کد خبر: ۲۳۹۳۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان این نکته شرایط بازار سرمایه حبابی است، گفت: اگر حباب بازار بترکد، دولت مسئول است و باید پاسخگو باشد.
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان این نکته شرایط بازار سرمایه حبابی است، گفت: اگر حباب بازار بترکد، دولت مسئول است و باید پاسخگو باشد.

 سهام شستا در حالی چند روز پیش در بورس عرضه اولیه شد که شاخص بورس به طور شگفت انگیزی در حال افزایش است. اینکه واقعا شرایط کنونی بازار سرمایه چقدر مبتنی بر واقعیت های اقتصاد ایران است، سوالی است که صاحب نظران در خصوص اظهارنظرهای متفاوتی دارند.

برخی معتقدند که روال کنونی کاملا طبیعی و به علت استقبال مردم است در مقابل عده ای بر این اعتقادند که شرایط کنونی غیرمنطقی و حبابی است و از این رو نسبت به ترکیدن حباب و سقوط شاخص هشدار می دهند.

در همین باره دکتر احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به عرضه اولیه سهام شستا در بورس گفت: در شرایط کنونی که رشد شاخص ها بی منطق است، این کار دولت برای بورس مضر است.

 وی گفت: وقتی که دارایی یک شرکت 100 تومان است و بدون هیچ اتفاقی در عملکرد این شرکت به 900 تومان می رسد این به معنای حباب است.

توکلی تصریح کرد: رشد چند ماهه اخیر شاخص ها به دلیل کاغذبازی است و نه بهبود وضعیت شرکت ها و اقتصاد.

این نماینده سابق مجلس خاطر نشان کرد: متاسفانه اوراق سهام در دست عده ای به عنوان کسب درآمد رد و بدل می شود در صورتی که هر گونه رشد در معاملات بورس می بایست یک منطق اقتصادی مبتنی بر واقعیت داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا دولت و مسئولین اجازه چنین اتفاقاتی را در بورس می دهند، گفت: مگر دولت وجود دارد!

توکلی در واکنش به این موضوع که اگر حباب بازار بترکد، چه کسی پاسخگو سرمایه از دست رفته عامه مردم است، گفت: دولت مسئول است و باید برای همه حالت ها تدبیر کند و پاسخگو باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری