کد خبر: ۲۴۰۷۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
نلسون تایچی، وزیر بهداشت جدید برزیل که تنها یک ماه پیش و پس از برکناری وزیر قبلی از سوی ژائیر بولسنارو بر سرکار آمده بود، پس از بالا گرفتن اختلاف نظر با رییس‌جمهوری بر سر نحوه مقابله با کرونا استعفاء داد.
نلسون تایچی، وزیر بهداشت جدید برزیل که تنها یک ماه پیش و پس از برکناری وزیر قبلی از سوی ژائیر بولسنارو بر سرکار آمده بود، پس از بالا گرفتن اختلاف نظر با رییس‌جمهوری بر سر نحوه مقابله با کرونا استعفاء داد. بولسنارو با کم اهمیت خواندن کووید۱۹ مخالف محدودیت‌های اجتماعی کرونا است.

تایچی از فرمان اجرایی ژائیر بولسنارو برای بازگشایی باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های زیبایی انتقاد کرده بود.

وزیر بهداشت قبلی برزیل هم پس از مخالفت با رئیس جمهوری از کار برکنار شد.

بولسنارو که رویکردی متمایل به راست‌افراطی دارد مخالف محدودیت‌های اجتماعی کرونا است.

او بارها کووید۱۹ را با «یک آنفلوآنزا کوچک» مقایسه کرده و شیوع ویروس جدید کرونا را هم غیرقابل پیشگیری دانسته است. اظهاراتی که علاوه بر غیرعلمی بودن، انتقادهای جهانی را متوجه رییس‌جمهور برزیل کرده است.

برزیل اکنون با عبور از آلمان و فرانسه، بیش از ۲۰۰ هزار مبتلا به کرونا دارد و تعداد جان باختگان کووید۱۹ در این کشور پهناور آمریکای لاتین هم به مرز ۱۴ هزار نفر رسیده است.

وزیر بهداشت مستعفی و بولسنارو در چند بخش از استراتژی ملی برزیل برای مقابله با کرونا اختلاف نظر داشتند.

او با خواسته رییس جمهوری برای استفاده از داروی کلروکین برای درمان کووید۱۹ مخالف بود. دارویی که دونالد ترامپ هم بارها از ان به عنوان «داروی امیدوارکننده» برای درمان کرونا نام برده اما تحقیقات علمی سودمندی آن را تایید نکرد و سازمان جهانی بهداشت هم از فقدان شواهد علمی بر موثر بودن کلروکین خبر داده است.

نلسون تایچی همچنین با ژائیر بولسنارو بر سر نحوه بازگشایی مراکز اقتصادی اختلاف نظر داشت. او هفته گذشته گفت که رییس جمهوری پیش از صدور فرمان بازگشایی آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و باشگاه‌های ورزش روزانه، با او به عنوان وزیر بهداشت، مشورت نکرده است.

با وجود این، روزنامه گلوبو برزیل نوشته اختلاف نظر بر سر داروی کلروکین احتمالا نقطه پایانی تحمل وزیر بهداشت بوده و به استعفای او انجامیده است.

تایچی دومین وزیر بهداشت برزیل است که طی کمتر از یک ماه مهمترین پست کابینه در هنگام یک بحران بهداشتی را ترک می‌کند. لوئیز هنریکه مندتا، وزیر قبلی هم در ماه آوریل و پس از بالا گرفتن اختلاف نظر با بولسنارو بر سر دستور در خانه ماندن و حفظ فاصله فیزیکی، از کار برکنار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری