح و اقتصاد و امکانات به مناطق محروم و توجه به اقشار آسیب پذیر مد نظر قرار می‌گیرد. نگاه عدالت محور، پرخوری رانت خواران و گرسنگی و تنگ دستی مردمان را تحمل نمی‌کند.

تقوی تاکید کرد: ما در مجلس یازدهم موفقیت‌های انجام شده را می پذیریم و به همه مدیران  موفق خسته نباشید می‌گوییم، زیرا مدیران مخلص، متعهد  و انقلابی را سرمایه‌های ارزشمند اسلامی کشور می‌دانیم البته هرگز از اشتباهات حمایت نمی‌کنیم ما اصرار بر  حفظ اشتباهات انجام شده در گذشته در قوای سه گانه را نداریم طبق قانون بر اصلاح آنها به شیوه مناسب اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان این که مجلس یازدهم بعد از بیانیه گام دوم انقلاب شکل گرفته است، افزود: این مجلس گفتمان دهه پنجم انقلاب اسلامی را به عنوان فرهنگ انقلاب در عرصه  اندیشه و عمل دنبال می‌کند باید گفتمان دهه پنجم ما را به سمت و سوی شکل گیری تمدن اسلامی سوق دهد.

تقوی خاطرنشان کرد: ما دنبال حاشیه سازی نیستیم، به حاشیه سازان متذکر می‌شوم که تلاش نکنند ما را به حاشیه ببرند ما می خواهیم در زندگی مردم تاثیرگذار باشیم. اجازه دهید مجلس با همین ترکیب در راس امور باشد ما وکیل الدوله و معاند الدوله نیستیم ما می‌خواهیم برای حل مشکلات مردم با وحدت و یکپارچگی پشت سر رهبر فرزانه انقلاب  دست در دست هم مشکلات کشور را حل کنیم.

وی افزود: شاخص ما نمایندگان مجلس یازدهم عمل به قانون است و سرلوحه کارمان تعامل با سایر قوا قرار دارد، البته نقد منصفانه و انتقاد واقع بینانه به اصلاح امور شتاب بیشتری می‌دهد ما از حداکثر اختیاراتمان در قانون استفاده می‌کنیم مجلس یازدهم تصمیم دارد اصلاحات، تحقیق و تفحص، انتقاد و نظارت، جلوگیری از اسراف و مبارزه با اشراف گری را از خودش شروع کند و بعد  به دیگران بپردازد.

رئیس سنی مجلس یازدهم تاکید کرد: ما در مکتب امام و رهبری آموخته‌ایم که باید در برابر زیاده خواهان مستکبر و جهان خواران ایستادگی و مقاومت کرد، چون کمترین نرمش بیشترین خسارات را به بار خواهد آورد. ما در راهی که امام راحل عظیم الشان برای ما ترسیم کرده، قدم برمی داریم و از همین جا با امام عهد می‌کنیم و کلام او را تکرار می‌کنیم که اگر بند بند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده زنده در شعله‌های آتشمان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی‌مان را در جلوی دیدگانمان به اسارات و غارت برند، هرگز و هرگز امان نامه کفر  و شرک را امضا نمی‌کنیم.

در این هنگام منتخبان مجلس فریاد الله اکبر را سر دادند.  

تقوی تاکید کرد: راهمان همان راهی است که شهیدان انتخاب کردند، شهید باکری‌ها، زین الدین‌ها، خرازی‌ها، بابایی‌ها، صیادها، بهشتی‌ها و سردار سرافراز اسلام و فرمانده جهبه مقاومت در منطقه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی.

وی ادامه داد: مجلس یازدهم مجلس ولایت است، این مجلس ولایت و ولایتمداری را با بخش نامه و دستور العمل های اداری به دست نیاورده است، ولایت را براساس اعتقادش انتخاب کرده است. ما ولایت فقیه را در ادامه امامت غدیر می‌دانیم و امروز بعد از امام راحل ردای امامت و ولایت بر قامت رسای رهبر فرزانه و حکیم انقلاب می‌بیند من او را اینطور شناخته‌ام و توصیف می کنم که او مجموعه‌ای از خصلت‌های زیبا را با خود دارد و آن چه خوبان همه دارند او به تنهایی دارد او رجای رجایی را با خود دارد هنروری باهنر را، طهارت مطهری را، قداست قدوسی را، شرافت اشرفی را  و راست قامتی بهشتی را و همه خوبی‌ها و خرمی‌های خمینی را. یعنی آیت الله العظمی امام خامنه‌ای دامت برکاته.

رئیس سنی مجلس یازدهم با اشاره به دغدغه‌های این مجلس گفت: معیشت مردم، توجه به اقشار آسیب پذیر، جهش تولید و اشتغال و امثال اینها از دغدغه‌های مجلس یازدهم  است امیدواریم دعای همه مردم بدرقه راه نمایندگان مجلس یازدهم باشد و بدرقه راه همه خدمتگزاران مخلص به این مردم شریف باشد.

روحانی: با همکاری دولت و مجلس می‌توان یادگار ماندگاری برای مردم بجا بگذاریم/ کار مجلس، مسوولیت های اجرایی و قضایی نیست/ استقلال قوا، به معنی تنزاع قوا و در برابر یکدیگر ایستادن نیست

رئیس‌جمهور گفت: هم دوران دولت چهار ساله و کوتاه است و هم دوران مجلس؛ اما با همکاری دولت و مجلس می توانیم‌ برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم یادگار ماندگاری بجا بگذاریم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح چهارشنبه در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی سخنانی آغاز مجلس یازدهم را به نمایندگان این دوره و مردم تبریک گفت و اظهار کرد: مجلس در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم‌سالاری دینی است.

وی افزود: اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی تا محقق نائینی تا امام راحل نهادی مشروع و قانونی بوده است. در مجلس شورای اسلامی از آغاز بزرگانی بر این صندلی ها نشستند و ادای وظیفه کردند؛ از شهید آیت الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و شهدایی نظیر باهنر و چمران؛ آنها در مجلس اول به وظیفه مهم قانون‌گذاری نشستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه «دوران نمایندگی مجلس مانند دوره دولت ۴ ساله و کوتاه است» تاکید کرد: با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائم و ماندگاری برای دهه ها و حتی قرن ها برای مردم باقی بگذاریم و آن یادگار بزرگ قانون متقن، صحیح، کارآمد و مفید برای جامعه است.

روحانی خاطرنشان کرد: مجلس ها و دولت ها آمدند و رفتند اما می‌بینیم قانون مدنی کشور برای دهه ها در بیش از یک قرن به عنوان محکم ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانونگذاری ایران است. دولت و مجلس در همه زمینه ها می‌توانند با هم همکاری کنند، اما بهترین همکاری لایحه خوب از سوی دولت و تصویب آن از سوی مجلس است.

وی با تاکید بر اینکه امیدوارم در یک سال باقی مانده دولت دوازدهم و آغازین سال مجلس یازدهم بتوانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم، افزود: مبنای ما برای همکاری چارچوب قانون اساسی است و ما تک تک نمایندگان مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر همه مردم ایران مسئول می دانیم. همه فکر ها باید برای منافع، مصالح و امنیت ملی و مسائل ملی را بر مسائل حوزه های انتخابیه و جناح ها ترجیح دهیم؛ چرا که مجلس شورای اسلامی خانه ملت است و از آن مردم ایران است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی به‌عنوان اساس کار  دولت و مجلس خواهد بود، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع ۵ ساله و ۳ ساله قرار گرفت؛ در ۵ سال اول مبنای دولت گشایش و پیشرفت بود و بحمدالله در همه زمینه ها در سال های اولیه دولت یازدهم شاهد گشایش ها و پیشرفت در امور اقتصادی، احتماعی، سیاسی و فرهنگی بودیم.

روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بخش درمان کشور در زمینه مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: یکی از دلایل اینکه امروز ایران در لیست کشورهای موفق در زمینه مقابله با کرونا قرار گرفته، این است که توانمندی بخش بهداشت و درمان کشور در دوران دولت یازدهم به دو برابر میزانی رسید که تا پیش از آن بود؛ شرایط به گونه ای فراهم شد که در دوران شیوع ویروس عالم گیر کرونا ما دغدغه‌ای برای بخش درمان نداشتیم.

وی همچنین به توسعه زیرساخت‌های دسترسی به فضای مجازی طی سال‌های اخیر اشاره و اظهار کرد: در تقویت فضای مجازی شرایطی را ایجاد کردیم که در دوران کرونا به‌راحتی توانستیم بسیاری از امور را در این فضا حل و فصل کنیم. امروز میلیون ها مراجعه به بانک ها و دستگاه‌های دولتی به دلیل استقرار دولت الکترونیک کاهش یافته است‌؛ در روزهای اخیر ۷۷ میلیون نفر از بانک‌ها وام دریافت کردند بدون اینکه نیاز به حضور یک نفر در بانک‌ها باشد و این نشان دهنده توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است.

رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۲ تعداد گوشی تلفن همراه هوشمند در کشور ۳۰۰ هزار بوده و امروز بالای هفتاد میلیون تلفن همراه هوشمند در کشور وجود دارد. در دولت های یازدهم و یازدهم در حوزه فعالیت شرکت های دانش بنیان شاهد تحولی اساسی بودیم؛ از ۵۲ شرکت امروز به ۵ هزار شرکت رسیده‌ایم و درآمد آنها در سال ۹۸، ۳۲۰هزار میلیارد تومان بوده است.

روحانی خاطرنشان کرد: در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت های قابل ملاحظه ای بدست آوریم؛ خودکفایی ها، توسعه محصولات کشاورزی نشانه تحرک ملت بزرگ ایران در بخش کشاورزی و صنعت بود. همچنین در زمینه علم، دانش و فناوری از رتبه ۲۱ به رتبه ۱۶ رسیدیم و در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به رتبه ۶۱ دست یافتیم. در سایر زمینه ها هم شرایطی فراهم شد تا به  ظهور و بروز خود کفایی ها رسیدیم؛ ما از تولید ۵۲ میلیون لیتر بنزین در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر رسیدیم و امروز تولید گاز ما در روز حدود هزار میلیون متر مکعب است. در زمینه نظامی ما در جایگاه ۲۲ قرار داشتیم و امروز در رتبه ۱۴ هستیم؛ قدرت نظامی ما در بخش های مختلف در طول سالهای قبل شاهد تحول بزرگ بود. در زمینه های زیر بنایی نیز شاهد تحولات عظیم بودیم؛ در بزرگراهها از ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۸ هزار کیلو متر رسیدیم.

وی با بیان اینکه پایان این دوره اول شاهد آمار و ارقامی بودیم که از روز اول دولت به آنها امید داشتیم، تاکید کرد: رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان و ۱۲.۵ بود. در این سال توانستیم به تورم تک رقمی ۹ و حتی ۷ درصد برسیم. در زمینه صادرات غیر نفتی در چند سال متناوب صادرات غیر نفتی ما با واردات غیر نفتی ما تراز مثبت پیدا کرد و ما شاهد اشتغال ۸۷۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ بودیم؛ این دوران گشایش و پیشرفت با کمک مجلس و سایر قوا و هدایت های مقام معظم رهبری حاصل شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه دشمنان ما این حرکت سریع و رشد مردم ما را نتوانستد تحمل کنند، اظهار کرد: در پایان سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ دوران جدید پیش روی دولت قرار گرفت و ناچار شدیم که از استراتژی گشایش و پیشرفت به سمت استراتژی ایستادگی و بردباری حرکت کنیم؛ از سال ۹۷ سخت‌ترین شرایط اقتصادی برای ایران به وجود آمد؛ در این دوران با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری نگذاشتیم دشمنان به هدف خود دست یابند؛ آنها می‌خواستند نظام ایران دچار اخلال و اقتصاد ایران دچار فروپاشی شود؛ آنها با تبلیغات روانی و فشار اقتصادی می‌خواستند شاهد این باشند که ما چهل سالگی انقلاب خود را جشن نگیریم. ما در برابر دشمنان ایستادگی کرده‌ایم و آنها به اهداف خود در زمینه اصل نظام و همچنین ایجاد بحران در سراسر کشور ما نرسیده و نخواهند رسید.

روحانی افزود: در این دوران استراتژی اداره کشور با حداقل درآمد بود اما در این دوران حتی یک بار پرداخت حقوق کارمندان و مستمری بگیران و کمک به اقشار مستمند و ضعیف به تاخیر نیفتاد و ما توانستیم در سخت‌ترین شرایط اقتصادی کالاهای اساسی را برای مردم تامین کنیم. در سالهای ۹۷ و ۹۸ سختی های بسیاری داشتیم اما قفسه های مواد غذایی فروشگاه‌ها خالی نشد و مردم در نگرانی شدید برای تامین کالاهای ضروری خود قرار نگرفتند.

وی در ادامه به تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران ۳ قوه به دستور رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: باید از هدایت و حمایت مقام معظم رهبری یاد کنم؛ ایشان در آغاز سال ۹۷ در جمع سران ۳ قوه و عده ای از مسئولین فرمودند که اکنون دولت در وسط میدان جنگ است و رئیس جمهوری به عنوان فرمانده این میدان جنگ است و سایر قوا و همه نهاد ها موظفند دولت را یاری کنند؛ ایشان ساختاری را برای حمایت از دولت شکل دادند تحت عنوان شورای عالی هماهنگی اقتصادی که در آن دوره ۵۰ جلسه تشکیل داد و مصوبات فراوانی برای باز کردن گره های سخت گشود؛ بنابراین این دوران گرچه دورانی بسیار سخت بود اما هیچ یک از اهداف مهم اقتصادی و اجتماعی که در ۵ سال اول جزو اهداف ما بود را فراموش نکردیم و همچنان آنها را پیگیری و دنبال میکنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز در مرحله سوم قرار گرفته‌ایم، گفت: خواست من از مجلس یازدهم این است که در سال پایانی دولت و سال آغازین مجلس یازدهم بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم؛ امروز در دوره ایستادگی و بردباری هستیم اما می‌توانیم با پیوند و هم افزایی در کنار هم بایستیم. به هیچ عنوان دنبال این نیستیم که مجلس از دو وظیفه خود به عنوان تقنینی و نظارت کوتاه بیاید؛ چرا که ما به‌دنبال مجلس کارآمد هستیم و همانطور که مقام معظم رهبری در پیام خود به مجلس یازدهم تاکید کردند به دنبال مجلسی هستیم که برای مردم امید و برای دولت تکیه‌گاه باشد. بدنبال آن هستیم که رابطه دولت و مجلس به گونه ای باشد که در سالی سخت که با تحریم دشمن و ویروس خطرناک کرونا مواجهیم، بتوانیم کشور را اداره کنیم و در مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم.

روحانی با اشاره به وضعیت کشور در زمینه مقابله با ویروس کرونا، تصریح کرد: در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده‌ایم و تقریبا در حدود بیست استان به مهار رسیده‌ایم و در یازده استان دیگر بسیار امیدواریم در هفته های پیش رو به مهار برسیم. البته بعد از دوران مهار کرونا فعالیت های اقتصادی با گشایش‌هایی مواجه خواهند شد اما همچنان دستورات بهداشتی باقی می‌ماند. همچنین  به‌دلیل آنکه ستاد ملی کرونا دولت را موظف کرده که خود را برای موج جدید بیماری در پائیز آماده کند، تمام امکانات لازم را برای آن زمان تامین و ذخایر لازم را فراهم نموده‌ایم.

وی گفت: هم در زمینه مبارزه با کرونا و هم در زمینه مبارزه در برابر جنگ اقتصادی آمریکا و اقدامات تروریستی او که اقداماتی هم تروریسم اقتصادی و هم درمانی است می‌توانیم در کنار همدیگر در برابر تحریم و تحریک آنها و بیماری کرونا باستیم؛ راهش همکاری و هم افزایی است؛ بی تردید مجلس شورای اسلامی کارش اجرا و مسئولیت های اجرایی و مسئولیت های قضایی نیست؛ استقلال قوا در قانون اساسی تبیین شده اما این استقلال به معنای تنازع قوا و در برابر یکدیگر ایستادن نیست، بلکه باید با حفظ استقلال قوا، تعامل قوا به گونه ای باشد که به اهداف نظام دست یابیم؛ مجلس، دولت، قوه قضاییه و نیروهای مسلح همه برای رفاه و آسایش مردم، نظم عمومی، عدالت و استقلال و همچنین حفظ و تامین منافع کشور فعالیت می‌کنند؛  بنابراین آن هدف را در ضمن اجرای وظایف خود نباید از یاد ببریم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دولت دست خود را به سمت مجلس یازدهم دراز می‌کند؛ ما از مجلس اخوت را می‌خواهیم، همانطور که همه ما از رهبری بزرگوارمان ابوت را می‌خواهیم. مطمئنم هستم که در این سال سخت به مردم امید بیشتر و یأس بزرگی به دشمنان میدهیم و پیشرفت کشور را ادامه خواهیم داد.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت ۱۰ لایحه مهم را به مجلس دهم تقدیم کرده بود که فرصت رسیدگی فراهم نشد، ان‌شاءالله این لوایح تقدیم مجلس یازدهم خواهد شد. ان‌شاءالله در تحقق اهداف بلندی که برای اقتصاد مردمی و عدم تصدی گری دولت و نهادهای عمومی در اقتصاد کشور که جزو دستورات مقام معظم رهبری است، بهبود فضای کسب و کار، مبارزه با فساد و نشاط علمی و گسترش آزادی در کنار هم خواهیم بود و می‌توانیم امید جدیدی را برای ملت بزرگ ایران بوجود آوریم.

وی با تقدیر و تشکر از نمایندگان، هیات رئیسه و رئیس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم تصریح کرد: دولت با همه وجود آماده است تا در کنار مجلس برای دستیابی به اهداف بلند مورد نظر نظام و رهبری همکاری خود را آغاز کند.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به اقدامات کادر درمان کشور گفت: از مردم، کادر درمانی کشور و نیروهای مسلح به دلیل اقداماتی که در این دوران کردند تشکر و قدردانی می‌کنم. در این دوران توانستیم به نقطه ای برسیم که کار دولت در برابر این ویروس در جهان قابل ارائه است و بسیاری از کشورهایی که نه درگیر تحریم هستند و دارای شرایط مالی بهتری هستند، شرایط بسیار سخت‌تری را در برابر مردم خود قرار دادند. همچنین از رهبری به خاطر اختیارات ویژه ای که به ستاد ملی مقابله با کرونا دادند تشکر می کنم؛ بدون این اختیارات حل معضلات در این دوران سخت امکان پذیر نبود.


منتخبان مجلس یازدهم سوگند یاد کردند

منتخبان مجلس یازدهم در اولین جلسه رسمی مجلس سوگند یاد کردند.

متن سوگندنامه منتخبان دوره یازدهم مجلس صبح امروز(چهارشنبه) در مراسم افتتاحیه مجلس و طبق اصل ۶۷ قانون اساسی توسط رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس قرائت شد و نمایندگان به صورت ایستاده آن را تکرار کردند.

متن این سوگندنامه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

من در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین از ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم. از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، ‌استقلال کشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»

منتخبان مجلس یازدهم پس از انجام مراسم تحلیف سوگندنامه را امضاء کردند.

تقوی رییس سنی مجلس، پیش از قرائت متن سوگندنامه گفت که اقلیتهای دینی به کتاب آسمانی‌شان سوگند یاد می کنند.


رئیس جمهور جلسه مجلس را ترک کرد

حسن روحانی پس از سخنرانی حدود ۴۵ دقیقه‌ای خود در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم جلسه مجلس را ترک کرد.


وزیر کشور: قوانین برگزاری انتخابات به ویژه انتخابات مجلس نیازمند بازنگری جدی است
عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم با ارائه گزارشی از  انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک عید سعید فطر به نمایندگان مجلس یازدهم بیان کرد: وزارت کشور مفتخر است به عنوان مجری برگزاری انتخابات بر اساس سیاست های کلی انتخابات و با رعایت اصل قانون مداری، بی طرفی و امانتداری و تلاش برای ارتقای شاخص های کیفی اجرا، انجام عملیات بزرگ انتخابات دوره یازدهم را به فرصتی برای احقاق حق مدنی ملت جهت شرکت در اداره امور کشور و میدانی برای تحقق کارامدی و نمایش توان و اقتدار اجرایی دولت مبدل نمود.

وی افزود: بر اساس مولفه های اجرایی و مدیریتی برگزاری انتخابات در دوم اسفندماه سال ۹۸ برگ زرینی از کارنامه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم زده است، در این دوره طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه انتخابات شکل جدیدی از هماهنگی نظام مند، کارامد و اثربخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت؛ علاوه بر این به کارگیری سامانه های هوشمند و دقیق الکترونیکی و غیر الکترونیک ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان بخش برای ملت ایران در عرصه سیاسی انتخابات بود.

وزیر کشور ادامه داد: اکنون که بر اساس قانون و به عنوان وزیر کشور افتخار حضور در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم را دارم چکیده ای از روند عملکرد و اقدامات وزارت کشور و نهادهای همراه را در برگزاری انتخابات اخیر که به صورت همزمان با میان دوره مجلس خبرگان برگزار شد مطرح کنم؛ در گام نخست ستاد انتخابات کشور در تاریخ دهم اردیبهشت ماه سال گذشته به فاصله ۱۰ ماه قبل از برگزاری انتخابات تشکیل و در ۳۱ استان کشور ستادهای متنازل و روندهای اجرایی بر اساس برنامه ریزی دقیق شکل گرفت؛ شعار محوری ستاد در این دوره عبارت بود از انتخابات ۹۸،گام دوم انقلاب،قانون مداری،بی طرفی و انسجام ملی.

وی بیان کرد: به منظور ارتقای دانش و مهارت های انتخابات، وزارت کشور طرح جامع آموزش را پس از آسیب شناسی اجرایی انخابات گذشته با سبک جدید طراحی و با برگزاری ده همایش توجیهی در مشهد و دوهزار و ۳۴۶ برنامه آموزشی در کشور بیش از ۵۰۰ هزار نفر از عوامل و مجریان انتخابات را آموزش داد، این دوره به دلیل اتفاقات آبان ماه، شهادت سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی هموطنان در هواپیمای مسافربری، شیوع ویروس کرونا از حساسیت بالایی برخوردار بود، رصد و پیش بینی های دقیق امنیتی در قالب اطلس امنیتی انتخابات با به کارگیری ۱۷۰ هزار نیرو از نیروهای انتظامی، نظامی و بسیج بدون کمترین مسئله امنیتی در امنیت کامل برگزار شد.

رحمانی فضلی عنوان کرد: بر اساس ماده ۲۵ قانون انتخابات وزارت کشور علاوه بر مسئولیت اجرایی قانون، مسئول حسن اجرای انتخابات نیز است، با به کارگیری ۴۸ هزارنفر از نیروهای آموزش دیده از اقشار مختلف به عنوان بازرس شعب، سربازرس، هیات های بازرسی، بازرس ویژه و هیات مرکزی بازرسی از بروز تخلفات پیشگیری کرد، از مجموعه ۲۵ فرایند اجرایی انتخابات ۲۳ فرایند کاملا الکترونیک انجام شد، علاوه بر آن در این دوره امکان ثبت نام داوطلبان با استفاده از برنامه تلفن همراه فراهم شد، همچنان برنامه ای طراحی شد که ترافیک نزدیک شعبه ها را نشان می داد و مردم را جهت انتخاب شعبه نزدیک و کم تراکم راهنمایی می کرد.

وزیر کشور گفت: احراز هویت برای رای دهندگان با استفاده از ۵۸ هزار دستگاه الکترونیکی و به صورت برخط انجام شد؛ دستاورد مهم به کارگیری این دستگاه ها پیشگیری از رای های تکراری، شناسنامه های جعلی و شناسنامه های افراد فوت شده و کمک موثر در تامین سلامت انتخابات بود، امکان مدیریت تعرفه ها به صورت برخط و ارزیابی میزان مشارکت در سطح ملی، استانی و شهرستانی از دیگر قابلیت های این دستگاه ها به شمار می رود؛ در راستای بند ۱۲ سیاست های کلی انتخبات اقدامات و پیش‌بینی لازم برای برگزاری انتخابات تمام رایانه ای و کاملا مکانیزه که در خصوص اخذ و شمارش آرا در ۱۱ استان و ۱۳۹ شهر انتخابات شوراها  با هماهنگی با شورای نگهبان در این زمینه  امکان اجرای آن بنا به دلایل امنیتی و فنی امکان پذیر نشد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: امیدوارم در انتخابات های بعدی بتوانیم به کمک مجلس امر اخذ ارا و شمارش ارا را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم تا هم صحت و هم سلامت انتخابات تامین شود و هم گام بلندی در سرعت داشته باشیم؛ برگزاری سه همایش سراسری برای استانداران و معاونین سیاسی و امنیتی به عنوان روسای ستاد انتخابات و فرمانداران سراسر کشور با حضور رییس جمهور، معاون اول، وزیر امورخارجه، مسئولین شورای نگهبان و دیگر مقامات از دیگر برنامه ها بود.

وی ادامه داد: از ۱۰ آذر ۹۸ ثبت نام از داوطلبان به مدت یک هفته در ۲۰۸ فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه، ستاد وزارت کشور و نمایندگی های سیاسی خارج از کشور انجام شد؛ مجموعا ۱۶ هزار و ۳۳ نفر شامل ۱۴ هزار و ۱۱۲ مرد و یک هزارو ۹۲۳ زن ثبت نام کردند که نسبت به دوره گذشته ۳۳ درصد افزایش داشت، هیات های اجرایی با حضور ۱۷ هزار و ۹۵۲ نفر از معتمدین مردم و مقامات مسئول بخش ها و شهرستان ها در قالب هزار و ۱۲۳ هیات تشکیل شد، فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان به استعلام از مراجع ۴ گانه آغاز و در مرحله اول در هیات های اجرایی ۱۳ هزار و ۸۴۹ نفر برابر با ۹۱/۲ درصد تایید شدند، که در ماهیت ۵ هزار و ۲۳۳ نفر به عنوان نامزد نهایی در انتخابات شرکت کردند.

رحمانی فضلی در ادامه خاطرنشان کرد: در انتخابات این دوره از مجلس شورای اسلامی با اقدامات انجام شده نتایج نهایی انتخابات در بسیاری از حوزه ها در روز شنبه مورخ ۹۸/۱۲/۳ و در تهران نیز در روز یکشنبه مورخ ۹۸/۱۲/۴قبل از ساعت چهارده اعلام شد و این سریع ترین زمان در اعلام نتایج نسبت به دوره های قبل بود. در مرحله اولیه ۲۷۹ منتخب از ۲۰۸ حوزه به مجلس راه یافتند و انتخاب ۱۱ نفر از ۱۱ حوزه به مرحله دوم کشید که در شهریور ماه برگزار خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه جناب آقای رمضان علی دستک منتخب حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه و سرکار خانم فاطمه رهبر منتخب حوزه انتخابیه تهران چند روز پس از انتخابات جان به جان آفرین تسلیم نمودند که علو درجات را از خداوند متعال برای آنان مسئلت دارم. لازم است از تعامل و همکاری سازنده شورای نگهبان و منتخبین مردم که با شور و شعور سپهر سیاسی کشور را منور کردند و هم چنین نمایندگان دور قبل مجلس و جناب آقای لاریجانی که در حوزه تقنین و نظارت گام های بلندی برداشته و با وزارت کشور همکاری و تعاملی خوب و سازنده داشتند تشکر و قدردانی کنم. از ملت عزیز که در این مرحله از انتخابات با نظم و دقت حضور یافتند به ویژه تشکر کنم.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به اینکه قوانین و مقررات فعلی برگزاری انتخابات به ویژه انتخابات مجلس نیازمند بازنگری جدی است، تاکید کرد: امیدواریم با تعامل سازنده بین دولت دوازدهم و مجلس یازدهم شاهد بررسی و تصویب لایحه جامع انتخابات که رافع بسیاری از اشکالات و نواقص است، باشیم. وظیفه خود می دانم از شورای نگهبان، هیئت های نظارت و هیئت های اجرایی و ستاد انتخابات کشور و عوامل و مجریان انتخابات، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات، وزارت نیرو، وزارت دفاع و پشتیبانی، سازمان ثبت احوال، سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی امنیت ملی و اصحاب رسانه به خصوص رسانه ملی قدر دانی کنم.

رحمانی فضلی در پایان افزود: امیدوارم نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پرتو الهی با تعامل سازنده با سایر قوا در راستای تحقق منویات رهبری و هم چنین تحقق آرمان ها و مطالبات مردم گام برداشته و پشتوانه ای محکم برای نظام و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان میراث امام راحل و شهدا باشید. تشکر ویژه از دولت و اعضای دولت که در تمامی مراحل پشتیبان برگزاری انتخابات بودند، دارم.


 تکلیف ریاست مجلس یازدهم فردا مشخص می‌شود/اولین رأی گیری در مجلس یازدهم

با تصمیم هیات رئیسه سنی، در نهایت با رای گیری استمزاجی قرار شد که اولین جلسه در تاریخ ۵ شنبه، ۸ خرداد برگزار شود.

براساس اولین رای گیری مجلس یازدهم که به صورت قیام و قعود برگزار شد، در جلسه فردا تکلیف کرسی ریاست مجلس یازدهم و دیگر کرسی های هیات رئیسه مشخص خواهد شد


پایان اولین جلسه علنی مجلس یازدهم

حجت الاسلام سید رضا تقوی لحظاتی قبل زنگ پایان اولین جلسه علنی مجلس یازدهم را به صدا درآورد و اعلام کرد: بنده از صدا و سیما تشکر می کنم که در برگزاری انتخابات مجلس زحمت زیادی کشید و بنده در لیست ارگان هایی که نام بردم این سازمان از قلم افتاده بود. از کادر بهداشتی و درمانی کشور به ویژه پزشکان و پرستاران که در مقابله با این ویروس در صحنه بودند، سپاسگزار هستم.

وی در ادامه اظهار کرد: بعد از پایان جلسه علنی مجلس، همه نمایندگان در کنار مزار شهدا در حیاط مجلس حضور یافته و پیوند خود را با شهدا مستحکم تر خواهیم کرد.

جلسه بعدی مجلس شورای اسلامی ساعت هشت صبح فردا خواهد بود که دستور جلسه برگزاری انتخابات هیئت رئیسه است. ان‌شاءالله در یک انتخابات خوب و با صفا و صمیمی تکلیف مدیریت مجلس را مشخص کنیم. کسانی که متقاضی پستی در هیئت رئیسه هستند درخواست خود را به صورت مکتوب به هیئت رئیسه سنی تقدیم کنند.

تعیین شعب ۱۵ گانه برای بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم
حجت الاسلام سیدرضا تقوی رئیس سنی مجلس یازدهم در مراسم افتتاحیه گفت که برای بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس شعب ۱۵ گانه تشکیل می‌شود که قرعه‌کشی برای حضور هر کدام از این نمایندگان صورت گرفته است.

به گفته وی ۲۶۷ منتخب در جلسه افتتاحیه حضور دارند که برای آن‌ها قرعه‌کشی به این ترتیب تعیین می‌شود که اسامی را روح‌الله نجابت و محسن فتحی دبیران هیأت رئیسه سنی به شرح زیر قرائت کردند.

شعبه اول:

رضا آریان‌پور، سیداحمد آوایی، ابوالفضل ابوترابی، ذبیح‌الله اعظمی، عبدالکریم جمیری، رضا حاجی‌پور، حسین حق‌وردی، حسن رزمیان‌مقدم، منصورعلی زارعی، قاسم ساعدی، کیومرث سرمدی، رمضانعلی سنگدوینی، محمود عباس‌زاده مشکینی، محمدحسین فرهنگی، غلامحسین کرمی، محمدعلی محسنی بندپی، فاطمه محمدبیگی، الیاس نادران، رحمت‌الله نوروزی

شعبه دوم:

الهام آزاد، اکبر احمدپور، عزت‌الله اکبری، عیسی جعفری، حسینعلی حاجی دلیگانی، حسین حسین‌زاده، یوسف داودی، سیدکاظم دلخوش، عبدالعلی رحیمی مظفری، سمیه رفیعی، سیدجواد ساداتی نژاد، مالک شریعتی نیاسری، ابراهیم عزیزی، رحمت‌الله فیروزی، غلامعلی کوهساری، عباس گلرو، علی موسوی، محمدتقی نقدعلی، علی یزدیخواه

شعبه سوم:

احد آزادیخواه، یحیی ابراهیمی، عبدالله ایزدپناه، حسین بامیری، محمدصالح جوکار، حمیدرضا حاجی بابایی، کمال حسین‌پور، عبدالناصر درخشان، احمد دنیامالی، سیداحمد رسولی‌نژاد، علیرضا زاکانی، همایون سامه یح نجف‌آبادی، محمد سرگزی، حسین عباس‌زاده، علی‌اصغر عنابستانی، محمدمهدی فروردین‌، جبار کوچکی‌نژاد، سیدمحمد موحد، سیدغنی نظری

شعبه چهارم:

محمد آشوری، سید لفته احمدنژاد، سلمان اسحاقی، امیرحسین بانکی‌پورفرد، احمد جباری، انور حبیب‌زاده، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، اله‌وردی دهقانی، محسن زنگنه، مهدی شریفیان، مسلم صالحی، محمد صفری، فاطمه قاسم‌پور، سهراب گیلانی، بهروز محبی، مرتضی محمودوند، غلامرضا مرحبا، غلامرضا منتظری، مجتبی یوسفی

شعبه پنجم:

محمدحسن آصفری، محمدرضا احمدی، مهدی اسماعیلی، هادی بیگی‌نژاد، علیرضا پاک‌فطرت، علی حدادی، اسماعیل حسین‌زهی، محمدرضا دشتی اردکانی، آرش زره‌تن لهونی، محمد سبزی، پروین صالحی، محسن علیزاده، جعفر قادری، زهره سادات لاجوردی، ابراهیم متینیان، جلال محمودزاده، علیرضا منادی، مصطفی نخعی

شعبه ششم:

حبیب آقاجری، موسی احمدی، محمد بهاری، سیدمحمد پاک‌مهر، حسین حاتمی، سیدالبرز حسینی، روح‌الله حضرت‌پور، رجب رحمانی، مصطفی رضاحسینی قطب‌آبادی، علی زنجانی، زهرا شیخی، محمد صفایی، سیدمهدی فرشادان، عباس گودرزی، روح‌الله متفکر، حسن محمدیاری، فاطمه مقصودی، عادل نجف‌زاده

شعبه هفتم:

محمد احمدی بی‌غش، زهره الهیان، معصومه پاشایی بهرام، مسعود پزشکیان، علی جدی، سیداحسان خان‌دوزی، سیدمحسن دهنوی، فاطمه رحمانی، مجتبی رضاخواه، حسینعلی شهریاری، شیوا قاسمی‌پور، علی کریمی، حسین گودرزی، احمد محرم‌زاده، سمیه محمودی، عباس مقتدای خراسانی، سیدجلیل میرمحمدی، حسین همتی

شعبه هشتم:

اسفندیار اختیاری، احمد امیرآبادی، روح‌الله ایزدخواه، نصرالله پژمان‌فر، سیدمسعود خاتمی، سیدسلمان ذاکر، احمد راستینه، یعقوب رضازاده، محمدرضا صباغیان، ولی‌الله فرزانه، علی‌اکبر کریمی، مهرداد گودرزوند، محمدرضا مبلغی، صمدالله محمدی، محمدمهدی مفتح، حسین میرزایی، جواد نیک‌بین، مهرداد ریزکرمی

شعبه نهم:

احسان ارکانی، سیدحمزه امینی، محمدرضا پورابراهیمی، محسین پیرهادی، سیدجواد حسینی‌کیا، علی‌اصغر خانی، مجتبی ذوالنوری، بهزاد رحیمی، جلال رشیدی، غلامرضا شریعتی، مهدی طغیانی، رسول فرخی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، فدا حسین‌مالکی، پرویز محمدنژاد، محمدطلا مظلومی، حسین نوش‌آبادی، علیرضا ورناصری

شعبه دهم:

مجید انصاری، علی بابایی، غلامرضا تاج‌گردون، هاجر چنارانی، محمد خدابخشی، حبیب‌الله دهمرده‌، ابراهیم رضایی، غلامحسین رضوانی، محمدمهدی زاهدی، علیرضا سلیمی، فرهاد طهماسبی، کمال علیپور، محسن فتحی، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، حسن لطفی، سیدمحمدرضا میرتاجدینی، غلامرضا نوری، محمد وحیدی

شعبه یازدهم:

علی آذری، شارلی انزیه تکیه، صدیف بدری، سیدرضا تقوی، شهباز حسن‌پور، سیدکریم حسینی، سیدمرتضی خاتمی، حسین رئیسی، محمد رشیدی، معین‌الدینی سعیدی، اقبال شاکری، سیدصادق طباطبایی‌نژاد، احمد علیرضا بیگی، ملک فاضلی، عبدالرضا مصری، سیدمحمد مولایی، مجید نصیری، علیرضا نظری

شعبه دوازدهم:

منصور آرامی، پرویز اوسطی، علی‌اکبر بسطامی، رضا تقی‌پور، فریدون حسنوند، حسین خسروی، جعفر راستی، علی رضایی، شاوردیان، منصور شکراللهی، مصطفی طاهری، محمد علیپور، محمدباقر قالیباف، محمد کعب امیر، احمد مرادی، سیدناصر موسوی لارگانی، روح‌الله نجابت، علی نیکزاد

شعبه سیزدهم:

سیدعلی آقازاده، فرهاد بشیری، مجتبی توانگر، امیرقلی جعفری، امان‌الله حسین‌پور، قدرت‌الله حمزه، محمدرضا رضایی، مهدی روشن‌فکر، امامقلی شادمهر، علیرضا شهبازی، روح‌الله عباس‌پور، مهدی عسکری، موسوی غضنفرآبادی، حجت‌الله فیروزی، کیوان مرادیان، اردشیر مطهری، سیدنظام‌الدین موسوی، سیدمحمد نبویان

شعبه چهاردهم:

مرتضی آقاتهرانی، روبرت بیگلریان، وحید جلال‌زاده، عباس جهانگیرزاده، شهریار حیدری، جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عبدالحسین روح‌الامینی، مهدی سعادتی، لطف‌الله سیاهکلی، علی علیزاده، علی‌اکبر علیزاده، مهدی عیسی‌زاده، سارا فلاحی، جواد کریمی قدوسی، جلیل مختار، سیدموسی موسوی، مجید ناصری‌نژاد، حسن نوروزی

شعبه پانزدهم:

سیدمصطفی آقامیرسلیم، ولی اسماعیلی، خلیل بهروزی‌فر، حسین جلالی، سیدشمس‌الدین حسینی، علی خضریان، رحیم زارع، حسن شجاعی علی‌آبادی، عفت شریعتی، فریدون عباسی، محمدجواد عسکری، احمدحسین فلاحی، سیدحمیدرضا کاظمی، سیدمجتبی محفوظی، حسین محمدصالح دارانی، سیدکاظم موسوی، احمد نادری، بیژن نوباوه

بعد از پایان قرائت اسامی شعب سیدرضا تقوی رئیس سنی مجلس یازدهم ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر شعب تشکیل شود تا بررسی اعتبارنامه‌ها شروع شده و زودتر کار مجلس انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری