کد خبر: ۲۳۹۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
رهبران آلمان و چند کشور اروپایی دیگر از اختصاص هفت و نیم میلیارد یورو به تحقیقات ساخت واکسن و داروی کرونا حمایت کرده‌اند.
رهبران آلمان و چند کشور اروپایی دیگر از اختصاص هفت و نیم میلیارد یورو به تحقیقات ساخت واکسن و داروی کرونا حمایت کرده‌اند.

به گزارش اعتدال، به نقل از یورونیوز،‌ رهبران اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که با اجابت فراخوان سازمان جهانی بهداشت، تامین بودجه میلیارد یورویی لازم برای تولید جهانی واکسن کرونا را آغاز کردند.

رهبران اروپا در این بیانیه ضمن تاکید بر لزوم مشارکت جهانی برای شتاب بخشیدن به تحقیقات مشترک جهانی با هدف تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا خواستار دسترسی و توزیع عادلانه تمامی راهکارهای درمانی بیماری کووید-۱۹ در جهان شدند.

آنها در بیانیه رسمی خود همچنین ابراز امیدواری کردند که اقدام همسوی کشورها در قالب فراخوان سازمان جهانی بهداشت منجر به تولید واکسنی جهانی شود.

رهبران اتحادیه اروپا تحقق این هدف را یک «خیر بی‌نظیر برای عموم جهانیان در قرن بیست و یکم» توصیف کردند و متعهد شدند که واکسن کرونا را با همکاری یکدیگر و با پشتیبانی از نهادها و موسسه‌های فعال در این زمینه، به دارویی قابل دسترس عموم و مقرون به صرفه بدل کنند.

این بیانیه را شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و اورزولا فون‌ درلاین، رئیس کمیسیون این اتحادیه، جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و اِرنا سولبرگ ، نخست وزیر نروژ امضاء کرده‌اند.

صدراعظم آلمان گفت، واکسن کرونا باید به مقدار انبوه تولید شده و در اختیار همه انسان‌ها قرار بگیرد. صدراعظم آلمان و سران چند کشور اروپایی دیگر پیش از برپایی کنفرانس کشورهای اهداکننده کمک مالی برای مبارزه با شیوع کرونا، از درخواست کمیسیون اتحادیه اروپا مبنی بر جمع‌آوری هفت و نیم میلیارد یورو جهت تحقیقات و تولید واکسن و داروی کرونا حمایت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا و ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ در این زمینه قول همکاری داده‌اند.

آن‌ها در ستون نویسنده مهمان روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» نوشته‌اند: بودجه‌ای که ما به جریان می‌اندازیم همکاری جهانی بی‌همتایی میان دانشمندان و نهادهای دولتی، صنعت و دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، بنیادها و نمایندگان عرصه‌های بهداشتی را رقم خواهد زد.

کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار برپایی ویدئوکنفرانس کشورهای اهداکننده کمک مالی برای مبارزه با شیوع کرونا طی امروز (دوشنبه)  برای جمع‌آوری هفت و نیم میلیارد یورو جهت تشخیص، پیشگیری، درمان و به‌ویژه تحقیقات مربوط به واکسن کرونا شده است.

قرار است که این پول در درجه اول به سازمان‌های جهانی به رسمیت شناخته‌شده‌ای نظیر اتحادیه بین‌المللی ساخت واکسن (Cepi)، اتحاد جهانی واکسن و ایمن‌سازی (Gavi) و «یونیتید» اختصاص یابد.

مرکل در پادکست ویدئویی هفتگی خود گفته است: مسأله این است که ما چطور واکسن را برای همه جهان توسعه می‌دهیم و داروها و امکانات خوب تشخیصی را فراهم می‌آوریم.

او به کمبود حدود هشت میلیارد یورو برای توسعه واکسن در اروپا اشاره کرد و ادامه داد، به همین دلیل است که یک اتحاد بزرگ باید وظیفه رفع این نقصان را بر عهده گیرد.

صدراعظم آلمان پیش‌تر اعلام کرده بود، واکسنی که اتحادیه اروپا قصد دارد برای کروناویروس تولید کند، در تمامی جهان در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

آنیا کارلیچک، وزیر پژوهش ‌آلمان در مورد تک‌روی در مبارزه با پاندمی کرونا هشدار داده است. او به روزنامه‌های گروه رسانه‌ای فونکه گفته است: اتحاد بین کشورها، سازمان‌ها و اقتصاد خصوصی هر چه گسترده‌تر باشد سریع‌تر می‌توان به هدف افزایش بودجه توسعه واکسن و داروها دست یافت.

او می‌گوید، بودجه فعلی کفاف توسعه سریع واکسن را نمی‌دهد و مناطق مرفهی مانند آلمان و اتحادیه اروپا وظیفه‌ای اخلاقی دارند که به کشورهای دیگر کمک کنند.

سبزهای آلمان از دولت این کشور خواسته‌اند، سهم خود در توسعه و تهیه واکسن کرونا را افزایش دهد. آن‌ها اهمال دولت در زمینه تهیه ماسک و لباس‌های حفاظتی در برابر کرونا را جایز ندانسته‌ و خواستار شده‌اند که چنین مسأله‌ای دیگر تکرار نشود.

بر اساس گزارش دویچه‌وله، کای گهرینگ، کارشناس علمی سبزها از دولت آلمان خواسته‌ است، کمک خود به تحقیقات جهانی کشف و تولید واکسن کرونا را دست کم ۶۵۰ میلیون یورو افزایش دهد. سبزها همچنین خواستار ضمانت‌هایی شده‌اند تا واکسن کرونا در صورت تولید در مالکیت کشورهایی خاص قرار نگیرد.

سازمان امدادی «مدیکو اینترنشنال» می‌گوید، مقرراتی الزامی، حقوقی و روشن باید در مورد توزیع و استفاده از واکسن و داروی کرونا وضع شود تا از این که یک واکسن با بودجه عمومی توسعه یابد اما در آخر کار به ثبت انحصاری برسد، ممانعت به عمل بیاید.

به تازگی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا جمع آوری منابع مالی برای تهیه واکسن کرونا و قرار گرفتن آن در دسترس همه جهانیان را خواستار شده است. طرح تامین مالی واکسن کرونا در همکاری با سایر کشورها از رئیس کمیسیون اتحادیه اروپاست.
نام:
ایمیل:
* نظر: