کد خبر: ۲۳۹۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در حالی از ۲۲۰ هزار نفر فراتر رفته است که سازمان جهانی بهداشت در نظر دارد روز پنجشنبه برای بررسی شیوع این ویروس جلسه اضطراری تشکیل دهد.
شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در حالی از ۲۲۰ هزار نفر فراتر رفته است که سازمان جهانی بهداشت در نظر دارد روز پنجشنبه برای بررسی شیوع این ویروس جلسه اضطراری تشکیل دهد.

به گزارش اعتدال، قرار است کمیته امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت برخی بررسی روند شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» تشکیل جلسه بدهد.

آخرین اخبار و آمار از شیوع این بیماری در روز چهارشنبه ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت) را می توانید در این صفحه دنبال کنید.

جدیدترین شمار جانباختگان کرونا در جهان

جدیدترین شمار جانباختگان کرونا در جهان

بریتانیا؛ بیشترین میزان مرگ و میر در اروپا پس از ایتالیا
آمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در بریتانیا روز چهارشنبه با اعلام آمار مرگ و میر در خانه های سالمندان از ۲۶ هزار نفر فراتر رفت.

به این ترتیب بریتانیا اکنون پس از ایتالیا بیشترین میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را در اروپا دارد.

در طول 24 ساعت گذشته، 4419 نفر در بریتانیا جان خود را از دست داده اندکه رکوردی جدید و قابل تامل در این کشور است.

کرونا در فرانسه؛ ۴۲۷ بیمار دیگر جان باختند
وزارت بهداشت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که ۴۲۷ بیمار دیگر بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور جان خود را از دست دادند.

بنا به اعلام مقامات فرانسه شمار افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های این کشور طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۰ نفر کاهش یافته است.

شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در فرانسه از ۲۴ هزار نفر فراتر رفته است.

شمار قربانیان در ترکیه از ۳ هزار نفر گذشت
وزارت بهداشت ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در این کشور از سه هزار نفر فراتر رفته است.

بنا به اعلام وزارت بهداشت ترکیه تاکنون ۳۰۸۱ نفر در این کشور قربانی بیماری همه گیر «کووید ۱۹» شده اند.

این در حالی است که تعداد افرادی که تست کرونای آنها در ترکیه مثبت بوده از ۱۱۷ هزار نفر بیشتر شده است.

مقامات ترکیه بر این باور هستند که این کشور در حال عبور از پیک (زمان اوج) شیوع ویروس کرونا است.

سازمان جهانی بهداشت خواستار تامین تجهیزات محافظتی کادر درمان شد

سازمان جهانی بهداشت به دنبال شیوع ویروس همه گیر کرونا خواستار تامین تجهیزات محافظتی کادر درمان است.

سازمان جهانی بهداشت در صفحه رسمی توییتری نوشت: دولتها باید اقدامات کمکی را برای کاهش کمبودها و محافظت از کادر درمان در خط مقدم مبارزه کووید ۱۹ انجام دهند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین در پیامی دیگر نوشت: ما باید از کرامت و حقوق بشر افراد آسیب پذیر از جمله افراد سالخورده، افراد معلول، بی‌خانمانان، مهاجران و زندانیان که نیاز به توجه بیشتری در پاسخ ویروس کونا دارند، محافظت کنیم.

سازمان جهانی بهداشت در مورد اقدامات برخی از کشورها در مورد کاهش محدودیت‌های کرونا اعلام کرد: اقدامات محدود کننده برای کنترل بیماری کووید ۱۹ فقط در صورت وجود دلیل منطقی در بهداشت عمومی باید مورد استفاده قرار گیرد. وقتی این نیاز به پایان رسید، محدودیت‌ها باید بدون تاخیر برداشته شوند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، عدم انجام این کار باعث نقض حقوق بشر و تضعیف اهداف بهداشت عمومی می‌شود.

رویکرد سوئد در مهار کرونا نتیجه عکس داد

 در حالیکه سوئد با شیوع کرونا، در وضع محدودیت‌ها رویکردی متفاوت از سایر کشورهای اروپایی در پیش‌گرفته و مدعی موثربودن آن است، آمار چیز دیگری نشان می‌دهد.

سی ان ان در گزارش روز چهارشنبه نوشت: با گسترش کرونا در اروپا، سوئد رویکردی متفاوت از دیگر کشورهای اروپایی در پیش گرفت و به سایر کشورهای همسایه خود در تحمیل محدودیت‌ها نپیوست.

از زمان آغاز شیوع کرونا در این قاره سبز، همواره شاهد تصاویر افرادی بودیم که برای کار در خیابان‌های شلوغ و یا گپ زدن در کافه‌ها گردهم جمع شده بودند و همین امر پرسش‌های بسیاری در مورد سیاست این کشور اسکاندیناوی برای مقابله با همه گیری ویروی کرونا مطرح کرده است. 

کودکان در سوئد همچنان به مدرسه می‌روند، اگرچه دانشگاه‌ها و مدارس برای دانش آموزان بزرگتر به یادگیری از راه دور روی آورده‌اند. مشاغل از سالن‌های آرایشی تا رستوران‌ها باز مانده‌اند، هرچند به مردم توصیه شده تا حد امکان از خانه کار کنند. 

در میان کشورهای شمال اروپا که دارای ویژگی‌های فرهنگی، جغرافیایی و جامعه شناسی مشابهی هستند، تضاد سوئد بسیار چشمگیر است.

فنلاند به عنوان یکی از همسایگان شمالی سوئد، با اعلام وضعیت اضطراری، مدارس را تعطیل و تجمعات بیش از ۱۰ نفر را از تاریخ ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) ممنوع اعلام کرد. 

دانمارک از ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) تعطیلات گسترده‌ای اعلام کرد و از نخستین کشورهایی بود که در اروپا مرزها، مغازه‌ها، مدارس و رستوران‌ها را بسته و ممنوعیت تجمعات بزرگ را در این کشور برقرار نمود. نروژ از اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) محدودیت‌های مسافرتی وضع کرد و از آن زمان مدارس و مهدکودک‌ها بسته است. 

اکنون براساس آمار و ارقام دانشگاه جان هاپکینز، میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در سوئد به طور قابل توجهی از بسیاری از کشورهای دیگر اروپا افزایش یافته و به بیش از ۲۲ نفر در ۱۰۰ هزار نفر رسیده است. 

در مقابل، در دانمارک شمار جانباختگان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۷ نفر و در نروژ و فنلاند کمتر از ۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. حال آنکه سوئد با جمعیت ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری خود بیش از ۱۸ هزار و ۹۰۰ مورد مبتلا و ۲ هزار و ۲۷۴ مور مرگ ناشی از کووید-۱۹ ثبت کرده است. 

اما دانمارک با جمعیت ۵.۸ میلیون نفری، ۹ هزار و ۴۹ مورد مبتلا و ۴۲۷ مورد مرگ، نروژ با جمعیت ۵ میلیون ۴۰۰ هزار نفری، ۷ هزار و ۵۹۹ مورد مبتلا و ۲۰۶ فوتی و فنلاند ۵.۵ میلیون نفری، ۴ هزار و ۶۹۵ مورد مبتلا و ۱۹۳ مورد مرگ و میر گزارش داده است. 

لازم به ذکر است که تراکم جمعیتی دانمارک با توجه به جمعیتش در مقایسه با سوئد، ۱۳۸ نفر در هر کیلومتر مربع است حال آنکه تراکم جمعیتی سوئد با توجه به داشتن جمعیتی دوبرابر دانمارک، ۲۵ نفر در هر کیلومتر مربع است. حتی آمار نشان می‌دهد نرخ مرگ و میر سوئد در یک میلیون نفر در مقایسه با ۳۷ نفر در میلیون در آلمان و ۷۹ نفر در میلیون در آمریکا بالاتر است. 

در عین حال نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بسیاری از سوئدی‌ها از راهبرد کرونایی دولت حمایت می‌کنند. در راهبرد دولت سوئد به جای اعمال مقررات سخت و اجباری، از شهروندان خواسته شده مسوولیت شخصی پیروی از دستورالعمل‌های فاصله گذاری اجتماعی را برعهده گیرند. 

«اندرس تگنل» کارشناس همه گیرشناسی سوئد رویکرد دولت کشورش را تلاشی برای تضمین در زمینه کند کردن سرعت ابتلا و تحت تاثیر قرار نگرفتن خدمات بهداشتی در ارتباط با این بحران برشمرده بر این باور است ایمن شدن بخشی از جمعیت کشور اهمیت بسیاری دارد.

وی در عین حال برنامه سوئد برای ایجاد مصونیت گروهی سریع در برابر ویروس را رد کرد؛ طرحی که ابتدا در انگلیس و هلند به کار گرفته شد، اما با افزایش شمار فوت شدگان کرونا در این دو کشور تغییر یافت. 

برخی کارشناسان گمانه زنی کرده‌اند که رویکرد سوئد برای مدیریت کرونا تحت تأثیر جمعیت آماری این کشور قرار دارد؛ به طوری که بیش از ۵۰ درصد خانوارها، تک نفره هستند و تراکم جمعیت پایینی در این کشور حاکم است. 

اما رویکرد سوئد بشدت مورد انتقاد دانشمندان این کشور قرار گرفته است. گروهی متشکل از ۲۲ پزشک، ویروس شناس و محقق در مقاله‌ای که در روزنامه سوئدی «داگنز نیهتر» به چاپ رسید، از وزارت بهداشت این کشور بشدت انتقاد کردند. 

در این مقاله نسبت به نرخ ۱۰ برابری مرگ و میر سوئد در مقایسه با فنلاند به عنوان کشور همسایه، هشدار داده و فاصله گذاری اجتماعی امری ضروری عنوان شده است. اما روش سوئد برای مقابله با کرونا، نظر «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا را جلب کرد و وی در یکی از سخنرانی‌های خود گفته بود: سوئد آن را انجام داد، آن‌ها آن را روش گله‌ای زندگی کردن می‌نامند، سوئد به سختی رنج می‌برد. 

«اند لیند» وزیر امور خارجه سوئد یک روز پس از اظهارات ترامپ، با رد ادعاهای وی و اعتماد به سیاست به کار رفته گفت: ترامپ اشتباه می‌کند که می‌گوید سوئد با پیروی از نظریه "ایمنی گله‌ای" جان مردم را به خطر می‌اندازد. لیند راهبرد سوئد را نه به قرنطینه خواند و اعلام کرد: ما بسیار متکی به افرادی هستیم که خودشان مسئولیت این امر را بر عهده دارند. 

در سوی دیگر ماجرا، سازمان بهداشت جهانی به راهکار و روش سوئد برای مقابله با ویروس کرونا خوشبین نیست. این سازمان با توجه به افزایش شیوع بیماری کووید-۱۹ در سوئد به سی ان ان گفت: این امر ضروری است که سوئد اقدامات لازم برای کنترل انتشار ویروس، آماده‌سازی و افزایش ظرفیت سیستم بهداشتی، اطمینان از فاصله گذاری فیزیکی و ارتباطات مردم را افزایش دهد. 

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در اروپا گفت: فقط یک رویکرد جامع می‌تواند مانع تشدید گسترش ویروس کرونا و باعث بدتر نشدن شرایط شود. 

انتقاد پمپئو از آفریقای جنوبی و قطر پس از پذیرش پزشکان کوبایی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از آفریقای جنوبی و قطر به دلیل پذیرش کمک پزشکی از کوبا انتقاد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده دولت کوبا را متهم کرد که در حال «سوءاستفاده» از شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» است.

بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا از کمک پزشکان کوبایی برای مقابله با این ویروس استقبال کردند.

آفریقای جنوبی که به کانون اصلی شیوع «کووید ۱۹» در آفریقا تبدیل شده است روز دوشنبه اعلام کرد که ۲۱۷ پزشک کوبایی برای کمک به کادر درمانی وارد این کشور شده اند.

دانشمندان آلمانی: برخی محدودیت‌ها تا زمان دستیابی به واکسن یا «ایمنی گله‌ای» پابرجا باشد
چهار موسسه تحقیقاتی آلمان روز چهارشنبه تاکید کردند که برخی از محدودیت‌ها که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس جدید کرونا به اجرا گذاشته است باید تا زمان دستیابی به واکسن یا «ایمنی گله‌ای» پابرجا باشد.

بنا به اعلام این چهار موسسه تحقیقاتی ایجاد »ایمنی گله‌ای» در مقابل بیماری «کووید ۱۹» سال‌ها زمان نیاز دارد.

آنها همچنین تاکید کرده‌اند که دستیابی به واکسن کرونا هم احتمالا تا پیش از سال آینده میلادی امکانپذیر نخواهد بود.  

برچسب ها: شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا ، شمار قربانیان کرونا ، شمار قربانیان ویروس کرونا ، شمار تلفات کروناویروس ، شمار مبتلایان به کرونا ، شمار مبتلایان به ویروس کرونا ، شمار قربانیان کرونا در جهان ، شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا ، شمار جانباختگان در اروپا و آمریکا ، آمار رسمی کرونا در ایران ، آمار تلفات ویروس کرونا ، آمار مبتلایان به کرونا ، آمار جدید ویروس کرونا در کشور ، آمار جهانی مبتلایان و قربانیان کرونا ، آمار کرونا در جهان ، آمار کرونا ، مبتلایان به کرونا ، مبتلایان به ویروس کرونا ، مبتلایان به کرونا در ایران ، مبتلا به ویروس کرونا ، مبتلایان کرونا ، مبتلایان به کروناویروس ، مبتلا به کرونا ، مبتلایان به ویروس کرونا در ایران ، مبتلایان جدید به کرونا ، ابتلا به کرونا ، ابتلا به ویروس کرونا ، ابتلا به کروناویروس جدید ، ابتلا به کرونا ویروس ، ابتلا به بیماری کرونا ، ویروس کرونا ، ویروس کرونای جدید ، ویروس جدید کرونا ، شیوع ویروس کرونا ، شیوع بیماری کرونا ، شیوع کروناویروس ، شیوع کرونا در کشور ، شیوع کرونا در ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری