کد خبر: ۲۴۰۴۱۹
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
سنگین‌وزن پرافتخار کشتی آزاد آمریکا که ۱۳ مدال جهانی و المپیک را در کارنامه خود دارد، پس از ۳۶ سال فعالیت در دانشگاه پنسیلوانیا در سن ۶۱ سالگی بازنشسته شد.
سنگین‌وزن پرافتخار کشتی آزاد آمریکا که ۱۳ مدال جهانی و المپیک را در کارنامه خود دارد، پس از ۳۶ سال فعالیت در دانشگاه پنسیلوانیا در سن ۶۱ سالگی بازنشسته شد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، بروس بومگارتنر افسانه کشتی جهان از آمریکا پس از ۳۶ سال کار در دانشگاه ادینبورو در پنسیلوانیا بازنشسته شد.

بومگارتنر ۳۶ سال پیش و در سال ۱۹۸۴ کار خود را در این دانشگاه با دستیار مربیگری کشتی آغاز کرد و پس از ۶ سال به سرمربیگری رسید و در سال ۱۹۹۷ نیز مدیر ورزشی دانشگاه شد.

وی یکی از چهره‌های پرافتخار کشتی آمریکا در جهان محسوب می‌شود که در ۴ المپیک به ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز رسید و ۳ طلا، ۳ نقره و ۳ برنز جهان را نیز از آن خود کرد.

بومگارتنر ابتدا در المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس، در وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی آزاد به مدال طلا رسید. وی در المپیک ۱۹۸۸ سئول نقره گرفت، در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون برای دومین‌بار بر سکوی نخست ایستاد و در نهایت در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا به مدال برنز سنگین وزن دست یافت.

وی همچنین ۳ مرتبه در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ بر سکوی نخست مسابقات قهرمانی جهان ایستاد و ۳ نقره و ۳ برنز دیگر مسابقات قهرمانی جهان را نیز از آن خود کرد.

بومگارتنر در فینال رقابت‌های جهانی ۱۹۸۹ مارتینی سوییس، مغلوب مرحوم علیرضا سلیمانی چهره پرافتخار کشتی ایران شد تا طلای تاریخی سنگین وزن جهان از آن ایران و علیرضا سلیمانی شود.

 کفش‌های سلیمانی قبل از مبارزه فینال پاره شده بود و در اردوی ایران نیز کفش دیگری مطابق سایز پای او وجود نداشت، اما حریف آمریکایی دو جفت کفش داشت که یک جفت آن را به سلیمانی هدیه داد و پس از مبارزه نیز هر دو با کفش‌هایی یک‌دست به رنگ قرمز به روی سکوی دریافت مدال رفتند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری