کد خبر: ۲۳۸۴۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان گفت: پیشنهاد ما این است که دانشگاه‌ها را یک ترم تعطیل کنیم زیرا دانشجویان از مناطق مختلف استان‌ها می‌آیند و ما باید سلامت آنان را تامین کنیم.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان گفت: پیشنهاد ما این است که دانشگاه‌ها را یک ترم تعطیل کنیم زیرا دانشجویان از مناطق مختلف استان‌ها می‌آیند و ما باید سلامت آنان را تامین کنیم.

محمدحسین قربانی روز سه‌شنبه در جلسه علنی مجلس درباره اقدامات انجام شده در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: بحرانی که امروز دنیا و کشور ما تحت عنوان کووید ۱۹ با آن مواجه است بر کسی پوشیده نیست. خوشحالم اولین جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی در این بحران به این بحث اختصاص داده شد و این نشان می‌دهد که نمایندگان مجلس بر اوضاع توجه دارند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان افزود: به اعتقاد من در بحث اقتصاد مقاومتی در طول ۵-۶ سال گذشته تنها سازمانی که پیشگام این مساله، بحث توجه به زیرساخت‌های بهداشت و درمان به وزارت بهداشت بوده است.

قربانی عنوان داشت: اگر توجه به این زیرساخت‌ها با حمایت مجلس نهم و دهم انجام نمی‌شد امروز شاید بحث بهداشت و درمان و تیم بهداشت و درمان ما نمی‌توانست اینچنین در مقابل این بحران قدعلم کرده و موفق عمل کند.

وی اضافه کرد: همه شما شهادت می‌دهید پیشقراولان و سربازان خط مقدم این جبهه، تیم بهداشت و درمان ما بود که بالغ بر ۵۰ شهید خدمت تقدیم این عرصه کردند. من از مقام معظم رهبری قدردانی می‌کنم که این نگاه ویژه را بر این عزیزان ما داشته‌اند.

نماینده آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس ادامه داد: بحث بهداشت و درمان در شرایط عادی برای کشور درآمدزا است. از همین توجهی که به بخش بهداشت و درمان می‌شود، این بخش می‌تواند درصدی از بودجه عمومی سالانه کشور را تامین کند.

قربانی خاطرنشان کرد: این بحران به ما نشان داد باید در این بحران به صورت ویژه به بخش بهداشت و درمان و به بخش زیرساخت‌ها و به بخش تعلیم تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص توجه ویژه‌ای کرد. که در اینجا به جد از همه سربازان این خط مقدم قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: من در روز پنجم اسفندماه ۹۸ با همکاری همه دوستان در کمیسیون بهداشت و درمان، جلسه‌ای تشکیل شدیم و کمیسیون در این جلسه خواستار تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها شد.

نماینده آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس تصریح کرد: دوستان ما در کمیسیون بهداشت و درمان ماموریت پیدا کردند در همه حوزه‌های تخصصی در کنار وزارت بهداشت و درمان و در کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور پیدا کنند و ۴ نفر از اعضای تیم کمیسیون بهداشت نیز در کمیته مرکزی ستاد کرونای کشور حضور داشتند.

قربانی خاطرنشان کرد: امروز دولت با اذن رهبری بالغ بر یک میلیارد دلار از صندوق توسعه برداشت کرده است. همانطوری که امروز توجه به بهداشت و درمان ضرورت پیدا کرده، پیشنهاد من، که باید پیشنهاد مجلس از دولت هم باید باشد، این است که باید حداقل ۶۰ درصد این منابع را برای زیرساخت حوزه بهداشت و درمان هزینه کنیم. به جهت اینکه اهمیت بهداشت و درمان در اینجا مشخص شد.

وی یادآور شد: همه دوستان و همکاران ما اشرافیت دارید، تنها کسانی که تا روز ۲۰ اسفندماه در خط مقدم در میدان بودند، همین دوستان بهداشت و درمان بودند.

این نماینده مجلس افزود: امروز حاکمیت وظیفه دارد در مقابل سلامت آحاد جامعه حساس باشد و این مسئولیت بر دوش حاکمیت است. خوشحال هستم که رییس جمهوری هم این خواسته را از وزیر بهداشت و درمان داشت.

قربانی ادامه داد: من پیشنهاد می‌کنم تا زمانی که سازمان بهداشت و درمان هیچ پروتکلی هنوز برای کنترل این ویروس منحوس و وحشی ارائه نداده، الزاما ما باید قرنطینه و رعایت اصول بهداشت فردی را در دستور کار قرار بدهیم.

وی عنوان داشت: مخصوصا ما به عنوان کسانی که تصمیم‌گیران این نظام در مجلس و دولت و حتی در قوه قضاییه هستیم باید این اصول قرنطینه را تا زمانی که یک واکسن مورد قبول و تا زمانی که یک پروتکل همگانی مورد توجه قرار بگیرد باید این را در دستور کار قرار بدهیم.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: مساله‌ای که امروز مورد توجه است همین بحث رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است. به جد باور داریم که مدارس و دانشگاه‌ها باید تعطیل باشند. به جهت اینکه دانشگاه‌ها به مراتبط مراکزشان خطرناک‌تر از مدارس کشور است چرا که دانشجویان از مناطق مختلف استان‌ها می‌آیند.

قربانی بیان کرد: به اعتقاد من مراکز دانشگاهی هنوز بسیار مهمتر است و می‌توان یک پیشنهاد داد و پیشنهاد ما این است که همانطور که بعد از انقلاب سابقه دوبار تعطیلی دانشگاه‌ها را،  هم در زمان انقلاب و هم انقلاب فرهنگی داشتیم.

وی گفت: ما می‌توانیم این پیشنهاد را داشته باشیم که دانشگاه‌ها را یک ترم تعطیل کنیم و اعتقاد دارم آن چیزی که از این اثنا به دست می‌آید سلامت آحاد جامعه است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان اضافه کرد: پیشنهاد آخر من هم یک خداقوت به همه استاندارانی است که توانستند با مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت میدانی و عملیاتی کار کنند و باید از همه اینها قدردانی کرد.

قربانی یادآور شد: گیلان که به عنوان کانون بحران کشور بود با همکاری همه دوستان و مجمع نمایندگان و استاندار و عنایت وزیر بهداشت و درمان،  توانستیم این بحران را مهار کنیم.

وی افزود: امروز گیلان هم مانند همه دوستان و همکاران دانشگاه علوم پزشکی ما حریف بر میدان است و آن چیزی که امروز به عنوان کسانی که در خط مقدم هستند، می‌توان از آحاد مردم درخواست کرد این است که، این ویروس نه نژاد،  جنسیت و مرز و نه فقیر و غنی، می‌شناسد از این منظر همه در خط مقدم هستند و خودم مردم باید رعایت اصول قرنطینه و بهداشت را داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری