کد خبر: ۲۳۹۴۲۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد که وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال یک استدلال حقوقی است تا نشان دهد که کشورش همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و از این طریق برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اعمال فشار کند.
دیوید سنگر طی گزارشی در نیویورک تایمز فاش کرد: که وزیر امور خارجه آمریکا به دنبال یک استدلال حقوقی است تا نشان دهد که کشورش همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و از این طریق برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اعمال فشار کند.

به گزارش اعتدال، در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده است: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در حال آماده‌سازی یک طرحی حقوقی است که نشان دهد آمریکا هنوز عضوی از توافق هسته‌ای با ایران است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آن خارج شد. این بخشی از یک راهبرد پیچیده برای تحت فشار قرار دادن شورای امنیت سازمان ملل است که تحریم تسلیحاتی علیه تهران را تمدید کرده و اطمینان حاصل کند که تحریم‌های سختگیرانه‌تری علیه ایرانی اعمال شود.

این گزارش می‌افزاید: این راهبرد در حالی از سوی مقامات دولت آمریکا در چند روز اخیر تشریح شده است که آن‌ها شروع به مطرح کردن قطعنامه‌ای جدید در شورای امنیت سازمان ملل کرده‌اند که پس از منقضی شدن تحریم فعلی در ماه اکتبر، مانع از صادرات تسلیحات به ایران می‌شود.

در این گزارش آمده است: با این حال هرگونه تلاش برای تجدید تحریم تسلیحاتی تقریبا به طور حتمی با مخالفت روسیه و چین به طور علنی یا غیرعلنی مواجه خواهد شد. روس‌ها پیش از این به مقامات آمریکا و اروپا گفته‌اند که تمایل دارند فروش جنگ‌افزارهای متعارف به ایران از سر گرفته شود.

از سوی دیگر، پومپئو وزیر خارجه آمریکا با طرحی موافقت کرده است که از سوی بسیاری از متحدان اروپایی واشنگتن با مخالفت مواجه خواهد شد. براساس این طرح، امریکا ادعا می کند که به صورت قانونی و حقوقی همچنان یکی از کشورهای حاضر در توافق هسته ای است. البته هدف از این طرح، تنها کلید زدن مکانیزم ماشه و بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران است.

گزارش نیویورک تایمز می‌افزاید: [با ارائه طرح حقوقی پمپئو] اگر تحریم تسلیحاتی تمدید نشود، آمریکا از حق خود به عنوان یک عضو توافق استفاده خواهد کرد. این اقدام موجب فشار آمریکا برای بازگرداندن گروه گسترده‌ای از تحریم‌ها خواهد شد که پیش از انجام شدن توافق ۲۰۱۵ [توافق هسته‌ای] مانع فروش نفت و تبادلات بانکی می‌شدند و اعمال این تحریم‌های، به طور نظری برای تمام اعضای سازمان ملل الزام‌آور خواهد بود.

نیویورک تایمز تاکید می کند: تمام این ماجراها احتمالا در پاییز اتفاق می افتد، تنها چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا. امری که می تواند رویارویی بالقوه ای با ایران را در میانه ی رقابت های انتخاباتی بوجود آورد. مقامات دولت ترامپ می گویند که این طرح آنها تا پاییز اجرا نمی شود، درست زمانی که از نخستین فاز کرونا عبور شده است.

در ادامه گزارش آمده است: جدا از محاسبات سیاسی، طرح بزرگتر دولت ترامپ ممکن است فراتر از اعمال تحریم های سنگین تر علیه ایران باشد. این در واقع در راستای مجبور ساختن تهران به نداشتن هیچگونه بهانه برای حفظ برجام است. به گفته ی مقامات امریکایی، تنها نابودی برجام می تواند ایران را مجبور به مذاکره مجدد برای توافقی جدید و دلخواه ترامپ کند.

نیویورک تایمز ادامه داده است: پیش نویش قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای مدت نامعین برای برخی از اعضای شورای امنیت و عربستان و امارات ارسال شده است. برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا که در حال اجرای استراتژی پیش گفته است، این امر را عهده دار است.

این گزارش می افزاید: آمریکا تصور می کند روسیه این قطعنامه را در شورای امنیت وتو خواهد کرد. بنابراین، در پاسخ، امریکا تلاش خواهد کرد که اعلام کند همچنان یک دولت عضو در برجام است. و براین اساس می گوید که ایران در حال نقض برجام است و خواستار بازگشت تحریم ها می شود.

امریکا با تکیه بر مفاد حقوقی تهیه شده توسط وکلای مشغول در وزارت خارجه آمریکا، استدلال منفی سایر اعضای برجام را به چالش می کشد و می گوید ترامپ تمامی حقوقش برای بازگرداندن تحریم ها را پس از خروج یکجانبه از توافق واگذار نکرده است. یک دیپلمات ارشد اروپایی ضمن رد چنین استراتژی می گوید که این استدلال ها منطقی نیست.

در این گزارش همچنین مطرح شده است: وندی شرمن عضو ارشد تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران با اشاره به این که روسیه و چین هیچ‌گاه خواهان تحریم تسلیحاتی ایران نبوده‌اند و تنها برای مدتی محدود با آن موافقت کرده‌اند، درباره تلاش آمریکا برای این که نشان دهد هنوز عضوی از توافق است، گفت: من فکر می‌کنم که آن‌ها با مخالفت زیادی مواجه خواهند شد، چراکه دولت ترامپ از توافق خارج شد.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
0
0
این ترامپ و پمپش هم کلا شیش می زنند. اصلا توی باقالی ها هستند. مگر دوازده شرط نگذاشتی خوب خفه شو یا قبول می کنیم یا نه ؟ پس واق واق کردنت چیه؟
خلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
0
0
غلط میکند با دوستانش در عربستان واسراییل وایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری