کد خبر: ۲۴۰۱۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
نابودی اقتصادی و مرگ و میر گسترده در آمریکا بر اثر ویروس کرونا باعث شده است دولت، انتقال تولید محصولات شرکتهای آمریکایی به کشور و قطع وابستگی زنجیره تامین به چین یا حد الامکان انتقال آنها به کشورهایی که دوستانه‌تر به شمار می روند را به شکل جدی‌تری بررسی کند.
دولت آمریکا همزمان با بررسی تعرفه‌های جدید برای تنبیه پکن بابت عملکردش در شیوع ویروس کرونا، در حال بررسی طرحی به منظور جابجایی زنجیره تامین صنعتی جهان از چین است. دولت ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر، حملات اخیر علیه چین را افزایش داده است، از مدتها قبل وعده داده بود که تولید را از کشورهای دیگر به خاک آمریکا منتقل کند.

به گزارش اعتدال به نقل از رویترز، چند مقام سابق و فعلی دولت آمریکا به رویترز گفتند: نابودی اقتصادی و مرگ و میر گسترده در آمریکا بر اثر ویروس کرونا باعث شده است دولت، انتقال تولید محصولات شرکتهای آمریکایی به کشور و قطع وابستگی زنجیره تامین به چین یا حد الامکان انتقال آنها به کشورهایی که دوستانه‌تر به شمار می روند را به شکل جدی‌تری بررسی کند.

کیت کراچ، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفت: ما در چند سال گذشته در تلاش برای کاهش وابستگی زنجیره تامین به چین بوده ایم اما اکنون به این ابتکار شتاب می دهیم.

به گفته مقامات آمریکایی، وزارت بازرگانی، خارجه و سایر آژانسهای دولتی آمریکا در حال بررسی راه‌هایی برای واداشتن شرکتها به قطع تامین مواد و جابجایی تولید از چین هستند. تشویق‌های مالیاتی و یارانه ها از جمله تدابیری هستند که برای تحرک بخشیدن به این تغییرات مورد بررسی قرار گرفته اند.

مقامات آمریکایی از جمله شخص دونالد ترامپ رئیس‌جمهور و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه این کشور طی روزهای اخیر چندین بار در قضیه کرونا به‌صورت آشکار علیه چین موضع‌گیری کرده و اتهاماتی را درباره شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان و پنهان‌کاری چین در ارائه اطلاعات لازم درباره شیوع ویروس کرونا در این کشور به سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورها مطرح کرده‌اند.

ژاپن تولیدکنندگان این کشور را به خروج از چین تشویق می‌کند

تلاش آمریکا و ژاپن برای خارج کردن اقتصاد جهانی از چینیک روزنامه ژاپنی در این زمینه نوشت که این کشور پس از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفته است تا کارخانه ها و تولید کنندگان خود را از چین خارج کند.

ژاپن تایمزگزارش داد که توکیو قصد دارد با ارایه یک برنامه یارانه برای تولید کنندگان این کشور، آن ها را ترغیب کند تا به علت آنچه که شیوع کرونا خوانده است، کارخانه هایشان را به کشورهای جنوب شرق آسیا منتقل کنند.

این گزارش حاکیست که کرونا باعث شده تا زنجیره های تولید که عمدتا به چین وابستگی زیادی داشتند دچار گسست شوند و دیگر نباید اجازه داد چنین اتفاقی رخ دهد.

بر اساس این برنامه، دولت یک بسته محرک اقتصادی نیز برای کاهش هزینه های انتقال این کارخانه ها از چین به کشورهای "آ سه آن" در نظر گرفته که ارزش آن معادل ۲۲۰ میلیون دلار است و تصمیم گرفته شده به این تولید کنندگان کمک می کند تا بهتر بتوانند برای یافتن مکان مناسب در کشورهای جنوب شرق آسیا برای تاسیس کارخانه از طریق همین بسته اقتصادی تحقیق و پژوهش کنند.

وقتی که ویروس کرونا از شهر ووهان در مرکز چین به دیگر نقاط این کشور و جهان سرایت کرد، بسیاری از کارخانه ها در چین فعالیت هایشان را متوقف کردند. همین باعث شد تا کارخانه های تولید کننده و سازنده در کشورهای دیگر دنیا از جمله ژاپن که به قطعات تولیدی چین وابسته بودند، بدون قطعه مانده و کارخانه ها را تعطیل کنند و نهایتا زنجیره تولید از هم گسسته شود.

وزارت صنایع و تجارت و اقتصادی ژاپن در بیانیه ای آورده است، حتی قبل از شیوع ویروس کرونا نیز لازم بود تولیدکنندگان این کشور به دنبال کشورهای دیگری برای فعالیت های تولیدی خود باشند.

ژاپن بر این باور است که وابستگی شدید به چین کار درستی نیست، زیرا احساسات و حرکت های ضدژاپنی در چین رواج دارد. چین درگیر جنگ تجاری با آمریکا شده و هزینه های تولید در این کشور رو به افزایش است.

ژاپن پیشتر نیز اعلام کرده بود یک بسته محرک اقتصادی دیگر به ارزش ۲۲۰ میلیارد دلار برای شرکت ها و تولید کنندگانش در نظر گرفته است تا مکان های دیگری از جمله خود ژاپن را برای فعالیت های اقتصادی انتخاب کنند.

داده های تجاری وزارت دارایی ژاپن نشان می دهد که ۳۷ درصد از کل واردات ژاپن از چین در سال ۲۰۱۹ میلادی قطعات خودرو بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری