کد خبر: ۲۳۹۵۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
دیپلمات ها می گویند که چنانچه آمریکا تهدید خود به فعال کردن سازوکار بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را عملی کند تا از گذر آن تحریم جنگ افزاری ایران تمدید شود، با جنگ سخت و کثیفی روبرو خواهد شد. در چارچوب برجام، تحریم جنگ افزاری ایران در ماه اکتبر، برداشته می شود.
خبرنگاران رویترز از واشنگتن و نیویورک گزارش دادند: دیپلمات ها می گویند که چنانچه آمریکا تهدید خود به فعال کردن سازوکار بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را عملی کند تا از گذر آن تحریم جنگ افزاری ایران تمدید شود، با جنگ سخت و کثیفی روبرو خواهد شد. در چارچوب برجام، تحریم جنگ افزاری ایران در ماه اکتبر، برداشته می شود.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: به تایید یک مقام رسمی آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، واشنگتن راهبرد خود را با بریتانیا، فرانسه و آلمان در میان نهاده اما پیش نویس آمریکا در اختیار دیگر یازده عضو کنونی شورای امنیت از جمله روسیه و چین قرار داده نشده است.

یک دیپلمات شورای امنیت سازمان ملل پیش بینی کرد که: "این پیشنهاد، از راه نرسیده مرده است." یک قطعنامه این شورا، نیازمند 9 رای موافق و عدم وتوی آن توسط هیچیک از پنج عضو دائم است. دیپلمات ها می گویند که آمریکا احتمالا تقلا خواهد کرد که موافقت چین و روسیه با ادامه تحریم جنگ افزاری ایران را بدست آورد. هیئت های چینی و روسی در سازمان ملل، پاسخ فوری ای به درخواست اظهار نظر در این زمینه ندادند.

اگر شورای امنیت با درخواست آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران موافقت نکند، گام بعدی آمریکا این خواهد بود که تلاش کند با استفاده از فرایندی که در برجام پیش بینی شده، سازوکار ماشه برای بازگشت تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران- از جمله تحریم تسلیحاتی- را فعال سازد. رییس جمهوری آمریکا در سال 2018، برجام را "بدترین توافق تاریخ" خواند و از آن بیرون رفت.

یک دیپلمات اروپایی گفت: "این بسیار دشوار است که خودتان را یک ناظر پایبند به قطعنامه ای نشان دهید که پیش از این تصمیم گرفته اید از آن خارج شوید. شما یا داخل هستید یا خارج."

با این حال، یک برهان وزارت خارجه آمریکا که رویتر آن را اواخر سال گذشته میلادی مشاهده کرد، استدلال می کند که آمریکا هنوز هم می تواند سازوکار ماشه را فعال سازد چرا که در قطعنامه 2015 سازمان ملل، بعنوان یک شریک برجام شناخته شده است.

برخی دیپلمات ها می گویند در حالیکه دیدگاههای حقوقی متفاوتی درباره اینکه آیا آمریکا می تواند چنین کاری انجام دهد، وجود دارد اما سرانجام این برعهده اعضای شورای امنیت است که تصمیم بگیرند آیا شکایت آمریکا برای "عدم پایبندی چشمگیر" ایران را بپذیرند یا نه. دیپلمات ها می گویند این حرکتی است که احتمالا با چالش روبرو خواهد شد. یک مقام رسمی اروپایی به رویترز گفت: "از نگاه شورای امنیت، این یک اقدام دشوار و آشفته است چرا که صرفنظر از اینکه بریتانیا، فرانسه و آلمان چه نظری داشته باشند، چین و روسیه، این تفسیر حقوقی را نخواهند پذیرفت.

ترجمه: حمیده صفامنش- اعتدال
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری