کد خبر: ۲۳۸۳۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
در تهران نقطه پاکی از لحاظ ابتلا به کرونا وجود ندارد؛
اینکه تا چه زمانی با ویروس کرونا درگیر هستیم، بستگی به شکل دخالت و عملکرد ما دارد./ شیب بیماری کرونا در پایتخت همچنان صعودی است و باید بسیار هوشمندانه عمل کرد.
زالی آخرین تصمیمات ستاد مقابله با بیماری کرونا در پایتخت را تشریح کرد.
 
به گزارش اعتدال، علیرضا زالی فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در شهر تهران که مهمان دویست و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران بود، در گزارش عملکرد این نهاد گفت: در اولین روز شکل گیری ستاد آقای هاشمی و دیگر مدیران شهری و همچنین اعضای شورای شهر تهران در ستاد حضور پیدا کردند و با من تماس گرفتند و از این ستاد و برنامه‌های آن حمایت کردند که جای تشکر قدر دانی دارد.

وی افزود: بسیاری از اقدام‌ها در مدیریت شهری برای شهروندان رضایت خاطر ایجاد کرد که در اینجا نیز نقش مدیران خدمات شهری شهرداری تهران پر رنگ بود.

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در شهر تهران ادامه داد: شهر تهران شهر پیچیده‌ای است و مختصات متفاوتی دارد که این ویژگی‌ آن را از دیگر شهرها متمایز می‌کند. یکی از ویژگی‌های شهر تهران جمعیت آن است، چراکه تراکم جمعیت در مناطق مرکزی و جنوبی تهران بالاست و در بسیاری از شهر‌های کشور این ظرفیت جمعیت وجود ندارد و باید گفت یکی دیگر از موارد شهر تهران یک میلیون جمعیت شهر است که گاهی برابری می‌کند با جمعیت یک شهر کشور که باز هم شکل مدیریت در پایتخت را با چالش جدی مواجه کرد.

او بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات تهران‌ شهرستان‌های اقماری آن است که بسیاری از آن‌ها از لحاظ خدمات بهداشتی و پزشکی با مشکل مواجه هستند و ما در این شرایط اپیدمی باید وحدت رویه، تصمیم گیری درون بخشی و برون بخشی را داشته باشیم که امروز می‌توانیم اعلام کنیم که در حوزه کرونا پیوستگی حکمرانی را شاهد هستیم.

فرمانده مدیریت کرونای شهر تهران افزود: امروز ۲۵ دستگاه پیوستگی عملکرد دارند و نکته دیگر استفاده از ظرفیت درمانی پایتخت است و بالغ بر ۱۱ هزار و ۹۰۰ تخت عمومی پزشکی داریم که در مجموع ۳۱ هزار و ۲۰۰ تخت در پایتخت است و ۸۰ درصد تخت‌های بیمارستانی از بخش پزشکی و درمانی و دانشگاهی است و تمایل ما نیز حرکت به سمت استفاده از تخت‌های پزشکی بود.

زالی ادامه داد: مجموع مرگ و میر در شهر تهران ۰.۲ درصد بود و اگر به کل جمعیت مراجعه کننده به بیمارستان تقسیم کنیم ۱.۳ درصد می‌شود که این رقم مطلوب است.

او بیان کرد: ترویج فرآیند خود مراقبتی باید محور اساسی تصمیم گیری های ما در شهر تهران باشد و مهم ترین راهبر تأثیرگذار در این امر فاصله گذاری اجتماعی است.

فرمانده مدیریت کرونای شهر تهران افزود: اینکه تا چه زمانی با ویروس کرونا درگیر هستیم، بستگی به شکل دخالت و عملکرد ما دارد و اگر مداخلات کم باشد داستان مقابله با کرونا متفاوت خواهد بود.باید بسیار هوشمندانه در شهر تهران عمل شود و تأکید من بر تحلیل آمار مبتلایان به ویروس کروناست و هرگونه شتابزدگی ما را با بحران جدید مواجه می‌کند و درخواست من از شورای شهر تهران مشارکت بیش از گذشته در تصمیمات‌ مدیریت شهری است.

فرمانده مدیریت کرونای شهر تهران افزود: در هفته آینده با تعداد بیشتر مبتلایان رو به رو خواهیم بود و حضور پر شمار شهروندان در سه روز گذشته در پایتخت آثار خود را نشان خواهد داد و این آثار تا ۹ روز آینده مشخص می‌شود، تلفات آن نیز تا دو هفته آینده معلوم می‌شود و نباید گفت شلوغی دو روز پیش در پایتخت هیچ اثری نداشت.

زالی ادامه داد: در پایتخت شاهد تردد افراد فرودست جامعه بودیم، راهکار برای حضور پیدا نکردن اقشار کم درآمد حمایت دستگاه‌ها از این دست افراد است، اما باید گفت نیاز به برنامه راهبردی و جامع داریم.

او بیان کرد: افرادی که در مراکز ماده ۱۶ نگهداری می‌شدند و معتاد متجاهر بودند، در سطح شهر تردد می‌کنند که این تردد و تجمعات به روان و سلامت شهر و شهروندان آسیب وارد می‌کند و باید گفت ما برای شهر تهران نیاز به شارژ مجدد حمایتی برای زباله گردها، کودکان کار و ... داریم.

فرمانده مدیریت کرونای شهر تهران افزود: ممکن است اتباع بیگانه‌ای که در شهر تهران حضور دارند و کارت اقامت ندارند از ترس نداشتن کارت مذکور از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کنند که این یک تهدید بزرگ است که تصمیم بر این شد درمان اتباع بیگانه به شکل بشر دوستانه رایگان باشد.

زالی ادامه داد: در شهر تهران به سازمان امور اجتماعی نیاز داریم تا اقشار خاص را جهت حمایت شناسایی کند و لازم است راهبرد حمایتی در شهر تهران به یک راهبرد فعال بدل شود و بسیاری از بسته‌های موجود تأثیری در زندگی شهروندان ندارد که باید به آن نیز توجه شود.

او بیان کرد: برنامه ریزی برای اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند انجام شده است و تأکید من این است که باید از تصمیمات عجولانه پرهیز کرد، زیرا این شکل تصمیم گیری موجب آسیب بیشتر می‌شود.

در تهران نقطه پاکی از لحاظ ابتلا به کرونا وجود ندارد

علیرضا زالی در حاشیه برگزاری دویست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز پیشنهادات و دغدغه‌های اعضای شورای شهر تهران مطرح شد و تصمیم گرفتیم که بیش از گذشته بتوانیم از ظرفیت‌ها و پشتیبانی شورای شهر در مورد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس استفاده کنیم.

وی افزود: بسیاری از پیشنهادات اعضای شورای شهر در ستاد کرونا نیازمند پیگیری است. بر همین اساس از ظرفیت مدنی شورا بیشتر بهره خواهیم گرفت تا اقدامات بیشتر و موثرتری جهت مقابله با کووید۱۹ انجام شود. پایتخت با حجم فراوان ترددها نسبت به سایر شهرها در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته که هیچ منطقه پاکی به لحاظ نبود کرونا نداریم. میزان آلودگی این ویروس در تهران بالاست که البته ما با ردیابی تلفن همراه مبتلایان و نرم افزارهای تراکنش مالی آن‌ها برخی از مناطق را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: طی روزهای آینده در اقدامی مشترک با شهرداری تهران با توجه به حوزه محله محوری که شهرداری دارد طرحی را آغاز می‌کنیم تا مشخص شود کدام محله از تهران مبتلایان بیشتری دارد و باید در آن اقدامات گسترده‌تری انجام شود.

وی در خصوص حضور مردم در سطح خیابان‌ها گفت: برخی از مردم به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به تردد در خیابان‌ها و مراجعه به ادارات هستند. باید با ارائه تسهیلاتی در زمینه چک‌های برگشتی، اجاره بها و مالیات بخشی از این رفت و آمدها را کاهش داد. در حقیقت دولت باید بسته‌های حمایتی را هر چه سریعتر عملیاتی و توزیع کند.

زالی در پایان اظهارکرد: دسته دیگری از مردم بدون ضرورت در سطح شهر حضور می‌یابند که این مسئله اختلال‌هایی را ایجاد می‌کند و در شدت یافتن کرونا نقش بسزایی خواهد داشت. شرایط ابتلا به کرونا در حال حاضر به صورتی است که آمار آن بالا است البته با فراز و نشیب‌هایی همراه است. به‌طور کلی در بحران کرونا پایتخت نقطه داغ محسوب می‌شود و هر گونه طرح و مداخله‌ای باید با اصل فاصله‌گذاری اجتماعی صورت گیرد. لازم است این اصل با جامعیت بیشتر اعمال شود و شورای شهر هم باید کمک کند تا اقدامات اساسی صورت گیرد و با عجله از بحران عبور نکنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری