کد خبر: ۲۳۹۵۱۳
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی احتمالی "کیم جونگ اون" ۳۶ ساله، "کیم یو جونگ" خواهر اون است که قدرتمندترین چهره در کره شمالی پس از برادرش محسوب می‌شود. گزینه دیگری که البته احتمال به قدرت رسیدن‌اش بعید به نظر می‌رسد "کیم جونگ چول" برادر بزرگتر کیم جونگ اون است که ممکن است در نهایت از سایه بیرون آمده و خود را نشان دهد.
سناریوهای آینده کره شمالی پس از مرگ احتمالی شایعه است یا واقعیت؟ اگرچه غیبت طولانی مدت "کیم جونگ اون" نشان می دهد که مشکلی در کره شمالی پیش آمده با این حال، هنوز شواهد محکمی وجود ندارند تا اثبات کنند که او فوت کرده است.‌ آیا در صورت فوت او زندگی در کره شمالی طبق روال گذشته ادامه خواهد یافت؟

به گزارش اعتدال؛ نشریه "نشنال اینترست" با انتشار گزارشی با اشاره به این که سیاستگذاران در امریکا و کشورهای آسیایی در حال ارزیابی این شایعه و یا داده اطلاعاتی هستند که آیا کیم جونگ اون رهبر کره شمالی فوت کرده یا خیر می‌نویسد: "گفته شده که پس از عمل جراحی قلب، حال او وخیم بوده است‌. غیبت چهارشنبه هفته گذشته او در مراسمی عمومی برای بزرگداشت "کیم ایل سونگ" پدربزرگ‌اش به گمانه‌زنی‌ها دامن زد‌. او آخرین بار، چهار روز پیش از مراسم مذکور دیده شده بود؛ در نشستی برگزار شده توسط حزب حاکم کارگران کره. با این حال، حتی در داخل کره شمالی نیز عده کمی حقیقت را می‌دانند. بیشتر حساب‌های کاربری در رسانه‌های اجتماعی هستند که به این موضوع پرداخته‌اند. برخی می‌گویند عمل جراحی قلب و برخی می‌گویند ابتلا به کرونا جان کیم را به خطر انداخته است. کره جنوبی اما اعلام کرده که اطلاعاتی در اختیار ندارد که شایعات مطرح شده درباره مرگ کیم را تایید کند. در ظاهر نیز تحرک نظامی یا امنیتی خاصی از سوی کره شمالی مشاهده نشده که نمایانگر ترس از بی‌ثباتی سیاسی و یا جنگ قدرت در آن کشور باشد.

پیشتر نیز سابقه غیبت کیم وجود داشته است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، او به مدت ۴۰ روز از انظار مخفی بود و سپس بار دیگر با یک عصا دیده شد. در آن زمان نیز گزارش شده بود که او عمل جراحی، این بار بر روی پای خود داشته است. مورد جدی‌تر برای پدر او روی داده بود. در آگوست سال ۲۰۰۸ میلادی، "کیم جونگ ایل" پدر او در سن ۶۶ سالگی دچار سکته شد. او چندین ماه نتوانست امور کشور را اداره کند. در آن زمان، "جانگ سونگ تائک" شوهر خواهرش در مراسم عمومی به جای او ظاهر می‌شد. جانگ بعدا به دستور کیم جونگ اون اعدام شد شاید به دلیل تلاش برای کسب قدرت سیاسی و جایگاه شخص او. اگرچه هیچ نشانه‌ای از بی‌ثباتی در کره شمالی نسبت به انتشار شایعه مرگ کیم جونگ ایل مشاهده نشد با این حال، به نظر می‌رسید حساسیت‌هایی نسبت به این موضوع ایجاد شده بود‌. بلافاصله پس از بهبودی، او "کیم جونگ اون" را در انظار عمومی ظاهر ساخت و مقدمات جانشینی وی را فراهم کرد. در نهایت، چند سال بعد، در دسامبر ۲۰۱۱ میلادی، کیم جونگ ایل فوت کرد. تنها دوره انتقال قدرت در کره شمالی در سال ۱۹۹۴ میلادی روی داد، زمانی که کیم ایل سونگ فوت کرده بود.‌ هیچکس او را انتخاب نکرده بود. او توسط اتحاد جماهیر شوروی به مقام رهبری منصوب شده بود؛ زمانی که اشغال شمال شبه جزیره کره در جریان جنگ جهانی دوم پایان یافت، زمانی که آن بخش مستعمره ژاپن بود‌.

سناریوهای آینده کره شمالی پس از مرگ احتمالی


کیم پس از انتصاب توسط روس‌ها زمام امور را در کره شمالی در دست گرفت و قدرت‌اش را تثبیت کرد و تخاصم با کره جنوبی را شدت بخشید. در جریان درگیری با کره جنوبی، ورود چین به مسئله به نفع کره شمالی تمام شد. کیم تمام مخالفان‌اش را حذف کرد به خصوص عناصر طرفدار روسیه و چین و مسیر خود برای تثبیت قدرت‌اش را ادامه داد. او مقدمات انتقال قدرت به پسرش را از سال‌ها پیش فراهم کرده بود و مدعیان احتمالی جانشینی از جمله برادر او را به حاشیه رانده بود. این ادعا مطرح شده بود که "کیم جونگ ایل" پیش از مرگ پدرش او را کنار زده بود. البته امکان راستی‌آزمایی این ادعا وجود ندارد‌. پس از جانشینی کیم جونگ ایل مخالفتی دیده نشد. کیم برادر ناتنی خود که رقیب احتمالی‌اش محسوب می‌شد را به نوعی به تبعید فرستاد و او را به عنوان سفیر کره شمالی در چندین کشور اروپایی منصوب کرد تا از امور کره شمالی در داخل کشور دور باشد. اولویت نخست کیم جونگ ایل تقویت قوای نظامی بود. هدف او جلب وفاداری از سوی نظامیان آن کشور به نفع خود بود تا هرگونه خطر کودتای احتمالی را خنثی سازد. در نتیجه، اگر کیم جونگ اون فوت کند و یا دچار معلولیت شود حزب حاکم بر آن کشور برای نخستین بار در ۷۲ سال گذشته وارد رقابت بر سر قدرت سیاسی در درون خود خواهد شد".

این نشریه در ادامه می‌افزاید: "این شاید نخستین باری باشد که احتمال آن وجود دارد فردی از درون خاندان کیم به قدرت نرسد‌. فرزندان کیم جوان در انظار عمومی ناشناخته هستند‌. همسر او در انظار دیده شده اما فاقد قدرت سیاسی است‌. برادر او نقش چندانی ندارد و علاقه‌ای به زمام‌داری امور کشور نداشته است. خواهر کیم نقش مهمی ایفا می‌کند و اخیرا بیشتر مطرح شده اما واقعیت آن است که نقش او وابسته به در قدرت بودن برادرش بوده است. اگر کیم فوت کند هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم او بتواند قدرت را قبضه کند به خصوص با نگاه جنسیتی خاصی که در سیاست کره شمالی وجود دارد و رهبری معمولا از آن مردان در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه، اگر فردی از خانواده کیم به قدرت نرسد چه خواهد شد؟ احتمالا منازعه و رقابت بر سر کسب مقام رهبری غیرقابل پیش‌بینی و سرسختانه خواهد بود.

کیم جونگ اون دائما مقام‌های سیاسی و نظامی را تغییر می‌داد و از بخشی به بخش دیگر منتقل می‌کرد تا احتمال به چالش کشیده شدن توسط هر فردی را خنثی کند. این موضوع در درون دستگاه امنیتی کره شمالی سبب شده بود تا هر فردی ناظر بر اعمال فرد دیگری باشد در نتیجه، احتمال هرگونه تهدیدی برای رهبری کیم را به حداقل ممکن می‌رساند.‌ امنیتی‌ها لزوما همواره موفق نیستند. در روسیه دوره شوروی نیز پس از فوت "جوزف استالین" رهبر وقت در سال ۱۹۵۳ میلادی، اعضای پولیتبرو یا دفتر مرکزی حزب کمونیست در اقدامی سازماندهی‌شده به بریا رئیس پلیس امنیتی شوروی تاختند و نظامیان نیز از این کارزار حمایت کردند‌. پس از فوت کیم، امکان رهبری جمعی در مرحله نخست وجود دارد. با این حال، در نظام دیکتاتوری آن کشور همواره یک نفر باید در راس قدرت باشد و همین موضوع زمینه اختلافات میان کادر رهبری را فراهم می‌سازد.

کره‌ای‌ها همواره رهبری فردی را تجربه کرده‌اند حتی در کره جنوبی دموکراتیک نیز رئیس‌جمهوری فردی قدرتمند محسوب می‌شود در نتیجه، در جریان نبرد قدرت شرایط بی‌ثبات‌کننده‌ای بر کره شمالی حاکم خواهد شد. بهترین سناریو آن است که دوره انتقال قدرت زمانی طولانی ادامه یابد و یک رهبر قدرت را در دست نداشته باشد و رهبری جمعی ادامه یابد و بدترین سناریو تشدید نبرد بر سر قدرت میان جناح‌های مختلف در درون هیئت حاکمه کره شمالی است. نتیجه آن می‌تواند خشونت، آوارگی و مهاجرت کره‌ای‌ها و از دست رفتن کنترل بر تسلیحات هسته‌ای و شیمیایی آن کشور و درگیری‌های مرزی باشد. فروپاشی نظام سیاسی در کره شمالی لزوما به معنای برقراری صلح یا جایگزینی آن با نظام سیاسی بهتری نخواهد بود. در حال حاضر تنها باید منتظر باشیم و امیدوار به این که حزب حاکم بر آن کشور اوضاع را با آرامش کنترل کند".

چه کسانی مدعی جانشینی کیم خواهند بود؟

روزنامه "سان" نیر در گزارشی به جانشین‌های احتمالی در صورت فوت "کیم جونگ اون" ۳۶ ساله پرداخته و می‌نویسد: "محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی او "کیم یو جونگ" خواهر کیم جونگ اون است که قدرتمندترین چهره در کره شمالی پس از برادرش محسوب می‌شود. گزینه دیگری که البته احتمال به قدرت رسیدن‌اش بعید به نظر می‌رسد "کیم جونگ چول" برادر بزرگتر کیم جونگ اون است که ممکن است در نهایت از سایه بیرون آمده و خود را نشان دهد. او از سوی پدرش نادیده گرفته شد و به نظر می‌رسد قدرت سیاسی کافی را برای ایستادگی مقابل دشمنان‌اش ندارد. ‌ این مرد ۳۸ ساله سومین نفر از پنج فرزند کیم جونگ ایل بود. با این حال، به دلیل شخصیت نرمی که داشت هرگز به عنوان رهبری احتمالی برای آینده کره شمالی در نظر گرفته نشده بود‌. گزینه احتمالی دیگر برای جانشینی، "چوئه ریونگ هائه" رئیس مجمع عالی مردم کره شمالی و مرد شماره دو آن کشور است. او تا زمان مرگ "کیم جونگ ایل" چندان در انظار عمومی ظاهر نشده بود. با این حال، پس از فوت کیم جونگ ایل، او به شدت به کیم جونگ اون نزدیک شد و در حلقه چهره‌های امنیتی مورد اعتماد او قرار گرفت. به دلیل کهولت سن زیاد دیگر اعضای کمیته مرکزی حزب حاکم احتمال جانشینی او وجود دارد".
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری