کد خبر: ۲۴۰۶۷۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
تلاش فرانسه و آلمان برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران به شکلی جدید!
دولت ترامپ اعلام کرده تمام تلاش خود را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خواهد کرد. اما این راهبرد شانس کمی برای ادامه محدودیت خرید تسلیحات ایران دارد بلکه به نظر می رسد قصد واقعی آن از بین بردن کامل برجام پیش از انتخابات ماه نوامبر آمریکا است. اگر ترامپ در انتخابات بازنده شود، اقدام کنونی او درباره برجام کار جو بایدن برای احیای مزایای برجام را دشوار خواهد کرد.
هدف ترامپ نابودی کامل برجام پیش از انتخابات است«مارک فیتزپاتریک» در المانیتور نوشت: چرا آمریکا، بر یک طرح نشدنی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پافشاری می کند؟ ماه سپتامبر و ریاست نیجر بر شورای امنیت، محتمل ترین فرصت برای به جریان انداختن مکانیزم ماشه است 

به گزارش اعتدال، فیتزپاتریک در ادامه این مطلب خاطرنشان کرد: دولت ترامپ اعلام کرده تمام تلاش خود را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خواهد کرد. اما این راهبرد شانس کمی برای ادامه محدودیت خرید تسلیحات ایران دارد بلکه به نظر می رسد قصد واقعی آن از بین بردن کامل برجام پیش از انتخابات ماه نوامبر آمریکا است. اگر ترامپ در انتخابات بازنده شود، اقدام کنونی او درباره برجام کار جو بایدن برای احیای مزایای برجام را دشوار خواهد کرد. 

راهبرد اعلام شده پمپئو دو بخش دارد. بخش اول پیشنهاد قطعنامه ای در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی است . اگر این این کار شکست بخورد ، آمریکا مکانیسم ماشه قطعنامه 2231 را فعال خواهد کرد تا تمام تحریمها را بازگرداند. 

بخش اول شکست خواهد خورد چون روسیه و چین از قطعنامه جدید حمایت نخواهند کرد اما بخش دوم راهبرد دولت ترامپ احتمالا هرچند تنها بصورت مصنوعی موفق خواهد شد. استدلال آمریکا در این زمینه هرچند از لحاظ سیاسی منافقانه است اما از لحاظ حقوقی درست است زیرا هرچند آمریکا از برجام خارج شده و طرف عضو برجام نیست اما متن قطعنامه 2231 حق بازگرداندن تحریم ها (اسنپ بک) را برای طرفهای اولیه به رسمیت شناخته و نام آنها را ذکر کرده است و طبق مکانیسم ماشه هیچ عضو شورای امنیت نمی تواند این مساله را وتو کند. 

اعمال مجدد تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران نتایج فاجعه باری برای نظام منع اشاعه و دیپلماسی چندجانبه خواهد داشت زیرا ایران تهدید کرده که غنی سازی در مقیاس صنعتی را آغاز می کند و از معاهده منع اشاعه هسته ای NPT خارج خواهد شد. 

مقام های آلمان و فرانسه برای جلوگیری از این سناریوی ناگوار ، در حال بررسی گزینه ای هستند که طبق آن تحریم تسلیحاتی ایران منقضی می شود اما ترتیبات جدیدی بین بازیگران کلیدی را جایگزین آن خواهند کرد که اساس تحریم ها را پابرجا نگاه خواهد داشت. 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
0
0
خاک بر سرتان با این مذاکره کردنتان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری