کد خبر: ۲۳۸۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
یک سناتور دموکرات آمریکایی گفت که تحریم‌های آمریکا موجب جان باختن شهروندان ایرانی در پی شیوع ویروس کرونا می‌شود.
یک سناتور دموکرات آمریکایی گفت که تحریم‌های آمریکا موجب جان باختن شهروندان ایرانی در پی شیوع ویروس کرونا می‌شود.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، کریس مورفی، سناتور دموکرات آمریکایی در پیامی توییتری درباره تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران نوشت: نمی‌توان انکار کرد که ایران بازیگری بد است، اما شهروندان بی‌گناه در آن‌جا می‌میرند و یکی از دلایلش این است که تحریم‌های ما موجب ایجاد محدودیت در کمک‌رسانی‌های بشردوستانه در موقعیت[شیوع] ویروس کرونای جدید می‌شود. ما باید این تحریم‌ها را کاهش دهیم تا اطمینان حاصل شود که این کمک‌ها منتقل می‌شوند.

اظهارات این سناتور آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که درخواست مقامات سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای به تعلیق در آوردن یا کاهش تحریم‌های کشورهایی از جمله ایران که در حال مبارزه با شیوع ویروس کرونای جدید هستند، تا کنون از جانب آمریکا پذیرفته نشده است.

مقامات دولت آمریکا مدعی هستند که تحریم‌های اعمال‌شده این کشور بر ایران مانعی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران ایجاد نمی‌کند.

این در حالی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره تاثیر تحریم‌ها بر کمک‌رسانی‌های بشردوستانه گفت: من فکر می‌کنم کاملا ضرورت دارد که این موضوع روشن شود، چراکه برخی عاملان اقتصادی به خاطر این که ترس از مورد تحریم واقع شدن دارند، نسبت به مشارکت در جریان یافتن کمک‌های بشردوستانه بی‌میل هستند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در این باره گفت: ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی غنی است. ما احتیاجی به صدقه دادن از سوی دونالد ترامپ که مجبور است دستگاه های تنفس مصنوعی را از منابعی که خود تحریمشان کرده، تهیه کند نداریم.

او در ادامه اظهار کرد: آنچه ما از او می خواهیم این است که دست از ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات ایران، خرید مایحتاج، دریافت‌ها و پرداخت‌های آن بردارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری