کد خبر: ۲۴۰۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
سهیل محمودی، شاعر و پژوهشگر ادب پارسی در نوزدهمین برنامه رمضانی «سوره تماشا» گفت: کسایی مروزی، یکی از شاعرانی است که مدح مولا علی(ع) را به زیبا‌ترین شکل ممکن بیان کرده است.
سهیل محمودی، شاعر و پژوهشگر ادب پارسی در نوزدهمین برنامه رمضانی «سوره تماشا» گفت: کسایی مروزی، یکی از شاعرانی است که مدح مولا علی(ع) را به زیبا‌ترین شکل ممکن بیان کرده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایکنا، سهیل محمودی، شاعر و پژوهشگر ادب پارسی در بیستمین برنامه رمضانی «سوره تماشا» گفت:

آن کس که نه با علی دل خویش بباخت

چیزی نشناخت، گرچه بس چیز شناخت

در ساخت دلم به هر بدی، لیک دلم

با آن که بدِ علی به لب داشت نساخت(نیما یوشیج)

سلام و بسیار سلام، درود و فراوان درود

نام مبارک امام امیرالمؤمنین علی ابن ابی‌طالب از گذشته‌های دور تا امروز یکی از زمینه‌های منقبت اخلاقی و نعت فضلیت‌محور در شعر فارسی بوده است، شاعران بسیاری وقتی می‌خواستند از فضلیت، شجاعت، مروت، عدالت و همه خصلت‌های خوب انسانی یاد کنند آن را در مولا علی(ع) می‌دیدند و از آن حضرت دم می‌زدند.

در سپیده ادب پارسی در روزگار سامانیان، شاعرانی مانند رودکی و فردوسی بزرگ نسبت به مولا ابراز ارادت کرده‌اند، یا کسایی مروزی که از شاعران نامدار روزگار سامانیان است و متأسفانه آثار اندکی از او برجای مانده و البته همین اندک هم به همت شادروان دکتر امین ریاحی، گردآوری شده است، جناب کسایی از اولین کسانی است که برای سیدالشهدا(ع) مرثیه سروده و قصیده مستقل در منقبت مولا علی(ع) دارد.

 

فهم کن گر مؤمنی فضل امیرالمؤمنین
فضل حیدر، شیر یزدان، مرتضای پاکدین

مرحوم استاد ریاحی سال‌ها در کتابخانه‌های ایران و جهان و در میان نسخ خطی جست‌وجو کرده و توانسته است آثار کسایی را گردآوری ‌کند و یکی از این اشعار باشکوه سرآغاز مدیحه‌سرایی مولا و حقانیت امام علی(ع) است.
مدحت کن و بستای کسی را که پیمبر
بستود و ثنا کرد و بدو داد همه کار
آن کیست بدین حال و که بوده است و که باشد؟
جز شیر خداوند جهان، حیدر کرار
این دین هدی را به مثل دایره‌ای دان
پیغمبر ما مرکز و حیدر خط پرگار
علم همه عالم به علی داد پیمبر
چون ابر بهاری که دهد سیل به گلزار

یا علی
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری