کد خبر: ۲۳۹۲۸۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
استفاده ایران از ایالات متحده به عنوان سپر بلا؛
همه‌گیری کروناویروس فرصتی بی‌مانند را برای به چالش کشیدن آمریکا در اختیار ایران گذاشته است. این بحران جهانی باعث شده آمریکا تعداد نیروهایش در عراق را کاهش داده و آنها را در تعداد کمتری از پایگاه‌ها مستقر کند. این شرایط فرصتی بی‌نظیر را برای ایران فراهم کرده تا به گسترش و تحکیم کنترلش در عراق بپردازد و خروج کامل آمریکا از عراق را پیش ببرد. رهبران ایران قصد ندارند این فرصت را هدر بدهند. ایران شاید در هنگامه همه‌گیری از سایر میادین نبرد منطقه‌ای کم اهمیت‌تر عقب بکشد اما از عراق نه.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری تحلیلی اعتدال» نیست.

کولین پی. کلارک و آریانه طباطبایی در ووکس نوشتند: چرا ایران در میانه‌ی دست به گریبان بودن با یک همه‌گیری خارج از کنترل و یک اقتصاد در حال سقوط آزاد باید زمان و پولش را صرف مبارزه با آمریکا کند. پاسخ، دست کم تاحدی، این است که دولت ایران باور دارد که ایالات متحده نیز در حال حاضر به شکلی خاص ضعیف شده است.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: با توجه بی‌کفایتی کامل واشنگتن در پاسخ داخلی به کروناویروس، تعداد تندروهای آمریکایی مخالف ایران که به ادامه تصادم‌ها با نیابتی‌های ایران در عراق یا سپاه پاسداران در خلیج فارس تمایل دارند،  در حال حاضر بسیار اندک است. همچنین ایالات متحده سپربلا و حواس‌پرتی مناسبی است که رژیم ایران اغلب از آن برای منحرف کردن توجهات از کاستی‌ها و ناکامی‌های خودش استفاده می‌کند.

بنابراین برخلاف این که بسیاری از ناظران انتظار داشتند رهبران ایران برخی فعالیت‌های تهاجمی‌شان را به تعویق انداخته و تمام توجهشان را به مبارزه با شیوع کروناویروس در داخل اختصاص دهند، واقعیت کاملا وارونه است: ایران در عمل مبارزه‌اش با ایالات متحده را گسترش داده است.

همه‌گیری کروناویروس فرصتی بی‌مانند را برای به چالش کشیدن آمریکا در اختیار ایران گذاشته است. این بحران جهانی باعث شده آمریکا تعداد نیروهایش در عراق را کاهش داده و آنها را در تعداد کمتری از پایگاه‌ها مستقر کند. سربازان نیروهای ویژه آمریکا از برخی از خطرناک‌ترین مناطق جنگی فعال جهان خارج شده و نیروهای ملی کشورهای میزبان را در ستیز با تروریست‌ها، شورشیان و شبه‌نظامیان مجهز و جنگدیده، رها کرده‌اند.

این شرایط فرصتی بی‌نظیر را برای ایران فراهم کرده تا به گسترش و تحکیم کنترلش در عراق بپردازد و خروج کامل آمریکا از عراق را پیش ببرد. رهبران ایران قصد ندارند این فرصت را هدر بدهند. ایران شاید در هنگامه همه‌گیری از سایر میادین نبرد منطقه‌ای کم اهمیت‌تر عقب بکشد اما از عراق نه.

از نگاه تهران، ایالات متحده در ضعیف‌ترین شرایط سال‌های اخیر قرار دارد. آمریکا در تقلا برای ایجاد پاسخی هماهنگ و کارآمد به کووید-19 است. شکاف‌ بین آمریکا و متحدان قدیمی‌اش در حال گسترش است. متحدان آمریکا، واشنگتن را مقصر اصلی تنش‌های ایران و ایالات متحده می‌دانند و نه جمهوری اسلامی را. ایالات متحده در منطقه تحت فشار و در داخل با نارضایتی‌ هر دو حزب روبروست. بنابراین تهران همان اقداماتی را از سرگرفته که در سال گذشته انجامشان دو کشور را به آستانه جنگ کشاند.

پیامد دیگر همه‌گیری می‌تواند این باشد که ایران بلندپروازی‌های منطقه‌ای اش را دست کم برای آینده نزدیک از سر بگیرد و سرمایه‌گذاری‌هایش در این زمینه را در دو کشور همسایه یعنی عراق و افغانستان متمرکز کند. پیش از شیوع کووید-19 ایران این اقدام را تضعیف جایگاه‌ منطقه‌ای‌اش می‌دانست اما اکنون که حضور آمریکا در منطقه کمرنگ شده، این کار می‌تواند برای جمهوری اسلامی کاملا مثبت باشد.

علاوه براین، ایران به شکل کارآمد به اهدافش در سوریه و یمن دست یافته و بیش از این به حضور تمام‌عیار در این دو کشور نیازی ندارد.

ترجمه: ابوالفضل میرزایی- اعتدال
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
احمدی نژادی
|
Australia
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
0
0
سفوف نماز جماعت باید پیوسته باشد و این مغایر با اصول بهداشتی توصیه شده است آیا قرار است داستان جدید شروع شود. به نظر من همه را باز کنید مخصوصا جمکران را و سرویس ویژه ایاب و ذهاب هم بگذارید. هر کس هم خواست اونجا موکب علم کنید و بگذارید چون شب و روز بماند. دور از جان فوت هم کرد همان جا دفنش کنید تا آقایان خیالشان راحت شود.
تنها احمدی نژاد توان مقابله به بحران های کنونی کشور را دارد. اصلاح طلبان آیا فهمدید که که به مشایی و احمدی نژاد اقتدا می کردید الان هم وضع کشور بهتر بود و هم اینقدر بی آبرو نشده بودید
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری