کد خبر: ۲۳۹۵۳۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
رییس جمهور خاطرنشان کرد که کرونا سبک زندگی ما را مورد تاثیر قرار داده است.
رییس جمهور خاطرنشان کرد که کرونا سبک زندگی ما را مورد تاثیر قرار داده است.

به گزارش اعتدال، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه در جلسه نشست با روانشناسان، جامعه‌شناسان و فعالان حوزه اجتماعی با اشاره به این که «مسئله تحریم کل جامعه ما را تحت تاثیر قرار داد»، اظهار کرد: تحریم چیز ساده‌ای نیست. در دو سال اخیر تحریم بسیار شدیدی را تجربه کردیم.

کرونا سبک زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد

وی خاطرنشان کرد: این‌که بخواهیم ویروس کرونا را با کشورهای دیگر در کشور خودمان مقایسه کنیم باید بگوییم که کرونا فقط یک موضوع پزشکی و درمانی نبود بلکه اقتصادی هم بود و سبک زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد.

وی افزود: از لحاظ فرهنگی هم تاثیر داشت. همه آن‌چه را که ما تاکنون از نسل دیروز به امروز آموخته‌ بودیم به عکس شد. این کار سختی است که بگوییم خطر چیست. مخصوصاً در حادثه‌ای که کاملا غافلگیر شویم و ندانیم چه چیزی دارد اتفاق می‌افتد.

رییس‌جمهور یادآور شد: در زمان جنگ هم مردم ما ۳۱ شهریور که همه خود را آماده کرده بودند بچه‌های‌شان بروند به مدرسه، با یک بمباران مواجه شدند که بخش مهمی از کشور ما را تحت تاثیر قرار داد.

وی ادامه داد: غافلگیری، حادثه‌ای است که آدم نمی‌داند و برایش در تاریکی ایجاد می‌شود که نمی‌داند کیست و از کجا آمده است و شرایط را تغییر می‌دهد؛ کرونا چنین چیزی است. یک بیماری که ضعیف‌کش است. کسانی که قدرت بدنی کمتری دارند را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد و همین ابهام موضوع را سخت‌تر می‌کند. حالا وقتی آینده برای ما روشن نباشد و ندانیم چه چیزی در انتظار ماست، آن‌وقت یک چاله هم چاه به نظر می‌آید. چون در تاریکی قرار گرفته‌ایم و نمی‌دانیم این یک چاه است نه یک چاله.

اعتماد مردم را بالا ببریم

وی افزود: وقتی کشوری دست تنهاست و خودش باید در برابر کرونا بایستد و کسی هم نیست که کمکش کند و تحریم است، آن‌وقت همه باید کنار هم قرار بگیریم. قدرت و توانایی مردم را بالا ببریم. اعتماد آنان را بالا ببریم.

روحانی گفت : مردم ما به خوبی اعتماد و حرف متخصصان را قبول کردند، در کنارش علما و استادان ما به کمک آمدند. مردم ما در برابر این حادثه پیچیده تجربه حوادث مختلف  چهل سال گذشته را دارند که به خوبی عمل کردند.

وی خاطرنشان کرد: ما در ایران آن حالتی که مردم به فروشگاه هجوم بیاورند و یقه‌ی هم را بگیرند ندیدیم یا کمتر دیدیم در حالی که در همین کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته که بسیار ادعا دارند، این چیزها را می‌بینیم. ما می‌بینیم که آنان هنوز با مشکلات کمبود اقلام غذایی در فروشگاه‌ها مواجه هستند ولی ما در کشورمان در یکی دو هفته این مشکل را رد کردیم. حتی در مورد مسائل بهداشتی هم آنان هنوز با کمبود تخت مواجه هستند اما ما بیمارستان‌ها را با سرعت بیشتری مطابق با وضعیت فعلی ارتقا دادیم.

مشکلات اقتصادی مردم زیاد است

وی با اشاره به این‌که «این کرونا ممکن است یک ماه دیگر باشد یا پنج ماه یا بیشتر از آن» ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم چقدر دیگر جمع می‌شود. حتی برخی شرکت‌های بزرگ در صنعت هوایی اظهارنظر کردند که تا چند سال طول می‌کشد که شرایط پروازها به قبل از کرونا برگردد. شاید این سخن اغراق هم داشته باشد اما نشان می‌دهد نمی‌توان پیش‌بینی مشخصی داشت.

رییس‌جمهور افزود: تجهیزاتی مثل ونتیلاتور، ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده و بهداشتی را در بخش بزرگی الان در خود کشور تولید می‌کنیم. حتی شرکتی دیروز مدعی بود که ما توان صادرات هم در بخشی از این تجهیزات داریم. این نشان‌دهنده حضور همه در کنار هم و کمک به هم است.

وی تصریح کرد: خیلی از رسته‌های شغلی و افراد در این ایام دچار مشکل شدند از لحاظ اقتصادی؛ و این طبیعی است. مشاغل‌هایی آسیب‌پذیر و پرریسک داریم که هنوز هم مجاز به فعالیت نیستند و نمی‌توانیم درباره آنان ریسک کنیم. حتی مساجد ما - که برای مردم ما بسیار مهم است - و در ماه رمضان با جلسات قرآن توام بوده امسال چنین نیست.

وی گفت: مردم مشکلات زیادی از لحاظ اقتصادی دارند و خواهند داشت. اینجا همه باید کمک کنیم. اگر بگوییم دولت؛ که آن‌وقت این دولت مگر چیزی جز نهادی وابسته به ملت است؟ پس از آن جدا نیست. در حد خودش دولت کار بزرگی انجام داد و کار بزرگی توسط مردم صورت گرفت؛ چراکه از نیروهای مسلح گرفته تا همه خیرین و جامعه پزشکی و متخصصان، حضور همه در کنار هم است.

امروز علوم انسانی به کار ما می‌آید

رییس جمهور اظهار کرد: آنچه که ما در دانشگاه‌ها آموختیم را باید بیاوریم و امروز استفاده کنیم. امروز علوم انسانی به کار ما می‌آید. خیلی مهم است که مراکز علمی قابل اعتماد با مردم صحبت کنند. در مورد مسائل پزشکی افرادی که قابل اعتمادند برای مردم در تلویزیون به صورت رسمی و شاید در فضای مجازی صحبت کنند. باید در همه موارد این‌چنین باشد و غیرمتخصصان صحبت نکنند.

روحانی تاکید کرد: مردم احساس نکنند که در این روزهای سخت رها شده‌اند. این بدترین چیز برای مردم است که تصور کنند تنها هستند و پشتوانه‌ای ندارند. توکل به خدا سر جای خودش، اما از لحاظ مادی اگر ببینند همه به کمک آمده‌اند و مشکلات را حل می‌کنند، خوب است.

انجمن‌های معتبر و سامانه‌های مجازی معتبر از سوی نهادهای مسئول اعلام شود

وی با اشاره به این‌که «الان وحشت سابق از کرونا وجود ندارد» افزود:  قبلاً اگر به کسی می‌گفتی کرونا گرفته‌ای تصور می‌کرد که سه روز دیگر به رحمت خدا می‌رود و تمام است. اصلأ آگاهی الان، وجود نداشت. الان هشتاد درصد ممکن است اگر مبتلا شوند از آن عبور کنند و اصلا متوجه نشوند. ممکن است که این آگاهی در ایران و سطح جهان ادامه یابد.

روحانی اظهار کرد: مهم است که روز به روز مردم با واقعیت کروناویروس آشنا باشند. مهم است که انجمن‌های معتبر و سامانه‌های مجازی معتبر از سوی نهادهای مسئول اعلام شود تا مردم بدانند گوش‌شان به کجا بدهکار باشد و کجا حرفی را نشنوند و رد کنند.

وی تاکید کرد: اگر همه دست به دست هم دهیم، از کرونا با کمترین تلفات و هزینه عبور می‌کنیم و کمترین خسارات را خواهیم داشت و در عین حال در کمترین زمان آن را جبران می‌کنیم.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
adib feizi tabrizi
|
Denmark
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
0
0
این یعنی رئیس جمهور می فرماید مردم ساکت شوند من نیازی به نظرهای آنان ندارم !!!!

#ایرانی_بیدارشو
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری