کد خبر: ۲۳۹۸۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۵
همه می دانیم که خاتمی نه نهادهای حاکمیتی از نوع مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس را تضعیف کرد و نه در برابر دیدگاه و دستور حکومتی رهبری اقدام به قهر کرد، او در داخل و خارج به طبل جنگ نکوبید و هیچ گاه درصدد برنیامد تا سر کسی را به سقف و دیوار بکوبد. روش او مبتنی بر صلح، سازش و مدارا بود و شرکت او در انتخابات مجلس شورای اسلامی آن هم پس از فضای غبارآلود سال های بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، از این جنس است

اعتدال : حضور آقای خاتمی در پای صندوق رای و شرکت در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی در بین سیاسیون داخل و خارج کشور ایجاد شوک کرد و بسیاری از فراری ها و چهره های شناخته شده از اپوزیسیون خارج نشین، کار خاتمی را نکوهش کردند.

در این رابطه یکی از جراید افراط گرا از موضع اصولگرایی  نوشت: "هجوم بی سابقه و گسترده آنها به خاتمی و هتاکی های چارپاداری و رکیک علیه او حاکی از آن است که مدیران بیرونی فتنه یعنی مثلث آمریکا، اسرائیل و انگلیس غیر از خاتمی، محور قابل تکیه دیگری نداشته اند و به همین دلیل رویگردانی خاتمی برای کانون بیرونی فتنه بسیار سنگین و شکننده بوده است".

همچنان که کار خاتمی برای منتقدین افراطی و غیرمتعادل او در داخل کشور نیز که "کاسبان فتنه" نام گرفته اند، به دور از انتظار بود و سبب سردرگمی شد تا آن جا که یکی از آنان گفت: "شرکت در انتخابات و رای خاتمی به عنوان یکی از سران فتنه، جای بررسی دارد و باید مشخص شود این اقدام او از روی صداقت است یا نفاق و دورویی"؟!

 

واقعیت این است که مثل بنده، بسیاری بودند که با شناخت عمیقی که از خاتمی داشته اند، پیش بینی می کردند خاتمی از روی اعتدال، صداقت و نجابت در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی شرکت کرده و رای خواهد داد. روشن است که او با تفسیر ویژه  خود، به اصول و ارزش های انقلاب، مکتب فکری امام خمینی (ره) و مردم سالاری دینی پای بند است. وی روحانی روشنفکر و جهان دیده ای است که با تحجر و جمود غیرمعتقد به روش های اصلاحی مخالف است و نه تنها رای مردم را تزئینی نمی داند بلکه بهترین راه دفاع از نظام و ولایت دینی را التزام به رای مردم دانسته و به این فرموده امام خمینی(ره) که: "میزان رای ملت است"، اعتقاد راسخ دارد. سابقه فکری و عملی خاتمی گویای این حقیقت است که ایشان جایگزینی برای جمهوری اسلامی در نظر ندارد و همیشه تحکیم و تداوم نظام را به روش معقول و مردم پسند دنبال کرده است.

 

نگارنده با اغتنام فرصت، لازم می دانم یادآوری کنم که در آغازین روزهای ریاست جمهوری   جناب آقای خاتمی علیرغم تحلیل خارج نشینان که او را گورباچف ایران معرفی می کردند و در داخل نیز خواسته یا ناخواسته مخالفین او همین نسخه مورد نظر دشمن را ترویج می کردند، در مقاله و یادداشتی تحلیلی در روزنامه قدس نوشتم: "خاتمی گورباچف نیست" و اعلام کردم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری و جایگاه شخصیتی پرجاذبه او به عنوان یک سید روحانی در پست ریاست جمهوری سوپاپ اطمینانی برای نظام است و فی الحال نیز پس از گذشت سال ها از فرازونشیب سیاسی و در فضای حاکم بر کشور می گویم دوره دوم ریاست جمهوری    آقای خاتمی در فضای اصلاحات و گفتمان رایج آن روز، به مراتب بهتر از دوره دوم آقای احمدی نژاد و گفتمان اصولگرایی اوست.

 

همه می دانیم که خاتمی نه نهادهای حاکمیتی از نوع مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس را تضعیف کرد و نه در برابر دیدگاه و دستور حکومتی رهبری اقدام به قهر کرد، او در داخل و خارج به طبل جنگ نکوبید و هیچ گاه درصدد برنیامد تا سر کسی را به سقف و دیوار بکوبد. روش او مبتنی بر صلح، سازش و مدارا بود و شرکت او در انتخابات مجلس شورای اسلامی آن هم پس از فضای غبارآلود سال های بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، از این جنس است و خیلی دور از انصاف است که شرکت او در انتخابات را بعضی اصلاح طلبان عافیت طلبی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت های خطیر اجتماعی و سیاسی معرفی می کنند و بعضی از اصولگرایان افراطی که نمی خواهند چماق تخریب و کاسبی از فتنه را کنار بگذارند، این حضور دشمن شکن و فرصت آفرین او را حمل بر دو رویی و نفاق کردند؟!

 

حق این است که بگوییم خاتمی با این کار وظیفه تکلیفی و ملی خود را اثبات کرد و نشان داد به مانند بعضی ها، در دالان تنگ رفتارهای جناحی و باندی گرفتار نیست و گذر از شرایط امنیتی و ورود به فضای باز و بانشاط سیاسی را برای خود و دیگر نخبگان منتقد و حتی معترض، ضروری می داند; چیزی که مردم و مسئولین دل سوز نظام درصدد هستند تا از راه مقابله با افراط گرایی، بستر آن را فراهم سازند و بهترین راه در این رابطه، گذشت و اغماض و روآوری بر تفاهم و تعامل مثبت است.

 

در هر حال رای خاتمی همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند رای به نظام محسوب می گردد و نشان از صداقت و نجابتی دارد که در ایشان مشهود بوده و هست. اقدام و عمل او سیلی محکمی بر روی بدخواهان نظام است چرا که ثابت نمود در مقطع تحریم و تهدید دشمنان و قدرت های سلطه گر، توجه به منافع ملی و تحکیم قدرت از راه توجه به سرمایه اجتماعی و رای اکثریتی مردم، بهترین راه برون رفت از وضع موجود است و از چهره جذاب، فهیم و عاطفی به مانند وی، امری جز این انتظار نمی رفت. او حق و تکلیف را در شرایط پیچیده کنونی در هم آمیخت و تصویر روشنی از خود به یادگار گذاشت.

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
عرصف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۲
0
4
درود بر تو و خاتمی عزیزتر از جانم
ناشناس
|
-
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۳
0
4
دلمان برایت تنگ شده سیدعزیز. چقدر در این شرایط بحرانی کشورمان به انسانهای متعادل مثل شما محتاج است
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
3
0
خاتمی ۸ سال مملکت را به عقب راند
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری