کد خبر: ۲۴۱۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
آمار تایید شده مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا یکشنبه 4 خرداد (24 ماه مه) به بیش از 5 میلیون و 471 هزار نفر و شمار قربانیان کووید۱۹ به بیش از 345 هزار نفر رسید.
ویروس کرونا در حالی که از محدودیت‌ها و مقررات قرنطینه به تدریج در برخی نقاط جهان کاسته می‌شود، همچنان در قلمرو‌های جدیدی شیوع می‌یابد و قربانی می‌گیرد. شمار مبتلایان به کووید-19 در سراسر جهان از پنج میلیون و 471 هزار نفر عبور کرد.

به گزارش اعتدال، روند افزایش مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در 215 کشور مختلف جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان قربانی می‌گیرد.

تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-۱۹ به 345 هزار و 804 نفر رسیده است.

همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها بیش از دو میلیون و 228 هزار و 676 نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند.

تاکنون در چندین کشور درگیر با بیماری کووید-۱۹ محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل شیوع این بیماری برداشته شده و علاوه بر بازگشایی کسب و کارها، امکان سفر و تردد برای افراد فراهم شده است.

آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین روسیه و برزیل به لحاظ تعداد مبتلایان در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفته‌ و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده است. ویروس کرونا هم اکنون در کشورهای آمریکای جنوبی به خصوص برزیل،‌ پرو و شیلی در حال پیش‌روی است.

ایالات متحده آمریکا با بیش از 1 میلیون و 670 هزار مبتلا و بیش از 99 هزار قربانی در صدر جدول رده بندی کشورهایی قرار دارد که در سراسر جهان با شیوع این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند.

برزیل نیز با پشت سر گذاشتن کشورهای اروپایی که زمانی کانون این بحران بودند، اکنون با بیش از 354 هزار مبتلا و بیش از 22 هزار قربانی در جایگاه دوم جدول است.

کشورهای قدرتمند قاره اروپا یعنی روسیه، اسپانیا، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان به ترتیب جایگاههای سوم تا هشتم این جدول را به خود اختصاص داده‌اند و اگرچه تحت فشار مردم مجبور به کاهش مقررات قرنطینه شدند، اما هر روز نیز شاهد ابتلا و مرگ شمار قابل توجهی از شهروندانشان هستند.

آخرین آمار و اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان در روز یکشنبه 4 خرداد 1399 (24 مه 2020 میلادی) را در اینجا دنبال کنید.

شمار جهانی جانباختگان و مبتلایان به کرونا

شمار جهانی جانباختگان و مبتلایان به کرونا
مرگ بیش از 99 هزار نفر در آمریکا
آمار مبتلایان ثبت‌شده در آمریکا به یک میلیون و 680 هزار و 400 رسیده و 98 هزار و 130 نفر هم بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

برزیل دومین کشور آلوده به ویروس
بر اساس آمار مقامات رسمی برزیل تاکنون 354 هزار و 460 شهروند این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

تنها در 24 ساعت گذشته 399 نفر در این کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته و شمار قربانیان به 22 هزار و 412 نفر رسیده است.

با توجه به افزایش پر شتاب شمار مبتلایان به ویروس در برزیل این کشور هم اکنون از حیث ثبت موارد ابتلا به کرونا پس از ایالات متحده آمریکا در مکان دوم جای دارد.

وزارت بهداشت روسیه: ۱۵۳ تن بر اثر کرونا جان باختند
وزارت بهداشت روسیه از افزایش شمار جان باختگان کرونا به ۳ هزار و ۵۴۱ تن در این کشور خبر داده است. به گزارش رسانه دولتی راشا تودی در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۳ تن بر اثر کرونا جان داده‌اند.

همچنین حدود ۸۶۰۰ تن هم به کرونا مبتلا شده‌ و مجموع کل مبتلایان در روسیه به ۳۴۴ هزار و ۴۸۱ تن است. روسیه پس از آمریکا و برزیل سومین کشوی است که بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا را دارد.

کرونا در اسپانیا
آمار شیوع کرونا در اسپانیا نشان می‌هد تعداد فوتی‌های کرونا به 28 هزار و 752 تن رسیده است. این آمار همچنین از ابتلای 282 هزار و 852 تن به ویروس کووید-۱۹ حکایت دارد. طی 24 ساعت گذشته 74 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

کرونا در آلمان
شمار مبتلایان به کرونا در آلمان به 180 هزار و 250 نفر رسیده است. همچنین تعداد جانباختگان کرونا در این کشور به 8371 نفر افزایش یافته است. طی 24 ساعت گذشته 17 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

کرونا در ایتالیا
شمار کل جان‌باختگان ویروس کرونا در ایتالیا به 32 هزار و 785 تن رسیده است که در رتبه‌ی سوم جهان پس از آمریکا و انگلیس از لحاظ تعداد قربانیان قرار گرفته است.

تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در ایتالیا نیز به بیش از 229 هزار و 858 نفر رسیده است که پس از ایالات متحده، روسیه، اسپانیا، انگلیس و برزیل دارای بیشترین تعداد مبتلایان در جهان است. طی 24 ساعت گذشته 50 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

کرونا در فرانسه
شمار قربانیان در فرانسه به 28 هزار و 376 نفر و تعداد افراد مبتلا به 182 هزار و 584 نفر رسیده است. طی 24 ساعت گذشته 35 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

۱۱۸ تن بر اثر کرونا در بریتانیا جان باختند
در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۸ تن از مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ در بریتانیا جان خود را از دست دادند. بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور با تائید این خبر اعلام کرد که مجموع شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به کرونا در بریتانیا به ۳۶ هزار و ۷۹۳ تن افزایش یافته است. در طول یک‌روز گذشته از ۱۱۰ هزار و ۴۰۱ تن در سراسر بریتانیا آزمایش کرونا گرفته شده است.

در عربستان شمار مبتلایان از 72 هزار نفر گذشت، تعداد درگذشتگان 390 نفر
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در عربستان سعودی از 72 هزار نفر گذشت.

وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد که 2399 مورد جدید ابتلا در شبانه روز گذشته ثبت شده است.

تعداد افرادی هم که جان خود را از دست داده اند به 390 نفر رسیده است.

کرونا در هند
هند از ابتلای بیش از 7113 هزار مورد جدید در شبانه روز گذشته خبر داده است. این بیشترین میزان ابتلای روزانه به کرونا از زمان شیوع همه گیری این ویروس در این کشور است.تعداد جان باختگان نیز به 4024 نفر رسیده است. طی 24 ساعت گذشته 156 نفر بر اثر کرونا در این کشور جان خود را از دست داده اند.

افزایش شمار موارد ابتلا درحالی اعلام شده طی 24 ساعت گذشته تعداد مبتلایان کرونا در هند از ایران پیشی گرفته است.

3 مورد جدید ابتلا به کرونا در چین
چین که نخستین کشوری بود که کرونا در آن شیوع پیدا کرد و بیشترین آمار قربانی و ابتلا را به خود اختصاص داده بود، اکنون پس از گذشت چند ماه در جایگاه سیزدهم در جدول جهانی قرار گرفته است. وزارت بهداشت چین اعلام کرده است طی یک شبانه‌روز 3 مورد جدید از ابتلا به کرونا در سراسر چین ثبت شده است.

کرونا در تاجیکستان؛ تعداد رسمی مبتلایان به سه هزار نفر نزدیک شد
وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی تاجیکستان از شناسایی ۱۹۱ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ و دو مورد دیگر مرگ ناشی از این بیماری در شبانه‌روز اخیر در این کشور خبر داده است. بر اساس اطلاع رسمی، تعداد کل مبتلایان به کرونا در تاجیکستان تا عصر امروز (یکشنبه، ۲۴ مه) به ۲۹۲۹ نفر رسیده است.

به گفته مقامات از آغاز شیوع این ویروس در تاجیکستان ۴۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

وزارت بهداشت تاجیکستان گفته که در بیست و چهار ساعت اخیر ۷۸ نفر، و از آغاز شیوع این بیماری در این کشور در مجموع ۱۳۰۱ نفر بهبود یافته‌اند. این منبع می‌گوید، حالا ۲۷۷۲ نفر به گمان ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بیمارستانهای این کشور بستری هستند.

طبق آمار رسمی تنها در شبانه‌روز گذشته در تاجیکستان ۵۶۵ نفر پس از عدم تشخیص کرونا و مداوای بیماریهای دیگرشان از بیمارستانها و مراکز درمان این کشور مرخص شده‌اند.

کرونا در ایران
بنا بر اعلام وزارت بهداشت آمار تایید شده مبتلایان به کرونا در ایران تا نیمروز یکشنبه به ۱۳۵ هزار و ۷۰۱ نفر و شمار قربانیان به ۷۴۱۷ نفر رسیده است. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۸۰ نفر دیگر به کووید۱۹ مبتلا شده و ۵۸ نفر نیز جان باخته‌اند. بنا بر اعلام کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر وضعیت ۲ هزار و ۶۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بحرانی است و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

بستری شدن ۱۵۹ مبتلای تازه به کرونا در استان تهران
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از بستری شدن ۱۰۸ بیمار جدید با تشخیص کرونا در بخش‌های عادی و ۵۱ بیمار در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های این استان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

علیرضا زالی گفته "نسبت به روز گذشته با کاهش نسبی در میزان بستری‌های جدید روبه‌رو بودیم و تعداد افرادی که در ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان‌های تهران با حال عمومی خوب ترخیص شدند ۱۴۹ بیمار است."

کرونا در افغانستان
آمار تایید شده مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به دست‌کم ۱۰ هزار و ۵۸۲ نفر و شمار قربانیان به ۲۱۸ نفر رسیده است. بنا بر اعلام وزارت صحت‌عامه تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۴ نفر دیگر به جمع بیماران کووید۱۹ اضافه شده‌اند. این وزارتخانه هشدار داده است که شمار مبتلایان به کووید۱۹ در این کشور همچنان سیر صعودی دارد و در سه روز گذشته بطور پیوسته شمار مبتلایان جدید بالای ۵۰۰ نفر بوده است.

بیشترین آمار مبتلایان متعلق به ولایت کابل است؛ در ۲۴ ساعت گذشته آزمایش کرونای ۳۲۴ نفر دیگر در این ولایت مثبت بوده است. پس از آن نیز ولایت هرات با ثبت آمار ۱۰۰ بیمار جدید طی شبانه روز گذشته قرار دارد.

کرونا در کشور‌های آفریقایی
آمار‌ها نشان می‌دهند که 57 کشور در قاره آفریقا با ویروس کرونا درگیر هستند و 112 هزار 687  نفر مبتلا و 3 هزار و 345 مورد فوتی در این کشور‌ها به ثبت رسیده است.

کاهش محدودیت‌ها در آفریقای جنوبی با وجود شیوع سریع کرونا
سیریل رامافوسا رئیس جمهور آفریقای جنوبی هشدار داده که شیوع کرونا در کشورش بسیار وخیمتر خواهد شد و یک سوم ۲۳ هزار مورد تائید شده در هفته گذشته شناسایی شده‌اند.

با این حال او گفت محدودیت تردد و قرنطینه کنونی را نمی‌توان برای همیشه ادامه داد و منع رفت و آمد شبانه لغو خواهد شد، به برخی کسی و کارها اجازه فعالیت پیدا می‌کنند و مدرسه‌ها دوباره باز می‌شوند.

ممنوعیت جنجالی نوشیدن الکل که فقط در خانه و به مقدار محدود مجاز بود نیز برداشته می‌شود اما ممنوعیت سیگار ادامه خواهد داشت.

افزایش شمار مبتلایان به کرونا با از سر گیری فعالیت در مراکز دینی
در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از قصد خود برای بازگشایی مراکز مذهبی خبر داده است، برخی کشورهای اروپایی با اشاره به تجربه‌های اخیر خود هشدار داده‌اند که بازگشایی اماکن مذهبی باعث افزایش شمار مبتلایان به کرونا خواهد شد.

آلمان یکی از این کشورهاست که می‌گوید تنها در شهر فرانکفورت چهل تن از کارکنان کلیساها به تازگی پس از برگزاری آیین‌های مذهبی به ویروس کرونا آلوده و شماری از آنها در بیمارستان بستری شده‌اند.

در فرانسه نیز با وجود مقاومت دولت، سرانجام از روز یکشنبه کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها فعالیت خود را از سر گرفتند. بازگشایی این اماکن تحت فشار نهادهای مذهبی و با حکم دادگاه فرانسه ممکن شد که دوشنبه گذشته اعلام کرد ظرف هشت روز کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها باید آغاز به کار کنند زیرا عبادت یکی از آزادی‌های بنیادین انسان‌ها محسوب می‌شود که می‌توان آن را ضمن رعایت مقررات بهداشت عمومی انجام داد.

در شهر بیت‌المقدس نیز «کلیسای مقبره مقدس» مشهور به «کلیسای رستاخیز» که یکی از مهمترین اماکن مذهبی مسیحیان جهان است، پس از دو ماه تعطیلی بازگشایی شد.

همزمان، هزاران فلسطینی بامداد یکشنبه با برگزاری تظاهرات در کرانه باختری رود اردن خواستار لغو محدودیت‌های اجتماعی و بازگشایی مساجد به مناسبت عید فطر شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر: