کد خبر: ۲۴۰۵۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: توصیه اکید ما این است که چند گروه پرخطر در تجمعات شهری از جمله مراسم شب‌های قدر حضور پیدا نکنند.
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: توصیه اکید ما این است که چند گروه پرخطر در تجمعات شهری از جمله مراسم شب‌های قدر حضور پیدا نکنند.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم؛ دکتر علیرضا زالی روز سه شنبه در حاشیه مراسم تفاهم نامه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تمام کسانی که به هر دلیلی از سلامت کامل برخوردار نیستند، توصیه می‌شود در مراسم شب‌های قدر امسال شرکت نکنند.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی بهتر است در مراسم شب‌های قدر حضور پیدا نکنند؟ گفت: افراد بالای 65 سال و کمتر از 18 سال، کسانی که سابقه بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت کنترل نشده یا افرادی که سابقه فشارخون، آسم یا بیماری زمینه‌ای ریوی مانند برونشیت دارند، بهتر است در مراسم شرکت نکنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: افرادی که در طول 3 هفته گذشته دچار بیماری حاد تنفسی بودند یا کسانی که علائم مشابه کرونا مانند تب، سرفه و تنگی نفس، دردهای عضلانی و سردرد، اختلال چشایی و بویایی دارند، نباید در این مراسم حضور پیدا کنند.

زالی با اشاره به اینکه افرادی که مبتلا به کرونا بودند و کمتر از 3هفته از بهبودی شان می‌گذرد نباید در این تجمعات حضور پیدا کنند، تاکید کرد: افرادی که با مبتلایان با کرونا در تماس بودند، از این ممنوعیت برخوددار هستند.

وی افزود: کسانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی یا مدت طولانی کورتون مصرف می‌کنند و همچنین کسانی که سابقه سرطان دارند یا مبتلایان به بیماری عروقی، بهتر است در این مراسم شرکت نکنند.

زالی با اشاره به اینکه سه موضوع مهم ‌در انتقال کرونا شامل رعایت فاصله‌گذاری، زمان تماس افراد و تهویه فضاست، افزود: هرچه فاصله از یک و نیم متر کمتر باشد به شکل تصاعدی احتمال ابتلا به بیماری کرونا افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: اگر تماس و کنار هم بودن افراد از 15دقیقه افزایش پیدا کند، احتمال ابتلا به صورت تصاعدی افزایش می‌یاید. بنابراین کوتاه کردن تجمعات مذهبی و ملی نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود.

وی ادامه داد: این فضاها باید از پنجره‌های کافی و تهویه مناسب برخوردار باشند. بستن درب‌ها و روشن کردن کولرها اصلا توصیه نمی‌شود، این کار ممکن است سبب بقای بیشتر ویروس شود.

زالی استفاده از ماسک برای حضور در مراسم شب‌های قدر را ضروری دانست و گفت: این کار می‌تواند بخش زیادی از ابتلا را کم کند.

وی خاطر نشان کرد: از آنجا که معمولا فرد در هنگام تضرع و دعا به دلیل هیجانات ارزنده مثبت دچار ریزش اشک یا ترشحات بینی می‌شود و ممکن است ماسک خیس و مرطوب شود، توصیه می‌شود ماسک جایگزین داشته باشند، در غیر این صورت از چندین لایه دستمال کاغذی در پشت ماسک استفاده کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: